Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

struk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 09:07
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: struk »

Nie no na zdjęciach które gościu wrzucał na Facebooku (tam to znalazłem) to ładnie wyglądały w zielonej farbie i w ogóle, jedyne co to głowica jest rozdzielona na 2 części gość mówi że to w miejscu fabrycznego łączenia żeby było zgodne z ustawą czy coś ale spróbuje to może jakimś silikonem skleić.
(gość radzi coby głowice zrobić tak że w środku jest sprężyna łącząca obie półkule wtedy niby dalej będzie zgodne z ustawą bo jest w dwóch częściach i nie nadaje się do użytku a wygląda jak całość ale nie mam pomysłu )

W każdym razie do 2 dni się przekonam co i jak (teraz tylko resztę pozostałe typy jako DEKO dorwać)
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4302
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Anonimus pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 AKM nie ma na wykazie roku 1965 - ten jest dla AKM przekrój. Seria AP dla AKM jest w 1966 roku.
Oto zdjęcia takiego unikatowego AKM-a, który - na skutek połaczenia tego, że dla AMW każdy kałasz to taki sam złom, z tym, że nie każdy podmiot koncesjonowany potrafi odróżnić perłę od kamyka - skończył jako obiekt treningowy dla spawacza, zamiast cieszyć jakiegoś kolekcjonera (nie wspominając o bezpowrotnej utracie kawałka historii).
Obrazek
Obrazek
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4302
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Anonimus pisze: 01 października 2025, 21:46 OK, na ile pewność, że to części z tego samego zestawu?
Numery wydają się zgadzać
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4302
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Zdjęć sprzed pocięcia oczywiście nie ma, bo pocięli go przecież w Polsce, przed wyeksportowaniem za kałużę. Ale nie spodziewałbym się, że komora jest od innego egzemplarza. AFAIK oni je roczłonkowują i demolują pojedynczo, a potem ładują wszystkie uzyskane elementy do jednej paczki. Zdaje się, że kiedyś na YT widziałem film z tej "rusznikarskiej rzeźni".
struk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 09:07
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: struk »

Paczka odebrana

Wygląda to super, był jeszcze taki jakiś bakelitowy koreczek (korek transportowy-tak określił go sprzedawca) ale niestety przy rozpakowywaniu wleciał mi pod szafe :(

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ogólnie tak farba ma ubytki, na części elementów są ślady po ogniu/sadzy, gwint łączący pusty "aktywator" wraz z podstawą głowicy ma uszkodzenia jakby po ?zabiciu punktakiem?(na podstawie głowicy w tym miejscu jest ślad taki mały wgniotek głęboki) i nie dokręca sie jakoś super mega (na szybko poprawiłem dremelem i wkręca się ale jeszcze ciut trza będzie poprawić)

Gość o wszystkim powyżej mnie informował więc zero zaskoczenia, jedyna niespodzianka to to że w paczce był jeszcze klucz do skręcania, wszystko zabezpieczone folią bąbelkową, jakąś pianką i kawałkami kartonu.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4302
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Anonimus pisze: 17 grudnia 2025, 21:55 wszystkie z lat 1966 - 1967 miały szczerbinki z oznaczeniem "P" zamiast "S"
Moim zdaniem tak właśnie było fabrycznie w tych rocznikach.
Wczesne ramiona celownika w AKM-ach miały naniesioną literę "P" i od spodu wyfrezowany "rowek":
a1.png
a2.png
Późniejsze miały literę "S" i nie miały rowka:
b1.png
b2.png
Anonimus pisze: 17 grudnia 2025, 21:55 te które miały "S" z tego rocznika to numer miały wykonany elektropisem.
Pewnie te części były wymienione.
Do pewnego momentu numer był nanoszony starannie i głęboko, a potem zaczął być nanoszony mniej starannie i płyciej (patrz powyższe zdjęcia). Ale nadal nie był to elektropis. Sądzę, że numery, naniesione elektropisem, zostały wykonane w jakimś wojskowym warsztacie naprawczo-remontowym, a nie w fabryce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4302
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Anonimus pisze: 17 grudnia 2025, 22:05 Jakiś czas temu pisałem o dwóch rodzajach zapięć w ładownicach do AK/AKM, otóż jest i trzecie,
Czy na tych ładownicach zachowały się jakieś stemple? Nie mam pojęcia, czy ładownice były produkowane przez cały czas w jednym zakładzie, czy w kilku. Poza tym być może kształt tych elementów zmieniał się wraz z upływem czasu. Stemple mogłby rzucić trochę światła na te zagadnienia.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4302
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Anonimus pisze: 18 grudnia 2025, 00:13 Bardziej mnie interesuje dlaczego jest "P" zamiast "S" skoro na takich AK czy AKGN z tego okresu i wcześniej jest właśnie "S".
O ile pamiętam, na frezowanych było zawsze i spójnie "S", a na tłoczonych w pierwszych latach produkcji "P", a potem "S".
Może było tak, że jak z ZSRR przyszła dokumentacja do AKM-ów, to oczywiście miała opisane ramię celownika z literą "П", więc przetłumaczono to automatycznie na "P" i tak zostało zatwierdzone do produkcji, a potem ktoś pewnie oprzytomniał, zauważył niespójność z AK i przewalczył przywrócenie spójności.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1958
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: krzychu22lr »

Też pomyślałem, że te z "P" mogły pochodzić z ZSRR/innego kraju, ale jak patrzę na krój cyfr to jednak te "P" wyglądają tak jak te z polskich AK (mimo zmiany oznaczenia nastawy "bojowej"). Chyba, że doszło do sytuacji w której celowniki przychodziły z ZSRR bez oznaczeń, i tylko grawerowano je w Polsce (a te późniejsze z "S" i odmiennym krojem - zwróćcie uwagę szczególnie na "4" - już całkowicie produkowano u nas).
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4302
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Pewnie należy spytać Jacka, on powinien znać odpowiedź na to pytanie.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1958
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: krzychu22lr »

Rzeczywiście - ta z '67 ma "4" "otwarte" jak późniejsze egzemplarze.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Mecenas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 18 kwietnia 2010, 13:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: Mecenas »

Jest też opcja, że zarówno broń jak i oporządzenie z nietypowymi oznaczeniami lub bez to pozostały w kraju sprzęt, który miał służyć wprowadzaniu przodującego ustroju gdzieś daleko.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4302
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Mecenas pisze: 20 grudnia 2025, 22:48 Jest też opcja, że zarówno broń jak i oporządzenie z nietypowymi oznaczeniami lub bez to pozostały w kraju sprzęt, który miał służyć wprowadzaniu przodującego ustroju gdzieś daleko.
Mom zdaniem to niewłaściwa opcja, prznajmniej w odniesieniu do karabinków. W tych latach ledwo zaczęliśmy produkcję AKM-ów na własne potrzeby i raczej nie było mowy o eksporcie.
Marik1234
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 521
Rejestracja: 09 lutego 2024, 11:15
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: Marik1234 »

Tak swoją droga to ile kosztował karabinek AKM w latach 60tych?
Szczęśliwy posiadacz bliźniaków - mały "gruby" Jacek (762) oraz długi "chudy" Jacek (223)
Mecenas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 18 kwietnia 2010, 13:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: Mecenas »

Moim zdaniem to niewłaściwa opcja, prznajmniej w odniesieniu do karabinków. W tych latach ledwo zaczęliśmy produkcję AKM-ów na własne potrzeby i raczej nie było mowy o eksporcie.

Wiesz, myślę że decyzję o zakupie licencji (która nie była z pewnością tania, towarzysze nie stosowali promocji) podejmowano na poziomie co najmniej KERM a prędzej Biura Politycznego. I na pewno jednym z kryteriów były możliwości eksportu. Może by warto pomyśleć czy interesująca literka nie ma odpowiednika znaczeniowego w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim. (zresztą w herbie Mozambiku jest właśnie AKM, przyjrzyjcie się, ma "łychę" na lufie.)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”