Broń na pozwolenie myśliwskie

Moderator: Moderatorzy WBP

tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

rozumiem, ze kolega stalker jest aktwynym mysliwym i zarejestrowal do celow lowieckich bron gwintowana o kal wiekszym niz 12 mm ?
stalker77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 652
Rejestracja: 07 maja 2006, 15:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: stalker77 »

Ja akurat nie, ale przyjedz na zawody w Nowej Dębie i może dane ci będzie popatrzeć na .50BMG zarejestrowane dokładnie w ten sposób. Ale za to mam broń w kalibrze 5,56mm która to wymyka się tym twoim wyimaginowanym i zrodzonym w sennym majaku 6mm ....
Awatar użytkownika
Sventevith
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 11 kwietnia 2009, 16:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Sventevith »

Nie wiem czemu mu odradzacie szczególnie, że staż już zaczął. Ja mam pozwolenie do celów łowieckich jestem niezrzeszonym więc raz do roku opłacam "podatek od posiadania broni" jaką jest dla mnie składka do PZŁ i tyle.

Ja wystąpiłem o pozwolenie w czasach kiedy była uznaniowość więc wyboru nie miałem, jednak uważam że zrobiłem słusznie. Jeszcze mi się pofarciło i załapałem się na okres kiedy mogłem nakupić trochę krótkiej broni. Dostałem na 20 sztuk głównie dzięki pomocy 9x19 który mi wszystko tłumaczył jak postępować z WPA i udało się.

Pozwolenie do celów łowieckich to rzecz póki co pewna w obecnych czasach, kolekcjonerska jak i sportowa nie koniecznie. Jak się dobierze Policja do ustawy wyśrubuje nagle warunki dla celów kolekcjonerskich czy sportowych to większość ludzi broń odda dla świętego spokoju.

Kierunek rządzących Polską i UE jest dość jasny, zresztą zawsze był tylko wystarczyło trochę pomyśleć.

Polować nie musisz a jak będzie chciał to będziesz mógł. No i w czasie kryzysu czy wojny będzie wiedział jak zadbać o zdobycie pożywienia. Zawsze na dodatek możesz zdobyć później kolekcjonerskie dla krótkiej.
Walcz z okupantem: http://44.wz32.net
spike
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 320
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: spike »

@ tomekwroclawski
Co ty z tym 12mm. ?
A słyszałeś kiedy o kalibrze .700 NE ?
To jest 17,8mm. i jak najbardziej jest to broń myśliwska.
:P
...dokud se střílá, ještě se neumřelo
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

12 mm zostawmy w spokoju - mój błąd

Cała reszta - jak ktoś uważa ze pisze głupoty, prosze o weryfikację
Robert1234
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 26 stycznia 2023, 21:47
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń na pozwolenie myśliwskie

Post autor: Robert1234 »

Pozwoli Szacowna publiczność to aktualna treść regulaminu polowań:

§ 3.
1. Do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka dopuszczona jest wyłącznie myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich, z wyłączeniem broni czarnoprochowej, pistoletów i rewolwerów, z której po maksymalnym załadowaniu można oddać najwyżej sześć pojedynczych strzałów, z tym że do magazynka broni samopowtarzalnej można załadować jednorazowo najwyżej dwa naboje.
2. Używana do polowania broń myśliwska o lufach gwintowanych musi być przeznaczona do strzelania amunicją myśliwską charakteryzującą się energią pocisku nie mniejszą niż 400 J w odległości 100 m od wylotu lufy.
3. Polowanie na zwierzynę grubą odbywa się wyłącznie z użyciem broni myśliwskiej, o której mowa w ust. 2, przy czym:
1) do polowania używa się wyłącznie naboi myśliwskich, z wyłączeniem naboi myśliwskich z pociskami pełnopłaszczowymi;
2) przy polowaniu na:
a) łosie - energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2500 J,
b) jelenie, daniele, muflony i dziki, z wyłączeniem dzików warchlaków - energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2000 J,
c) dziki warchlaki oraz sarny - energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 1000 J.
4. Dopuszcza się polowanie na zwierzynę grubą, z wyjątkiem łosi i jeleni byków, z użyciem broni myśliwskiej o lufach gładkich oraz myśliwskich naboi kulowych.
5. Do wykonywania polowania na zwierzynę drobną, z zastrzeżeniem ust. 6, używa się wyłącznie broni myśliwskiej o lufach gładkich oraz myśliwskich naboi śrutowych ze śrutem o średnicy do 4,5 mm
6. Do wykonywania polowania na drapieżniki używa się broni myśliwskiej o lufach gwintowanych oraz naboi myśliwskich, w tym naboi z pociskami pełnopłaszczowymi, lub broni myśliwskiej o lufach gładkich oraz naboi myśliwskich wymienionych w ust. 4 lub 5.
§ 4.
1. Do wykonywania polowania dopuszcza się używanie wyłącznie urządzeń optycznych, w których obraz celu powstaje w świetle naturalnym i nie jest przetwarzany przez urządzenia elektroniczne, przy czym znak celowniczy w urządzeniu optycznym może być podświetlany. Urządzenie optyczne może zawierać dalmierz.
1a. Do wykonywania polowania w nocy na dziki, lisy, borsuki, kuny domowe, norki amerykańskie oraz ptaki i ssaki należące do inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii lub inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski dopuszcza się używanie noktowizyjnych i termowizyjnych celowniczych urządzeń optycznych.
2. Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy lornetek używanych do obserwacji.
3. Dopuszcza się poszukiwanie postrzałka z użyciem sztucznego źródła światła przymocowanego do broni.
Robert1234
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 26 stycznia 2023, 21:47
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń na pozwolenie myśliwskie

Post autor: Robert1234 »

Brak zezwolenia na broń bocznego zapłonu wiąże się wyłącznie z walką interesów, albowiem wprowadzenie zapisu o treści "myśliwy może posiadać do celów szkoleniowych lub sportowych broń długą bocznego zapłonu" wyeliminowałoby wiele osób z rynku szkoleń PZSS lub kolekcjonerskich.
Proste.
Tego zapisu środowisko nie może się doprosić od lat, to samo rewolwer/pistolet centralnego zapłonu, nawet dla szukających postrzałka.
Pozdrawiam
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re:

Post autor: Piotr2075 »

Snipper_is pisze: 22 listopada 2014, 21:53 Sobol
Raz jeden jedyny eliminowałem lisa z kalibru 30-06
W sumie nie została nawet kita. Po strzale podszedłem do ,, kupki mielonego mięsa ". Pocisk był Lapua HPBT 167 grs. No i dla ,,szczególnickich" przypominam że odstrzał był w Norwegii na prośbę farmera bo mu lis zadusił jagnię.
W sumie to było bardzo humanitarne ale ... z lisa nie było żadnego pożytku
Snipper
Trzeba było iść odebrac premie z gminy. Chyba że nie masz papierów myśliwego. To wtedy kłusownikiem byłeś ;laughing:
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń na pozwolenie myśliwskie

Post autor: Snipper_is »

Mam paepiry myśliwego. Napisałem posta by inni wiedzieli że pocisk też ma znaczenie. Przypominam . Norwegia
mieszko1vp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 76
Rejestracja: 29 września 2021, 23:41
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń na pozwolenie myśliwskie

Post autor: mieszko1vp »

Nadal wieje betonem i tyle
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń na pozwolenie myśliwskie

Post autor: Piotr2075 »

Snipper_is pisze: 19 marca 2024, 21:57 Mam paepiry myśliwego. Napisałem posta by inni wiedzieli że pocisk też ma znaczenie. Przypominam . Norwegia
Kolego-bez stresu. Sam też zrobiłem kurs jegerprøve w Norwegii. Tylko się śmiałem.Oczywiście jeśli poczułeś się rażony to przepraszam
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń na pozwolenie myśliwskie

Post autor: Piotr2075 »

gadzislaw pisze: 22 listopada 2014, 14:04 Witam.
Jestem w trakcie robienia stażu myśliwskiego, jak dobrze pójdzie to w marcu egzamin. Do tej pory myślałem że na myśliwską promesę mogę nabyć praktycznie każdą broń długą na amunicję karabinową (>1000J prędkość wylotowa) jak i długą broń 22LR do treningu. + ofc gładkolufowe śrutówki.

Wszystko pięknie.

Aż tu nagle czytam :
Broń myśliwska, na którą można dostać pozwolenie, to broń długa centralnego zapłonu, czyli wszelkiego rodzaju karabiny, karabinki i strzelby. W przypadku broni o lufach gwintowanych mamy dodatkowe wymogi takie jak kaliber (nie mniejszy niż 5,6 mm), energia pocisku (nie mniej niż 1 000 J w odległości 100 m od lufy). Dodatkowo magazynki broni myśliwskiej nie mogą mieścić więcej jak 5 naboi. Prowadzi to do kuriozalnej sytuacji, gdy myśliwy może posiadać broń zdolną do likwidacji siły żywej na odległość większą niż 2 km, ale nie może posiadać sportowego karabinka bocznego zapłonu do likwidacji drobnej zwierzyny czy pistoletu, którym mógłby się obronić przed szarżującym dzikiem.
źródło: link domowy-survival.pl/2012/12/metody-na-nabycie-broni-palnej-2013/

Moje pytanie:

1. Więc jak to w końcu jest z tym? Jakie rodzaje broni i w jakich kalibrach mogę nabyć?

2. + ew Jeżeli nie mogę nabyć nic w .22LR to jaki inny "tani" zamiennik polecacie żeby sobie postrzelać do tarcz rekreacyjnie ? Bo nie wyobrażam sobie ćwiczyć na takim 308 chyba że wygram w lotka w najbliższej przyszłości... Ofc mówię o kulowych.[/b]
W Polsce broń o kalibrze 22LR jest niedopuszczalna do celów myśliwskich. Jeśli mogę coś zasugerować to zrób sobie dodatkowo zezwolenie kolekcjonerskie i kupisz sobie na nie 22. W sam raz do treningu na strzelnicy. Nie do końca jednak o tym chciałem. Jako myśliwy wpadłem na pomysł aby z mojej broni uczynic mini kolekcję. Mini dlatego że na zezwolenie myśliwskie w Norwegii mogę miec tylko 8 sztuk broni. Dletego też mam obecnie -Dwa czterotakty,jeden półautomat i boka.Docelowo chce nabyć jeszcze lever action,pompkę, dwutakt i kombi. Dzięki temu będe miał wszystkie dostępne obecnie modele różniące sie sposobem przeładowania i budową zamka. W Posce na myśliwskie możesz kupic 223 REM
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń na pozwolenie myśliwskie

Post autor: Snipper_is »

Piotr2075.
Przepraszam . To źle zabrzmiało. Nie mam pretensji ani żalu. NIe wiedziałem że znasz warunki Norweskie. Czasem ludzie piszą i nie łapią że ktoś poluje w innych krajach. Jak by co to stawiam piwo i se pogadamy o ,, starych karabinach " Bo tak po prawdzie to ja na co poluję to tani cukier w Rema1000 :)
Pozdrawiam Arek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”