Budowa wiatrówki - baza - blok Hatsan'a AT44

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Dzień dobry !

Zastanawiam się, gdzie się znajdują najbardziej awaryjne części w PCP.
Chyba dobre pytanie na " dzień dobry "

Bo jeśli to się będzie wiedzieć, można dużo wadliwych elementów od razu wykluczyć.
Co nie tylko ułatwi mi i innym pracującym nad własnym projektem czy też hobbystycznie - jak zwał tak zwał - po prostu przyda się taka lista , co w końcu doprowadzi do powstania czegoś , co może już być na wstępie mniej awaryjne i wydajne.

Bocian - dobrze , że wspomniałeś o śrucie ( różne marki, rozmiar, etc. - nie wpadłem na to , brałem tylko pod uwagę JSB )

Grzybek pelletki będzie już w "właściwym" gwincie, jak i kielich, chodzi o płynne i stopniowe doprowadzenie do niego przez zbijak, bez zbędnych zniekształceń.

Pozdrawiam
Spokojnego Weekedu ekipa
Michał
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

ok.

Praca jest cały czas kontynuowana - Blok - będzie dość pokaźnych rozmiarów , lufa w kołnierzu - dobrze i solidnie zamocowana - system 4-ro taktowy - butla będzie ukryta w osadzie :

Obrazek

dociążonej od przodu ołowiem ( wywiercone miejsce na ołów w formie ciekłej, zastygnie i mamy osadę ciężką jak tylko chcemy ) - buk - ale pod lufą będzie więcej "drewna" by właśnie uzupełnić ją ołowiem.

Lufa pływająca, regulator i spust w pełni regulowany. Na razie będzie tylko 6.35 i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Kwestia kosztów.
Jakie są koszta wykonania takiej wiatrówki , części od podstaw ?? Gdy znajdę kogoś, kto by był w stanie ją wykonać.

Lufa wiadomo - ok 500zł

Ale reszta, elementy, praca...

Na razie jest projekt zrobiony ( nie do końca , ale prawie ) , będę musiał wszystko przenieść do AutoCAD bo teraz rysuję na : jfdraw - http://www.jfimagine.com/ - prosty program. I chyba nie ma możliwości przeniesienia do jakiegokolwiek formatu , który mógłby obsłużyć AutoCAD.

No i kwestia doboru metali , średnic kanałów - wszystkiego - co może mieć w jakikolwiek sposób wpływ na celność karabinka.

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Baba1234
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 641
Rejestracja: 17 kwietnia 2009, 19:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Baba1234 »

Z ciekawości zapytam:
chcesz zrobić karabinek identyczny do sako na obrazku ???
KRGS

PCP gumka od majtek kaliber 20 mm ;laughing:
Awatar użytkownika
JesperKyd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1523
Rejestracja: 25 lipca 2009, 09:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: JesperKyd »

Baba1234 pisze:Z ciekawości zapytam:
chcesz zrobić karabinek identyczny do sako na obrazku ???
Lupka Schmidt und Bender tania też nie będzie. :)
BMK40 Hogan® + Hawke Vantage & BMK20 JesperKyd® + PP 3-12x42AO & Iż61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn...
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Baba1234 pisze:Z ciekawości zapytam:
chcesz zrobić karabinek identyczny do sako na obrazku ???
W zasadzie nie, pierwsze lepsze zdjęcie z tą osadą , która miała by być założona i dociążona przez ołów. Widziałem i strzelałem z sinnera tak zrobionego w osadzie Ginba ( wyżłobione miejsce i wlany ołów by dociążyć to monstrum ) ale nie w takiej, tzn praktycznej. Nie znam oficjalnej nazwy tej osady - dlatego wrzuciłem pierwsze lepsze zdjęcie.

Zmniejszy to odrzut i jak się zmieszczę, to wsadzę w osadę kartusz.

Patrze na schemat... hmm .. będzie.. inna :) duży blok, system 4-ro taktowy ( lub dwu )
Ale jeszcze pracy sporo, także się nie wypowiadam za dużo bo jeszcze może się coś w między czasie zmienić.

Jesper : optyka to już potem tylko formalność, jak zajdzie potrzeba użyje się Nightforce Benchrest 12-42x56mm lub Nikona etc bo jest dostęp, znajomy chętnie coś udostępni z jego sklepowego asortymentu. Z tym akurat nie będzie problemu :wink:

Jeszcze długa droga, a to powyżej - sprawy nie tak istotne jak te, które będę przerabiał za jakiś czas.
Na razie męczę się jak zaprojektować kanał dolotowy by najefektywniej i bez zbędnych przecieków ew. niedoróbek nie stracić tam na wydajności / celności i nie uszkodzić śruciny ładując .
Bardzo dobrze wypada system z steyra LG110 bodajże , a i Walther też nie grzeszy celnością przy systemie SL ( początek drogi od włożenia go do rynienki aż po zamknięcie portu - lufa wewnątrz precyzyjnie obrobiona - a dopiero potem gwint , na końcu drogi , którą pokona popychacz i zamknie port - zaznaczone na czarno )

Obrazek
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Michaus »

ahael pisze:Na razie jest projekt zrobiony ( nie do końca , ale prawie ) , będę musiał wszystko przenieść do AutoCAD bo teraz rysuję na : jfdraw - http://www.jfimagine.com/ - prosty program. I chyba nie ma możliwości przeniesienia do jakiegokolwiek formatu , który mógłby obsłużyć AutoCAD.
Jeśli wystarczy Ci 2D, to oprogramowanie jest za friko: http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Trusty#CAD
... polecam QCAD'a, bo rozpoznaje AutoCAD'owe komendy i "DXF and DWG input and output" :)
Zerknij, poczytaj: http://www.qcad.org/en/
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
bocian471012
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 05 grudnia 2012, 20:09
Tematy: 1
Lokalizacja: Sokołów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: bocian471012 »

Jak ma być ciężki to pewnie tylko do benchrest wiec stacjonarne strzelanie to może zrezygnuje Kolega z kartusza tylko szybkozłączką do butli podłączy odpowiedniej długości szlałfikiem? ;)
:621: CZ557 VARMINT + VORTEX DDIAMONDBACK TACTICAL 6-24x50 FFP :621:


https://bocianknifemaking.wixsite.com/bocianknifemaking
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Michaus pisze:
ahael pisze:Na razie jest projekt zrobiony ( nie do końca , ale prawie ) , będę musiał wszystko przenieść do AutoCAD bo teraz rysuję na : jfdraw - http://www.jfimagine.com/ - prosty program. I chyba nie ma możliwości przeniesienia do jakiegokolwiek formatu , który mógłby obsłużyć AutoCAD.
Jeśli wystarczy Ci 2D, to oprogramowanie jest za friko: http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Trusty#CAD
... polecam QCAD'a, bo rozpoznaje AutoCAD'owe komendy i "DXF and DWG input and output" :)
Zerknij, poczytaj: http://www.qcad.org/en/
Dziękuję Michaus, naprawdę :one:

Mam pytanie - dopiero będę mieć dostęp do do kilkudziesięciu wiatrówek 29-go ( zawody 100m ) więc wtedy zobaczę, porobię zdjęcia i porozmawiam z ludźmi , którzy strzelają od lat.

Średnica portu ładowania przy systemie z popychaczem. Jaką powinna mieć średnicę gdy oringi uszczelniające port ( będą zakładane w porcie , nie popychaczu ) by gładko śrut wszedł do komory , nie uszkadzając grzybka i kielicha ?? ( biorąc też pod uwagę oringi uszczelniające )

Wie ktoś może ? Bo mam ogólny zarys bloku ( dwu - takt ) tylko to mi nie daje spokoju..
Nie wiem jak w rysunku uwzględnić tą część. Pierwsza "droga" będzie prowadziła śrut po rynience i obrobionym płaszczu lufy z wymienionymi wyżej oringami uszczelniającymi , a zakończenie cyklu będzie w obrobionej ( od razu śrucina będzie wchodziła w gwint , początek oczywiście będzie obrobiony )

Może ktoś cyknąć zdjęcie , przekrój ew. rysunek ??

Projekt pokażę, jak będzie gotowy w 3D - teraz to wygląda bardziej amatorsko - ogólny zarys ale już są powoli nakładane poprawki ( wymiary poszczególnych elementów )

Michaus - jeszcze raz dziękuję ;)

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

bocian471012 pisze:Jak ma być ciężki to pewnie tylko do benchrest wiec stacjonarne strzelanie to może zrezygnuje Kolega z kartusza tylko szybkozłączką do butli podłączy odpowiedniej długości szlałfikiem? ;)
Trafiłeś ;) Katusz będzie tak skonstruowany , by można było oddać kilkanaście strzałów bez butli, stabilnych. A sam kartusz będzie zakończony złączką typu "plug in" - takie coś oto :

Obrazek

Ułatwia to w dużej mierze całą operację , widziałem to w akcji ( łał... ;) ) i działa to na zasadzie cyk pyk - jest podłączona, kończymy strzelać - odłączamy i jedziemy do domu na herbatkę :-D

Dużo benchrest-wiatrówko strzelców widziałem przerabia kartusze właśnie na taki styl.

Trafiłeś Bocian , trafiłeś 8-)

Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Kuffel22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 19 września 2012, 21:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Wieluń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Kuffel22 »

Widzę rozwiązanie zapożyczone z paintballa. Fill nipple i mamba do dużej butli. Jeszcze tylko butleka wyposażona w reduktor (regulator) paintballowy z odpowiednio ustawionym ciśnieniem i kartusz może służyć już wyłącznie jako komora strzałowa :wink:
Cierpliwość jest cnotą ..
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Dokładnie. Zestaw "wiatrówka" będzie pracowała głównie stacjonarnie, podparta od przodu a od tyłu ciałem, jak to bywa na zawodach 100m crew.

Będzie to kawał "żelastwa" dobrze obrobionego z finezją.
CHWILOWO - wiem, że może to wyglądać komicznie, nie profesjonalnie - ale to projekt wstępny wygląda to tak :

Obrazek

Monoblok, system dwutaktowy i chyba zastanowię się bo nie zdawałem sobie z tego sprawy , dzięki Kufel, miało to służyć do szybkiego podłączenia zestawu. A tu niespodzianka. Faktycznie kartusz może robić za komorę strzałową. Masz na myśli tak jat to poniżej, prawda ??

Obrazek

Dziś nie miałem zbyt dużo czasu by posiedzieć przy tym, ale względnie nabiera to już kształtów.
Teraz tylko muszę się dowiedzieć, jakie siły ( głównie sprężyny - waga zbijaka, uszczelnienia... ta trudniejsza część ) tam powinny działać, by uzyskać zamierzony efekt.
Zwymiarować i na nowo zacząć projekt, tym razem z konkretnymi wymiarami.
Zastanawia mnie uszczelnienie tego elementu "valve steam"

Obrazek

W większości tego, co widziałem przeglądając fora, jest to kawałek stali bez uszczelnienia.
Na jakiej zasadzie to działa - ciśnienie w komorze jest na tyle wysokie , że uszczelni element do uwolnienia go poprzez uderzenie zbijaka ??

Spadam spać, jutro kolejny dzień na przemyślenia

Naprawdę przydałby mi się jakiś kawałek bloku z elementami, co bym widział , mógł rozebrać i ew. zwymiarować co niektóre części.
Nie ma ktoś czegoś na zbyciu ??

Ma szanse to co wyżej jest w "projekcie" po zwymiarowaniu, doborze odpowiedniego gatunku stali etc.. szansę zadziałać, a w najlepszym przypadku być tym karabinkiem precyzyjnym ? Czy za szybko mówić o tym

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Kuffel22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 19 września 2012, 21:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Wieluń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Kuffel22 »

Uszczelnienie tego elementu w zaworze, czyli prowadnicy iglicy ( chyba o to Ci chodziło) można wykonać na kilka sposobów. Najważniejsze aby nie zwiększać jej tarcia. Można np w części już za transferportem prowadzić ją w teflonie. Zrobić w zaworze szerszy otwór ( od strony zbijaka) i wmontować prowadnicę. Ważne żeby była dobrze spasowana. Teflon zmniejszy oporu tarcia i uszczelni iglicę. Ale sama prowadnica bez uszczelnienia też może być szczelna, trzeba tylko zrobić ti bardzo dokładnie i z materiałów nie zacierających się. Co do zbijaka i sprężyny to do dużych energii musi być on cięższy ale na to są dwie szkoły: daystate (jeszcze przed elektroniką) czyli bardzo ciężki zbijak i b. twarda spr zaworu. Albo tak jak u innych lżejszy ( szybszy) zbijak i miększa sprężyna zaworu. To drugie rozwiązanie ( w moim mniemaniu ) jest bardziej samoregulujące i mniej podatne na małe zmiany ciśnień za regiem. Cykl strzału też raczej będzie krótszy. Na ilości strzałów Ci nie zależy więc najważniejsze aby zbijak miał jak najmniejsze opory tarcia a system będzie powtarzalny.
Cierpliwość jest cnotą ..
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Tak - dokładnie o to mi chodziło

Dzięki Kufel za wypowiedź, jest parę istotnych informacji , o których nie wiedziałem do tej pory. :piwo:

Poprawie ten rysunek o kilka elementów, bo był tylko do wglądu - po poprawie będzie robione wszystko już z podziałem na części + konkretne wymiary.

OK więc, czas trochę posiedzieć i popracować

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mildot »

Czołem ahael,

Tak sobie obserwuję ten wątek i zastanawiam się: co Ty właściwie chcesz osiągnąć?
Czy wiesz jaki jest Twój cel? Jeśli tak to napisz proszę bo cel który określiłeś i to co robisz jest moooocno od siebie odległe... moim skromnym zdaniem oczywiście.

Ponadto dostajesz sporo rad i pomocy od kolegów. W zamian podziel się proszę swoimi założeniami i obliczeniami, doborem materiałów etc. Wtedy będziemy mogli zweryfikować Twoją pracę i pomóc bardziej konkretnie. Bo tak to sobie możesz pisać i rysować i nic z tego dla nas nie wynika. Ot ciekawostka i tyle. Możemy ocenić tak na "Bolka oko".

Ja na razie widzę, że zamiast super zoptymalizowanej wiatrówki do benchrestu budujesz... coś...
To coś pewnie przypomina mieszankę znanych konstrukcji ze średniej półki. Ale w najlepszym wypadku nie będzie od nich gorsza...

Może stoi za tym sporo przemyśleń i ja nie widzę po prostu tego. Ale jeśli chcesz żebyśmy włożyli w to swój czas i pracę to zadbaj, żeby było się do czego odnieść.
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Hej witam.

Doczekałem się - książki są na miejscu :

Obrazek


Obrazek

AutoCAD też zaczynam powoli rozpracowywać.

Biorę się za lekturę.

Dla zainteresowanych lekturą Howarda :

http://airgundevelopment.com/buckley.html

na odpowiedź trzeba czekać ... długo. Ja Czekałem bodajże miesiąc na książki , by nie więcej - Najlepiej mieć założone konto PayPal.

Pozdrawiam,
Michał
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”