CP1 Kandar - opis i test na 10m

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

zpmq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 20:43
Tematy: 15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

CP1 Kandar - opis i test na 10m

Post autor: zpmq »

Witam, jako, że od kilku dni jestem posiadaczem ww sprzętu chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Głównym "konkurentem" w przedziale cenowym do 300 PLN dla tego pistoletu jest C2240 który również mam przyjemność posiadać, stąd obecne tu i ówdzie porównania.

1. Ogólne wrażenie
Na pierwszy rzut oka pistolet wydaje się być wykonany w miarę solidnie. Nic nie lata, nie wypływa smar itp kwiatki. Zamek metalowy, posiada szynę 11mm na montaż optyki. Niezłe otwarte przyrządy celownicze, szczerbinka regulowana w 2 płaszczyznach (dużo lepsze niż w C2240)
Po bliższych oględzinach można jednak dostrzec niedoróbki - w moim egzemplarzu żłobienie w rękojeści na popychacz śrutu nie jest wywiercone dokładnie na środku przez co popychacz niemal obciera rękojeść z prawej, zaś z drugiej strony są jakieś 2mm luzu. Nie jest to może szczególnie istotne, ale niezbyt dobrze świadczy o producencie. Mam także obawy co do trwałości farby proszkowej na końcówce lufy i zamku (wykonane z jakiegoś stopu, prawdopodobnie ZnAL), mając w pamięci to co działo się z pistoletem Walther PPK/S wykonanym z podobnego materiału.

2. Ergonomia i praca spustu
Rękojeść wykonana z drewna, pokryta matowym lakierem, bez zacieków. Może okazać się zbyt mała dla osoby o dużych dłoniach ( dla mnie w sam raz), jest szersza niż w C2240. Język spustowy metalowy, szeroki, brzegi ostre, przydałoby się je wygładzić papierem ściernym. Spust miękki, ale długi, ze stopniowo wzrastającym oporem. Moim zdaniem lepszy niż w C2240. Pistolet nie posiada bezpiecznika.

3. Strzelanie
Pistolet ma lekko wyczuwalny odrzut, przy strzale podrzuca nieco lufę do góry ( założenie kolimatora redukuje te efekty). Z jednej kapsuły CO2 można oddać ok 50 strzałów, z tym że po ok 40 stają się one wyraźnie słabsze.

4. Tarcze
Wszystkie tarcze wystrzelane z jednej kapsuły, temperatura pokojowa, pomieszczenie zamknięte, strzał co ok 15 - 20s, do każdej tarczy 10 strzałów, odległość 10m, postawa klęcząca, pistolet trzymany oburącz, podparty. Używane śruty: H&N Econ Glatt 4,5 i Exact 4,51 (opisane na tarczach).
Strzelałem z kolimatorem Hawke Sport 1x30
1. Exact 4,51 10 strzałów
2. Econ 4,5 10 strzałów
3. Econ 4,5 10 strzałów
4. Exact 4,51 10 strzałów

W trakcie strzelania delikatnie regulowałem kolimator ostatni strzał na ostatniej tarczy nieco słabszy (kończąca się kapsuła). Ewentualne odskoki to błędy strzelca ;).

Podsumowanie
Moim zdaniem pistolet jest całkowicie warty swojej ceny (279 PLN). Strzela mi się z niego znacznie lepiej lepiej niż z C2240, ma względem niego wiele zalet (metalowy zamek, kaliber 4,5mm, lepszy spust). Nie wiem jak będzie z trwałością mechanizmów, narazie wystrzelałem dopiero 3 kapsuły CO2. Ciężko mi się wypowiedzieć co do podatności na tuning, gdyż nie mam w tym zakresie żadnych talentów i będę się cieszył pistoletem w wersji stock ;).

Zapraszam do dyskusji ;)
Pozdrawiam
pejaka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 06 września 2008, 13:07
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pejaka »

Poczytaj poniższy link, jest tam sporo o tuningu tego pistoletu.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=12 ... sc&start=0
zpmq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 20:43
Tematy: 15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: zpmq »

Wiem, czytalem tamten temat, jako ze zszedl na temat tuningu wlasnie, a w dziale test sprzetu nie ma o nim tematu, postanowilem dodac ten opis i test z punktu widzenia przecietnego uzytkownika, ktory bedzie strzelal wiatrowka prosto z pudelka.podr
zpmq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 20:43
Tematy: 15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: zpmq »

UPDATE
Górna tarcza (standardowa PP): 30 strzałów śrutem H&N Sport Glat (jeszcze w starym, zielonym opakowaniu), na tarczy kreską zaznaczono najniższą przestrzelinę, następne strzelałem JSB Exact 4,51 (Sport Glat się skończył, a chciałem wystrzelać do końca nabój CO2, widać, że strzały układają się coraz niżej; przed strzelaniem JSB pole "8" było nienaruszone od góry, poza jednym odskokiem w centralnej "10")
Dolna tarcza (tekturowa 14x14) 30 strzałów śrutem KTK płaskim
Obydwie tarcze strzelane z odległości 10m, pozycja siedząca, podparta z kolimatorem Hawke Sport 1x30

Górna Tarcza JSB Exact; dolna tarcza KTK płaski

Jak widać tani (10 - 12zł ) śrut KTK spisuje się bardzo przyzwoicie, nie spodziewałem się tego zwłaszcza że na pierwszy rzut oka jakość wykonania nie jest najlepsza; przy strzelaniu z Marksmana, niektóre śruty ciasno wchodziły do lufy, inne zupełnie bez oporu, do tego stopnia że po odwróceniu wylotu lufy do dołu potrafiły wypaść...).
Pozdrawiam
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kewalsPL »

Ładnie poszło, popróbuj jeszcze strzelić takimi typowo tarczowymi-pistoletowymi śrutami a powinno być jeszcze lepiej(nawet poczciwy Tomitex dobrze lata).
Ps. wgrywaj o połowę mniejsze fotki, bez przewijania lepiej się je ogląda.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Powiem tak, jeśli jest możliwość przeprowadź test z "imadła" (ściski stolarskie itp), lub choćby z bardzo stabilnej podpórki. Bo jeśli te strzały były klęcząc, oburącz, z podpórki i dają takie odskoki to coś jest nie tak. Może zamiast H&N Econ strzelaj H&N Sport.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
zpmq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 20:43
Tematy: 15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: zpmq »

Niestety nie mam możliwości strzelania z imadła. Śruty Sport i Econ też się skończyły, został tylko Exact i KTK.
Widoczny rozrzut to na pewno po części moje błędy, np podczas ściągania spustu, jednak myślę że dużą rolę ogrywa też używany kolimator. Kropka jest dość duża, a ja z racji tego że nieczęsto strzelam do tarczy, być może nie zawsze nakierowuję ją dokładnie na środek.
Aby to sprawdzić, trochę poeksperymentowałem z wielkością celu (tym razem nie tarcza tylko kropki rysowane flamastrem na kartce). Starałem się dobrać wielkość kropki tak, aby była przykrywana w większości przez kropkę kolimatora, oprócz wąskiego "halo" na zewnątrz, w celu zapewnienia jak największej powtarzalności.
Poniżej najlepszy uzyskany rezultat, 10m, pozycja siedząca, podparta, oburącz śrut Exact 4,51, 10 strzałów:
CP1, 10m, 10s, Exact 4,51
Jak widać rezultat sporo lepszy, choć także trafił się odskok. W niedalekiej przyszłości planuję zakup lunety pistoletowej, myślę że efekt może być jeszcze lepszy oraz pozwoli to na przetestowanie pistoletu na dalsze dystanse.
pozdr.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kewalsPL »

No, teraz to już coś widać na tarczy, ładne skupienie :P , powoli do celu...
Awatar użytkownika
Zbigu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 25 sierpnia 2012, 17:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zbigu »

Witam dzisiaj dotarła do mnie przesyłka z Kandar CP1 4,5mm.

Właśnie oddałem kilka strzałów testowych z 10m, chwyt oburącz pozycja frontalna, sprzęt prosto z pudełka bez regulacji.

Oto wynik trzech strzałów, uważam, że skupienie bardzo dobre co potwierdza jakość tego sprzetu.

Obrazek

Polecam każdemu tę wiatrówkę,





_________________
Pozdrawiam,

Zbigu /Prosport 4.5mm + DO 4x16/42 MilDot/
Pozdrawiam, Zbigu
/Prosport 4.5mm + DO 4x16/42 MilDot/ ; Colt Army 1860 .44, Remington .44 New Army 8", Le Page .44,Enfield 1853, Walther CPM-1, Walther LP400
Terrormachine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 05 października 2015, 23:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: CP1 Kandar - opis i test na 10m

Post autor: Terrormachine »

Ja też polecam ten pistolet.Mam w wersji z magazynkiem.Poprawiony port ładowania,korona lufy i regulowany spust,który działa "na dotyk".
Mój Kandar polubił śrut Crosman pointed,tak samo jak C1377 :-D Moim zdaniem całkiem niezły śrucik.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”