okulary z dziurką ;)

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
mari0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 25 lutego 2017, 20:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Chorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary z dziurką ;)

Post autor: mari0 »

@Dexter
Jakby jeszcze do Twojego zestawu dało się zamontować szkło korekcyjne to już by był komplet.
Steyr EVO10
Walther GSP .22 LR + .32 S&W
Morini 162E - już w innych dobrych rękach
Pardini P10 - już w innych dobrych rękach
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2022
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary z dziurką ;)

Post autor: Dexter »

Ano tak, w tym przypadku przesłona jest zamiast szkła. Ale mogę zrobić tak, żeby była nie zamiast ale "oprócz". I by było git.
milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 06 lipca 2016, 09:32
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary z dziurką ;)

Post autor: milczacy »

Cześć.
Dexter pisze: 27 października 2023, 15:12 Też kiedyś dłubałem ale... swego czasu w Dekatlonie pojawiły się takie tanie okularki "Solognac 100" po 150zł i zrobiłem do nich takie cosie. Regulowane przesłony można niedrogo kupić u Chińczyków, dorabiałem tylko adaptery do nietypowej, nieokragłej, oprawki i gotowe.
Widziałem i macałem te Solognac, ale nie miałem za bardzo pomysłu na sensowne zamocowanie mojej soczewki i przesłony... nie dysponuję praktycznie żadnymi narzędziami do takiej roboty. A Twoja metoda mocowania diafragmy jest świetna, ale wymaga parku maszynowego - w palcach tego nie postrugasz ;) Tym bardziej - jak chciałbyś zarówno soczewkę korekcyjną i przesłonę.
Druga rzecz, dlaczego nie poszedłem w tą stronę - uszy! Próbowałem już nakładek montowanych na zwykłych okularach.... próbowałem też używać uszu z normalnych okularów w tym moim projekcie, próbowałem oprawek z okularów zegarmistrzowskich - bez zadowalającego skutku! Zawsze kończyło się tym - że te okulary nie były stabilne na twarzy.... a to mi się z nosa zsuwały, przesuwały, uszy nie trzymały jak trzeba... a w przypadku stosowania przesłony - uważam, że zasadniczą kwestią jest to, by te okulary nie drgnęły nawet - niezależnie od kręcenia głową... Aby celować powtarzalnie i głowę mieć w trakcie złożenia zawsze tak samo - konieczne jest, by te okulary leżały na uszach jak przyklejone - dlatego WSZYSTKIE markowe okulary strzeleckie mają groteskowo wielkie te zauszniki, które opasują ucho i nie pozwalają okularom się przemieszczać na nosie :)

Czekając na kontener z chin, co to wiezie moją diafragmę - pokombinowałem w międzyczasie troszkę nad usprawnieniem konstrukcji mojej blendy dla oka niecelującego, i noska. Jestem zadowolony :)
20231104_120001.jpg
20231105_112538.jpg
20231105_112700.jpg
20231105_191028.jpg
20231105_200649.jpg
Jeszcze kombinuję nad jedną koncepcją, bo mam pewien (chyba fajny) pomysł co do przesłony - ale to pokażę na prototypie jak będzie gotowy...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
FWB P44
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2022
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary z dziurką ;)

Post autor: Dexter »

Te dekatlonowe są mocno ogumowane i dobrze siedzą na głowie. Z kolei moje Knoblochy mają te zauszniki takie "sprężynkowe" więc są cały czas dociągane lekko do twarzy. Bardzo pomysłowe rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Wydra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 02 lutego 2021, 22:38
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary z dziurką ;)

Post autor: Wydra »

Tutaj komercyjne rozwiązanie (cena kosmos), ale można coś podejrzeć (mniej więcej w połowie strony):
https://www.mueller-manching.de/dynamik ... g-glasses/
Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny.
milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 06 lipca 2016, 09:32
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary z dziurką ;)

Post autor: milczacy »

Cześć.
Dotarła do mnie w końcu regulowana diafragma iris od chińczyka. Wszystko mam gotowe, tylko zamontować na moje okulary... ale jakoś czasu mi ostatnio nie starcza. Zatem, prezentacja wersji finalnej dopiero nastąpi ;)

Za to, w międzyczasie - rozkminiłem inne, proste i całkiem efektywne rozwiązanie na regulowaną przesłonę: Przesłona przestawiana "karuzelowo" :)
Wszystko widać na fotkach, to nie ma zbytnio co tłumaczyć....
Całość jest montowana na uchwycie soczewki korekcyjnej (pistoletowej - 37mm), lub na osobnym sztyfcie montażowym (jeśli soczewki nie stosujemy), demontowalna jedną śrubką, leciutka, łatwa w regulacji (przestawiamy prześwit bez ściągania okularów z nosa), Punkt prześwitu względem soczewki/oka jest niezmienny, niezależnie od ustawionej "dziurki". A dziurek jest 7 do wyboru: 1 mm, 1,5mm, 2,0 mm, 2,3mm, 2,5mm, 3,0mm, 4,0mm
Jak to okaże się niewystarczające - żaden problem dorobić "karuzelę" z innymi średnicami prześwitów - montaż/wymiana na jednej śrubce ;)
Przetestowane już w praktyce - i na prawdę fajnie się to sprawdza! Ten zestaw przesłon wypraktykowałem w różnych warunkach oświetleniowych i wydaje mi się on zupełnie wystarczający. Testowałem ja, i klku kolegów z klubu. Nie było zastrzeżeń...

Tak wygląda, ten mój dzynks:
Tu uchwyty soczewki 37mm i 23mm - nierdzewka i alpaka:
401185857_6997886096925308_8725534770567767982_n.jpg
A tu, przesłony:
369679754_7007203259326925_3622461139920894557_n.jpg
400429870_7007222169325034_5166057977390837353_n.jpg
400414988_7007202919326959_2322909250808578677_n.jpg
400438694_7007202522660332_7656234809896783681_n.jpg
400487152_7007306155983302_2539095634465305836_n.jpg
Jeśli macie jakieś sugestie/uwagi - bardzo chętnie przyjmę! Pozdrawiam, Andrzej
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
FWB P44
Awatar użytkownika
MarcinKr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 958
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary z dziurką ;)

Post autor: MarcinKr »

Czuję się w obowiązku wypowiedzieć, gdyż to mój egzemplarz wykonany przez Dextera jest na zdjęciach.
Kwestia pierwsza - są fantastyczne. Wygodne, mają możliwość regulacji i spełniają swoją funkcję.
Kwestia druga - cenowo są konkurencyjne, więc jeśli ktoś nie do końca jest przekonany lub ma mniej funduszy to będzie świetny wybór.
Kwestia trzecia - dlaczego kupiłem i używam Varga 3000 - właśnie z powodu konieczności dołożenia soczewki +1 z korekcją astygmatyzmu, bo tutaj takiej opcji nie miałem.
Bardzo polecam!!!
milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 06 lipca 2016, 09:32
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary z dziurką ;)

Post autor: milczacy »

Cześć
Udało się! W końcu, poskładałem do kupy, przetestowałem i mogę zaprezentować finalną wersję moich "okularów z dziurką" :)

Okulary w całości złożone z nierdzewki utwardzanej i mosiądzu. Wszystko wykonane ręcznie (poza kostkami montażowymi akcesorii, które pozyskałem z kostek elektrycznych). Regulowana szerokość "twarzowa", nosek, blendy, uchwyty soczewkowe. Składane, solidne uszy. Skręcone wszystko śrubami i "robaczkami" nierdzewnymi. Do obsługi wszystkich ustawień - wystarczy jeden kluczyk imbus. Uszy, składane na solidnych zawiasach. Całość lekka, ergonomiczna, składna, sztywna i solidna (nierdzewka utwardzana 2mm). Jedynie "niemetalowe" częsci - to wyściółka noska, szkło korekcyjne, otulina uszu i listek blendy.
Na uchwyt soczewki korekcyjnej - zamocowano odchylany na bok, uchwyt diafragmy IRIS, o prześwicie regulowanym 1-12mm. Blenda oka niecelującego jest odchylana, wymienna (beznarzędziowo) - listki blendy można zmieniać w zależności od upodobania, bez demontowania jej z okularów.
Nosek regulowany na wysokość, kąt i obrót, Tak samo blenda i uchwyt soczewki. Uszy można regulować na wysokość (jak ktoś ma niesymetryczne gacki jak ja ;)), można je też dogiąć w zależności od potrzeb (skrócić, wydłużyć).
Reasumując - nie widzię tu już ani pola, ani potrzeby do jakichkolwiek modyfikacjii... projekt jest ukończony :)
A prezentuje się tak:
IMG_0703.JPEG
IMG_0704.JPEG
IMG_0705.JPEG
IMG_0706.JPEG
IMG_0707.JPEG
IMG_0708.JPEG
IMG_0709.JPEG
IMG_0710.JPEG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
FWB P44
milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 06 lipca 2016, 09:32
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary z dziurką ;)

Post autor: milczacy »

post pod postem, ale inaczej fotki się nie mieszczą....
IMG_0711.JPEG
IMG_0712.JPEG
Cały zestaw mieści się (wraz z innymi akcesoriami, które zabieram na strzelnicę) w małej poręcznej walizeczce.

Projekt wyszedł całkiem fajnie! - to moja subiektywna opinia, ale poparta też obiektywnymi spostrzeżeniami kolegów z klubu, którzy mi te okulary konsultowali, pomagali testować, i dokładali swoje sugestie... Okularki są spersonalizowane podemnie, ustawione i spełniają swoją rolę w 100%.
Nic w projekcie w zasadzie nie ma już do dodania :) Można się czepiać estetyki, ale w kontekście tego że wszystko zrobione jest ręcznie i bez zaawansowanych narzędzi - nie mam kompleksów.

To była bardzo fajna dłubanina! aż żal trochę... bo dotychczas błedy w strzelaniu można było zwalać na niedoskonałości osprzętu. A teraz, nie ma jak ;)

Skomentujcie proszę - jak Wam się widzą te druciaki? Jestem ciekaw Waszych opinii - tym bardziej, że równolegle powstawało kilka egzemplarzy... ;)
Pozdrawiam, Andrzej
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
FWB P44
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”