MSBS-5,56 - część II

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: LARPAK »

krzychu22lr pisze: 24 maja 2023, 21:59
LARPAK pisze: 23 maja 2023, 23:51 I biorąc pod uwagę tylko rynek cywilny - polski jak i zagraniczny to, gdzie jest FB i WBP?
W tym samym miejscu?

No, może poza tym, że FB jednak robi coś jeszcze ponad Beryla.
Nie, nie są w tym samym miejscu.

Co takiego FB robi poza Berylem i czy mają pełną linię produkcyjną do Beryla w ogóle uruchomioną czy postawioną w fabryce?
krzychu22lr pisze: 24 maja 2023, 21:59
LARPAK pisze: 23 maja 2023, 23:51 produkcja Beryli, BRS-96, VIS 100, GROT na rynek cywilny oferowane przez FB bierze się dzięki produkcji dla wojska więc jaka jest różnica czy dany "kałaszek" był wyprodukowany 40 lat temu czy 4 godziny temu skoro trzeba było go przerobić do wersji "cywilnej", a w tym starym wymieniono zużyte części na nowe?
Bo FB, żeby wyprodukować cywilnego Beryla, Grota, cokolwiek, musi go zrobić od zera.

A warsztat rusznikarski bierze gotowego AKM z AMW, wycina co potrzeba, w razie potrzeby uzupełnia "nowymi" częściami (z tego samego AMW) i nabija nowe oznaczenia.

Widzisz "lekką" różnicę w kosztach materiału i robocizny, czy mam Ci narysować?
Różnica jest taka, że i tak musieli go wyprodukować - z tego co wiem to ich linia produkcyjna nie jest jakoś specjalnie osobna bo przy tych ilościach co produkują to wg ich "nie opłaca się" nie zwróciłaby się ona.

W związku z czym patrząc na cywilną produkcję FB a produkcję WBP to niczym to się nie różni ponieważ FB bierze komponenty z taśmy produkcyjnej dla wojska, a co za tym idzie WBP czy ogólnie rusznikarnia musi przeznaczyć nieco więcej czasu na pewne operacje niż FB czyli czas czy nakład pracy nie jest specjalnie większy.
krzychu22lr pisze: 24 maja 2023, 21:59
LARPAK pisze: 23 maja 2023, 23:51 Beryl poszedł na rynek cywilny tylko dzięki temu, że dla wojska go FB klepała bo inaczej to tak sobie.
I to samo możesz powiedzieć o WBP, czy to sprzed 2015, czy po. Bo jakby nie było niewyczerpanych zapasów AK do kupienia z AMW, to nie byłoby Jacka AD2011 (i innych kastratów z tamtego okresu). A jakby nie było infrastruktury przemysłowej służącej przy produkcji kiedyś AKM, a potem Beryli - to nie byłoby Jacka AD2015. Bo WBP zaopatruje się w części u FB, a także u poddostawców FB.
WBP też w części zaopatruje lub zaopatrywała FB.

Jednakże idąc tym tokiem rozumowania to w sumie FB też nie miałaby nic w ofercie gdyby nie linie produkcyjne dla wojska/policji bo zwróć uwagę, że ich oferta bazuje na produktach wojskowych poddanych kastracji.
krzychu22lr pisze: 24 maja 2023, 21:59 Naprawdę nie wiem co chcesz tutaj udowodnić - bo jedyne co udowadniasz to znów to, że w Polsce cywilny rynek broni nie istnieje, a to co do nas trafia to ochłapy przy okazji dużych zamówień wojskowych, albo (małych, ale wystarczających by zwrócić koszty) cywilnych zamówień z USA.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3730
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: bezduszny »

krzychu22lr pisze: 24 maja 2023, 22:36 W Polsce na ten moment żaden problem z punktu widzenia prawa. Natomiast nie ma to raczej zbyt dużego uzasadnienia ekonomicznego, szczególnie że na rynkach zagranicznych (tym jednym stanowiącym główny kierunek docelowy polskich producentów) już taka sztuczka nie przejdzie.
Czyli to prawo "po za naszymi granicami" wymusza zrobienie znacznie różniącej się broni i brak możliwości unifikacji jej ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1386
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: rokada »

"Kastrowanie" karabinków wojskowych, akceptowane w Polsce, w USA nie przejdzie. Słynny "3rd pin", czyli nie tylko zamontowanie, ale sama techniczna możliwość zamontowania bezpiecznika/spustu samoczynnego. Musi być inne inne suwadło, inna komora itp.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1076
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: krzychu22lr »

Gwoli ścisłości - w Stanach akurat na suwadła w AK nie patrzą*. Natomiast w części krajów UE (szczególnie w Niemczech) obecność w broni suwadła, które może wyłączyć bezpiecznik samoczynny (nawet jeśli tego bezpiecznika nie ma), wyklucza jej sprzedaż na rynku cywilnym.

* Edit: przy czym cywilny Beryl, również w USA, ma suwadło "nie full-auto" i dodatkowy kołek w komorze zamkowej uniemożliwiający zamontowanie zwykłego suwadła. Jankesi te kołki usuwają.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: LARPAK »

rokada pisze: 25 maja 2023, 11:43 "Kastrowanie" karabinków wojskowych, akceptowane w Polsce, w USA nie przejdzie. Słynny "3rd pin", czyli nie tylko zamontowanie, ale sama techniczna możliwość zamontowania bezpiecznika/spustu samoczynnego. Musi być inne inne suwadło, inna komora itp.
Co do "trzeciego pinu/trzeciej osi" to się zgadza, jak również w kwestii komory zamkowej, która nie ma fabrycznie otworu do montażu osi spustu samoczynnego - nie może być zaspawana itd. na zasadzie "once machinegun, always machinegun".

Jednakże co do suwadła to się nie zgodzę bo z ang. parts kit, które m.in. z Polski są sprzedawane do USA, po demontażu z naszych powojskowych karabinków są sprzedawane kompletne razem z suwadłem - wszystko zgodne numerycznie.
krzychu22lr pisze: 25 maja 2023, 13:24 * Edit: przy czym cywilny Beryl, również w USA, ma suwadło "nie full-auto" i dodatkowy kołek w komorze zamkowej uniemożliwiający zamontowanie zwykłego suwadła. Jankesi te kołki usuwają.
W sumie pierwszy raz słyszę o jakimś kołku, który uniemożliwia zamontowanie zwykłego suwadła.
Jedyne co pamiętam to w cywilnym Berylu, zwłaszcza 7,62 to był kołek za spustem, który uniemożliwiał zamontowanie oryginalnego bezpiecznika jak i zaczepu ognia pojedynczego z "ogonem".

Przy czym jakby ten kołek uniemożliwiający montaż suwadła miałby działać bo jakoś tego nie widzę.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1386
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 25 maja 2023, 18:50 Jednakże co do suwadła to się nie zgodzę bo z ang. parts kit, które m.in. z Polski są sprzedawane do USA, po demontażu z naszych powojskowych karabinków są sprzedawane kompletne razem z suwadłem - wszystko zgodne numerycznie.
Zgodność numerów nie oznacza jeszcze, że suwadło nie ma zeszłifowanego "auto sear trip" (nawet w Polsce niektóre firmy to robiły/robią, niestety). Ale istotnie masz rację, a ja się myliłem - oryginalne suwadła są OK w USA.
LARPAK pisze: 25 maja 2023, 18:50 Przy czym jakby ten kołek uniemożliwiający montaż suwadła miałby działać bo jakoś tego nie widzę.
Umieszczenie kołka po prawej stronie komory zamkowej, mniej więcej w miejscu, gdzie powinna znajdować się dźwgnia bezpiecznika samoczynnego, spowoduje brak możliwości przesunięcia się suwadła (takiego, które ma niezeszłifowany występ) do przodu do pozycji, w której zamek zostaje zaryglowany. Analogiczne rozwiązanie jest stosowane obecnie w cywilnej wersji Grota.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: LARPAK »

rokada pisze: 26 maja 2023, 00:00
LARPAK pisze: 25 maja 2023, 18:50 Jednakże co do suwadła to się nie zgodzę bo z ang. parts kit, które m.in. z Polski są sprzedawane do USA, po demontażu z naszych powojskowych karabinków są sprzedawane kompletne razem z suwadłem - wszystko zgodne numerycznie.
Zgodność numerów nie oznacza jeszcze, że suwadło nie ma zeszłifowanego "auto sear trip" (nawet w Polsce niektóre firmy to robiły/robią, niestety). Ale istotnie masz rację, a ja się myliłem - oryginalne suwadła są OK w USA.
Tylko owe "zeszlifowanie" suwadła (o tym, że u nas też tak robią wiem) kłóci mi się z ich prawem i podejściem do tematu pt. once machinegun always machinegun czyli dlaczego mieliby dopuścić suwadło skoro nie dopuszczają zaspawanej komory zamkowej, która ma dwa otwory więcej (z lewej i prawej strony na trzecią oś).
Nigdzie też na amerykańskich forach nie wyczytałem, aby ktokolwiek o tym zeszlifowaniu pisał.
rokada pisze: 26 maja 2023, 00:00
LARPAK pisze: 25 maja 2023, 18:50 Przy czym jakby ten kołek uniemożliwiający montaż suwadła miałby działać bo jakoś tego nie widzę.
Umieszczenie kołka po prawej stronie komory zamkowej, mniej więcej w miejscu, gdzie powinna znajdować się dźwgnia bezpiecznika samoczynnego, spowoduje brak możliwości przesunięcia się suwadła (takiego, które ma niezeszłifowany występ) do przodu do pozycji, w której zamek zostaje zaryglowany. Analogiczne rozwiązanie jest stosowane obecnie w cywilnej wersji Grota.
Tak jak napisałeś owy kołek musiałby współpracować z wycięciem w suwadle i tak jak wyżej nigdzie jeszcze o tym nie słyszałem.
O tym, że są różnice pomiędzy wersją cywilną a wojskową, które uniemożliwiają montaż pewnych części mechanizmu spustowego z wersji wojskowej yo można było przeczytać na amerykańskich forach.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1076
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: krzychu22lr »

Suwadło cywilnego Beryla - nie tylko występ współpracujący ze spustem samoczynnym został usunięty, ale jeszcze jest tam dodatkowe zeszlifowanie "pod kątem".

A tu ów kołek wstawiony z tyłu komory.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 484
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Krolik »

Jakie dodatkowe zeszlifowanie?
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1386
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: rokada »

Czyli ma to w ogóle uniemożliwić włożenie wojskowego suwadła w szyny w szkielecie.
Tak naprawdę to nie wiem, który pomysł jest gorszy - fabryki czy "mój" (uniemożliwienie zaryglowania zamka gdy zastosowane jest wojskowe suwadło). Swoją drogą to wielka szkoda, że muszą (no własnie, czy naprawdę muszą?) pojawiać się takie udziwnienia...
Prezes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1580
Rejestracja: 28 listopada 2002, 10:33
Tematy: 147
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Prezes »

Osobiście uważam iż tak daleko idące '' zabezpieczenia '' przed '' full auto '' są idiotyczne ........nawet fabryka miałby problem przed usprawnieniem Grota do standardu wojskowego , broni która mogłaby stanowić tzw rezerwę mobilizacyjną ( jak wiadomo przy każdej wojnie brakuje karabinów ) . Może zajmie się tym ta nowa komisja od wpływów rosyjskich :wink:
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 484
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Krolik »

Prezes pisze: 28 maja 2023, 20:09 nawet fabryka miałby problem przed usprawnieniem Grota do standardu wojskowego , broni która mogłaby stanowić tzw rezerwę mobilizacyjną ( jak wiadomo przy każdej wojnie brakuje karabinów )
Pomijając to, że Grotów cywilnych w porównaniu do wojskowych jest homeopatyczna liczba, jeśli weźmiemy pod uwagę ew. potrzeby wojenne, a w czasie konfliktu ukraińskiego używa się także broni stricte sportowej, to usprawnienie Grota sprowadzi się do wymiany prowadnicy suwadła, czyli do odkręcenia i dokręcenia kilku śrub.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: LARPAK »

krzychu22lr pisze: 28 maja 2023, 15:09 Suwadło cywilnego Beryla - nie tylko występ współpracujący ze spustem samoczynnym został usunięty, ale jeszcze jest tam dodatkowe zeszlifowanie "pod kątem".

A tu ów kołek wstawiony z tyłu komory.
Tylko ten kołek to raczej wymysł FB niż wymóg prawa w USA o naszym już nie wspominając.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1076
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: krzychu22lr »

Krolik pisze: 28 maja 2023, 18:23 Jakie dodatkowe zeszlifowanie?
Chodziło mi o to z tyłu górnej części "kanału" prowadnic suwadła. Ale widzę, że w wojskowym Berylu też coś takiego jest, tylko nigdy wcześniej na to nie zwróciłem uwagi.
rokada pisze: 28 maja 2023, 19:46 Czyli ma to w ogóle uniemożliwić włożenie wojskowego suwadła w szyny w szkielecie.(...)
Swoją drogą to wielka szkoda, że muszą (no własnie, czy naprawdę muszą?) pojawiać się takie udziwnienia...
LARPAK pisze: 28 maja 2023, 22:40 Tylko ten kołek to raczej wymysł FB niż wymóg prawa w USA o naszym już nie wspominając.
Tak jak pisałem wcześniej - niektóre kraje Europy (z głowy: Niemcy, Francja) mają bardzo restrykcyjne podejście do wymienności elementów między bronią cywilną i wojskową. W cywilnych karabinkach HK są takie same (pod względem funkcjonalnym) zabezpieczenia.

Chociaż z USA też nigdy nie wiadomo - ATF nie ma ogólnej normy, która rozróżnia co tak naprawdę jest "haram", szczególnie w przypadku broni importowanej. Beryl z 2011 był OK, w 2015 już nie, a w 2020 znowu tak. Kolba składana rumuńskiego WASR jest OK, ale taka sama kolba w przypadku serbskiej Zastavy już nie. I tak dalej... Pierwsza seria Galili ACE miała "diabelską" ośkę bezpiecznika samoczynnego - poszło ich 300-500 egzemplarzy zanim ATF się zorientował.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
Prince i Bowie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 17 października 2019, 14:15
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Prince i Bowie »

Wycieczka po FB i prezentacja większości procesu produkcyjnego grota.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”