Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Hej,

Dziś zrobiłem kolejne podejście do szukania skupienia... A oto moja historia z dziś :)

Na początek przeciągnąłem lufę szmatką na żyłce, tak 3x dla pewności - żeby nowy śrut miał czystą lufę. Po niemytym jsb było dość sporo czarnego na pierwszej smatce.

Padało, ale nie wiało, więc zmieniłem stanowisko i z leżącej HFT udałem się pod dach i ułożyłem na workach do Benchrestu na stoliku. Zgodnie z tym co Tommylee wyżej napisał, karabinek zamurowany i dociśnięty z tyłu, krzyż sztywno na celu.

Pierwsze 10 strzałów przez chrono puszczone i "na dotarcie lufy". Wynik? Około 238 do 242 m/s. Nieźle.

No to zaczynamy zabawę i strzelamy do papieru. Po 5 sztuk każda grupa. Grupa 1 to była strzelona zaraz po chrono, czyli pierwszym strzałem do niej był strzał 11ty od kiedy lufę wyczyszczono. Wszystko strzelane tak samo - celując w środek kropki (lub dziesiątkę), bez zmiany nastaw optyki.
25m_v1.jpg
Zaciekawiony poszedłem od razu na 42m. Druga grupa z lewej (w kółku) to były eksperymenty z pozycją. Pozostałe 3 grupy, to każda 5 strzałów, celowane w kółko bez zmiany nastaw optyki. Opad średnio 5,5 cm, co by sugerowało, że BC faktycznie nieco niższy niż w JSB, bo przy tej samej energii na JSB miałem około 4.8-5.0 cm opadu.
42m.jpg
Następnie wróciłem na 25m ustawić lupę.
25m_v2.jpg

1 grupa - 3 strzały kontrolne,
2 grupa - 3 strzały, ale z naniesioną poprawką na lunecie, tylko na odwrót, bo zamiast 2mm w lewo to w prawo :090:
3,4,5 - po 1 strzale w kółeczko - poezja
6 - ta grupa ma 6 strzałów, 5ty zerwałem, bo się podpaliłem "o jaka fajna grupa", strzeliłem 6ty i trafił tam gdzie pierwsze 4 :one:
7, 8, 9 - po 5 strzałów na szybko, bo już żona dzwoniła, żebym powoli do domu wracał ;laughing:

Co się zmieniło?
Pozycja z HFT na AB oraz... JSB na QYS Streamlined :) Na 95% stawiam, że chodziło o śrut, bo już kiedyś strzelałem z takich pozycji a'la AB i odskoki były jak z HFT. Jak dla mnie rewelacja... Cena JSB, nic nie przebierane, nic nie myte, nic nie ważone, prosto z puszki i praktycznie zero odskoków.

Jedyne co zauważyłem, to pod koniec strzelania średnia prędkość spadła z około 240 m/s na ~237-238 m/s. Zobaczymy jak się to rozwinie i czy QYS utrzyma skupienie po strzeleniu 200, 500, czy 2000 pestek. Jestem dobrej nadziei, bo wreszcie PCP zaczyna robić skupienia jak na PCP przystało :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

jarni8 pisze: 15 maja 2023, 21:34 Pierwsze 10 strzałów przez chrono puszczone i "na dotarcie lufy"
Czyli przez chrono strzeliłeś tylko 10 razy?
Powinieneś strzelać do tarczy cały czas przez chrono.
jarni8 pisze: 15 maja 2023, 21:34 Po 5 sztuk każda grupa.
bardzo dobre grupy.
jarni8 pisze: 15 maja 2023, 21:34 QYS Streamlined :) Na 95% stawiam, że chodziło o śrut,
I sam sobie odpowiedziałeś.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

tommylee pisze: 16 maja 2023, 14:09 Czyli przez chrono strzeliłeś tylko 10 razy?
Powinieneś strzelać do tarczy cały czas przez chrono.
Wszystkie 95 śrucin poszło przez chrono. Pierwsze 10 po prostu bez jakiegokolwiek celowania prosto w ziemię na chociaż minimalne dotarcie lufy,
kolejne 85 już do papieru. Co zauważyłem, to pierwsze 10 strzałów mocne skoki od 235 do 245 m/s. Potem kolejne 40-50 strzałów ustabilizowała się prędkość między 238 a 242 (zwykle 239-241) m/s. Pod koniec strzelania, czyli powiedzmy te śruty 80-95 miały już prędkość średnio 236-239 m/s. Czyli spadła średnia o około 2-3 m/s. Albo lufa się dotarła i już tak szybko nie latają jak na świeżo wyczyszczonej, albo z tym syfieniem przez QYS faktycznie coś jest. Jeśli prędkość po wystrzeleniu kolejnej setki spadnie znów i osiągnie okolice 235 m/s, to będę interweniował i podkręcę śrubą regulacyjną z powrotem na 240 m/s. Zobaczymy też jak celność się utrzyma w miarę kolejnych setek śrutów. Moje maximum, to czyszczenie lufy co 1 paczkę - częściej będzie to już irytujące. Jeśli się okaże, że po 200-300 pestkach zacznie siać i trzeba będzie lufę czyścić, to słabo bo bym co 2-3 treningi lufę musiał przecierać i od nowa ją docierać, zerować optykę etc.

Z ciekawostek, to jeden niewielki odskok w okolicach 30-40 strzału miał prędkość o ok 3 m/s niższą niż obecna wtedy średnia ~240 m/s. Ciekawe czy był znacząco lżejszy/cięższy od pozostałych.
tommylee pisze: 16 maja 2023, 14:09 bardzo dobre grupy.
A dziękuję, mi się też podobają ;) Oby zostały ze mną na dłużej. Przy takiej powtarzalności spróbuję sobie for fun na następnym treningu pyknąć 25m Benchrestówkę 25 strzałową.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Dziś kolejny dzień testów za mną. Kolejne 100 śrucin przeleciało przez lufę.

Prędkość: 237-242 m/s - zwykle 238-240 m/s, czyli wygląda na to, że się ustabilizowało na wartościach takich jakie mają być.

Pozycja dziś zmieniona na docelową, czyli leżąca HFT - palik i rękawica. Wygląda na to, że QYS faktycznie robi różnicę.

Kółka 15mm, odległość 25m, 5 strzałów do każdego, bez przerw i zmian nastawy optyki:
348355376_139560222450290_8189025427604602040_n.jpg
Jest ładnie na moje oko. Żadnego uciekiniera po za kółko, co przy Exactcie pewnie by się zdarzyło min 2-3 razy. Kolejny cel - zmieścić zawsze 5 w środku, ale bez dotykania obwodu :)

A na deser taka tarczka - można powiedzieć "Głogówkowa" :) 5 strzałów, 25m. Też z palika HFT.
348354864_162989839865980_2182569514041756564_n.jpg
Majstrowałem też przy spuście chcąc skrócić drogę i zmiękczyć spust, ale niestety opacznie zrozumiałem jak to działa i zamiast krótko i szybko - zrobiłem "spust z gumy" z bardzo długą drugą drogą. Na kolejne strzelanie już będzie ustawione jak należy mam nadzieję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2023, 19:59 przez jarni8, łącznie zmieniany 1 raz.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

Grupa na tarczy benchrest bardzo doba :piwo:
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Leon83 »

jarni8 pisze: 22 maja 2023, 21:49 Kółka 15mm, odległość 25mm, 5 strzałów do każdego, bez przerw i zmian nastawy optyki…
Z takiej odległości powinna być jedna dziura….

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Możliwe. Ale już jest lepiej niż było, bo jeszcze tydzień temu na takim zdjęciu byłoby ze 3 po za kółkami :) . To co jest na tarczach było na "gumowym" spuście, na oko 200-250g. Dziś ustawiłem go na ~45g i jest już taki jak lubię. Zobaczymy, czy na tarczy wyjdzie różnica.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Leon83 »

Z 25mm?

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Leon83 pisze: 23 maja 2023, 19:10 Z 25mm?
A Ty śmieszku :D Oczywiście chodziło o 25m, już poprawione :) Na 25mm lepsze skupienie pewnie by miała pestka z ust niż moje tarczki :502:
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Drogi pamiętniczku... ;laughing:
Korzystając z wolnej chwili popełniłem dziś pewien test na 42m. Klubowy kolega Rafał użyczył mi kilkadziesiąt sztuk H&N FTT, więc mając 3 rodzaje śrutu zrobiłem szybkie porównanie jak to lata w porównaniu z Exactem i QYS. Wszystko strzelane przez chrono na prędkościach około 237-240 m/s po wcześniejszym przetarciu lufy szmatką na żyłce i ponownym "dotarciu" 10 śrucinami danego producenta. Wszystko strzelane na jednych nastawach optyki z paralaksą na 42m.

H&N FTT 4.5
H&N.jpg
Pierwsze 2-3 śruty bardzo blisko, ale potem masaktyczny siewnik. Niektóre strzały z lewej grupy znalazły się w środkowej, a z środkowej w prawej. Potrafił latać 2-3 w punkt, a kolejny kilka centymetrów w bok. Sprawdziły się słowa Jezzmana. Albo lata świetnie, albo taki siewnik, że odechciewa się strzelać. Wyszło na drugie :D

JSB Exact 4.52 Matryca 13 z roku 2023
JSB.jpg
Tutaj całkiem miła niespodzianka. Grupki całkiem spójne, brak rażących odskoków. Najbardziej płaska trajektoria. Chociaż na 25m robi irytujące odskoki to na 42m jest już nie najgrorzej jak na warunki HFT. Dziwne. Słyszałem kiedyś o teorii, że śrut potrafi nie latać na 25m i latać dobrze np. na 42 czy 50m. Czyżby i tutaj się coś takiego wydarzyło?

QYS Streamlined 4.5
QYS.jpg
Grupki całkiem spoiste, aczkolwiek to już nie to co na 25m, gdzie jest praktycznie jedna dziura. Blisko 1 cm więcej opadu od JSB.


Wnioski: W obecnym układzie wygrywa QYS Streamlined, ponieważ pozwala strzelać bardzo celnie na 25m i okolice i "akceptowalnie" (porównując do KZ 35mm na 42 metrze) na maxie. Na ostatnich zawodach nie zawiódł mnie ani razu, co JSB uczynił wcześniej kilka razy na łatwych celach ~25m. Brudzenie lufy po QYS jest takie samo jak po JSB. JEDNAKŻE średnio podoba mi się opad i strzelanie na max 1.4 DOT zamiast 1.2 DOT na exact. Toteż odbędę pielgrzymkę do Bohumina, gdzie spróbuję znaleźć matrycę, która będzie robić porównywalne wyniki do QYS na 25m oraz znacznie lepsze niż wyżej pokazane na 42m :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 9
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Jezzman »

Miałem z FTT takie samo sito w LG210.
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact + XXX, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

jarni8 pisze: 31 maja 2023, 22:02 Wszystko strzelane na jednych nastawach optyki z paralaksą na 42m.
Czy ustawiałeś swoje zero za każdym razem przy zmianie śrutu? Jeżeli nie to opad może być błędny.
Dość często bywa, że każda zmiana matrycy wymaga ponownego zerowania.

Poniżej przykład tego o czym mówię. Teoretycznie wszystko wygląda jakby było w centrum ale tak nie jest i nie jest to wpływ wiatru.
Szczególnie przesuniecie widać na matrycy 27 z prawej strony.
IMG_20220320_110815.jpg

Najważniejsze, że ci się chce zdobywać wiedzę we własnym zakresie.

Poniżej moja tarcza z trajektorii i "centrowania" lufy pod celownik. Opad w mm jest opisany niebieskim długopisem. Czarne cyfry nad kółkami to dystans.
Poza ostatnią grupą na 42 metrze gdzie jest 10 strzałów większość to 2-5 strzałów. Na 25m są 3 grupy kontrolne strzelane "na raty".
IMG_20211106_124123.jpg
Tak to wygląda na krzyżu.
Od środka do "szpica" grubszej sekcji na x9 mam jednego dota.
efr.jpg
A tutaj porównanie dwóch luf.
Nie napiszę, że jedna czy druga jest gorsza.
Każda ma swoje zalety i wady.
LGM-2 skok gwintu 400mm.
LG300 skok gwintu 450mm.
IMG_20220808_202355.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Kacper_Potocki »

Ja bym się bardzo chętnie przejechał też i partycypował w kosztach podróży, albo można podjechać do mnie i jechać moim autkiem.

Jeszcze jest jedna rzecz, którą muszę sprawdzić - do tej pory tylko oglądałem i ważyłem śruty, nigdy nie myłem i nie oliwiłem. Ale kupiłem olejek i jeszcze muszę kupić benzynę ekstrakcyjną. Podobno to bardzo poprawia w osiąganych skupieniach i nie ma przypadkowych odskoków.

Ostatnio mam bardzo mało czasu na strzelanie, bo budujemy strzelnicę, ale koniecznie trzeba to sprawdzić.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

tommylee pisze: 01 czerwca 2023, 08:36 Czy ustawiałeś swoje zero za każdym razem przy zmianie śrutu? Jeżeli nie to opad może być błędny.
Dziś sprawdziłem na 25m bez zmian ustawień lunety od wczoraj. Test dla JSB oraz QYS. 3 grupy dla każdego po 5 strzałów z leżącej HFT z palika. Miały to samo zero:
comp.jpg
Wyniki testów są powtarzalne, czyli:
- Exact nadal sieje i zgodnie z tym co pisałem wcześniej: 1 na 10-15 śrucin ucieka po za kółko 15mm bez powodu,
- QYS znacznie stabilniej i praktycznie skupienia podchodzące pod amatorski benchrest :) Na grupie nr 3 puściłem 4 śruty środkową dziurą i skończyły mi się śruciny. Musiałem wstać, iść po kolejne, złożyć się od nowa i strzeliłem 5ty - poleciał deczko niżej.

Dalej zrobiłem testy na 42m oraz na 50m. Niestety między czasie aktywność komarów wzrosła wykładniczo i przy okazji Off po pół godziny przestał działać (jutro idę po Mugge Tropical...) + palik stracił stabilność -nie było gdzie wbić po zmianie miejscówki, bo beton wszędzie i trzymał się tylko na początku. Tarcz nie wrzucam, bo prawdopodobnie nie są miarodajne, ale w skrócie wygląda na to, że na 42 i 50m JSB i QYS latają prawie identycznie jeśli chodzi o skupienie. Identycznie "średnio". Także wygrywa QYS na bliższych, a na dalszych remis z obecną matrycą Exacta.

tommylee pisze: 01 czerwca 2023, 08:36 Najważniejsze, że ci się chce zdobywać wiedzę we własnym zakresie.
Uważam to za integralną cześć Hobby :-D Zawsze cieszy jak uda się coś poprawić lub wyciągnąć odpowiednie wnioski, które potem pomagają zdobywać lepszy wynik.
tommylee pisze: 01 czerwca 2023, 08:36 A tutaj porównanie dwóch luf.
Bardzo fajna grupa w lewym dolnym rogu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

jarni8 pisze: 01 czerwca 2023, 21:07 Miały to samo zero
To dobrze.

QYS bardzo dobrze.
Pytanie co jest na 42 metrze. Jak zmieścisz się w 1 cm to będzie bardzo dobrze.
jarni8 pisze: 01 czerwca 2023, 21:07 Bardzo fajna grupa w lewym dolnym rogu.
fajna bo to jest bardzo dobra lufa.
Jednak lepsza jest z tarczy wyżej w prawym dolnym rogu. Strzelana na sam koniec z błędem paralaxy - tak z ciekawości co wyjdzie, no i wyszło :-D
Pozostałem na tarczy z trajektorii miały ustawione AO na odpowiedni dystans.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”