Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 25
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: rek »

Dzień dobry,
czy może ktoś wie/słyszał, czy i jaki NISKI montaż połączy kruszynkę Weihrauch HW30 i lunetę Delta Classic 3-9x40?
Karabinek i lupa już kupione, ale baka w łożu jest niska, i może udało się komuś dobrać montaż,zamiast iść w zakup podwyższenia baki?
Skowron
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 17 listopada 2011, 15:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: Skowron »

Z tego co się orientuję HW30 i HW50 mają baki na tej samej wysokości. W HW50 miałem coś takiego:
https://strzelse.pl/produkt/montaz-jedn ... mm-sredni/
Tyle że na tubus 30mm i było ok. Potem kupiłem kilka milimetrów niższy i dużo droższy Leapers UTG ale niewiele to zmieniło.
HW97K+Discovery Optics HD 2-12x24, HW40, Diana mod 25, HW50S, CZ200S Hunter 4.5mm, CZ 75B Kadet, CZ SP-01 Shadow, ASG SP-01 Shadow Blowback 4.5mm
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 25
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: rek »

Dzięki za hint, jakkolwiek nie chodzi mi o montaż średni,
a i większy tubus - podnoszący oś optyczną - "pomógł" obiektywowi lunety w zmieszczeniu się
Awatar użytkownika
Pawelek22
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 27 marca 2024, 10:23
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: Pawelek22 »

Screenshot_2026-05-31-17-37-36-180_com.google.android.youtube.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 25
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: rek »

Jasne, to chyba pozamiatane, nici z niskiego, dziękuję!
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1913
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: Yurko »

Ale "średnie" też są różne. Jeśli wierzyć, że tak samo mierzą, to np. Leapers RGPM-25M4 ma 14mm:

Obrazek

A pojedynczy SportsMatch potrafi mieć 19! :

Obrazek

Niskie SM mają wysokość 13mm: https://sportsmatch-uk.com/air-rifle-ri ... fle-1inch/ i to jest na granicy. Classic daje trochę więcej miejsca niż Vantage, ponieważ ma obiektyw bez pierścienia regulacyjnego. Czyli średnica zewnętrzna jest o 6 mm mniejsza ( 48 zamiast 54
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 25
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: rek »

Również dziękuję, z niskim SM to faktycznie może się udać, trzeba zamówić, posadzić, i trzymać kciuki
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1913
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: Yurko »

Może tal, może nie ale na miejsce na zakrywki to bym raczej nie liczył... :wink:

Tak kiedyś u mnie z lunetą o obiektywie 44 (zewnętrznie 58) na średnim montażu OP15C (z mikroskosem)
Obrazek
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 740
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: Leon83 »

Czemu nikt nie używa kalkulatorów do obliczenia wysokości montażu? Przecież to najprostsze narzędzie jeśli się wie na jakiej wysokości montaż ma się znaleźć.
https://www.scopedout.com.au/ring-height-calculator/
Steyr Challange HFT Hunting 4,5mm Vortex Venom 3-15x44

Walther LG500 Blacktec 7.5J Diopter
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 25
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: rek »

Powodem był brak specyfikacji niezakupionych jeszcze montaży (nie wpadłem na poszukanie na stronie producenta), i brak fizycznego dostępu do zakupionego sprzętu (staram się doradzić znajomym, a karabin z lupką miałem tylko przez chwilę w ręku, na tyle żeby ustalić że na własnym, średnim BLK, nie starcza baki; o pomiarze obudowy obiektywu zapomniałem). Kalkulator jest super, jeśli tylko dany sprzęt jest tam w bazie (tu niestety nie), a póki co tu wystarczyło porównanie sumy wysokości bazy montażu i połowy tubusa, z prawdopodobną średnicą zewn. okularu.
Yurko pisze: 01 czerwca 2026, 19:07 Może tal, może nie ale na miejsce na zakrywki to bym raczej nie liczył... :wink:
Słuszna uwaga, natomiast tam raczej zostanie tam fabryczne bikini, które po małej przeróbce powinno dać się nasunąć nawet przy małej szczelinie
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1913
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: Yurko »

Leon83 pisze: 02 czerwca 2026, 20:57 Czemu nikt nie używa kalkulatorów do obliczenia wysokości montażu? Przecież to najprostsze narzędzie jeśli się wie na jakiej wysokości montaż ma się znaleźć.
https://www.scopedout.com.au/ring-height-calculator/
Użyłem tego (Twojego) kalkulatora i dla LTO31C, bez zakrywek wyszło mi -0,3 mm... ;laughing:

To chyba już lepiej użyć tego średniego Leapers-a albo Hawke-a (który jest rzekomo niższy o milimetr)

Z kalkulatora wychodzi dokładnie 2mm luzu - czyli tyle ile potrzeba na typowe zakrywki!
Przykładowy dwuczęściowy Hawke:

https://kolba.pl/product/62001,montaz-l ... zyne-11-mm
Obrazek

Jest też pojedynczy, ale nie wiem czy nie będzie za długi:

https://kolba.pl/product/62005,montaz-l ... zyne-11-mm
Obrazek

PS. Ja tych montaży Hawke nie używałem, więc nie wiem, czy są dobre i czy podawane wymiary są prawdziwe. Mam Leapers-a i tam rzeczywiście jest 14mmm tyle że nie to jest od górnej powierzchni szyny do tubusu. Obrazek ze strony producenta jest więc nieco mylący... :wink:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 03 czerwca 2026, 00:58 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 727
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 52
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: jarni8 »

Problem z kalkulatorami jest taki, że często liczą odległość między lufą a obiektywem, co w przypadku sprężynowego HW nie do końca ma sens, bo jednak obiektyw znajduje się nad przodem cylindra, a nie lufą. Dodatkowo szczęki mają inną wysokość nad sferycznym cylindrem a inną np. nad taką płaską szyną jak w LG400 - sprawdzałem właśnie.

Mam obecnie podobną zagwozdkę.

HW95 Lux, chce posadzić DOT 4-16x42.

Myślałem nad SM OP25C o wysokości A = 19mm, ale wychodzi mi z obliczeń, że zostanie mi 2 mm luzu, czyli raczej nie wejdą butlerki...

Obecnie mam na Waltherze założony ATP97, wymiar A = 22mm. Po Mistrzostwach Polski BR zdejmę i zobaczę jak siadnie z DOT'em.

Zastanawiałem się, czy na OP25C nie będzie problemów z brakiem regulacji? DOT ma 40 Moa regulacji, czyli 20 od centrum. Chce wyzerować na 30m.

Wiem, że na ATP97 na pewno skos zrobi robote i można sie wyzerować praktycznie na środku regulacji - tak mam obecnie w T36 i fajna sprawa.

Myślałem również, czy sprężyna (cywilizowana) to must have jednoczęściowy, czy jednak można dawać śmiało dwuczęściowe? Dawno temu spotkałem się z opinią, że lepiej jednoczęściowy.

Jak ktoś coś podpowie w temacie powyższych zagwozdek, to będzie miło - dawno nie miałem do czynienia ze sprężynowym HW :one:
Waltheyr LG400 Competition + Falcon Endura S10i+ 1-10x24 | Weaver T36 36x40 AO
Weihrauch HW 95 Lux + [loading...]
Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1154
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 36
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: Ultra3000 »

Na HW97 mam Leapers jednoczęściowy i wszystko działa bez problemu
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2245
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 38
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: rokasa58 »

Jak ktoś dobrze strzela,to nawet tak wysoki montaż nie będzie przeszkadzał. I jak byśmy nie kombinowali,to i tak nie zejdziemy w tej wiatrówce do tego by patrzeć przez celownik opierając się o kość jarzmową :-D
HW30 2.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
LG 300 Weaver Tactical, HW95L SD SWFA, Diana 6M
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1154
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 36
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie: jaki niski montaż dla HW30 i Delta Classic 3-9x40?

Post autor: Ultra3000 »

Ważna też kwestia: istotna odległość (na obrazku czerwona strzałka)

Obrazek

Ja musiałem kupić wysoki montaż bo mi się luneta (Vortex Diamondback 6-24x50) w tym miejscu nie mieściła zaworkiem gazowym.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”