CZ Shadow 1- spust i kurek

Moderator: Moderatorzy WBP

DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 15 lutego 2016, 20:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: DaimonWawa »

Chyba kolega z przepisami też jest na "old"

http://www.issf-sports.org/documents/ru ... .1-ENG.pdf

Strona 427

Jest teraz 1000g także na centralny zapłon
Awatar użytkownika
Alfik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 197
Rejestracja: 15 listopada 2014, 21:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Legia Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: Alfik »

Old Cadet pisze:
Alfik pisze:Po takiej zmianie spust będzie mieć około 800g (tak jak w TS) co jest niezgodne z przepisami dotyczącymi strzelań dokładnych, ale dobry rusznikasz bez problemu zrobi Ci ten wymagany 1KG.
Wprowadzasz w błąd. Spust 1 kG obowiązuje w pistolecie sportowym, standardowym i szybkostrzelnym, czyli w bocznym zapłonie. W konkurencji pistolet centralnego zapłonu minimalny opór spustu to 1,36 kG.
Sam wprowadzasz w błąd.

http://pzss.org.pl/index.php/przepisy/4 ... raniczenia

punkt 5. masz jak byk pistolet centralnego zapłonu 1000g
"Naród, który jest gotów poświęcić swoją wolność na rzecz bezpieczeństwa i wygody, nie jest wart tych wartości i straci je wszystkie" - Benjamin Franklin
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: Old Cadet »

Rzeczywiście. Miałem w pamięci stare przepisy. ISSF zaczyna gonić IPSC, przynajmniej w częstotliwości zmian przepisów.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1415
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: zoom2 »

Odgrzeję temat.
Dla mnie to problem wyłącznie teoretycznie-poznawczy.

Pistolet Shadow 1
Cel: modyfikacja stadardowego machanizmu spustowego DA/SA na SAO.
By zmienic standardowy mechanizm spustowy SA/DA na SAO należy między innymi wymienić kurek standardowy na kurek sportowy który występuje w wersjach SA/DA i SA
Z mojej wiedzy wynika, że kurek SA od kurka SA/DA rózni tylko brak otworu do pinu przerywacza oraz brak wyfrezowania mieszczącego przerywacz. Reszta wydaje sie być identyczna z wyjątkiem masy która jest inna z powodu róznej ilości materiału.
Zakładam, że obydwie wersje tych kurków prawidłowo pracują w trybie SAO, z tym że kurek typu SA/DA moze być użyty również w konfiguracji SA/DA i tym samym jest bardziej uniwersalny.

Pytanie mam takie:

Jeśli zamierzam przerobić pistolet na SAO jaki jest sens kupowania kurka SA zamiast kurka SA/DA?
Czy kurek SA będzie pracował lepiej (teoretycznie) od kurka SA/DA?
Ostatnio zmieniony 04 marca 2018, 23:38 przez zoom2, łącznie zmieniany 3 razy.
Ramzes78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 07 stycznia 2013, 23:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: Ramzes78 »

Nie jest taki sam, ma inny zaczep. A to właśnie wpływa na to co chcesz przez wymianę osiągnąć.
Pozdrawiam
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1415
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: zoom2 »

Rozumiem, że geometria zaczepów jest różna (wizualnie różnica pewnie mała i nie widać tego na materiałach fotograficznych)
Rozumiem też , że oba kurki bedą pracować w SAO z tym, że ten dedykowany SA będzie optymalny.
I rozumiem też, że gawędzimy o kurkach "sportowych" SA/DA i SA bo ja w tym toku rozumowania, standardowy kurek SA/DA wywaliłem całkowicie poza nawias dyskusji.
Ostatnio zmieniony 05 marca 2018, 00:44 przez zoom2, łącznie zmieniany 1 raz.
CezarPistoletowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 10 lutego 2024, 11:16
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: CezarPistoletowy »

Kurek SAO ma inny zaczep, co on zmienia w porównaniu do kurków SA/DA?
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1415
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: zoom2 »

Jestem mądrzejszy o kilka lat i o modyfikację SH2 (nie Shadow1) do wersji SAO.
Po kolei.
By zwiekszyć/zoptymalizować kulturę pracy spustu należy zastosować kurek sygnowany jako "competition" czy tam inny "match". Nie ma znaczenia czy to będzie kurek SA/DA czy SAO. Najprawdopodobniej łatwiej będzie kupić SA/DA bo są bardziej poularne.
Jedyna różnica między kurkami SA/DA a SAO to taka, że do spustu SAO nie podepniesz disconektora bo nie ma w kurku odpowiedniej dziurki.
Wizualnie te kurki różnią się własnie ilością tych dziurek. SAO ma dwie a SA/DA ma trzy. Wliczam w to otwór na oś kurka. O geometrii decyduje to, czy to jest match czy (umownie) zwykły a nie SAO czy SA/DA.
DeValnor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 22 maja 2023, 19:09
Tematy: 4
Lokalizacja: pomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: DeValnor »

Tak podepnę się z ciekawości pod temat. Ostatnio maja Sh2 przeszła mały remont w postaci wymiany 3 sprężyn, kurka na Competition Light SA/DA oraz zamontowano disconnector zero. Udało mi się osiągnąć naprawdę mega spust SA/DA duuużo lepszego niż oryginał. Jednak tak czytam o tu SAO i się zastanawiam, czy przejście na niego wyciśnie jeszcze coś ze spustu? Wczoraj strzelałem z TS green a więc SAO i muszę przyznać, że spust delikatnie miał lepszy.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1415
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: zoom2 »

Napiszę co było moim celem przy przeróbce na SAO.
Nie jestem ograniczony regulaminami bo nie strzelam zawodów. Robię broń "pod siebie". Mam bardzo krótkie palce i strzelanie w trybie DA jest dla mnie mało komfortowe. Mogę strzelać ale na granicy zasięgu palców. Kombinowałem by sprowadzić z USA to:
https://cajungunworks.com/product/75850 ... ction-kit/
daje to (deklarowane) skrócenie sięgania do spustu w trybie DA o 5 mm. To bardzo dużo i prawdopodobnie by rozwiązało mój problem z sięganiem.
Dość długo się nad tym zastanawiałem w międzyczasie modyfikując to co miałem. Wymiana sprężyn (wszystkich) polerka szyny spustowej, polerka żerdzi sprężyny głównej (kurka). Faktycznie kultura pracy się poprawiła. Waga też się zmniejszyła (DA) co było bezpośrednim rezultatem zmiany sprężyny głównej oraz (w mniejszym stopniu) polerki żerdzi sprężyny głównej. Wszystko fajnie chodziło. Mimo lekkiego spustu nie miałem nigdy problemu ze zbijaniem spłonek ( używam Fiocchi). Jednak cały czas chciałem poprawić ergonomię pistoletu.
Okazało się, że wymiarowo najbardziej mi pasi konfiguracja SAO ze spustem
https://www.halinka-arms.pl/jezyki-spus ... palce.html
jest znacznie bliżej niż DA ale też trochę dalej niż SA (odniesienie do oryginalnej konfiguracji) oraz jest prawie prosty. Dla mnie optimum.
Kurka nie zmieniałem, usunąłem disconector (można tylko rozpiąć i zostawić). Powróciłem do fabrycznej sprężyny głównej bo w SA/SAO jej wpływ na wagę spustu jest marginalny. I jestem bardzo zadowolony. Głownie dla mnie jest lepiej bo mam lepszą ergonomię. Nie potrafię odpowiedzieć jak bardzo poprawi się spust po zmianie kurka na matchowy. Ja mam fabryczny, własne "polerki", prawie prosty język spustowy i subiektywnie lepiej mi się strzela niż wcześniej w trybie SA. Jedynie warto uwzględnić w kosztach zmianę skrzydełka bezpiecznika na wystające. To oryginalne płaskie ma rację bytu w konfiguracji SA/DA , natomiast dla SAO powinno być to wystające.
Spust w TS jest naprawdę fenomenalny ale ja osobiście nie chcę tak lekkiego spustu. Do tarczy OK ale ja nie chcę tak lekkiego cyngla do zabaw z dobywaniem z kabury.
Tyle.

p.s taki kit skracający sięganie do spustu jak ten Cajuna robi chyba Eeamann. Kiedy ja to chciałem to był tylko Cajun z USA. Z Eemanna bym kupił via Pani Halinka a tak mam SAO.
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2024, 11:36 przez zoom2, łącznie zmieniany 1 raz.
CezarPistoletowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 10 lutego 2024, 11:16
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: CezarPistoletowy »

Możesz zdradzić tajemnicę jaka była różnica po przejściu ze spustu SA/DA na spust SA i wyjęciu disconectora, zmieniiła się waga spustu i/lub zmienił się ruch jałowy? Ja rozważałem wymianę disconnectora żeby osiągnąć jak najmniejszy ruch jałowy, ale skoro można go całkowicie wyciągnąć wkładając język spustowy SA..
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1415
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: zoom2 »

Dla mnie jest lepiej niż było. I to istotnie. Głównie z powodu poprawy ergonomii. Czy waga spustu jest niższa to nie wiem bo nie mam czym tego porządnie zmierzyć. Subiektywnie jest lepiej. Regulacja spustu SAO jest za pomocą dwóch śrub tzw. robaczków. Droga spustu i reset jest mniejszy bo tak można ustawić. Zakres regulacji jest na tyle szeroki, że można go ustawić w pozycji dysfunkcyjnej czyli ani nie zwolni kurka ani się nie zresetuje.
Jestem przekonany, że wsadzenie porządnego kurka typu "match" czy "competition" jeszcz podniesie poziom spustu. Być może to zrobię, na razie wystarcza mi to co mam. Na koniec taka uwaga. Taka modyfikacja ma sens kiedy wiesz, że wolisz SA od SA/DA i w pistolecie SA/DA praktycznie nie strzelasz z samonapinania. Ja do tego doszedłem po jakimś czasie i za jednym zamachem doprowadziłem pistolet do optymalnej (optymalnej dla siebie) konfiguracji czyli:
- znaczące polepszenie ergonomii
- optymalizacja sposobu działania broni
- polepszenie kultury pracy spustu
Nie potrafię odpowiedzieć czy są subtelne różnice w pracy spustu SAO z tylko rozpiętym disconectorem a całkowicie wyjętym. Dla czystości formy ja od razu wyjąłem więc nie mam porównania.
Koszt eksperymentu nie jest wysoki bo to tylko koszt języka spustowego. A jak się spodoba to można dalej inwestować w usprawnianie SAO. Zachęcam do eksperymentów tym bardziej, że te zmiany są bezinwazyjne a powrót do konfiguracji fabrycznej jest banalny.
CezarPistoletowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 10 lutego 2024, 11:16
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: CZ Shadow 1- spust i kurek

Post autor: CezarPistoletowy »

Zgadza się, powrót do fabryki jest banalny, pół godziny i po robocie.. Rozmawiałem z Halinką, mówiła że spusty target są do tarczy, a competition - wiadomo.
Jeszcze w poniedziałek się upewnię czy chcę spust prosty czy standardowy, który lepiej "wybierze" mi ruch jałowy (o ile będzie mowa o takim efekcie).
Lepiej podpytać niż błądzić po omacku jak renifery Mikołaja we mgle.. :)
Aha, mam pistolet CZ 75B, więc zobaczymy, zresztą to bardzo podobne konstrukcje.
Jak część mi przyjdzie dam znać jaki efekt będzie po wymianie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”