broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Moderator: Moderatorzy WBP

KOWAL1976
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 11 grudnia 2022, 18:54
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: KOWAL1976 »

Szanowni koledzy mundurowi czy ktoś z Was już przechodził ścieżkę uzyskania pozwolenia posiadanie bronii do celów ochrony osobistej lub do celów ochrony osób i mienia?
jak to wygląda w WPa lub ŻW w przypadku kiedy już ktoś posiada pozwolenie na broń?
macie jakieś wzory zapisów uzasadnienia?
pozdrawiam Kowal7676

PS czy jest zasadne dosyłanie kolejnych zdjęć skoro legitymacja już jest, bo wydaje mi się że broń będzie ujęta w książeczce już posiadanej.
może się mylę.

proszę o jakiś krótki opis jak to wyglądało z Waszej strony.
dzięki serdeczne
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3021
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: strk »

Ja wysłałem wszystko jak Pan Komendant przykazał - mimo że już jedno pozwolenie mam, to startuję od zera.
Co samo w sobie jest absurdem.



Panie Pułkowniku, na podstawie na podstawie art. 10 ust. 3a ustawy o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2516 ze zm.) proszę o wydanie pozwolenia na broń palną bojową w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm, w liczbie 1 egz. do celów ochrony osobistej, w związku z chęcią wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej, którą deklaruję jako żołnierz zawodowy pełniący służbę w JW w Gdyni.
Moje dane osobowe:
1....................................................................................................................................................
(stopień, imię i nazwisko)

2....................................................................................................................................................
(imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki)

3....................................................................................................................................................
(data i miejsce urodzenia)

4....................................................................................................................................................
(nr PESEL)

5....................................................................................................................................................
(numer dowodu osobistego, przez kogo i kiedy wydany)

6....................................................................................................................................................
(zajmowane stanowisko, nazwa jednostki /instytucji/ wojskowej i miejsce jej stacjonowania)

7....................................................................................................................................................
(adres stałego pobytu - zameldowania, Nr telefonu)

8....................................................................................................................................................
(adres zamieszkania)

9....................................................................................................................................................
(adres do korespondencji, Nr telefonu)

10..................................................................................................................................................
(zadeklarowane miejsce przechowywania broni)

Oświadczam, że zadeklarowane przeze mnie miejsce przechowywania broni i amunicji spełnia warunki określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1224).
Jednocześnie proszę o wydanie zaświadczenia uprawniającego do zakupu broni broni palnej.

ZAŁĄCZNIKI:
Zał. Nr 1 - dowód uiszczenia opłaty administracyjnej w wysokości 242 zł;
Zał. Nr 2 - fotografia 3,5x4,5cm - 2 szt.;
Zał. Nr 3 - zaświadczenie o pełnieniu służby w JW jako żołnierz zawodowy.
Zał. Nr 4 - dowód uiszczenia opłaty administracyjnej w wysokości 17 zł.

PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 931
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: Dariusz DC »

czemu tylko jedną promesę ?
DC jeszcze nie 9
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3021
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: strk »

Wnioskuję o 1 szt. to i promesa jedna.

Edit:
W toku dalszej korespondencji z OŻW dosłałem przez ePUAP jeszcze oświadczenie o miejscu stałego zamieszkania, oświadczenie o stanie zdrowia psychicznego/leczeniu oraz skan dowodu osobistego. Formularze oświadczeń otrzymałem do uzupełnienia z ŻW,
Ostatnio zmieniony 05 października 2023, 15:52 przez strk, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
aDa(M)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 21 marca 2017, 19:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: aDa(M) »

W Gorzowie Wlkp. na przykład Pan Nadinspektor wydaje pozwolenie na 1 sztukę do ochrony osobistej, 5 sztuk do sportu i 10 sztuk do kolekcji. Trzymają się tego i nie dają inaczej, później najwyżej rozszerzenie trzeba robić. Może takie wytyczne z KGP? Zdjęcie w Gorzowie chcą. Wydają nową legitymację, mimo iż miejsca w obecnej jeszcze mam dużo. Mało to ma sensu, tym bardziej, że dają pozwolenie tylko na jedną sztukę. Ale za długo mam styczność z mundurem, żeby szukać w tym logiki :wink:
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1142
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: VIS »

A ja wiem że niektóre WPA dają na dwie sztuki do ochrony osobistej.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: rokada »

aDa(M) pisze: 05 października 2023, 15:47 Wydają nową legitymację, mimo iż miejsca w obecnej jeszcze mam dużo. Mało to ma sensu, tym bardziej, że dają pozwolenie tylko na jedną sztukę. Ale za długo mam styczność z mundurem, żeby szukać w tym logiki :wink:
Wbrew pozorom ma to pewien sens i może być użyteczne, bo broń do OO nosisz/przemieszczasz raczej zdecydowanie częściej (pewnie nawet codziennie) niż inną broń. Jak wyślesz do WPA książeczkę z wpisami "sport i kolekcja", to nadal masz w domu książeczkę z wpisem "ochrona osobista" i nie musisz kombinować z noszeniem decyzji i faktury.
surval
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 29 marca 2012, 13:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: surval »

Witam. Mam pytanie.
Ponieważ WPA KWP Gdańsk w ramach prowadzonego postępowania o wydanie broni do ochrony osobistej dla fszy, wysyła do przełożonych nie tylko Policji ale też ABW, SG i innych pismo o udzielenie odpowiedzi na 5 pytań o f-szu .
1. Czy fsz przechowuje broń służbową w miejscu pełnienia służby czy w miejscu zamieszkania i czy zwracał się raportem o przechowywanie broni służbowej w miejscu zamieszkania?
2. Czy fsz w trakcie pełnienia służby przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim?
3. Czy fsz był kierowany do komisji lekarskiej w celu określenia stanu zdrowia oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby jak również związku poszczególnych chorób że służbą?
4. Czy w obec fsza toczy się postępowanie wyjaśniające lub dyscyplinarne?
5. Czy w ocenie przełożonych fsza opartej na posiadanej wiedzy u fsza występują przeciwwskazania bądź zachodzą inne okoliczności mogące mieć wpływ na wydanie pozwolenia które organ Policji powinien wziąć pod uwagę w toku postępowania administracyjnego w niniejszej sprawie?
Na końcu pisma jest również zapis o poinformowaniu WPA w przypadku zwolnienia fsza ze służby.
I teraz moje pytanie. Czy w innych WPA też się to praktykuje czy to raczej wymysł Gdańskiego WPA znanego z powiedzmy "dziwnej" pani naczelnik? I tak się zastanawiam nad podstawą prawną pozyskania informacji od pracodawcy o pracowniku do postępowania w sprawie pozwolena na posiadanie prywatnej broni?


Pozdr. Surval
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3021
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: strk »

ŻW również zwraca się o opinię o żołnierzu (dyscyplina, alkohol itp) więc to chyba już utarty sposób postępowania w tej materii tych instytucji.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
DeValnor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 22 maja 2023, 19:09
Tematy: 4
Lokalizacja: pomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: DeValnor »

Dodatkowo, ŻW chce też info od JW czy osoba ubiegająca się o pozwolenie ma zatarte kary. Uznaje to za ważną przesłankę przy wydawaniu broni.
eskie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 26 lipca 2023, 08:41
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: eskie »

Czy jest jakiś sposób, patent na skorzystania ze ścieżki "wzmocnienia potencjału obronnego..." dla pracownika cywilnego Policji, mającego pozwolenie sport+kolekcja. Czy dla cywili nie ma sposobu?
Bóg, honor, ojczyzna. Trzy najczęstsze przyczyny śmierci polskiej szlachty.
aDa(M)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 21 marca 2017, 19:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: aDa(M) »

Raczej nie ma szans. Są dwa warunki konieczne. Funkcjonariusz i przydzielona broń służbową. Jeżeli nie spełniasz obu z ww. warunków, to niestety, nie uzyskasz pozwolenia tą drogą.
eskie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 26 lipca 2023, 08:41
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: eskie »

Dziękuję :(
Bóg, honor, ojczyzna. Trzy najczęstsze przyczyny śmierci polskiej szlachty.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1142
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: VIS »

No... Chyba że wstąpisz do WOT-u. Ale wzmacnianie potencjału obronnego wchodzi w rachubę dopiero za dwa lata.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3021
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: broń do ochrony osobistej lub osób i mienia

Post autor: strk »

Postępowanie administracyjne trwało u mnie dwa miesiące i tydzień, jeden egzemplarz 6-12mm centralnego zapłonu rewolwer lub pistolet.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”