Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: Leśny Dziadek »

ma naniesione oznaczenia dopuszczające na niemiecki rynek, ale to sprawa wtórna. Kluczowe będą chyba oznaczenia na drugiej stronie broni, zrób kolejną fotkę?

Tam jest tylko to "3003" i rok? Nic ponadto?

EDIT: dobra doczytałem... Nic więcej nie ma.
Na pewno nie rok produkcji, może rok "wytworzenia" w danym kraju? Na takiej zasadzie, jak mamy w Polsce Raki wytworzone w 2019 jako PS-2cośtam ?
Błądzę po omacku, przyznam.
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2019, 20:21 przez Leśny Dziadek, łącznie zmieniany 2 razy.
Honker91
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 12 listopada 2019, 14:34
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: Honker91 »

Obrazek
Skłaniam się tu bardziej myśli że jest to węgierski Tokarev Army Model 48 - Pisztoly 48.M (48 Minta) choć brakuje tu elementu herbu na okładce
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2019, 20:54 przez Honker91, łącznie zmieniany 2 razy.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: krzychu22lr »

"Nieczytelne symbole" to prawdopodobnie niemieckie znaki probiercze (litera N pod orłem). "02" na węgierskich pistoletach było nie na osłonie spustu, ale na spuście (a także m.in. na dźwigni zaczepu zamka, łożysku lufy, kurku). Tutaj nic takiego nie widać. Okładki chwytu też nie są wzoru węgierskiego, a także numer seryjny nie wygląda na typowy dla TT z tego kraju. Ani żadnego innego kraju produkującego TT-ki. Przynajmniej jak chodzi o produkcję wojskową. Pewną wskazówką może być brak liter między ramionami gwiazdy na okładkach - co by sugerowało chińską produkcję komercyjną. Ale okładki nie muszą być oryginalne.

Czy występują jakieś oznaczenia na łożysku lufy, oraz mechanizmie spustowym?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Honker91
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 12 listopada 2019, 14:34
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: Honker91 »

Jedyne oznaczenia zostały przedstawione na fotografii, słuszne spostrzeżenie również zauważyłem brak liter między ramionami gwiazdy.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: Leśny Dziadek »

Idąc tropem chińskim - identyczny krój czcionki (na tyle na ile ją widać) w tym oznaczeniu 3003-1989 , oraz identyczny układ (numer-myślnik-rok) był na moim Walterze Olimpii rodem z ChRL... Żeby bylo ciekawiej, miałem dwie Olimpie, na jednej było dodatkowe Norinco z herbem, na drugiej tylko cyferki
Honker91
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 12 listopada 2019, 14:34
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: Honker91 »

Czyli możemy stwierdzić iż przypuszczalnie mamy tu egzemplarz M20 Typu 54 Ludowej Armii Wyzwolenia Chin produkowany do dnia dzisiejszego przez Norinco.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: krzychu22lr »

Honker91 pisze:przypuszczalnie mamy tu egzemplarz M20 Typu 54 Ludowej Armii Wyzwolenia Chin
Na pewno nie jest to M20 - M20 mają oznaczenie "M20" na zamku (stąd ich nazwa), a także numery seryjne zaczynające się od litery "N". Przykład M20.

Wątpliwości mam też co do użytkownika/odbiorcy końcowego tego pistoletu. Wz. 54 dla Ludowej Armii Wyzwoleńczej miały oznaczenia zarówno typu broni (chińskim alfabetem na zamku), jak i wyraźny kod producenta (66) i rok produkcji na szkielecie (podobnie jak np. radzieckie TTki). Szukając informacji dt. nieoznakowanych TT z ChRL, natrafiłem na poniższą wzmiankę w artykule American Rifleman:
American Rifleman pisze:A few examples of unmarked early production Type 54 pistols have been observed. One has the thicker frame that is seen on some Type 51s. The serial number on observed specimens starts with either a 2 or a 3, indicating they were probably produced in 1955 and 1956. What makes these pistols unique is that they lack the Chinese characters and date stamping that is found on other Chinese military pistols. The serial number on the frame and slide are the only external marking. The history and use of these pistols is not known. This variation has not been described previously.
Na stronie Maksyma Popienkera znajduje się zdjęcie identycznego pistoletu. Może to być produkcja na eksport do krajów zaprzyjaźnionych, ale może to być też produkcja komercyjna - wiemy, że jeszcze w latach 80. Chiny kontynuowały produkcję TT z przeznaczeniem na zachodnie rynki cywilne. Być może wtedy też powstały te nieoznakowane TT-ki - wszak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy numery seryjne tych egzemplarzy są wspólne z wojskowymi wz. 54.

Pewne jest, że pistolet jest chiński.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
Lygi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 12 października 2012, 19:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jak określić ile broni zostało wyprodukowanej po numerze seryjnym

Post autor: Lygi »

Czołem,
Pytanko do znawców.

Posiadam pistolet TT Wz.33 z Radomia. Jest to pistolet z 1948 roku zatem z początku produkcji tego pistoletu w Polsce. Ciekawi mnie który to jest z kolei konkretnie egzemplarz wyprodukowany w radomskiej fabryce. Pistolet ma nr seryjny CW133.

Jakie były zasady numerowania broni w tym przypadku? Ktoś wie ?

Bo chyba nie było tak prosto że na przykład pistolet nr 999 nosił nr seryjny AA999 a tysięczny pistolet miał nr AB001 itd.

A może było? Ktoś to potwierdzi ?
Awatar użytkownika
Lygi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 12 października 2012, 19:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: Lygi »

Pytanie. Jakie były zasady numerowania w Polsce tych pistoletów?
Ostatnio zmieniony 21 grudnia 2019, 18:10 przez Lygi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
compare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 08 lipca 2018, 21:58
Tematy: 6
Lokalizacja: Mława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: compare »

Od niedawna jestem posiadaczem TT-ki. Nie jest to żaden kolekcjonerki okaz, ot po prostu do "mania" i postrzelania. Po zakupie i wizycie na strzelnicy ujawnił się problem. Po wyjęciu magazynka i otwarciu zamka, tenże zamek lubi sobie "spaść" w niekontrolowany sposób. Wystarczy położyć pistolet na stole oknem wyrzutowym do góry i jeśli dźwignia zwalniania zamka stuknie o blat, zamek spada. To samo dzieje się kiedy trochę energiczniej włoży się magazynek z amunicją, czy po prostu lekko stuknie o stół całym pistoletem trzymanym w dłoni. Nie wiem czy dobrze diagnozuję problem, ale chyba ta dźwignia zwalniania zamka i wyfrezowane w zamku zagłębienie wyrobiło się, te dwie części nie współpracują już precyzyjnie i to chyba przyczyna kłopotów.
Czy można to jakoś naprawić? Miał ktoś takie doświadczenia?
Obrazek
Obrazek
KS Garda
Awatar użytkownika
compare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 08 lipca 2018, 21:58
Tematy: 6
Lokalizacja: Mława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: compare »

Właśnie tak pomyślałem żeby trochę "wyostrzyć" kąt na dźwigni, nie wiem tylko czy to wystarczy, bo to wyfrezowanie w zamku jest też mocno półkoliste, fajnie by było podpiłować je tak jak na zielono wyrysowałem. Problem tylko taki, że to trudne do wykonania, bo to zagłębie w zamku jest tylko tak powierzchniowo wybrane, nie przechodzi przez całą ściankę boczną zamka. Jak by było "na wylot" to pilniczek i nie ma sprawy, a tak to nie mam pomysła :-?
Obrazek
KS Garda
sebq78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 17 grudnia 2019, 19:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: sebq78 »

Może coś takiego Ci pomoże:
Obrazek
nechoda
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 764
Rejestracja: 15 lutego 2004, 12:44
Tematy: 69
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: nechoda »

Panowie a jaka jest różnica między wzorami 30 a 33?
Awatar użytkownika
compare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 08 lipca 2018, 21:58
Tematy: 6
Lokalizacja: Mława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: compare »

nechoda pisze:Panowie a jaka jest różnica między wzorami 30 a 33?
Wikipedia wszystko ładnie opowiada ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_TT
KS Garda
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Tulski Tokariew (TT)

Post autor: Snipper_is »

Kolego
Mój VIS i Colt Kongsberg
Robia podobnie ale tylko dlatego że używam słabszej amunicji do tych pistoletów. Może to jest przyczyną ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”