Artemis M30C 6,35

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

bruvar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 06 sierpnia 2022, 15:23
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Artemis M30C 6,35

Post autor: bruvar »

Cześć

Czy jest jakieś optymalne ustawienie ciśnienia w regulatorze przy takim kalibrze?

Chrono pokazuje 48j, na regu 120-130 bar. Czy jest sens podnosić ciśnienie na regu? Nie mam zamiaru walić na dystansach 100m i więcej. Przyznam że to pierwsza wiatrówka przy której coś grzebie i dopiero poznaje co i jak działa 😃 wiem jak regulować zgodnie ze wskazówkami zegara itd plus regulacja sprężyny zbijaka itd ale nie wiem czy i jak go ustawić żeby np osiągnąć najlepszą pracę, celność itd...

Generalnie jeśli jest tu ktoś kto ma np artemisa m30 to z chęcią przegadam pare rzeczy :)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1427
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Artemis M30C 6,35

Post autor: Yurko »

Zadałeś dosyć wieloznaczne pytanie. Dla niektórych samo pojęcie "wiatrówki fac" nie jest optymalne, bo takie wysokie ciśnienie bardzo ogranicza użyteczny zakres ciśnienia w kartuszu. No i ta energia, jak na ten kaliber i to co niby jest po regulatorze wydaje się trochę małe. Jeśli zawór ma "górkę", a ciśnienie jest ustawione powyżej, to na pewno to "optymalne" nie jest. Ale najważniejsze, piszesz tylko o kalibrze a nic ciężarze. Jeśli strzelasz względnie lekkim śrutem - np. H&N Field Target Trophy (1,30g), to ciśnienie ma duże znaczenie. Ale np. przy bardzo ciężkim JSB King Hevy (2,2g) układ jest w stanie dostarczyć dużo energii nawet przy względnie niskim ciśnieniu, np. 90-100 bar i wystarczy tylko by komora strzałowa była odpowiednio większa. Oczywiście, jest też taka granica, że większa pojemność nic nie da, jeśli nie będzie wykorzystywana.

PS. Ja w swoich sprzętach ustawiam regulator raczej nisko. Moja Cometa 5,5mm ma zaledwie 80 bar i dla mnie właśnie to jest "optymalne"... :wink:

Obrazek

Obrazek
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 507
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Artemis M30C 6,35

Post autor: bruno_Hof »

bruvar pisze: 30 września 2023, 14:56

Czy jest jakieś optymalne ustawienie ciśnienia w regulatorze przy takim kalibrze?

Chrono pokazuje 48j, na regu 120-130 bar.
Jeśli przy tym ciśnieniu jest możliwość podniesienia energii,to na pewno nie jest to optymalne. Z reguły jest tak,że dla danego ciśnienia jedziesz max do góry regulacją zbijaka i po uzyskaniu płaskiej charakterystyki,cofasz minimalnie napięcie.
HW95K HW50S Typhoon FT.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”