kursy instruktora strzleckiego

Moderator: Moderatorzy WBP

Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Mateusz70 »

Polecałbym raczej kurs w firmie prywatnej, po którym PZSS nadaje uprawnienia instruktora strzelectwa sportowego. Weźmie znacznie więcej za kurs trwający 2 miesiące w weekendy i strzelać nie nauczy, bo to trzeba umieć przed kursem. W praktyce mało komu to potrzebne.
Awatar użytkownika
HANS13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 01 stycznia 2016, 22:13
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: HANS13 »

kriss91 pisze: 27 grudnia 2022, 18:06 Skąd masz tą wiedze? Przechodzisz obecnie scieżkę szkoleniówki? Ewentualnie które wpa nie wymaga instruktora z pzss?
Z samego źródełka ;laughing: ;laughing:

Przede wszystkim wynika to z przepisów, a temat konsultowany i ogarniany przez WPA Szczecin.
Nie musisz być instruktorem strzelectwa sportowego PZSS żeby móc wystąpić o broń do celów szkoleniowych.
Rodzajów "strzelectwa" jest wiele :-D strzelectwo obronne, strzelectwo bojowe, strzelectwo czarnoprochowe itd. Oczywiście PZSS twierdzi, że ich kurs jest najważniejszy, no i OK to tylko ich alternatywna rzeczywistość :-D :-D
Obrazek
wojtekr83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 24 września 2015, 18:28
Tematy: 4
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: wojtekr83 »

Tu zalezy od WPA - jeszcze nie dawno WPA stosowaly sie do pisma od ichniejszego najwyzszego i wiekszosc WPA twierdzila, ze musi byc instruktor PZSS i innych kursow nie honorowali (gdzies wczesniej na forum byl ten temat i ktos wkleil skan pisma, ktore poszlo do wszystkich WPA) - co poniekad uwazam za sluszne, gdyz co prawda kurs PZSS jest sredniowieczny, ale trzymajacy jakies standardy - wymagana liczbe godzin, wymagane tematy, prace koncowa i egzamin.
Sa tez kursy instruktorow strzelanki jednodniowe, ktore sa ch*jem podparte i trzeba uczyc instruktora prowadzacego dany kurs instruktora strzelanki.
Mam i taki kurs i taki kurs i jeszcze inny - zeby nie bylo.

.... i jakby sie czlowiek sadzil z WPA, ktore wymagaja instruktora PZSS, to pewnie by wygral, tylko tu zalezy od tego, czy komus sie chce sadzic.
Nie ma takiego celu, w ktorego nie dalbym rady spudlowac !

Tikka T3x Tac A1, PWS MK112 , Aero M4E1, Fabarm STF12 Compact 11", HK P30L , HK SFP9 OR, HK SFP9
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: kriss91 »

HANS13 pisze: 27 grudnia 2022, 22:15
kriss91 pisze: 27 grudnia 2022, 18:06 Skąd masz tą wiedze? Przechodzisz obecnie scieżkę szkoleniówki? Ewentualnie które wpa nie wymaga instruktora z pzss?
Z samego źródełka ;laughing: ;laughing:

Przede wszystkim wynika to z przepisów, a temat konsultowany i ogarniany przez WPA Szczecin.
Nie musisz być instruktorem strzelectwa sportowego PZSS żeby móc wystąpić o broń do celów szkoleniowych.
Rodzajów "strzelectwa" jest wiele :-D strzelectwo obronne, strzelectwo bojowe, strzelectwo czarnoprochowe itd. Oczywiście PZSS twierdzi, że ich kurs jest najważniejszy, no i OK to tylko ich alternatywna rzeczywistość :-D :-D
HANS, fajnie że u was policja ma takie podejście do tematu, zazdroszcze :-D I jak najbardziej zgadzam się z tym, że strzelectwo nie opiera się tylko na sporcie. Bo jak instruktor strzelectwa sportowego ma wyszkolić przykładowego ochroniarza czy osobę chcąca nosić bron do ochrony osobistej w pełnym zakresie w jakim takiej osobie jest to potrzebne. Moim zdaniem do pewnego momentu wiedza czy to w sporcie czy strzelaniu bojowym jest jedno torowa ale w pewnym momencie zaczyna się rozchodzić. Niestety nie wszystkie WPA tak myślą. Tak jest np. w Radomiu, dla nich liczy się papier i nic więcej. Sąd w jednym wyroku stwierdził że strzelectwo jest zajęciem ruchowym i należy nazwać je sportem, a co za tym idzie podlega pod ustawe o sporcie co finalnie daję PZSS możliwość decydowania które uprawnienia się nadają. Niestety to wszystko sumując obrazuje jaki mamy burdel urzędniczy.

Wojtku, jednocześnie zgodzę się z Tobą i nie zgodzę. Są kursy pod szyldem PZSS które są rzetelne a są też takie właśnie jak to nazwałeś kursy instruktora strzelanki po których "instruktor" nie umie absolutnie nic. A wszystko pod egidą PZSS. Bardziej opiera się to na dojeniu kasy z jeleni i wydaniu papieru. Piszę również z własnego doświadczenia.

Pozdrawiam Was :-D
HUDSON H9
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 11 lutego 2023, 19:47
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: HUDSON H9 »

Przytoczę panom rozmowę z innym instruktorem .
Moje uprawnienia są lepsze bo kurs robiłem na uczelni a ty w PZSS i ja mam egzamin państwowy a ty PZSS.
OK on ma legitymację podbitą pieczątką z orzełkiem a ja mam pieczątkę PZSS.
Mam więc pytanie jak panowie do tego podchodzą ??
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Mateusz70 »

Polecam nie robić kursu instruktora strzelectwa, a jeśli już to tylko kończące się uzyskaniem legitymacji instruktora PZSS. Jeśli ktoś studiuje na AWF-ie i może tam zrobić uprawnienia, zyskując odpowiednią wiedzę w przeciągu lat a nie tygodni, to z pewnością będzie więcej umiał, niż ktoś wyłącznie po kursie. Jeśli chodzi o jakieś inne papiery na bycie instruktorem, nie potwierdzane przez PZSS, to może na jakiejś strzelnicy go zatrudnią, ale mam wątpliwości, czy zgodnie przepisami prawa będzie mógł być instruktorem.
Jest informacja nt. deregulacji zawodu instruktora sportu na stronie https://www.gov.pl/web/sport/deregulacj ... -i-trenera. Nieco to niedookreślone. W każdym razie wydaje się rzecz być przesądzona w zdaniach: "O tym, czy dana osoba posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu decyduje pracodawca (związek sportowy) na podstawie ustalonych przez siebie kryteriów. Nie regulują tego przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Nie istnieją żadne przepisy określające zasady, warunki i tryb uzyskiwania uprawnień trenera i instruktora sportu oraz określające dokumenty potwierdzające te uprawnienia". Po czym nastepuje: "Nie ma żadnych prawnych warunków określających zasady prowadzenia szkoleń, kadry szkoleniowej i wydawanych po nich zaświadczeń, certyfikatów, dyplomów.
Związki sportowe mogą ustalić dla klubów w nich zrzeszonych i uczestniczących w rywalizacji sportowej organizowanej przez związek, listę podmiotów szkolących instruktorów i trenerów sportu, których dokumenty potwierdzające ukończenie kursu, powinny być honorowane przy zatrudnianiu w charakterze instruktora lub trenera sportu". I wychodzi na to, że w dyscyplinie strzelectwo sportowe decyduje PZSS.
Na prywatnej strzelnicy pewnie zatem przejdzie to, co stwierdzi pracodawca, ale na strzelnicy klubu sportowego będzie on się liczył z tym, co powiedzą władze związku. Pozostają nadal wątpliwości, czy w razie czego pracodawca lub zatrudniony przezeń instruktor nie popełnili błędów, które łączą się z kiepskim przygotowaniem do pracy jako instruktor w przypadku konkretnej osoby.
Generalnie, kursy na instruktora PZSS nie uczą, jak dobrze strzelać. To raczej szansa na dorobienie dla ludzi, którzy umieją pracować w charakterze instruktora strzelectwa, bo np. robią to od lat w policji.
pelepl
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 28 marca 2015, 19:15
Tematy: 1
Lokalizacja: wwa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: pelepl »

Czy znacie jakieś miejsce w W-wie i okolicach do polecenia by zrobić kurs instruktora z kwitami PZSS ?

Byle nie incolt. Mam wrażenie, że mają oni w stolicy monopol na te drukowanie tych papierów. Czytam o tym Ka-Librze i tam by było najlepiej, tylko oni do W-wy nie dojeżdżają, a szkoda. AWFy też są dobrą opcją, ale warszawskie takich kursów nie robi.

BTW Ka-liber robi weekendowe ? Ile weekendów taki kurs u nich trwa ?
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Mateusz70 »

Z tego, co jest w internecie, kursy instruktorskie strzelectwa sportowego prowadzi AWF w Katowicach [https://ack.awf.katowice.pl/kursy/kursy ... ora-sportu]. Na samym kursie podają jednak wiedzę w pigułce, którą w pełnym zakresie opanowuje się na studiach. Sam kurs, jak kurs - pewnie wszędzie jest podobny.
Taka informacja z powyższej strony, która coś może wyjaśnić: "absolwenci kierunku wychowanie fizyczne i kierunku sport oraz osoby posiadające uprawnienia instruktora sportu z innej specjalności (uzyskane w AWF Katowicach) są zwolnieni z części teoretycznej na podstawie kserokopii dyplomu ukończenia studiów lub legitymacji instruktorskiej".
Tylko nie traktujcie tego, co piszę, jako okazji do wspomnianego gdzieś "flame war", jak to bywa na forach.
Awatar użytkownika
mari0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 25 lutego 2017, 20:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Chorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: mari0 »

Akurat na ten kurs na AWF Katowice czekam. Są w trakcie zbierania grupy. Zajęcia są układane pod kursantów a nie pod wykładowców.
Steyr EVO10
Walther GSP .22 LR + .32 S&W
Morini 162E - już w innych dobrych rękach
Pardini P10 - już w innych dobrych rękach
Tomallo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 13 lutego 2023, 13:19
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Tomallo »

W listopadzie napisałem maila, do Ka-alibra, z zapytaniem czy planują zorganizowanie kursu w Warszawie. Dostałem odpowiedź od p. Libertowskiego, że może II połowie 2023 r. Pewnie jest to zależne od tego czy zbierze się odpowiedniej wielkości grupa. Ja np. byłbym chętny.
Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 116
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 6
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: arconi »

Wrzucam link omawiający m.in. różnice w kursach PZSS vs LOK

Mam nadzieję, że pomoże Wam w wyborze - link do materiału.
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Mateusz70 »

W kursach prawdopodobnie wielkiej różnicy nie ma - chodzi o prowadzącego strzelanie. LOK daje uprawnienia a jak to w rzeczywistości firma realizująca kurs zorganizuje jest zupełnie inną sprawą. Określenie odmiennych punktów w programie ma zapewne nie dopuścić do posądzeń o plagiat. Przechodzimy manię prześladowczą na tym punkcie.
Ustalmy jednak raz i nie napiszę, że na zawsze, bo może do zmiany przepisów, że kursy instruktora poświadcza PZSS, kursy prowadzącego strzelanie albo tenże, albo LOK.
Kiedy robiłem kurs instruktorski, to kurs prowadzącego strzelanie był niejako wpleciony w ten pierwszy. Pewnie nawet Komisarz Alex przy wsparciu całej łódzkiej i sandomierskiej Komendy nie byłby w stanie rozpoznać w nim różnic między wersją programową LOK a PZSS. Uprawnienia prowadzącego mam z LOK, instruktorskie z PZSS.

I żeby nikt nie pisał o polityce, a tym bardziej o oskarżaniu, zwracajcie zawsze uwagę, w czyim coś jest interesie (cui bono - jak mawiali starożytni). To samo dotyczy różnych kwestii. Nie chodzi bynajmniej, żeby podważać wartość czyichś kompetencji, czy doszukiwać się czegos ponadto w rzeczach. Kursy ktoś robi, robi dla zarobku, organizuje - co trzeba uznać za niepoślednią umiejętność, ale generalnie przyjmijcie to pytanie w dobrej wierze: ilu osobom one są niezbędne?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”