Crosman Backpacker

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Crosman Backpacker

Post autor: czemar »

W sumie miałem nie zakładać nowego tematu ale, że mało jest o tym Crosie napisane to skrobnąłem kilka słów .
Na początku wyjaśnienie , Backpacker nie jest dostępny w Polsce / a przynajmniej ja nic nie wiem , by był w sprzedaży od ręki w sklepie /
Można go za to zamówić u przedstawiciela / Militaria.pl /
Cenowo no cóż , mnie kosztował 450-, z kosztami wysyłki ale to był prywatny import i nie wnikałem jak się udało tak szybko / 2 tygodnie / i tak tanio karabinek sprowadzić .
Dzięki Sebastian :-D
Pora na opis tego co dostaniemy :
Spory karton a w nim :
-Chiński plecak z logo firmy
-podobnej jakości bidon
-apteczka / po karabinku druga fajna sprawa w sam raz do auta czy na biwak do namiotu /
-tarcze tekturowe ze zwierzakami :roll:
Sam karabinek / lub bardziej subkarabinek / to nic innego jak Crosman 1377/22 z ciut dłuższą lufą kal. 5,5mm i inną nakładką mechanizmu pompowania oraz ze standardową kolbą dostawną.
I tu pewien mały myk jako , że z założenia ma to być subkarabinek do plecaka to kolba jest montowana nie na śubki a jeden mały trzpień na sprężynce
Rozwiązanie ryzykowne , acz wygodne ja oczywiście od ręki zrobiłem otwory w miejcu gdzie być powinny i zamocowałem kolbę na stałe śrubkami / tu mała uwaga ,w kolbę warto wkleić kawałki gumy bo jak przystało na seryjną produkcję mimo mocowania śrubkami i tak jest luz , który jest coraz bardziej wyczuwalny z biegiem czasu /
Kolejna rzecz różniąca Backpackera od serii 13XX to ósemka , która jest wykonana nawet dość starannie ale konstrukcja pewnie zmęczy ją w kilka sezonów więc trzeba by zaopatrzyć się w zamiennik najlepiej stalowy
I w ten magiczny sposób doszliśmy do puntu zwrotnego było już słodko teraz będzie gorzko :)
Jako, że gwarancja mnie nie interesowała a poza tym jak odesłać za ocean coś co kosztuje połowę kosztów wysyłki /DHL/ nie przejąłem się tym , że mechanizm pompowania padł po paczce śrutu :mad:
Otwór zrobił sie jajowaty a sam kołek / zwinięta w rulon blaszka / zmarł śmiercią naturalną
Niestety widać , że materiały użyte do produkcji oraz wpływ księgowego nie pozostawiają miejsca na kontrolę jakości .
I tak miałem w planach zastąpić to kuriozum czymś, co byłoby namiastką połączenia wahliwego z prawdziwego zdarzenia .
Reszta tego cudactwa to cała masa niedoróbek znanych ze wspomnianej wcześniej serii 13XX .
Pora na listę tego co poprawiłem po fabryce :
-lufa LW 370mm długości/ dawca Walther 55 kal 5,5mm / tu można zostawić oryginał choć jest chyba za krótki / 300mm /
-nowy zamek alu anodowany na czarno z wkładką by MJ
-nowy zawias mechanizmu pompowania / musiałem wspawać tulejkę a blaszany kołek zastąpić śrubą M6 o podwyższonej twardości /
-uszczelnienie połączenia pomiędzy zamkiem a zaworem
-nowy regulowany tłok na dwóch oringach / musiałem stoczyć czoło tłoka /
-poprawienie mechanizmu spustowego
-wymiana łączników fabrycznych / wszystkie łączniki fabryczne są mizernej jakości od kołków po śruby czy podkładki , chodź tych ostatnich brak w mechaniźmie spustowym a wiem, że wcześniej były sprężynowe podkładki , które miały chyba za zadanie łożyskować i ustalać położenie zapadki i języka spustowego w mechaniźmie /
Efekt końcowy hm... no cóż zobaczycie sami najpóźniej w sobotę jak zrobię fotki
Moim zdaniem źle nie jest, energii przybyło / mam Hw30 które ma 10J , cros na 12 pompkach jest równie mocny za to po 15-tej jest wyraźnie mocniejszy choć demonem mocy nie będzie
Co do celności się nie wypowiadam wiadomo, lufa LW z oryginalnym czokiem i koroną robią swoje .
Podsumowując koszt doprowadzenia tego strzeladła do takiego stanu to moja własna prywatna głupota i naiwność , którą szacuję na około 500 Pln do tego koszt zakupu i mamy bagatela około 1000Pln.
Czy warto ?
Raczej nie :) ale można ;laughing:
Pozdrawiam
Marek .
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2015, 19:01 przez czemar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
markee
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 23 stycznia 2012, 02:38
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: markee »

Marku, jak już tyle rewolucji dokonałeś w tej konstrukcji, to warto byłoby zaopatrzyć ten sprzęt w "flat piston kit". Z moich doświadczeń wynika że, to dużo efektywniejsze rozwiązanie.
Energii ustrojstwa zbyt dużo nie podniesiesz, ale na pewno mniej trzeba pompować aby uzyskać maksimum możliwości. Dodatkowo zwiększa się dostępność części zamiennych. Jak wytrze się O-ring, to po prostu wymieniasz na nowy.
RWS Scimitar 5,5; Benji Disco 4,5;
(C1760,C2260,C2250) PCP; C2100 po przejściach.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Post autor: czemar »

No ale ja mam już przerobiony tłok i zawór pisałem :)
Stary tłok zastąpiłem stalowym , regulowanym na długości a za szczelność odpowiadają dwa oringi , zawór ma płaskie czoło więc strat jest niewiele
Jedyna rzecz , która mnie zastanawia to , czy nie zmienić sprężyny na oryginał bo teraz jest ciut słabsza i wydaje mi się , że ten plastikowy grzybek na wejściu może popuszczać
Gdybym miał elastomer to może dłubnął bym sobie nowy grzybek , może w zimie jeśli Cros zostanie u mnie pomyślę nad nowym zaworem o ciut mniejszej pojemności i z nowymi bebeszkami bo to co jest , to za długo nie pożyje jeśli będę pompował do 15-tu ;laughing:
Poza tym obawiam się o trzpień zaworu , bo jest on miękki i zacznie się uklepywać lub giąć
Ogólnie Cros mocno chiński w wykonaniu ale i wdzięczny w dłubaniu
Co do energii to nie wierzę , żeby można było wydusić 15J z tego strzeladła , no chyba, że przy 30 pompkach i większym zaworze ale to tylko dla sado-maso :)
Dodałem kilka fotek do Albumu w dziale wiatrówki więc mozna sobie zobaczyć jak to wygląda mniej więcej
Pozdrawiam
Marek .
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Post autor: czemar »

No dobra kajam się o odszczekuję z Crosa 1377 z lufą o długości 370mm można wycisnąć 14J albo i więcej
Dziś pompowałem do 25 razy i chrono pokazało 221m/s co na Exactcie daje te 14J z małym marginesem błędu
Zakładam , że zmieniając uszczelnienie zaworu tak by nie popuszczało powietrza i zmieniając doświadczalnie sprężyny zbijaka i zaworu można by dobić do jakiś 16J ale komu by się chciało dymać do 25 przed każdym strzałem :)
Tak czy inaczej wystarczy stoczyć czoło zaworu i dodać regulowany tłok na dwóch oringach i mamy sporo więcej
Moja ciekawość zaspokojona teraz oddaję pole innym ciekawskim
Pozdrawiam
Marek .
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Crosman Backpacker

Post autor: czemar »

Temat Crosa wrócił do mnie niczym rzucony w przepaść bumerang :)
W weekend postaram się zrobić kilka fotek nowego/starego Backpackera 2289 .
Póki co poprawiłem spust , czekam na stalowy zamek na koniec będzie zabawa z zaworem .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Crosman Backpacker

Post autor: adnikauto »

Marek, nie gadaj... :103: dawaj foty.... !
Jednak Ciebie wciagnal ten temat.... przebakiwales na ten temat od miesiecy... a jednak ;laughing: :)
Ciekawe co tam "wydlubales"... ???
:piwo:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Crosman Backpacker

Post autor: czemar »

Adam , póki co poprawiony spust i mocowanie kolby jak pan Bóg przykazał na śrubkach M4 a nie jakiś pizdryk że sprężynką jak było w oryginale .
Mam też komplet kombinowanych otwartych , muszka od poczciwego Łucznika 70 , szczerbinka od Kandara Cp2 .
Generalnie po bez mała 10 latach znów odnowił mi się virus na Crosa albo ze dwa ;laughing:
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
GrzegorzQ
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 09:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Koło
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Crosman Backpacker

Post autor: GrzegorzQ »

Od Czemara :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
GrzegorzQ
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 09:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Koło
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Crosman Backpacker

Post autor: GrzegorzQ »

Od Czemara

Obrazek
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Crosman Backpacker

Post autor: czemar »

Moim zdaniem projekt raczej skończony.
Nie gmerałem w zaworze , nie robiłem nowego tłoka. Dziś jedynie sprawdziliśmy z Grzesiem czy działa, pogoda nie nastraja do testów. Osobną kwestią jest ciut za niska szczerbinka tzn. zakres regulacji g/ d ale za dzień czy dwa będzie nowa dłuższa śrubka i powinno być ok .
Może w przyszły weekend zobaczymy jak to działa i jakie robi skupienie na 20 m z otwartych.
Co do technikaliów zamek robił M.J. - jeszcze raz dzięki Marcinie zamek szybko i ładnie przyjął oksydę , reszta drobnicy też.
Otwarte to kombinacja : muszka od Łucznika 70 , szczerbinka od Kandara Cp2 .
Całość jest dość składna i lekka akurat do popykania przed domem bez jakiejś wielkiej spiny na wynik . Choć czasem Crosmany potrafią zaskoczyć celnością.
Pozdrawiam .
Marek .
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Crosman Backpacker

Post autor: czemar »

Adamie specjalnie dla Ciebie :)
Projekt już raczej skończony wizualnie .
Pozostało jeszcze zainstalować flat piston kit ale to jak czas pozwoli w weekend .
[img]
Pozdrawiam .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Crosman Backpacker

Post autor: adnikauto »

Ladniutki...
Ha, tak jak mowiles.... wciagnal Ciebie ten temat ;laughing:
:piwo:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Crosman Backpacker

Post autor: czemar »

Lekki poręczny i chyba celny .
Nie było czasu dzisiaj się pobawić.
Ostatnio rezydował jakiś czas u Benia i ponoć co do celności nie było problemów a strzelał z otwartych .
Teraz jeszcze ten tłok trzeba dopracować, nie jestem pewien z czego go wykonać, stalowy może uszkodzić aluminiowe czoło tłoka.
Po stoczeniu ścianka ma 1mm grubości , to niewiele przy multipompce to jest najsłabszy punkt .
Zobaczymy czas pokaże, w razie awarii mam drugi zestaw w/g oryginalnej specyfikacji .
Vortex na Kruszynie :one:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”