WPA Szczecin

Moderator: Moderatorzy WBP

Zygfryd1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 13 października 2020, 14:47
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Szczecin

Post autor: Zygfryd1 »

Cześć,

W maju tego roku składałem papiery o pozwolenie na broń kolekcjonerską. Na sportową nie dostanę już więcej promes - limit wyczerpany do bólu 😉 ale dostałem tyle ile chciałem 👍🏻
Zadzwoniłem do nich i zapytałem co jest potrzebne. Rozmowa była bardzo sympatyczna - otrzymałem wszystkie potrzebne informacje. Tak - potwierdzono dostarczenie „aktualnego zaświadczenia potwierdzającego członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim" i kolekcjonerskim co nie było żadnym problemem - jeden telefon do prezesa klubu, potem odebranie gotowego wydruku i to wszystko.
W trakcie rozpatrywania wniosku o kolekcjonerkę pomyślałem o zrobieniu Pozwolenia o Dopuszczeniu do Posiadania Broni - badania nadal ważne. Zadzwoniłem do WPA, zapytałem co jeszcze jest potrzebne i poprosiłem o wstrzymanie postępowania do czasu, aż doślę potrzebne papiery. Nie było żadnego problemu z pozytywnym załatwieniem prośby.

Powiem tak: Czytając wpisy dotyczące innych WPA mogę tylko stwierdzic, że w Szczecinie mamy pełen komfort. Nigdy nie miałem żadnych problemów - zawsze było sympatycznie i rzeczowo tak w czasie wizyt jak i podczas kontaktów telefonicznych.
Awatar użytkownika
zy_gaus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 01 września 2013, 16:56
Tematy: 0
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Szczecin

Post autor: zy_gaus »

marianakms pisze: 25 października 2021, 12:57 Czy ktoś ostatnio robił rozszerzenie pozwolenia do celów sportowych i otrzymał pismo z WPA Szczecin o konieczności dostarczenia "aktualnego zaświadczenia potwierdzającego członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim"?

Mam wrażenie, że jak zawsze próbują wprowadzać radosną twórczość.
Wydaje mi się że to akurat nie jest największą fanaberią. Decyzja o rozszerzeniu jest mocno uznaniowa, w odróżnieniu od pozwolenia, gdzie jak spełniasz warunki i masz "ważne powody" to raczej ciężko odmówić. Więc jak na każdą taką decyzję potrzebują kwitów.

Gorsze jest ograniczanie przyjęć na miejscu, tak jakby WPA było jakoś bardziej narażone niż jakikolwiek inny urząd. Jak w sierpniu potrzebowałem załatwić od ręki sprawę, to wyraźnie odczuwałem, że zakłócam błogi spokój pandemiczny :-D
Pozdrawiam,
Zygmunt
Awatar użytkownika
marianakms
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 17 maja 2017, 17:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Szczecin

Post autor: marianakms »

Dzięki za potwierdzenie, że ktoś słyszał o podobnych wytycznych. Niemniej wymaganie zaświadczenia o przynależności do stowarzyszenia o charakterze strzeleckim w momencie zmiany decyzji z art. 155 KPA jest dość dziwne. Stoi to trochę w sprzeczności z art. 27 ust. 5 uobia, bo przecież kluby zawiadamiają nasze organy o wykreśleniu kogoś. No i jako ciekawostkę dodam, że wraz z wnioskiem wysyłałem rejestrację ostatniej sztuki akurat do sportu. Czyli zarejestrować już mogli, ale już przy rozszerzeniu mają wątpliwości? Brak jakiejkolwiek logiki, zwłaszcza, że otrzymali moją licencję zawodniczą.
Awatar użytkownika
zy_gaus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 01 września 2013, 16:56
Tematy: 0
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Szczecin

Post autor: zy_gaus »

No jeżeli dostarczyłeś wcześniej aktualną licencję to faktycznie niepotrzebne chciejstwo.
Słyszał ktoś o licencji PZSS bez członkostwa w klubie?
Pozdrawiam,
Zygmunt
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Szczecin

Post autor: Mumin_ »

Art.220 KPC:
§ 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli:
1) znane są one organowi z urzędu;
2) możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie:
a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych,
Organ z urzędu wie o członkostwie, gdyż klub ma obowiązek co roku zgłaszać członków z prywatną bronią oraz w ciągu 30 dni informować o skreśleniu.
Ostatnio zmieniony 30 października 2021, 18:57 przez Mumin_, łącznie zmieniany 1 raz.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
HotDoc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 10:46
Tematy: 9
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Szczecin

Post autor: HotDoc »

marianakms pisze: 25 października 2021, 12:57 Czy ktoś ostatnio robił rozszerzenie pozwolenia do celów sportowych i otrzymał pismo z WPA Szczecin o konieczności dostarczenia "aktualnego zaświadczenia potwierdzającego członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim"?

Mam wrażenie, że jak zawsze próbują wprowadzać radosną twórczość.
Ja rozszerzałem i musiałem dostarczyć. Żaden problem, pismo od ręki wydał prezes, włożyłem w kopertę i wysłałem. Z czego wynika nie wnikałem, komendant kazał zbierać to każdy "zabiurkowiec" musi. Logiki w tym nie szukaj, tam jak w wojsku nikt się nie wychyli.
HotDoc
---
9x19 mm | .45 ACP | 12G | .22LR | .308 Win | .38 Special | .223 | 6.5 Creedmoor | 6.5x47 Lapua | 6.5x55 SE
Awatar użytkownika
marianakms
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 17 maja 2017, 17:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Szczecin

Post autor: marianakms »

Zakończyłem kilka dni temu pozytywną decyzją rozszerzenie do celów sportowych w oparciu o art. 155 KPA
Wniosek złożyłem 18.10.2021, a decyzję mam wystawioną z dniem 23.05.2022

Komplet dokumentów(wniosek z uzasadnieniem, komunikaty z zawodów[nie muszą mieć pieczątek/podpisów], licencją zawodniczą[zwykły wydruk z portalu PZSS] i zaświadczeniem o członkostwie w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim) przesłałem do WPA Szczecin, a wniosek mój dotyczył zmiany z 6 na 12 sztuk. Oczywiście po wysłaniu takiego wniosku nie obędzie się bez zlecenia wywiadu środowiskowego plus kontroli przechowywania broni wykonaną przez dzielnicowego. I po tych czynnościach wyszło moje zdziwienie, bo zapomniałem, że przecież decyzję mam z KGP po odwołaniu od decyzji KWP(nie pasowała mi liczba sztuk na jakie dostałem pierwszą decyzję plus oczywiście w tamtym czasie WPA Szczecin uskuteczniało w swoich decyzjach "podział" w decyzji). Zatem z końcem listopada 2021 tak skompletowane dokumenty zostały przekazane do oceny w KGP.

KGP jest instytucją zapracowaną zatem regularność w wymianie korespondencji to były 4 tygodnie. Oczywiście z racji tego, że kończył się rok 2021 to rzecz jasna nie było komu merytorycznie ocenić wniosku w ciągu 30 dni, a zatem w pierwszych dniach stycznia 2022 oczywiście dostałem list z adnotacją, że przedłużamy postępowanie. No to jak już przedłużyli pismem to na początku lutego przesłali pismo, że nie mogą ocenić wniosku, bo jest w sumie nowy rok, więc mam przesłać aktualną licencję zawodniczą na rok 2022.

Na początku marca otrzymałem odpowiedź, że organ ocenia moje potrzeby na dodatkowe 2 sztuki i czy modyfikuję swój wniosek w tym zakresie. Oczywiście jak to ze mną bywa nie zgodziłem się, sparafrazowałem swój wniosek, dodałem kolejne komunikaty i wysłałem.

Na początku kwietnia przyszła a jakże piękna odmowa z uzasadnieniem(pamiętajcie, że po decyzji odmownej macie 14 dni na napisanie wniosku do tej samej instancji o ponowne rozpatrzenie zmiany, bo jesteście niezadowoleni). Na tym etapie zastanawiałem się nad pójściem do WSA(dlaczego opiszę niżej) i postanowiłem skonsultować się z prawnikiem, czy jest sens. Prawnik poczytał, co tam wypisywałem, poczytał uzasadnienie decyzji i stwierdził uczciwie, że decyzja należy do mnie, ale trudno przy odwołaniu do WSA powołać się na coś więcej niż ja uzasadniałem w swoich pismach.

Zatem zachowując termin 14 dni sporządziłem wniosek o ponowne rozpatrzenie i zmodyfikowałem swój wniosek o rozszerzenie o +2 zamiast o +6.

Ogólnie osoba podpisująca się pod pismami z KGP trochę zaprzecza moim zdaniem stanowisku na jakim stało do tej pory KGP.
Z tego, co wyciągnąłem z innych postów w temacie rozszerzenia na różnych forach plus tego, co można odszukać w uzasadnieniach wyroków zapadających w WSA to nie można było się opierać w rozszerzeniu o "zamiar" uczestnictwa w nowych konkurencjach. Trzeba było wykazać, że korzystamy z broni organizatora lub od kolegi/koleżanki na zawodach, ale potrzebujemy dedykowanej broni pod nasze potrzeby, aby osiągać dobre rezultaty(trening, zawody, itd.). W moim przypadku osoba analizująca z KGP nie widziała problemu w tym, że aby uczestniczyć w jakiś zawodach korzystam z broni organizatora/kolegi i w sumie nie ma związku z tym, że brałbym częściej udział gdybym miał własną broń.

Czytanie bez zrozumienia też jest na dobrym poziomie w KGP. Robicie listę konkurencji w jakich bierzecie udział, wpisujecie broń którą macie już zarejestrowaną i zaznaczacie, że jest to broń dedykowana do konkurencji, a w uzasadnieniu dostajecie info, że organ widzi konieczność rozszerzenia o dwie sztuki, bo nie macie z czego strzelać IPSC PCC ;) Na koniec hitem dla mnie było to, że w uzasadnieniu na sport wpisali mi broń, którą mam zarejestrowaną do celów kolekcjonerskich(pm63), że z niej mogę strzelać zawody sportowe w statyce i dynamice.

Także kolejne dwie sztuki zostaną zakupione po dotarciu promes i jedziemy z tematem od nowa :)

Na koniec mam takie przemyślenie po przeczytaniu uzasadnień w moich pismach plus na jakie wyroki w WSA się powoływali - jak chcecie mieć pozwolenie z I, góra z II instancji na duża liczbę sztuk do sportu to strzelcie sobie jakąś statykę na dużą liczbę konkurencji, z dynamiki jakiś 3gun plus ipsc i spokojnie pisząc uzasadnienie jak to każdy egzemplarz musi mieć cechy unikalne w strzelectwie statycznym/dynamicznym jesteście w stanie dostać pozwolenie do celów sportowych na znaczną ilość sztuk broni.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”