Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: JAC72 »

Łoże Twojego Recorda to "CISM" wg jednego ze źródeł. W moim "1-308" od początku dobrze latały 147gr GGG i 155 gr Hornady American Gunner. S&B lata słabo. Składam obecnie średnio ciężkie 178 gr Hornady na łuskach wyżarzanych GGG i klasycznych Hornady. Wiem, wiem, skok wskazuje na lżejsze, ale plany były dalsze 300-metrowe, a jak znalazłem sweet load, to już tak zostawiłem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
JAC72
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PMB »

Wielkie dzięki za odpowiedź i info - spróbuje poszukać czegoś na temat tego łoża CISM.

W kwestii amunicji - wcale nie jest łatwo, przynajmniej teraz w warszawskich sklepach dobrać jakaś paletę do testu. Zamówiłem S&B FMJ 9,55 i 11,7 ( tu jak Kolega pisze może być rozczarowanie ale zamówienie już złożone ), S&B HPBT 11,35, Hornady BTHP 168 gr i GGG HPBT 190 gr. Niestety nigdzie nie było zwykłej GGG FMJ 147 gr. Zamówienie dotrze do mnie za 2 tygodnie - nie wiem czy jeszcze będą znośne warunki na wypad na strzelnice - 100m żeby przystrzelać tego PS-07. A i to nie będzie łatwe, to kapryśny celownik z balistyką pod 7,62x54r.

W przestworzach netu znalazłem taką tabelkę ( współczynnik stabilizacji pocisku ) ale informacja od praktykujących jest jednak lepsza niż teoretyczne wyliczenia czy tabelki.
Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
katigroszek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 658
Rejestracja: 05 marca 2008, 17:38
Tematy: 13
Lokalizacja: Kielce, AZS PŚ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: katigroszek »

To moim zdaniem jest za optymistyczna tabelka. Ja mam 1:11" i do 190 grs jest ok. 180 SMK to w ogóle słaby pocisk jest.
"Piekło to inni." Jean Paul Sartre
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: JAC72 »

Tabela i info o Record - CISM. Zdziwiło mnie, że zamka nie możesz wyjąć, gdy założona jest baka (no chyba, że masz ją wysoko podniesioną na podkładkach).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
JAC72
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PMB »

Moglem zostawić tylko jedna podkładkę podwyższającą . Przy dwóch już zamek był blokowany, brakowało jakieś 0,5 cm, żeby zamek wyjąc. Można było teoretycznie trochę pokombinować z przenoszeniem baki ale przy jednej podkładce mam i możliwość wyjęcia zamka i całkiem niezły skład do celownika.

P.S
Według załączonej informacji karabin Record-CISM miał mieć 10-nabojowy magazynek i pod niego ukształtowane łoże więc moje chyba nie końca nim jest bowiem mój Record jest nadal jednostrzałowy i w łożu nie ma miejsca na magazynek. Ale długość lufy by się zgadzała - u mnie ma 650 mm. Jakaś hybryda mi się trafiła :)
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PMB »

Długo trwało zanim od zakupu udało się wyskoczyć na strzelnicę ale zamiast frajdy trafiłem na śnieg za kostkę na osi, opad deszczu ze śniegiem i błyskawiczne osadzanie się wilgoci na celowniku i lunecie korekcyjnej + marznące błyskawicznie dłonie ( brak rękawic ).
W takich warunkach udało się jakoś przystrzelać lunetę i przetestować kilka fabrycznych naboi ale w wersji "short" tj. tylko po 3 strzały. Wiem że to trochę mało miarodajne ale wyszło mi że mój Record ma zadatki na karabin Sub-MOA tylko musimy więcej poćwiczyć, najlepiej w lepszych warunkach pogodowych.
Strzelałem z pozycji siedząc, broń na dwójnogu z minutowymi przerwami miedzy strzałami. Brązowy "kalosz" na kolbie spisał się rewelacyjnie - z tej modyfikacji jestem bardzo zadowolony.
Na "łatwiejszych" tarczach wychodziło ok. 0,75 MOA, na "trudniejszych" <MOA.

Widziałem we wcześniejszych postach, że Record powinien "dawać" styczne przestrzeliny, zwłaszcza na 100 metrach ale w śnieżną sobotę 21.01 nie dałem rady do takich wyników się zbliżyć. Pozostaje czekać do Wiosny :)

Tarcza "karabin snajperski 100m" - Hornady 168grs BTHP
Obrazek

"Karabin snajperski 100m" - GGG 168 grs Nosler
Obrazek

Tarcza "1 MOA na 100m" - Hornady 168grs BTHP
Obrazek

Tarcza "1MOA na 100m" - GGG 168 grs Nosler
Obrazek

Tarcza "1MOA na 100m" - GGG 190grs Sierra
Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
katigroszek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 658
Rejestracja: 05 marca 2008, 17:38
Tematy: 13
Lokalizacja: Kielce, AZS PŚ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: katigroszek »

Ładny karabin i ładnie strzela. Jaki on ma skok gwintu? Bo na szybko nie znalazłem.
Strzel grupy po 10 szt to będziesz widział prawdziwy potencjał. Nie ma jakichś dzikich odskoków to jest szansa że grupy 10-ciostrzałowe nie będą duzo większe. Zeby się dotykaly przestrzeliny to trzeba trochę różnej amunicji posprawdzac, albo zacząć samemu robić. GGG są dobre. Jakieś scenary jeszcze wypróbuj i S&B robił dawniej serię Match z pociskami SMK, też całkiem w porządku.
"Piekło to inni." Jean Paul Sartre
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PMB »

Według strony producenta - https://kalashnikov.market/product/1061 ... escription - skok gwintu to 320mm ale wedle tejże samej strony karabin powinien mieć 10-nabojowy magazynek i lufę długości 700 mm.
Tymczasem mój Record choć z wyglądu podobny do tego ze strony jest jednostrzałowy ( bez magazynka ) a lufa według miary ma 650 mm. Uwierzyłem na słowo, że skok to 320 ale może trzeba jednak zrobić własny pomiar.
Wiem, że testowe grupy powinny były być większe - co najmniej 5-strzałowe ale zima zaskoczyła mnie na strzelnicy jak nie przymierzając drogowca i mając 7 rodzajów fabrycznej ammo i najpierw w ogóle celownik do ustawienia zdecydowałem się na małe grupy, żeby z grubsza wiedzieć co "lata" a co niekoniecznie.
Następny wypad już tylko z 3 rodzajami naboi - na podium GGG 168, Hornady 168 i GGG 190 i wtedy już na minimum 5-strzałowych grupach postrzelam.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
katigroszek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 658
Rejestracja: 05 marca 2008, 17:38
Tematy: 13
Lokalizacja: Kielce, AZS PŚ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: katigroszek »

Skok dość dobrze możesz sobie zmierzyć obrotowym wyciorem. Dla pewności kilka razy. :one:
"Piekło to inni." Jean Paul Sartre
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: PMB »

Jakoś mało nas Bajkałowców Rekordzistów, więc wygląda jak bym pisał do siebie ale może ktoś jeszcze dołączy.
Miała być dzisiaj próba 3 fabrycznych naboi wytypowanych na poprzedniej sesji ale zaczęło się nieprzyjemnie - najsłabszym ogniwem okazała się szyna adapter z 11 mm na 22 - w "miękkiej" walizce zarzuconej na plecy celownik zaczął się niestety "bujać" w podróży. Zamiast strzelania było dokręcanie szyny w warunkach polowych. Jakoś się udało ale nastrój prysł i została obawa że ten element może znowu zawieść. [ jako środek zaradczy na razie przyszedł do głowy sztywny kufer do przenoszenia Rekorda na kolejne strzelanie ].
Żeby nie było tak minorowo to po zamocowaniu szyny, na koniec wyszła 5 strzałowa grupa z własnoręcznie przygotowanej amunicji metodą "młotkową" - Lee Loader :-D - pocisk Hornady ELD-Match 178 gr, proch: Lovex 73.6 - naważka 41,15 gr ( bez drabinki - wyliczenie tylko z GRT ), spłonka Fiocchi, łuska S&B ( z poprzedniego strzelania ).
Dystans : 100m, broń podparta na dwójnogu, strzelanie z pozycji siedząc, grupa 0,85 MOA, POA został z fabrycznej GGG Nosler 168gr dlatego POI jest niżej ( już nie zmieniałem nastaw, zwłaszcza że opcja "młotkowa" wydawała się dość niepewna a tu niespodzianka raczej miła ).
Obrazek

Jeszcze jest nad czym pracować ( dwa razy po dwie styczne przestrzeliny ale jednak dość daleko od siebie i od tej piątej samotnej ) ale robienie drabinki młotkiem to będzie straszna harówka. Dlatego może ktoś bardziej doświadczony podpowie chociaż kierunek - odsypywać po 0,3 gr czy dosypywać?
Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: syberius »

Zawsze chcialem miec Rekorda ale u nas to nierealne.
Nie ma ich i raczej nie bedzie.
Wiec mam inny karabin.

Kup sobie koniecznie chrono.
Jesli masz zamiar strzelac nim dalej jak na 100m to jest to konieczny zakup.
Musisz dopracowac amunicje tak aby uzyskiwac mozliwie rowne predkosci wylotowe.
Na dalszy dystans ciasniej strzelisz serie majac dobry, czyli maly ES i to nawet jesli elaboracja nie bedzie dobrze siedziala w wezle drgan lufy.
ES 3m/sek umozliwia (teoretycznie) strzelanie dziesiatek na 800 metrow i dalej.
Syp proch smialo i zwracaj uwage na pojawienie sie objawow nadcisnienia.
Ja mam najlepszy ES przy duzym wypelnieniu luski.
Gordon to tylko symulacja.
Przy moich elaboracjach najczesciej pokazuje mi, ze znajduje sie juz sporo poza granica cisnienia maxymalnego dla danego kalibru.
Ale nic zlego sie nie dzieje.
Trzeba jedak miec chrono.
Maly ES i wezel drgan lufy to jest to czego szukasz.


100 metrow to to troche problematyczy dystans do wyciagania wnioskow, co do broni i amunicji w powaznych kalibrach, zwlaszcza jak nie nie masz informacji o predkosciach.
Predkosci to jest w tym momencie najwazniejsza informacja.
U mnie bylo tak, ze nawet z ES 25m/sek przestrzeliny z calych serii 5 strzalow stykaly sie ze soba.
Ale co z tego, tylko na 100m, na 700 porozciagaly mi sie mocno w pionie.

Dzialaj smialo i pisz o rezultatach.
Awatar użytkownika
katigroszek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 658
Rejestracja: 05 marca 2008, 17:38
Tematy: 13
Lokalizacja: Kielce, AZS PŚ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: katigroszek »

Jak możesz to wrzuć zdjęcie jak masz osadzony celownik. Ja to zawsze sie staralem żeby było jak najmniej elementów montażu. Co by Ci szkodzilo wypieprzyc szynę i kupić montaż który będzie pasował bezpośrednio na karabin? Masz 11mm? Pierścienie Sako Optilock są fajne. Można też kupić montaże jednoczęściowe które będą jeszcze lepsze (i prawdopodobnie droższe). Montaż który zaczyna się bujać od przenoszenia to jest porażka i żaden sztywny futerał tego nie rozwiąże.

Z dosypywaniem prochu trzeba uważać, bo jest chłodno. Jak sobie zrobisz duża naważkę to się może okazać, że teraz nie będziesz miał objawów wysokiego ciśnienia, a w czerwcu-lipcu będzie Ci spłonki wywalać.
"Piekło to inni." Jean Paul Sartre
Awatar użytkownika
katigroszek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 658
Rejestracja: 05 marca 2008, 17:38
Tematy: 13
Lokalizacja: Kielce, AZS PŚ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: katigroszek »

Też chciałem rekorda a najlepiej tego snajpera opracowanego na jego podstawie SV-98 czy coś. Ale nigdy nigdzie tego nie było można kupić. Podobnie jak tej biatlonki Iża z dwutaktowym zamkiem. Jak już kupiłem karabin 10 lat temu to z rzadka w Niemczech widywalem rekorda na sprzedaż.
"Piekło to inni." Jean Paul Sartre
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: JAC72 »

Z Recordem są dwa problemy związane z optyką. Po pierwsze krótka szyna "11", która w połączeniu z wymaganą ogniskową powoduje, że zwykle przednie mocowanie optyki wypada kilka centymetrów przed końcem frezowań. Wymusza to zastosowanie nakładki na oryginalną szynę. Drugi problem to ruskie niechlujstwo objawiające się totalnym burdelem wymiarowym tej niby jedenastki. W moim karabinie między tylną i przednią częścią szyny mam kilka dziesiątych milimetra różnicy, a w żadnym miejscu nie ma 11 mm.
JAC72
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Baikal Record 1 0.308 win - opinie i informacje

Post autor: syberius »

To sie Rosjanom niestety zdarza.
Zreszta nie tylko im.

Tez jestem zdania, ze najlepiej zrezygnowac z wszelkich nakladek i przejsciowek a zdecydowac sie na solidny, stalowy, jednoczesciowy montaz.
Moim zdaniem najlepiej skontaktowac sie z jakims rusznikarzem, ktory poprawi taka kaprawa szyne i wykona montaz indywidualnie dopasowany pod konkretna bron i lunete.
Szyne trzeba koniecznie doprowadzic do rownoleglosci bo na dalszych dystansach beda sie dzialy jajca.
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2023, 11:59 przez syberius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”