Jak odmierzać proch?

Moderator: Moderatorzy CP

slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: slaw2 »

Przypomniało mi ulubione powiedzenie mojego kolegi " Wszyscy ludzie wiedzą wszystko "
Znaczenie ma wszytko.
Torti za***iście powiedziane - na 50 m z pozycji stojącej największe znaczenie to chyba statyka strzelca . Ale żeby pracować nad statyką trzeba mieć " jako tako strzelający karabin " . Jak już strzela jako tako to praca nad statyką . I znowu powrót do tego aby " jako tako zamienić " na lepiej .
I o tej zmianie z " jako tako na lepiej "tutaj chyba dyskutujemy w moim przypadku .
Pojawiają się dziesiątki pytań w międzyczasie . Pomiędzy pracą nad strzelaniem z podpórki na te 50 m i pracą nad skupieniem karabinu i pracą nad statyką .
Cóż jak mawiają najlepsi 1 punkt w górę w ciągu jednego roku .
strzelam Sharpsem Saguaro - i dotyczy dystansów dalekich.
Wiem coś na ten temat - to były chyba najlepiej wydane pieniądze ;laughing: tylko kaliber mamy inny . Nam zależało na 50 m i nie obitym ramieniu . Ale pewno kiedyś przejedziemy się na dłuższy dystans jak 50 m .
Precyzyjne odmierzanie prochu i powtarzalna waga pocisku (czy wszystkiego co wylatuje z lufy - kartonik, ciasteczko, węza czy kto se co tam włoży)
Mogę mieś pytanie - Krążyła opowieść że kartonik pod pociskiem może się przykleić do pocisku i powodować odchylenie w locie - Prawda to czy mit ? Wkładać kartonik czy dawać pocisk na proch ? Podobno jak się stosuje większe naważki to warto rozdzielić kartonikiem . Ale czy rozdzielanie kartonikiem ma sens przy naważce 37 grein ?
Swego czasu robiłem testy i gruby filc żle wpływał na skupienie . Zastanawiam się jak będzie wpływał kartonik ?
Kolejną niewiadomą jest smar .
Przy prędkości pocisku około 300 m/s smar SPG dawał wyrażnie gorsze wyniki skupienia niż smar Łojowo woskowy . To moje spostrzeżenia - choć mogą być one nie miarodajne bo mistrzem strzelania z podparcia też nie jestem .
Czy SPG waszym zdaniem lepiej sprawdza się przy większych prędkościach pocisku- mówimy tutaj od karabinach odtylcowych .
Żeby nigdy nie mieć poczucia że "amunicja mi ch...wo lata".
Mam poczucie że amunicja mi już w miarę lata ... ale może lepiej i nad tym cały czas pracuję .... ch***wy to ja jestem strzelec.
Dodatkowy czynnik który może położyć skupienie na tarczy
My dziś zastosowaliśmy Twoją radę i zmieniliśmy kolejność strzelania tarcz i chyba lepiej się wstrzeliliśmy :piwo: Ale barierę 90 pkt trudno przeskoczyć ;) Najważniejsze że jest Fan :one: i pomyśleć że jeszcze rok temu to najważniejsze było żeby w tarczę trafić . Ale to dzięki kilku osobom które chcą się podzielić swoimi doświadczeniami .... no i wycieczkami na zawody . Zawody to miejsce gdzie się człowiek najwięcej dowiaduje .
Jaki jest sens jechać na Quigleya jak mamy rozrzut amunicji 4 MOA?
Można sie oderwać od kieratu , pogadać z mądrzejszymi od siebie i może uzupełnić płyny ustrojowe :piwo:
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2020, 18:16 przez slaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
torti
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 20:37
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: torti »

Mogę mieś pytanie - Krążyła opowieść że kartonik pod pociskiem może się przykleić do pocisku i powodować odchylenie w locie - Prawda to czy mit ? Wkładać kartonik czy dawać pocisk na proch ? Podobno jak się stosuje większe naważki to warto rozdzielić kartonikiem . Ale czy rozdzielanie kartonikiem ma sens przy naważce 37 grein ?
Swego czasu robiłem testy i gruby filc żle wpływał na skupienie . Zastanawiam się jak będzie wpływał kartonik ?
Przekładka między prochem a pociskiem jest niezbędna z tej przyczyny że chroni ona dupę pocisku (jak by nie patrzeć miękki ołów i eksplozja) i zapobiega upapraniu prochu smarem (ten zapaprany proch albo się nie spali albo spali inaczej). Czy to prawda że się przykleja? Sprawdź to i jeśli tak to pomyśl jak temu zapobiec.
Przy prędkości pocisku około 300 m/s smar SPG dawał wyrażnie gorsze wyniki skupienia niż smar Łojowo woskowy . To moje spostrzeżenia - choć mogą być one nie miarodajne bo mistrzem strzelania z podparcia też nie jestem .
Nigdy nie stosowałem SPG. Jest kilka formuł smarów do odtylcowych karabinów dostępnych na tym forum, przetestuj je i zobacz który ci najbardziej leży.
Można sie oderwać od kieratu , pogadać z mądrzejszymi od siebie i może uzupełnić płyny ustrojowe :piwo:
A to jest zupełnie inny aspekt wyjazdu. I zupełnie inaczej uzupełnia się płyny ustrojowe jak poszło przyzwoicie. W tym roku w Senicy na bankiecie na placu boju zostaliśmy do końca.
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: Zielonorogi »

...
Ostatnio zmieniony 08 września 2022, 09:23 przez Zielonorogi, łącznie zmieniany 1 raz.
torti
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 20:37
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: torti »

Zielonorogi pisze: Metford uważa, że wystarczy odważać do jednej czwartej graina. W testach wyszło mu, że na 1000 yardów zmiana naważki z 90 na 95 grain powoduje, że pocisk trafia 4,5 MOA wyżej a na dystansie 500 yardów 2,25 MOA wyżej.
Innymi słowy na 1000 yardów zmiana naważki o 1 grain to 9 cali na tarczy a 2,25 cala na 500 yardów.

Jak coś źle rozumiem to poprawcie proszę.
1 MOA to nie jeden cal, to jedna minuta kątowa, wycinek koła który w miarę odległości jest coraz większy proporcjonalnie. Na 100 m ma dokładnie 2,91 cm. Czyli 2,5 MOA to 7,275 cm ale na 100m. 500 Yardów to 457 metrów. 2,25 MOA na 500 yardach to 7,275x4,57 = 33,25 cm.
Na cale sobie przelicz.
Sorry, dopiero teraz zauważyłem że przeliczasz wprost 1grein znaczy 2,25 MOA.
To błędne przeliczenie, nie da się różnicy 5 greinów podzielić na 5 i uznać że przyrost naważki o 1 grein skokowo będzie zwiększać V0 o tą samą wartość. To nie rośnie proporcjonalnie.
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2020, 19:52 przez torti, łącznie zmieniany 1 raz.
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: Zielonorogi »

...
Ostatnio zmieniony 08 września 2022, 09:18 przez Zielonorogi, łącznie zmieniany 1 raz.
torti
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 20:37
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: torti »

Tak, napisałem powyżej że rozumiem twój tok, ale to nie jest proporcjonalne. Nie można 5 greinów naważki podzielić na 5 i przyjąć że będzie nam rosło na tarczy o 1/5. Nie wiemy też jak ciężkim pociskiem strzelano.
Ja do naważki 95 grein nawet się nie zbliżam, więc mam inną tolerancję błędu.
Niemniej, to nie moja fanaberia że odmierzam proch do 0,1 greina a nie do 0,25.
Nie moja fanaberia że sortuję pociski w partiach po 1 grein. W tej sprawie jesteśmy niektórymi amerykanami daleko za murzynami, bo są tacy co sortują pociski w grupy 0,1 greina!
Ale, jak mawia staropolskie przysłowie, "wolnoć Mściwoju w swoim pokoju".
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2020, 19:59 przez torti, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: variag »

Nie każdy z posiadaczy CP strzela od razu na 1000 yardów, częściej zaś na 50 metrów :-D
Jeżeli ktoś jest na prawdę ciekaw wpływu metodologii odmierzania prochu na osiągnięty wynik wystarczy np przy zawodach w styczniu w Jaworznie przeprowadzić badanie. Np wytypować dwie konkurencje i zebrać dane od zawodników w jaki sposób (i z jaką dokładnością) ktoś sypał naważki i jaki to miało wpływ na jego wynik i zajęte miejsce. Przykładowo:
A - dokładność do 0,1 gr
B - dokładność do 1 gr
C- objętościowo skalibrowaną miarką z łuski lub miarką do prochu
D - "na oko" byle jaką miarką z łuski - bez analizy masy naważki
W statystykach wyjdzie jak naważki sypie czołówka zawodników i co dzięki temu osiąga się w zawodach.
:one:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: Marek- »

Na takie zawody sypie z końcówek prochownicy, ale ja się na tym nie znam.
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: slaw2 »

Jeżeli ktoś jest na prawdę ciekaw wpływu metodologii odmierzania prochu na osiągnięty wynik wystarczy np przy zawodach w styczniu w Jaworznie przeprowadzić badanie. Np wytypować dwie konkurencje i zebrać dane od zawodników w jaki sposób (i z jaką dokładnością) ktoś sypał naważki i jaki to miało wpływ na jego wynik i zajęte miejsce. Przykładowo:
Nie bierzesz pod uwagę Tego
Jest coś bardziej ważnego. Psychika. Dopóki nie panujemy nad nerwami, biciem serca, oddechem i ręce się pocą to nikłe szanse na sukces.
Jak naważki dobrze zrobione , pociski poważone karabin strzela w miarę z podparcia .... to mniej stresu . Mniej stresu to i wynik lepszy . Jak powiedział Torti trzeba elminować niewiadome .
Choć już wiem że waga prochu i waga pocisku oraz prędkość nie są kluczowe na 50 - spokojniej zasypiam jak mam to w miarę dokładnie . Wtedy wiem że pozostaje jeszcze kilka innych zmiennych a najważniejszą zmienną jest strzelec .
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: Marek- »

Mniej pitolić więcej strzelać
nosu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1503
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 09:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: nosu »

Dokładnie , strzelać i myśleć albo myśleć i strzelać...jak komu pasuje .
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: slaw2 »

Bardzo ładnie strzela ten były karabin Doktora Cezarego :one: . Pogratulować z wojskowych przyrządów skupienia . Te pociski odlewałeś z Twojego czystego blaszanego ołowiu ?

Ołów to też ważna kwestia . Od dłuższego czasu stosuję tylko blachę ołowianą . Blacha jest walcowana a aby walcować ołów musi on być czysty . To samo jest z rurą . Kolega wytapiający ołów od 25 lat powiedział .... chcesz mieć czysty ołów kupuj na złomie blachę i rurę .
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: slaw2 »

Proszę Pamiętać o mojej następnej dawce blachy ołowianej.
I jak już mamy ustaloną kwestię naważki (gdzie dokładność rzędu 0.1 graina która w większości strzelających nie ma wpływu na wynik na tarczy ) dochodzi kwestia twardości ołowiu . Trzeba robić powtarzalny stop . Ale to w cale nie jest takie łatwe a chyba ma w przypadku pocisków o wiele większe znaczenie jak aptekarska wielkość naważki . I tutaj pytanie czy ktoś mierzy twardość stopu ?
Metoda ołówkowa jak dla mnie odpada.
Ostatnio zmieniony 08 stycznia 2020, 16:18 przez Marek-, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
JohnWayne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 09 listopada 2019, 08:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: JohnWayne »

slaw2 pisze:I tutaj pytanie czy ktoś mierzy twardość stopu ?
W miarę dobre wyniki daje twardościomierz Lee.

Jest jeszcze kwestia kiedy twardość mierzyć. Pewnie znowu komuś "przewrócę świat do góry nogami" :wink: ale twardość stopu, zwłaszcza tego z dodatkiem Antymonu, zmienia się w czasie.
Jak swego czasu zgłębiałem temat od czego zależy twardość stopu to trafiłem na obszerny artykuł o odlewaniu pocisków. Wg autorów i ich danych, w miarę "starzenia" się stopu zmienia się również jego twardość.
Obrazek

Wg tych samych autorów, znaczenie ma również sposób chłodzenia odlewu, tj. czy stygnie powoli lub czy np. jest wrzucany do zimnej wody. W drugim przypadku zachodzi proces na kształt "hartowania" stopu (ang. water quenching).

Reasumując, znaczenie ma nie tylko kompozycja stopu ale również sposób odlewania jak i "starość" stopu. To tak dla tych bardzo dokładnych, aby dodać im jeszcze jeden parametr do analizy. :-D 8-)
Pozdrawienia z Rio Bravo :wink:
"Tylko ludzie mali i słabi używają w dyskusji argumentu siły zamiast siły argumentów."
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: Marek- »

Znany temat od lat 20 XXw.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”