dominujace oko lewe?

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: slepe_oko »

LARPAK pisze: 24 marca 2023, 23:52 A jak chcesz celować z karabinu inaczej?
Zawodowi strzelcy z broni długiej przymykają oczy czy mają blendy?
:512:
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: LARPAK »

slepe_oko pisze: 25 marca 2023, 22:42
LARPAK pisze: 24 marca 2023, 23:52 A jak chcesz celować z karabinu inaczej?
Zawodowi strzelcy z broni długiej przymykają oczy czy mają blendy?
O jakich zawodowych strzelców pytasz?

Wpisz sobie w google "50 m rifle olympics", przejdź do "grafiki" i zobaczysz z czego korzystają czy też przymykają oko.

W sumie można powiedzieć, że też zawodowo strzelam i przymykam oko.
slepe_oko pisze: 25 marca 2023, 22:37 Jestem praworęczny. Od 12r życia noszę okulary i mam dominujące oko lewe. Od roku a mam lat 46 strzelam z przyłożenia leworęcznego lewym okiem sterującym i otwieram oboje oczu. Z wadą prawego oka, mechanicznie uszkodzonego. Strzelam z dobrymi wynikami. Da się.
1. To strzelasz z oka dominującego z ręki, która jest po jego stronie, a tutaj chodzi o strzelanie/celowanie "krzyżowe" czyli silna ręka prawa a dominujące oko lewe lub odwrotnie.
2. Jak sam napisałeś masz prawe oko uszkodzone mechanicznie więc zakładam, że na nie nie widzisz i w sumie wychodzi na to, że masz naturalną blendę czy tam przesłonę etc.
3. Jeszcze nie zdarzyło mi się strzelać z karabinka na celność i skupienie przy obojgu oczu otwartych - na krótki dystans już nie raz strzelałem, ale to dynamicznie i celowanie po lufie/na muszkę bardziej, ale nie na celność i skupienie na 50 czy 100 metrów.
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: slepe_oko »

Jestem praworęczny z dominującym okiem lewym. Po 40 latach (mam zaćme pourazową ale widzę prawym okiem). Przestawiłem się ze strzelania z karabinu zarówno z otwartych jak i zamkniętych na lewą rękę i lewe oko. Podczas szybkiego strzelania i składu z pistoletu strzelam z otwartych oczu z ręki prawej i lewym okiem dominujacym. Podczas szybkiego przyłozenia z karabinu to j/w lewa ręka i otwarte oczy. Tak jak A J w filmie Mrs Smith rywalizując z BP strzelając na festynie.:)))
:512:
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: LARPAK »

Tylko w tym momencie przerzucasz się z bycia prawo ręcznym na leworęcznego - nie każdemu to pasuje.
W pistolecie nie jest to problem bo broń łatwiej ustawić w osi ciała i celować obuocznie.

W karabinie nie każdemu pasuje przerzucenie się na lewą stronę.

Jeżeli oko prawe masz mocno słabe to u Ciebie jest to zaleta i to celowanie "obuoczne" tak na prawdę nim za bardzo nie jest bo to tak jakbyś przesłonił sobie zdrowe oko jakąś przesłoną, która jest np. mleczna etc. - niby widać przez nią, a jednak nie do końca.
BISKUPKING61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1350
Rejestracja: 19 grudnia 2004, 00:07
Tematy: 110
Lokalizacja: POZNAŃ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: BISKUPKING61 »

No to tak bez przerzucania z prawego ramienia na lewe, taki szwajcarski patent na przyrządy przeziernikowe:
https://www.swisswaffen.com/diopter-kar ... k45vfe60c5
Wystarczy dokupić SCHMIDT-RUBINA K31, albo kupić w POLARMSIE S-R K31 z tak fikuśnie wygiętą kolbą, że normalny skład ustawia lewe oko na wprost przyrządów.
Podejrzewam, że istnieją podobne konstrukcje sportowych diopterów.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”