Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1188
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 16
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: AndyOO »

Łukasz, a ja polecam valianta 10x32, jak nie będzie pasował, to spokojnie odsprzedasz :)
Łatwe liczenie poprawek itd., itp..
No chyba, że jesteś purystą/onanistą sprzętowym, to szkła mogą Ci nie odpowiadać :)
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Jezzman »

Jest to właśnie jedna z opcji, którą biorę pod uwagę. Na razie założyłem z powrotem DOTa FFP i dam mu drugą szansę :)
Jak nie pyknie, to potem się zobaczy :-D
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

Mam pytanie do tych co nie z jednej lufy dmuchali i nie z jednego szkła patrzyli :)

Obecnie mam sobie zestawik ze stopki, czyli setka i Bushnell Elite 4200 6-24x40 AO MilDot. Na obecnej lunecie mam wystrzelone jakieś 5000 pestek. Strzelam na x12 (wyskalowany Mildot) oraz AO = 25m. Całkiem nieźle czuję na niej odległości. Obiektyw 40tka daje stosunkowo niezłe stopniowanie nieostrości i między np. 37 a 42 metrem jest na prawdę różnica i luneta "nie pozwoli" mi się o tyle pomylić nawet gdyby wszystkie inne zmysły mówiły, że jest inaczej :) Krzyż się pięknie mieni na złoto gdy się wyjdzie po za paralaksę. No i jak to na japońską produkcję przystało - kiedy strzelam na 25m z AO na 25m, to obraz to prawdziwa ŻYLETA. To z zalet.

Jako, że lupa była kupiona z drugiej ręki i trochę "na spontana", to nie zastanawiałem się za bardzo czy będzie dobra do HFT. Początkowo nawet bardziej myślałem o BR i rekreacyjnym pykaniu w ogródku do kapsli niż HFT, które jak się okazało bardzo mnie wciągnęło :D

Co mi się w niej nie podoba:
- na skrajnie bliskich dystansach mam totalne mleko i strzelam w plamę. Mimo wszystko jeszcze nigdy na zawodach nie zaliczyłem czegoś innego jak "2" dla skrajnie bliskich typu 7-8m, czyli powiedzmy radzę sobie, ale to wkurza gdy widzę jaki obraz mają koledzy z obiektywami 32, a 24 już nie wspomnę...
- występuje jakiś błąd paralaksy, jednak udało mi się go w miarę opanować. Na max 42m przestrzeliny ładuję w środek KZ i grupa ma około groszówki, powtarzalnie. Jedynie kiedy mi się zdarzy wpadka i czuję, że to wina częściowo lupki, to gdy jest mega ostry kąt i się gimnastykuję - wtedy zdarza się krzywiej złożyć i popełnić błąd paralaksy i czasem obić blachę zamiast KZ,
- lupa już bez sunshadera już jest bardzo długa. Nie strzelam z sunsharedem, bo lupa by miała z 70 cm i wyglądała jak pół D z za krzaka :) Sushader może mieć jakiś istotny wpływ? Póki co nigdy nie zauważyłem, żeby mnie coś "oślepiało", ale to może dlatego, że nie było okazji strzelać w cel będący na tym samym kierunku co słońce,
- krzyż to Mildot. Brakuje mi trochę połówek w pionie i poziomie.
- Krzyż jest "grubawy". Czasem to wada - np. kiedy strzelam do kropek 5mm na tarczy, to prawie zasłania...ale innym razem pomaga gdy strzela się np. bliski cel w słabym świetle.

Także...mam już ostrzelaną lupę, która ma swoje wady i zalety. Jestem jej już trochę nauczony. Warto szukać szczęścia gdzie indziej i przesiadać się na coś innego, czy raczej dalej doskonalić już trochę poznaną lupkę? Z lunet, które wstępnie brałem pod uwagę jako ewentualni następcy to: Valiant Themys 10x32, mały EFR, PST II i inne max 32 obiektyw.

BTW - ta luneta to już niebawem zacznie nabierać wartości kolekcjonerskiej ;laughing: ktoś wie w jakiś latach produkowali BE 4200? Bo zdaje mi się, że ponad dekadę temu.
Ostatnio zmieniony 03 sierpnia 2023, 08:24 przez jarni8, łącznie zmieniany 1 raz.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
reactor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 09 lutego 2006, 00:39
Tematy: 72
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: reactor »

Ta luneta to jest produkt z myślą o myśliwych i troszkę większych celach niż KZty HFT :P (Niech mnie ktoś poprawi, jeśli błędnie myślę). Na tej lupce będzie prawdopodobnie duży błąd paralaksy, a w zawodach HFT wszyscy szukają lunety, która ma ten błąd wręcz zerowy oraz ostrzenie kończy i zaczyna na krańcowych dystansach. Tak aby jak najlepiej uchwycić cele i tym samym łatwiej określić odległość od celu poprzez widoczne rozmywanie. Myślę, ze ta luneta zupełnie sie nie sprawdzi. W moich lepszych czasach królował Burris (z mojej stopki, zwróć na niego uwagę!), który do dziś sobie zostawiłem na pamiątkę i do dziś zapewne wielu wciąż używa na zawodach. Świetnie się sprawdzał w HFT, ale dziś mamy też już inne produkty właśnie takie jak chociażby Valiant Themys 10x32 HFT. Nigdy takich lupek nie miałem w ręku wyprodukowanych z myślą pod konkretne zawody jak HFT, ale na pewno bym o takiej też myślał, chcąc brać udział w zawodach, albo wyżej wspominany Burris :)
Sprzęt - FWB C55 | Aeron ACZ 101 Spider | Röhm Twinmaster | Reximex RP | AA S400F | SPA P10 | Diana 100
Optyka - SWFA SS 16x42 MQ | Burris Timberline 4.5-14x32 | Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP | VectorOptics Mustang II 1-4x30 | Delta Minidot2
Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1188
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 16
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: AndyOO »

jarni8 pisze: 03 sierpnia 2023, 00:10 Bushnell Elite 4200 4-24x40 AO MilDot
Chyba 6-24x40 :-D
Dodam tylko, że cały czas używa go i już zdobył kilka ładnych tytułów mistrzowskich, Kolega Adik :one:
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
Awatar użytkownika
Buczu_7er
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 155
Rejestracja: 12 grudnia 2020, 20:13
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Buczu_7er »

Moje zdanie jeżeli chodzi o hft to każda luneta się nadaje bylebyś ją znał.
Co do twoich wad bushnella. To ze twoja mocno mleczy na bliskich a inne maja jaki taki obraz wiąże się tez z tym ze Np jak napisałeś u siebie doskonale czujesz maksymalne dystanse a na tamtej lunecie która będzie świetnie ostrzyc w szerokim paśmie łatwiej będzie Ci się pomylić. No i tu wtrącenie. To nie wynika z obiektywu ze im mniejszy tył lepsza ostrość. Raczej z powiększenia. Ty strzelasz na x12 a większość tego co porównujesz pewno x10. Stad większa głębia ostrości ale dla mnie to raczej wada niż zaleta. Na twoim miejscu nic bym nie zmienił. Jak już umiesz bushnella to się go trzymaj bo to najlepszy efekt da. A co do wyglądu to mi akurat podoba się ta lanca z sunshaderem zwłaszcza :D
Póki co stary dobry steyr lg100 + Big Nikko.
Było: Ftp900, lg400, challenge, lgm2, Platinum mk4
Siedzenie wciąga #FT
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

AndyOO pisze: 03 sierpnia 2023, 07:01 Dodam tylko, że cały czas używa go i już zdobył kilka ładnych tytułów mistrzowskich, Kolega Adik :one:
To jedna z najczęściej wymienianych zalet tej lupy, tzn. "Adik ją ma" :D Rozmawiałem z nim kiedyś. Mówił, że nie lubi często zmieniać sprzętu i tak mu została od lat ta lupka. Strzela z niej z czarną obwódką, żeby minimalizować błąd paralaksy.

Buczu_7er pisze: 03 sierpnia 2023, 08:38 Jak napisałeś u siebie doskonale czujesz maksymalne dystanse a na tamtej lunecie która będzie świetnie ostrzyc w szerokim paśmie łatwiej będzie Ci się pomylić.
To prawda. W zasadzie teraz moja rozkmina to czy warto wymienić możliwość oceniania po ostrościach na lepszą głębię ostrości i możliwość oglądania sobie celów.
Buczu_7er pisze: 03 sierpnia 2023, 08:38 Na twoim miejscu nic bym nie zmienił...
Jak już umiesz bushnella to się go trzymaj bo to najlepszy efekt da...
I tak chyba zrobię. Jak już będę wymieniał, to razem z karabinem za rok czy dwa. Kupi się Challenge'a albo Walthera jakiegoś topowego i wtedy zbuduję zestaw od zera z jakąś docelową lupą x32 albo x24 i zoomem max x10.
Buczu_7er pisze: 03 sierpnia 2023, 08:38 A co do wyglądu to mi akurat podoba się ta lanca z sunshaderem zwłaszcza :D
Kwestia gustu. Mi się ten BE 4200 kojarzy z karabinem Jacksona z Szeregowca Ryana. Japończycy konstruując tę lupkę chyba się zainspirowali filmem. ;laughing:
jakson.JPG
A co do lupek, to w PRZYSZŁOŚCI będę rozważał jak wyżej wspomniałem obiektyw x24 oraz x32. Dodatkowo by mnie interesowało: możliwość wkręcenia sunshadera oraz krzyż jeden z poniższych:
half2.JPG
lub
halfdot.JPG

Które lupki możecie z takimi polecić? Szczególnie podoba mi się pierwszy z samymi kreskami. Wiem, że March 1-10x24 ma taki, ale to już 10k PLN. Coś do 5k jest warte uwagi z takim krzyżem? Poleci ktoś za czym się warto rozglądać?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
ktr21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 115
Rejestracja: 07 czerwca 2020, 10:47
Tematy: 1
Lokalizacja: Lubaczów, podkarpackie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: ktr21 »

Podobny jak niżej ma Sightron SIII 10x42, jak się przypomnisz w Dąbrowicy to weźmiesz topowy HFT500 i zobaczysz możliwości lunety i karabinu 😁
TX200 + Valiant 10x32
Dragon Team
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

ktr21 pisze: 03 sierpnia 2023, 22:11 Podobny jak niżej ma Sightron SIII 10x42, jak się przypomnisz w Dąbrowicy to weźmiesz topowy HFT500 i zobaczysz możliwości lunety i karabinu 😁
Jasne 19-20 sierpnia chętnie pomacam. A jak jest w tym SS z paralaksą? Na ile masz AO? Mocno "buja" krzyżem na min 7-8m i max 42m? Obiektyw 42mm w czasach 32 i 24 wydaje się bardzo spory :) Chyba, że moje skojarzenie jest złe i średnica obiektywu nie koreluje z błędem paralaksy aż tak bardzo jak myślę?
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
ktr21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 115
Rejestracja: 07 czerwca 2020, 10:47
Tematy: 1
Lokalizacja: Lubaczów, podkarpackie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: ktr21 »

Błąd jest i nie jest mały, ale można się nauczyć tej lunety. Paralaksa jest na ok 25-7y ale wiesz.. mało która luneta pokazuje tak jak zaznaczono na wieżyczce. Mi z paralaksą zawsze chodzi by dystans 20-22m był idealnie ostry, jako punkt odniesienia do dalszych obliczeń
Zobaczysz zresztą sam.
TX200 + Valiant 10x32
Dragon Team
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Jezzman »

Błąd paralaksy też można wykorzystać w hft, także to nie koniecznie jest minus :)
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 483
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Leon83 »

A ja testuję to
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

Leon83 pisze: 04 sierpnia 2023, 20:04 A ja testuję to
Zbisz41 ją ma i chwali. Miałem okazję zerknąć przez tę lupkę w ostatniej Dąbrowicy, wygląda na prawdę przyzwoicie. Krzysiek Spaleniak chyba robił szybki "test" błędu paralaksy na zasadzie odchylał głowę prawo-lewo i góra-dół aż czarny półksiężyc dotknie granicy grubej i cienkiej belki i na 42m wychodziło jak dobrze pamiętam ~8mm ruchu krzyża na celu, czyli rewelka.
Jezzman pisze: 04 sierpnia 2023, 19:48 Błąd paralaksy też można wykorzystać w hft, także to nie koniecznie jest minus :)
Na zasadzie ruszam głową i sprawdzam jak bardzo mi krzyż tańczy? ;) Jak mocniej, to dalej, a jak mniej to bliżej? Czy jeszcze coś innego wymyślono?
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Jezzman »

No mniej więcej tak.
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 410
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: zbisz41 »

Posiadam ponad miesiąc lunetę Falcon S10i endura 1-10x24 paralaksa na 25 m , odmiennie od kolegi Leon83 nie testuje tylko założyłem i strzelam. Po prostu nie znam sie na mradach , dotach i innych tajnikach optyki , dla mnie potrzebny dobry obraz i mały błąd paralaksy. Kupiłem założyłem i na drugi dzień strzelałem zawody .
Przesiadłem się Vortex Viper PST II 2-10x32, i na pierwszy rzut oka wydawał mi sie dużo ciemniejszy obraz , ale w praktyce okazało sie ze są to inne szkła i da sie strzelać nawet nHFT . W zaciemnionych stanowiskach też ładnie widać , co potwierdziły zawody w Dąbrowicy.
Wielu kolegów oglądało ją u mnie i wyrażali pozytywne opinie, oczywiście jak to bywa dla jednych za cienki, dla drugich za gruby, innym idealny krzyż .
Jedyny minus to brak regulacji paralaksy która jest ustawiona na stałe na 25 m, do HFT nadaje i sprawdza się ,jednak do PRC już nie koniecznie .
Na dziś zostaje u mnie i mam nadzieję że na dłużej .
Info ze strony producenta :
https://www.falconoptics.com/enduras10i ... scope-mrad
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”