Czy obcokrajowiec mieszkający w PL może mieć broń CP?

Moderator: Moderatorzy CP

chemik333
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 01 sierpnia 2009, 23:56
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Czy obcokrajowiec mieszkający w PL może mieć broń CP?

Post autor: chemik333 »

1. Czy pełnoletni obcokrajowiec, który mieszka w Polsce może kupić broń czarnoprochową (sprzed 1885r, lub jej replikę oczywiście) na tych samych zasadach co obywatel Polski? Ew. czy ma znaczenie jakaś konkretna "legalizacja" jego pobytu?
UOBIA przeglądałem i o zakupie, posiadaniu nic nie znalazłem w kontekście obcokrajowców. Ale dotychczas studiować super dokładnie UOBIA nie musiałem, więc zakładam, że mogłem czegoś nie zrozumieć, lub mogę nie wiedzieć. Coś czytałem o wywożeniu i przywożeniu, ale o posiadaniu bez chęci przewozu przez granicę nie znalazłem nic. Tak samo i google zwraca tylko wyniki dotyczące przewożenia przez granicę...
W pytaniu pomijam całkowicie kwestię ew. rejestracji do EKB, ew. zakup prochu i inne wątki, chyba że istnieją jakieś dodatkowe wymagania w tym temacie i względem możliwości zakupu samej broni CP, na co zwrócicie uwagę.

2. Zakładając, że odpowiedź na pytanie nr 1 to: "TAK, czyli tak jak w przypadku obywateli z PL" pytam o kolejną sprawę:
Jeżeli obcokrajowiec posiada już swoją broń CP, to może z nią pójść normalnie na strzelnicę na której akceptują strzelanie bronią CP i czy w tym przypadku wymagane będą jakieś specjalne dokumenty od niego? Słyszałem, że niektóre strzelnice wymagają, aby wizyty obcokrajowców im zgłosić wcześniej... tematu nie zgłębiałem wtedy, jednak może to chodzi tylko o strzelanie z broni na którą jest wymagane pozwolenie? (A jako że na CP nie jest, to i tu nie powinno nic być potrzebne?) A może to tylko wymysły niektórych strzelnic?

3. Jeszcze spytam przy okazji, choć nie ten dział, ale podejrzewam, że odpowiedź będzie analogiczna do odpowiedzi na pyt. nr 1... więc: czy pełnoletni obcokrajowiec który mieszka w Polsce może również kupić i posiadać wiatrówkę o energii kinetycznej <17J.


Z góry dziękuję za pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytania :)
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy obcokrajowiec mieszkający w PL może mieć broń CP?

Post autor: mar_kow »

Wszystkie trzy odpowiedzi na TAK.
1. Może kupić wysyłkowo bądź w sklepie o ile jest pełnoletni. Może kupić wysyłkowo w każdym innym sklepie poza Polską o ile są realizowane przesyłki zagraniczne do Polski.
2. Komercyjne strzelnice mogą wymagać różnych rzeczy zgodnie z ich Regulaminem, natomiast w książce obiektu wystarczy podać dane osobowe i adres zamieszkania bez względu na miejsce. Wcześniejsze zgłoszenie obcokrajowców było wskazane w przypadku jeżeli będą strzelać z własnej broni, z nad interpretacji dodano "lub obiektowej". Mówimy tu o broni pozwoleniowej.
3. Wiatrówka poniżej 17J nie podlega rejestracji i może używać osoba jeżeli ukończyła 18 lat (zalecane) lub nieletnia pod opieką dorosłych.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1939
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy obcokrajowiec mieszkający w PL może mieć broń CP?

Post autor: Dexter »

Właściwie do zakupu wiatrówki do 17J nie trzeba mieć nawet 18 lat i nie ma wymogu używania jej pod opieką osoby dorosłej.
chemik333
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 01 sierpnia 2009, 23:56
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy obcokrajowiec mieszkający w PL może mieć broń CP?

Post autor: chemik333 »

Dziękuję za informacje. :piwo:
Odnośnie strzelnicy, to pewnie właśnie o to chodziło - jeżeli chcieliby postrzelać z broni pozwoleniowej...

Wszystko jasne. Jeszcze raz dziękuję :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”