Chronograf-R2H

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 13 września 2017, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Jenin - lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: Greg62 »

"Uderzyłem w stół" i pomogło, jest odzew. wcześniej pisałem mail-a , też bez odzewu, to się trochę wnerwiłem może zbyt mocno "sorry".
Chętnie się skontaktuję telefonicznie ( co prawda wcześniej na to nie wpadłem ).
Co do reklamy to są różne, prezentujące lub na wyrost przechwalające ( marketingowe ) i tych drugich nie miałem na myśli. Prawdę powiedziawszy to prezentacja micro USB jest też formą reklamy.
Ale ok nie ma co nad tym dywagować, sam mam R2H, jestem bardzo zadowolony i mimo że już go raz zastrzeliłem to działa dalej.

Co do tych "Czechów" z małej litery to jakoś nie mam wyrzutów sumienia, chociaż może nie powinienem tak samo traktować całej nacji no i pisać po polsku.

Dzięki za odpowiedź, w najbliższym czasie dzwonię.
Pozdrawiam
CZ 200S, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38, IŻ 22, MP 512M, Łucznik 87, Slavia 630, Slavia 631 Haenel 312 - w renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: radecek »

Prototyp testowy: moduł BT ( wymagane podłączenie zasilania wewn. gniazda DB9, pasuje do wcześniejszych modeli chronografów).

Opcje interfejsów: BT, USB.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W przypadku zapytań o szczegóły techniczne - preferowany kontakt telefoniczny.




Możliwe jest też połączenie z komputerem wyposażonym w BT
Obrazek


Obrazek

Obrazek

Zasięg ~50m
halif
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2007, 19:45
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: halif »

@radecek mam problem z Twoim Chrono. Dzisiaj przyszedł R2H z BT. Samo chrono działa, zasilania bateryjne, na D-Sub BT jest stabilne 2.5VDC, a moduł zgłasza się i można próbować się z nim połączyć. No właśnie, można próbować parować, ale nie udaje mi się. Ani na telefonie, ani na komputerze. Mieli, mieli i nie jest w stanie nawiązać połączenia. Coś trzeba specjalnego zrobić? Daj znać, prosze, jaki jest tam chip BT, może na androidzie trzeba jakiś szacher-macher wykonać?

Ale ogólnie to chylę czoła, dobra robota! Tylko ten BT...
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 313
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: jarni8 »

Cześć. Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem chrono R2H. Bardzo solidna konstrukcja, przyjemna obsługa.

Mam pytanie odnośnie tego chronografu. W załączonej kartce napisane jest, że błąd pomiaru wynosi 1% dla 1000m/s, co by było równe około 10 m/s. Ktoś wie jaki błąd pomiaru można oczekiwać dla prędkości wiatrówkowych tj. około 240 m/s w grybie GN: HIGH? Wiatrówka jest co prawda na "dotarciu" po czyszczeniu etc, ale chciałbym wiedzieć jaki błąd można zrzucić na chrono, a ile to wiatrówka i śrut. Dodatkowe pytanie - z jakiej odległości strzelacie? Ja mam HW-100 z tłumikiem, więc co nieco wiatru zostaje w tłumiku i strzelałem z około 30 cm (odległość między końcem tłumika a pierwszą bramką na chrono).

Pozdro :piwo:
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: Leon83 »

Jeżeli błąd będzie powtarzalny to jest to stała i nie ma to znaczenia przy sprawdzaniu powtarzalności Vo.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 313
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: jarni8 »

To przykładowo miałem takie odczyty:
239,240,240,241,242,238,240,240,241,239,240. Celowałem w ustawienie 240 m/s, czyli takie 15,8J. Zastanawiałem się czy skrajne odczyty 238 i 242 to błąd chrono czy wiatrówka/śrut. Śrut to exact prosto z puszki - żaden ważony czy sortowany, tylko sprawdzone czy sukienka nie zgnieciona.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: Leon83 »

Jest ok. To odchyłki w wadze śrutu a nie chrono.
Średnia wychodzi 240m/s, sV 1,1 m/s, dV 4 m/s.
Przechronuj sobie cały zakres ciśnień i sprawdź wartości jeszcze raz.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 313
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: jarni8 »

Wybywam na 5 dni do domu rodzinnego, gdzie w kotlinie 50m prostej mam. Rozłożę się i będzie chronowane. Cały zakres od 200 do 90 przejadę :)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 313
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: jarni8 »

Ustawiając sobie sprzęt pod zawody zauważyłem, że często mam tak, że widzę wyniki 236-238 m/s pomimo, że było wszystko ustawione na 240 m/s. Przypomniałem sobie również, że mam tendencję do nierównego trzymania karabinka (góra-dół), co wydłuża drogę śrutu między bramkami i w rezultacie pozornie zmniejsza prędkość. Z ciekawości policzyłem w Excelu jak to wygląda i wyniki wyszły mi takie:
chrono.png
Oś X reprezentuje idealnie osiowo wycelowany karabinek. Długość odcinka (między czerwonymi kropkami) to 50mm, czyli +- tyle co ma R2H,
Oś Y to odchylenie poprzeczne od osi X ( góra-dół),
Oś Z to odchylenie poprzeczne od osi X (lewo-prawo).

Z racji, że tak małe kąty są raczej średnio przyjemne w wyobrażeniu sobie, przykład bazuje na odchyleniach poprzecznych w milimetrach. Tabelka obok prezentuje jak zmniejsza się prędkość w zależności od tego jak bardzo krzywo trzymamy karabin.

Po sobie wiem, że jak prosto trzymam to mam te 240 m/s. Jak chronuję na szybko to czasem widzę serię w przedziale 236-238 aż mi sie zaświeci lampka, poprawiam pozycję i jestem znowu ~240m/s.

Do tego oczywiście dochodzi masa śrutu. Najlżejsze Exacty potrafiły mi latać z prędkością 244 m/s, a najcięższe 236 m/s z dobrze ustawionym karabinem. No i do tego wszystkiego dochodzi sam błąd sprzętu, który producent podaje < 1% @ 1000m/s. Czyli zakładając, że idzie "w miarę" liniowo to dla 240 m/s mamy ok 2m/s...chociaż myślę, że jest mniej.

Po co to piszę? Żeby zapalić co niektórym lampkę, że nie ma co bezgranicznie ufać chrono, szczególnie jak na tarczy ciągle wszystko się zgadza. Dopiero po czasie to ogarnąłem, bo na początku myślałem że mi pcp świruje. Okazuje się raczej, że karabin chodził i chodzi tak samo...a jedynie wykonany pomiar był taki se :wink:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Chronograf-R2H

Post autor: Michaus »

Do chronografów jak Twój, dobrym pomysłem jest stosowanie koryta jakie stoi na stole, na poniższym zdjęciu:

Obrazek

Wycięcia w kształcie litery V obite / oklejone są filcem, żeby nic się nie porysowało.
Używam takiego ze swoim ProChrono i eliminuje to doskonale błędy, o których pisałeś.
Chrono Radecka mam we wczesnej wersji (jeszcze z dużą płytką drukowaną i kawałkiem aluminiowej szyny, którą uchwytem łapię do lufy bądź tłumika).



Myślę, że nowsze wypusty, typu R2, będą się lepiej sprawowały w takim korycie, bo rozwiążesz problem z krzywym składaniem się do pomiaru.
Co do samych wyników, to rozrzut wagowy Exacta jest jedną kwestią, histereza działania reduktora / regulatora drugą, a można się jeszcze zastanowić nad wpływem temperatury otoczenia na działanie systemu HW100 i innych karabinków.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: radecek »

jarni8 pisze: 08 września 2023, 10:12 ....
Oś X reprezentuje idealnie osiowo wycelowany karabinek. Długość odcinka (między czerwonymi kropkami) to 50mm, czyli +- tyle co ma R2H,
Oś Y to odchylenie poprzeczne od osi X ( góra-dół),
Oś Z to odchylenie poprzeczne od osi X (lewo-prawo).
..
Zmienia się droga, to zmienia się czas.

V - prędkość rzeczywista
Vm - prędkość zmierzona na skutek odchylenia trajektorii względem osi X
X - odległość między szczelinami 50 mm

Vm = V * X/( Pierwiastek( X^2 + Y^2 + Z^2 ))

Y=1 mm, Z=1 mm,V=240 m/s
240*50/(Pierwiastek(50^2+1^2+1^2))=239,90 m/s

Y=10mm, Z=10mm,V=240 m/s
240*50/(Pierwiastek(50^2+10^2+10^2))=230,94 m/s

Y=10mm, Z=0mm, V=240 m/s
240*50/(Pierwiastek(50^2+10^2))=235,34 m/s

Y=10mm, Z=5mm, V=240 m/s
240*50/(Pierwiastek(50^2+10^2)+5^2)= 234,22 m/s
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: radecek »

Obrazek

Trwają prace nad wersję posiadającą dodatkowe funkcje, które można wykorzystywać w pracach badawczo-rozwojowych.
- praca z zewnętrznymi czujnikami o dowolnej konstrukcji w postaci bram ustawianych na dystansie do 200m.
- rozszerzony zakres liczbowy i pomiar z wysoką rozdzielczością ( pomiar małych prędkości od mm/s do pow. 10 tys. m/s )
- wysoka dokładność pomiaru ( można wykorzystywać w pomiarach laboratoryjnych )
- dodatkowe funkcję ( ToF czas dolotu, Time Out: programowany czas gotowości i Hold: reakcji
- zastosowanie w innych dziedzinach ( fizyka, motoryzacja np. pomiar prędkości pojazdów

Obrazek
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 313
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronograf-R2H

Post autor: jarni8 »

radecek pisze: 11 grudnia 2023, 09:51
jarni8 pisze: 08 września 2023, 10:12 ....
Oś X reprezentuje idealnie osiowo wycelowany karabinek. Długość odcinka (między czerwonymi kropkami) to 50mm, czyli +- tyle co ma R2H,
Oś Y to odchylenie poprzeczne od osi X ( góra-dół),
Oś Z to odchylenie poprzeczne od osi X (lewo-prawo).
..
Zmienia się droga, to zmienia się czas.

V - prędkość rzeczywista
Vm - prędkość zmierzona na skutek odchylenia trajektorii względem osi X
X - odległość między szczelinami 50 mm

Vm = V * X/( Pierwiastek( X^2 + Y^2 + Z^2 ))

Y=1 mm, Z=1 mm,V=240 m/s
240*50/(Pierwiastek(50^2+1^2+1^2))=239,90 m/s

Y=10mm, Z=10mm,V=240 m/s
240*50/(Pierwiastek(50^2+10^2+10^2))=230,94 m/s

Y=10mm, Z=0mm, V=240 m/s
240*50/(Pierwiastek(50^2+10^2))=235,34 m/s

Y=10mm, Z=5mm, V=240 m/s
240*50/(Pierwiastek(50^2+10^2)+5^2)= 234,22 m/s
Zgadza się, dokładnie tak samo to liczyłem. Twoje wyniki się pokrywają z moimi na grafice parę postów wyżej, więc chyba spoko :piwo:
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”