Budowa wiatrówki - baza - blok Hatsan'a AT44

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Budowa wiatrówki - baza - blok Hatsan'a AT44

Post autor: ahael »

Witam,

Jako, iż od dawna chodzi mi to po głowie, postanowiłem zacząć działać.
W zasadzie od kąd kupiłem chinkę B2 ( chyba lider ) i zastanawiałem się " czemu nie potrafię trafić w puszkę z odległości 10m ..??? " Trafiłem na to forum, poznałem wspaniałych ludzi ( Waldek :piwo: , RobFra, kolega z Jastrzębia, z Rybnika... nie sposób zliczyć - naprawdę - jesteście WIELCY )

Teraz, metodą prób i błędów - trafiłem na AA S510 Xtra FAC - fajna - ale czegoś jej brakuj, koledzy z NL forum, ( niestety już po fakcie ) doradzili cal. 0.25 - ta wiatrówka czuje się najlepiej w tym cal. i jest precyzyjna - podobnie jak 0.22 , którą posiadam , aczkolwiek podkreślili , że jest to to. Ale nie o tym temat

Na strzelaniu precyzyjnym benchrest 100m , nie królują 300J potwory, tylko przeważnie w pierwszej 10-tce znajduje się z pięć BSA Lonestar'ów 0.25. Grupy ( pięciostrzałowe ) jakie potrafią one wyrządzić - są niewyobrażalne - czasem trudno doszukać się czy gość oddał pięć czy sześć czy cztery strzały bo jest jedna przestrzelina.

Do rzeczy. Wpadłem na pomysł "stworzenia" ( jeszcze nie od podstaw, nie potrafię się obsługiwać programami typu CAM CAD - JESZCZE ;) ) wiatrówki typowo pod ten benchrest , czy to 50m, czy 100m, czy 150m... Jeśli najdzie potrzeba.

100mCrew

Na razie za bazę ( blok, mechanizm spustowy, kartusz + reg ) postanowiłem obrać Hatsana AT44 bez mag.

Teraz kwesta lufy, bo trzeba dobrać odpowiednią pod daną energię i śrut.

1. Długa lufa = większa średnica zewnętrzna ze względu na sztywność i mniejsze drgania ( lufa będzie pływająca ) - mam rację ??

2. Średnica zew. płaszcza lufy = równa lub nieznacznie mniejsza od śr. zew. pocisku - w tym przypadku śrutu 6.35mm - racja ??

Myślałem o zaadoptowaniu lufy z BSA lonestar 0.25 - ale ze względu na trudność nabycia ( nikt nie chcę się pozbywać "pereł" ) Jestem zmuszony zaopatrzyć się w Czeską surówkę i obrobić ( ale nie wiem jak będą sprawować się w FAC-u ~ 60J , ok 270m/s ) lub LW

3. Teraz pytania. długość lufy - odpowiednia długość wydawała by się 23" lub 21". Dobry wybór ?

Ostatnio ( szperałem trochę po forach ) ględzą coś o jakości luf LW, miałem czeszkę ( CZ200 FS Hunter ) i zawstydzała celnością posiadacza AA S510 w limicie. Czeszka też w limicie ( 14,7J ). Dlatego mocno zastanawiam się nad czeską lufą lub jak znajdę - BSA. Ale też starej wersji, bo na nowe też narzekają.

OK - chyba wyczerpałem limit pytań na dziś - prosiłbym o jakieś sugestie dotyczące tematu, ale wypowiedzi typu " daruj sobie, kup theobena " bo ze względu na takie wypowiedzi nie odpuszczę i że tak powiem lekko te wypowiedzi będą pomijane, bo chcę coś stworzyć i tylko wypowiedzi osób zainteresowanych , lub chcących pomóc - nie ważne jak, może być pomoc typu - " weź i poczytaj tą i tą książkę " będą super. Sam przeczytałem trzy książki na temat broni, z czego dwie to bubel, jedna była warta uwagi.

System będzie dopracowany przez Dagie'go - jeśli się zgodzi i poświęci trochę cennego w tych czasach czasu, a lufę musiałbym zlecić obrobić komuś , kto potrafi i ma sprzęt.

Jeśli ktoś wytrzymał do końca i chcę się podzielić informacjami, spostrzeżeniami - pokłon :-D 8-) Jestem otwarty na wszelakie porady i byłbym wdzięczny za pomoc w tym projekcie.

Pozdrowienia z Holandii
Michał
Awatar użytkownika
kruger
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 565
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 12:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kruger »

Witam.
Nie jestem"fachowcem" ale mam spostrzeżenia co do celności luf "HW""LW""cz"
Sam nabyłem karabinek z tą lufą i jestem pod wielkim wrażeniem celności tej gadziny ;laughing: mimo iż jest to sprężyna gazowa.
Więc proponuję wziąć pod uwagę lufy 80-ki i 90-ki pod uwagę,te 12 bruzdowe.
Moja ma 50cm dł...
więcej nie powiem bo jestem laikiem,który uwielbia"celnie strzelać"
Pozdrawiam
"Life is brutal"
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Wszystko jest brane pod uwagę kolego, dziękuję za spostrzeżenie i za info dotyczące ilości bruzd. Będzie zapisane i brane pod uwagę. Miałem HW98FT , tylko nie potrafiłem wykorzystać jego potencjału.
Potem wpadło PCP ... i BMK40 nie wiem ile bruzd ma lufa w BMce bo do tej pory Waldek nie zdradził co tam wsadził, ale czeskie jak i niemieckie lufy są topowe, skupienie z BMKi na poziomie PCP ( mówię o 100m ) - takie moje zdanie. No i "dostępne" ( ceny akceptowalne )

Małe spostrzeżenie - karabinek ma pracować jako FAC - w limicie będzie to haubica ;laughing: No i holenderskie prawo pozwala na posiadanie potworów każdego typu i mocy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kuffel22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 19 września 2012, 21:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Wieluń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Kuffel22 »

Tak sobie myślę że system at44 z ciężką (grubą) i długą pływającą lufą może się nie nadać. Jest mocowany do kartusza (rury ze zbijakiem) pod rynienką gdzie wkładamy śrut. Potem już tego nie trzyma nic. Sam blok jest mocno wyfrezowany w tym miejscu i całość nie będzie raczej sztywna. Przy każdym popchnięciu lufy system (część przd rynienką , trzymająca lufę) będzie pracował (lufa się nie podda) i może zmieniać się zero.

Ale to tylko moja skromna opinia :wink:
Cierpliwość jest cnotą ..
Awatar użytkownika
Beorn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 17 grudnia 2009, 11:04
Tematy: 0
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Beorn »

Nie wiem czy blok at to dobry wybór ,mała średnica otworu na lufę ,mało materiału aby rozwiercić .Więc lufa pływająca średnicy np.16mm taka wejdzie bez problemu będzie miała dość cienkie mocowanie .
auto i semi-auto fan
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Beorn pisze:Nie wiem czy blok at to dobry wybór ,mała średnica otworu na lufę ,mało materiału aby rozwiercić .Więc lufa pływająca średnicy np.16mm taka wejdzie bez problemu będzie miała dość cienkie mocowanie .
Zamieniam się w słuch, jaki blok z jakiej wiatrówki byłby dobrą "bazą". Też myślałem nad tym - wiem o co chodzi. Dzięki za rozpoczęcie tego zagadnienia :piwo:
Awatar użytkownika
Kuffel22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 19 września 2012, 21:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Wieluń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Kuffel22 »

Np. bloki BSA (r10,s10, scorpion) są sztywne, oryginalnie lufa była dość gruba. Lufy były pływające i nigdy się z nimi nic nie działo. Ale to już raczej ciężko do zdobycia ( sam blok) i inna półka cenowa.
Cierpliwość jest cnotą ..
Awatar użytkownika
Beorn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 17 grudnia 2009, 11:04
Tematy: 0
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Beorn »

A może by tak zrobić własny blok .
auto i semi-auto fan
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Beorn pisze:A może by tak zrobić własny blok .
Taki mam zamiar - najpierw muszę kogoś poprosić o potrzebne materiały ( książki techniczne, zagadnienia związane z tym tematem - to na początku )

Jeśli ktoś byłby w stanie udzielić takiej pomocy - byłbym niezmiernie wdzięczny :piwo:
Lektury, artykuły... cokolwiek, co może pomóc mi w zaprojektowaniu wydajnego systemu. Tytuły książek, może ktoś ma wypożyczyć - mogę odkupić.

Potem nauka programu do obróbki CNC i można działać. Taki miałem zamiar od początku.

Będzie zrobione - to kwestia czasu

Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Kuffel22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 19 września 2012, 21:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Wieluń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Kuffel22 »

Ojj jeśli aż tak chcesz się poświęcić to podziwiam zapał ;). Pamiętaj że do CNC musisz nauczyć się programu do projektowania w 3d, programu przetwarzającego obiekt na kroki maszyny i programu obsługującego maszynę :wink:

A tak generalnie to nie trzeba studiów skończyć żeby zrobić blok do karabinka, ot dobrze wyfrezowany kawałek aluminium.
Cierpliwość jest cnotą ..
Awatar użytkownika
DoktorPio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 323
Rejestracja: 22 listopada 2008, 21:23
Tematy: 24
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: DoktorPio »

Jestem pełen podziwu zapału jaki posiada kolega :-D
Podstawą jest przestudiowanie kilku rodzai systemów i rozwiązań stosowanych przez firmy które robią takie karabinki. Następnie przeanalizowanie plusów i minusów w zastosowanych karabinkach i stworzeniu własnej koncepcji ( konstrukcji )
Pomocne będzie czytanie wielu forów strzeleckich celem uwzględnienia uwag i wskazówek kolegów z forów , co jest dobre a co złe w danym karabinku ?
Następnie poznanie podstaw materiałoznawstwa i technologi obróbki metali, konieczne w doborze odpowiednich materiałów oraz sposobów i narzędzi niezbędnych do obróbki poszczególnych elementów tworzonego karabinka :!:
A później to już z górki :-D Podstawa to dobra znajomość i obsługa programów do rysunku technicznego AutoCad następnie dostęp do frezarki cnc i nauka obsługi maszyny oraz prze konwertowania wcześniej stworzonego rysunku na wsad zrozumiały przez obrabiarkę cnc za pomocą odpowiednich programów.
I jak to wszystko już spełnimy otrzymujemy prawie gotowy karabinek który należy złożyć i przetestować, no zawsze wyjdą jakieś nieoczekiwane poprawki które należy czasem poprawić :-D
Wszystko co napisałem pisze na podstawie własnego doświadczenia które to wykorzystałem do tworzenia ostatniego (dość prostego) swojego projektu który opisałem na forum.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=117870

Jeśli miał bym stworzyć karabinek od podstaw czyli stworzenie gotowej konstrukcji od pomysłu, rysunku po wsad do maszyny cnc liczę ze zajęło by mi to około 1 miesiąca, 20 dni po 8 godzin.

Życzę powodzenia i z ciekawością będę obserwował twoje poczynania w tworzeniu własnej konstrukcji :-D
HW 100S FSB 5-15x40, Hatsan AT44 LW BULLPUP
HW 97K 3,5-10x40, AirArms ProSport 4-12x40, BSA Lightning XL 3-9x40
Awatar użytkownika
JesperKyd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1523
Rejestracja: 25 lipca 2009, 09:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: JesperKyd »

Może tak ktoś by jaką sprężynkę dla odmiany "wyrzeźbił"...
8-)
BMK40 Hogan® + Hawke Vantage & BMK20 JesperKyd® + PP 3-12x42AO & Iż61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn...
Awatar użytkownika
ahael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 18:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Whole World
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ahael »

Jestem pełen podziwu zapału jaki posiada kolega :-D
Dzięki dzięki ;)Chcę stworzyć karabinek najbardziej precyzyjnie jak to możliwe, tak jak pisałem , kwestia czasu - a mam go sporo ( mam na myśli tego "ogólnego" :) mam nadzieję ;laughing: , pracuje ciężko w systemie zmianowym po 9h , 6 dni w tyg więc temat będzie rozwijać się powoli, aczkolwiek wszystko co będzie opisywane i robione - najbardziej precyzyjnie jak to możliwe )
Podstawą jest przestudiowanie kilku rodzai systemów i rozwiązań stosowanych przez firmy które robią takie karabinki. Następnie przeanalizowanie plusów i minusów w zastosowanych karabinkach i stworzeniu własnej koncepcji ( konstrukcji )
Też, jak kolega wyżej napisał postanowiłem od tego zacząć :wink: ale konstrukcja będzie własna, nie kopia - nie lubię kopiować.
Pomocne będzie czytanie wielu forów strzeleckich celem uwzględnienia uwag i wskazówek kolegów z forów , co jest dobre a co złe w danym karabinku ?
Następnie poznanie podstaw materiałoznawstwa i technologi obróbki metali, konieczne w doborze odpowiednich materiałów oraz sposobów i narzędzi niezbędnych do obróbki poszczególnych elementów tworzonego karabinka :!:
To też już poczyniłem, lecz nadal brakuje mi wiedzy na temat materiałoznawstwa i technologii obróbki metalu.. Mógłby kolega zarzucić tytułami książek , czymkolwiek , co pomoże w rozwoju tego projektu ?? Byłbym niezmiernie wdzięczny ;) ! :)
A później to już z górki :-D Podstawa to dobra znajomość i obsługa programów do rysunku technicznego AutoCad następnie dostęp do frezarki cnc i nauka obsługi maszyny oraz prze konwertowania wcześniej stworzonego rysunku na wsad zrozumiały przez obrabiarkę cnc za pomocą odpowiednich programów.
I jak to wszystko już spełnimy otrzymujemy prawie gotowy karabinek który należy złożyć i przetestować, no zawsze wyjdą jakieś nieoczekiwane poprawki które należy czasem poprawić :-D
Wszystko co napisałem pisze na podstawie własnego doświadczenia które to wykorzystałem do tworzenia ostatniego (dość prostego) swojego projektu który opisałem na forum.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=117870
Czytałem oczywiście temat - tylko nie mogłem napisać ( blokada tymczasowa :shame: ) , że jestem pod wrażeniem konstrukcji i ilości włożonej pracy , naprawdę, robota nadaję się na ... medal to mało. Tak właściwie karabinek zostawiłbym sobie :) Radość, z stworzenia czegoś z "prawie" niczego - bezcenna. Dobra robota Doktorku ! 8-)
Jeśli miał bym stworzyć karabinek od podstaw czyli stworzenie gotowej konstrukcji od pomysłu, rysunku po wsad do maszyny cnc liczę ze zajęło by mi to około 1 miesiąca, 20 dni po 8 godzin.
W tej kwestii nie będę się spieszył. Po pierwsze nie mam jeszcze zgromadzonych materiałów, wizja jest w głowie, i brak wiedzy na temat obróbki + obsługa programów.
ALE
Tak jak pisałem - kwestia czasu ;) Spieszyć się nie będę, ma być to zrobione dobrze.

Tylko te materiały... wrrr :-/ nie wiem gdzie i czego szukać, a kupno książek w ciemno to porażka , w ciemno kupiłem parę sztuk książek na temat Judo, BJJ, Krav Maga ( interesuje się sztukami walki ) i tylko JEDNA na 5 szt. okazała się być tym , co szukałem.
Resztę doniósł znajomy trener Judo.
Życzę powodzenia i z ciekawością będę obserwował twoje poczynania w tworzeniu własnej konstrukcji :-D
DZIĘKUJĘ ! :-D A ja , jeśli będę mógł prosić zaglądni czasem , doradź - było by miło :)
Narazie szukam tych tytułów, i nie byłbym zły, jeśli ktoś z kolegów podał jakieś, co byłbym bardziej w przód a nie stał w miejscu szukając w ciemno :-D

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
chromomitsum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 199
Rejestracja: 17 października 2013, 15:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Końskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: chromomitsum »

co do książek z w/w tematów to ja bym uderzył do szkoły ponadgimnazjalnej - jakies technikum - maja pewnie kierunek obróbka/skrawanie czy jakoś tak....ba..jak dobrze zagaisz to pewnie psorek da Ci pare książek które wyszły z użytku albo z programu nauczania....
Łucznik 87
Awatar użytkownika
Beorn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 17 grudnia 2009, 11:04
Tematy: 0
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Beorn »

Wziąłbym pod lupę blok Fx zwarta monolityczna budowa ,prosta jak budowa cepa .
auto i semi-auto fan
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”