FX Typhoon - krótki opis

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 523
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

FX Typhoon - krótki opis

Post autor: bruno_Hof »

Sądziłem,że sprężyny zastąpią mi PCP-e,ale się myliłem. Zamiar był taki, aby kupić coś w miarę dobrego z możliwością zakupu części i oczywiście nie drogo, Suma jaką przeznaczyłem,nie mogła przekroczyć 2 tys.No i trafił się tytułowy karabinek z lufą ST i jakimś regulatorem.
Po rozpakowaniu przesyłki, szybkie strzelanie i lekkie rozczarowanie,sianie po tarczy. Sprawdzenie na chrono i są różnice 7m/s,plus jakiś rudy nalot w lufie. Dodatkowo okazało się,że powoli ubywa powietrze. Lufa-szybki demontaż, polerka sznurówką z pastą i wio na strzelanie. okazuje się,że jak prędkość jest w miarę stabilna,to i na tarczy super,to już jest coś.No to teraz rozbiórka i szukanie przyczyny ubytków powietrza /cieknie pod mano i zawor strz./.
Karabinek jest prosty jak cep,oringi są standardowe,to już duży plus.
Obrazek

Przyczyna skoków prędkość
Obrazek
I niespodzianka,trafił mi się regulator R. Lane :-D. Komora,poj 6 ccm.
Obrazek
Dzięki uprzejmości M.Osydy dowiedziałem się ,że ważny jest ten oring /zaznaczony na czerwono/ mieści się na gnieździe iglicy.
Obrazek
Sprężyna jaka w nim była miała 7x9-78 mm i prowadzenie,które waży 15g,plus zbijak ważący 15g.
Obrazek
Zastąpiłem,krótszą o 15mm i dodałem poliamidowy kapelusz.
Transferport,rozwierciłem 2,5 do 3mm, co po ustawieniu,dało mi stabilne 16,2J.
Obrazek
Elementy z mosiądzu,zostały wypolerowane. Zbijak i sprężyna posmarowane pyłem z dwusiarczku wolframu,reszta tradycyjnie smarem molibdenowym.
Karabinek posiada fajny rewolwerowy magazynek na 10 szt. indeksowany ręcznie i jest w kalibrze 4,5 /na bloku ma 5,5/.
Pierwsze testy na 26m przy dzisiejszej paskudnej pogodzie wykazały,że lufa jest b.celna. Jak pogoda się ustabilizuje,testów będzie więcej.
Obrazek
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 485
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: Leon83 »

Miałem kiedyś T12 w orzechu, bardzo fajny karabinek, prosty w budowie jak już napisał bruno_Hof. Mój też miał lufę ST i była bardzo celna. Praktycznie nie wymagała czyszczenia. Bardzo fajna alternatywa dla AA S4xx. I w cenie 2000-2500 to bardzo dobry wybór.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 523
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: bruno_Hof »

Leon83 pisze: 19 kwietnia 2024, 22:17 Bardzo fajna alternatywa dla AA S4xx. I w cenie 2000-2500 to bardzo dobry wybór.
Ma dwie zalety,których nie ma S400.
- sprężyna pod popychaczem ,która zapobiega podskakiwaniu dźwigni podczas strzału /mnie,to denerwowało w S400/
- podczas montażu regulatora nie trzeba wiercić kartusza /odpowietrzenie po gwincie/. W razie awarii rega,po prostu go wywalamy i karabinek działa nadal.Jeden warunek,należy zachować ciężarek i dłuższą sprężynę.
PS
Po Crown-ie,to mój drugi FX.
Pozdrawiam
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
Domano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 388
Rejestracja: 27 grudnia 2003, 12:24
Tematy: 19
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: Domano »

A ja miałem Loguna Solo i to był lipny karabinek ,taki puszka na bogato .Nie wiem ile w tym prawdy ale niby to to samo co ten Thypoon .
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 523
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: bruno_Hof »

Domano pisze: 20 kwietnia 2024, 08:49 A ja miałem Loguna Solo i to był lipny karabinek ,taki puszka na bogato .Nie wiem ile w tym prawdy ale niby to to samo co ten Thypoon .
W/g schematu,to samo. W karabinku jak wiesz, najważniejsza jest lufa,może trzeba się jej było przyjrzeć przez lupkę. W Typhoonie była polerowana. Na razie tak lekko i poprawiłem koronę /kulka+papier/. Waga zbijaka,taka sama jak w S400. Komora /garnek/ jest chyba mniejsza niż w S400.
Spust ma ustawienia na dotyk. Aha,jeszcze sobie przypomniałem,ze w Thypoonie poprawiłem powierzchnię,gdzie pracuje zbijak. I bardzo ważna sprawa,to jak i czym smarujemy zespół zbijaka i sprężyny.
Jak te rzeczy są spełnione,to nawet badziewie za tysiąc,będzie w miarę celne.
HW95K HW50S Typhoon FT.
jakiii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 988
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 18:12
Tematy: 0
Lokalizacja: O-c
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: jakiii »

bruno_Hof pisze: 19 kwietnia 2024, 21:33 Dzięki uprzejmości M.Osydy dowiedziałem się ,że ważny jest ten oring /zaznaczony na czerwono/ mieści się na gnieździe iglicy.
Oring jak oring ale najważniejsze jest to gniazdo, ze względu na wydelikaconą konstrukcję najczęstsza przyczyna awarii, obecność regulatora pomaga.
Dzień bez pykania to dzień przepykany - Zuka Mikume
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14922
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 164
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: yaro »

bruno_Hof pisze: 20 kwietnia 2024, 09:05 Jak te rzeczy są spełnione,to nawet badziewie za tysiąc,będzie w miarę celne.
Tylko taki drobiazg, że dobra matchowa lufa kosztuje prawie ten tysiąc a to warunek podstawowy do uzyskania celności na dobranym śrucie.
(przy tym moim zdaniem musi być niepodparta)

Drugi jest napęd, musi być stabilny i najlepszy jaki w wiatrówkach istnieje to dobrze zoptymalizowany zwykły zbijak i zawór połączony z jak największym kartuszem.
Regulator to siedlisko awarii, wrażliwy na zmiany temperatur, zapowietrza się, zaciera, trzeba cały czas serwisować oringi. Jak działa to fajnie ale to tylko chwilowy stan. Bez niego załatwia się tylko szczelność jak oringi padną, w Typhoonie to 4 sztuki, dwa duże, dwa małe.

Trzeci to spust. Musi być dokładny i w pełnej kontroli.

Czwarta jest osada, jej ergonomia decyduje o powtarzalnym składaniu.

I teraz powodzenia żeby to wszystko zrobić za tysiaka.

Konstrukcja FX Typhoon spełnia te 4 punkty o ile lufa jest Walthera. O smooth twist się nie wypowiem ale czytałem mnóstwo niepochlebnych opinii, głównie, że ciężko dobrać sensowny śrut. Lufy LW nie są tak wybredne.

Miałem dwie sztuki FX, nic nie poprawiałem, długie lata strzelały ze skupieniem na poziomie Steyra i Walthera Dominatora, które też sporo czasu użytkowałem w HFT.
Oczywiście nie da się tu porównać całości i mówić, że coś lepsze/gorsze. Nie ma tak. Każdy poszukuje czego innego, wymaga od sprzętu czego innego, a jeszcze kwestia ceny, upodobań.

Prywatnie i nieobiektywnie uważam Typhoona (Logun Solo to ten sam system tylko osada inna) za jeden z najbardziej udanych karabinków z najtańszych pcp. S400 cenię jednak niżej za kilka mankamentów (cienka zwisająca lufa, spust). Falcony też niżej.
Żadna chińszczyzna czy turecczyzna nie ma żadnego startu do tego poziomu a niższa cena to żadna zachęta za kiepskie materiały, wykonanie i funkcjonalność.
Tym bardziej, że operujemy tu wysokim ciśnieniem i mała eksplozja przy głowie mogłaby zaboleć. Azjatów to nie obchodzi, ich podejście do handlu i kultura techniczna są inne.
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 523
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: bruno_Hof »

jakiii pisze: 20 kwietnia 2024, 09:51
bruno_Hof pisze: 19 kwietnia 2024, 21:33 Dzięki uprzejmości M.Osydy dowiedziałem się ,że ważny jest ten oring /zaznaczony na czerwono/ mieści się na gnieździe iglicy.
Oring jak oring ale najważniejsze jest to gniazdo, ze względu na wydelikaconą konstrukcję najczęstsza przyczyna awarii, obecność regulatora pomaga.
W moim,oring był płaski,poniżej 8mm. Gniazdo,to metalowy stożek i pracuje ze stożkiem iglicy /może,można dotrzeć wzajemnie?/.Wcześniej jest jeszcze poliamid i jego też chyba dobrze jest wypolerować.
To w sumie dobrze,że jest regulator. :-D
Dzięki.
@Yaro. Dobry regulator średnio wytrzyma bez serwisu 4-6 lat .Co najczęściej pada w nim? Oringi i poliamid lub delrin.Jeśli jest odpowiednio przesmarowany,to nic się nie zatrze. Co do lufy? Już widzę,że nie jest zła a wcześniej miałem i Walthera i FWB. I jeszcze jedno,karabinek kosztował,tylko 1,8 tys. i przy tej cenie, można się pokusić o jakąś lufę LGM-a.
HW95K HW50S Typhoon FT.
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14922
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 164
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: yaro »

Tak jak mówisz, najlepszy regulator jaki miałem - w Theobenie MFR działał bezobsługowo nawet ponad 6 lat ale w końcu trzeba było garść oringów wymienić.
Tam był jeszcze duży zbiornik, to była piękna sprawa prawie równych 250 strzałów z jednego tankowania.
Kilka imprez można było oblecieć albo zawody mogła przejść grupa nawet 3 osób na jednym karabinku.
Co było najfajniejsze w tym karabinku, brało się go po dłuższym czasie, pierwszy strzał na 25m i bezbłędnie trafiona przestrzelina.
Niestety rynek nie docenił tej bezkompromisowości i firma padła.
Theoben wstawiał lufy Anschutza - po prostu genialne.

Przy małym kartuszu uzysk rzędu 20 strzałów to mija się z celem, moim skromnym zdaniem. Lepiej doinwestować w większy kartusz.
Mniej części do zepsucia, to pewniejszy sprzęt. Minimalizowanie potencjalnych mankamentów to wydaje się optymalny kierunek.
Tak samo mniej skomplikowany montaż co ma mniej ruchomych elementów, porządnie obsadzona lufa w bloku bez żadnych ósemek, etc.
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 409
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: zbisz41 »

Jeśli tęsknie za jakimś karabinkiem to tylko za Logun Solo . Żałuje ze go sprzedałem ,miałem kilkanaście karabinków tylko jego bym z powrotem chciał.
Mój miał dołożony zewnętrzy regulator w mosiężnej obudowie. Ech... :roll:
Obrazek
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 523
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: bruno_Hof »

yaro pisze: 20 kwietnia 2024, 11:02
Konstrukcja FX Typhoon spełnia te 4 punkty o ile lufa jest Walthera. O smooth twist się nie wypowiem ale czytałem mnóstwo niepochlebnych opinii, głównie, że ciężko dobrać sensowny śrut. Lufy LW nie są tak wybredne.
Na lufie ST /smooth twist/,też można śmiało strzelać BR. Siedziałem cicho,bo musiałem dobrać oring do komory strzałowej,no i lufa była trochę zapuszczona,przez poprzednich właścicieli ;laughing: Dzisiaj zrobiłem jej drugą polerkę. Postrzelałem trochę z tłumikiem,ale nie byłem zadowolony i postanowiłem zdjąć tłumik /zakładam,tylko z wzgl. na sąsiadów/ i założyłem stożkowy separator,no i lufa okazała się b. celna.
Matryca 54/20. Karabinek wyzerowany do tłumika, oddane kilka strzałów,tak na luzie,pierwszy nad siódemką,to z kolana.
IMG_20240427_211105.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW95K HW50S Typhoon FT.
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14922
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 164
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: yaro »

Strzel 10 sztuk bez przebierania tarcz na 50m i pokaż. Tu nic nie widać.
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 523
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: bruno_Hof »

yaro pisze: 27 kwietnia 2024, 22:54 Strzel 10 sztuk bez przebierania tarcz na 50m i pokaż. Tu nic nie widać.
Na 50m? Jeśli nie będzie wiatru,to na pewno spróbuję.
Jeśli pokazuję,jakieś tarczki,to nigdy nie przebieram,te wczorajsze,to też taki spontan na szybko z chwiejącego się taboretu.
A jeszcze jedna sprawa,nie robię tego opisu w celach handlowych.
HW95K HW50S Typhoon FT.
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14922
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 164
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: yaro »

Nie obchodzą mnie cele handlowe, jestem tu jako hobbista.
Interesuje mnie co wyjdzie z tej lufy smooth twist, wiem co potrafi LW.
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 523
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Typhoon - krótki opis

Post autor: bruno_Hof »

Na 25m przestrzeliny z 54-ki nie przekraczają 10mm
Na 40m testowane dwie matryce + separator i tłumik.
1714332487538.jpg
Lufa ST/L-48cm/ ma pięć pól i kilkucentymetrowe zwężenie,lufa LGM/41cm/ -12 pól i kilkumilimetrowe zwężenie. W obu lufach przepychając śrut,praktycznie od przejścia przez port,śrut przesuwał się bez oporu.Dopiero ciaśniej było na czoku,w lufie ST jest to kilka centymetrów i chyba na tym muszę popracować.
Temat rozwojowy,będę informował :-D
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW95K HW50S Typhoon FT.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”