[Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

[Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Kacper_Potocki »

Mam znajomego, który ma znajomego, który jest rusznikarzem. Swego czasu przerobił lufę z jakiegoś karabinka do Zorakiego (chyba ze Slavii). Zoraki Ultra oryginalnie ma lufę o długości około 25cm, a ta zrobiona przez znajomego mojego znajomego ma 32cm. Nigdy nie zakładałem nowej lufy, więc trochę się boję czy czegoś nie spapram. Podobno prędkość wylotowa wzrośnie, co już w weekend sprawdzę. Jeśli będzie pozytywnie będę mógł lufę kupić.

Aby mieć porównanie postrzelałem dziś Zorakim z oryginalną lufą na chrono, potem założyłem lunetę, aby sprawdzić skupienie, bo nowa lufa oprócz tego, że ma dawać moc, to musi być też celna.

I wyszło tak na śrucie JSB Match Light 0,475g 4,52mm:

1 natłoczenie powietrza: średnia 126 m/s (różnice między poszczególnymi prędkościami to tylko 2 m/s, więc powtarzalnie).
2 natłoczenia powietrza: średnia 170 m/s (różnice między poszczególnymi prędkościami to tylko 3 m/s, więc powtarzalnie).
3 natłoczenia powietrza: średnia 199 m/s (różnice między poszczególnymi prędkościami to 5 m/s, chyba dobrze).
4 natłoczenia powietrza: średnia 217 m/s (różnice między poszczególnymi prędkościami to 10 m/s).

Nowa lufa dziwnie będzie wyglądać, mocno będzie wystawać. Jak ją założę, to podzielę się wrażeniami, sprawdzę na chrono wyniki, czy jest poprawa i może postrzelam z maksymalnej odległości jaką mam na hali, czyli 39m.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Kacper_Potocki »

W tej chwili siedzę w pracy i zapoznaję się z Zorakim i lunetą z 25m. Uczę się tego pistoletu i o ile rekojeść bardzo pomagała przy strzelaniu z otwartych z ręki, tak w przypadku celowania z podpory jest problemem. Testuję jeszcze na starej, oryginalnej lufie, bo muszę dobrać śrut, a potem zrobić jakieś skupienia w serii powiedzmy 6 strzelań po 10 śrutów. Trochę roboty, trochę zabawy i zobaczymy czy ta nowa, dłuższa lufa jest coś warta. Będę wklejał tutaj wyniki na poszczególnych etapach. W tej chwili muszę dobrać do tej lufy najlepszy śrut z tych jakie posiadam: JSB Exact RS 4,52mm ; JSB Exact 4,53mm ; JSB Exact Heavy 4,52mm.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Kacper_Potocki »

Spędziłem kilka godzin z Zorakim i ogólnie jestem przybity, bo nic mi z niego nie lata. Każdy śrut sieje - niektórymi bardzo, innymi mniej, ale niczego nie można dobrać.

I teraz jest kilka możliwości i będę musiał dojść do tego metodami prób i błędów co jest powodem.

1. Mam tylko wysoki montaż, a szyna nie jest metalowa. Zastanawiam się czy ramie siły jest na tyle długie, aby mogło zmieniać linię celowania. Niski montaż już do mnie jedzie, więc będę go testował.

2. Lunety, które montowałem nie pasują mi, albo nie nauczyłem się jeszcze przez nie strzelać. Próbowałem BSA Edge 2-7x32 i Leupold VX3 2,5-8x32.

3. Lufa jest do kitu i trzeba by zrobić jej koronę lub całkiem wymienić.

4. Może to wina spustu? Wydaje się lekki, delikatny, nawet lżejszy niż w HW40. Jest jedna znacząca różnica - przypadku HW jest wyczuwalny delikatny klik na końcu, a tutaj spust pokonuje długą drogę (o wiele dłuższa niż w HW) bez żadnego oporu i strzał często zaskakuje.

No nic, zabrałem się za odkręcanie tej lufy, zmienię na nową i sprawdzę. Ale męczy mnie, że nie mogłem sobie poradzić z tym pistoletem. Przecież 25m to nie jest taka wielka odległość. Jeszcze gdyby czasem się trafiał jakiś odskok, to zwalałbym na swoje umiejętności, ale tutaj siał równo we wszystkie strony i nie dało się zaobserwować konkretnych grup. W akcie desperacji szukałem co miałem i strzelałem też Matchami i QYS :)
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: bruno_Hof »

Kacper_Potocki pisze: 05 lutego 2023, 22:47 Spędziłem kilka godzin z Zorakim i ogólnie jestem przybity, bo nic mi z niego nie lata. Każdy śrut sieje - niektórymi bardzo, innymi mniej, ale niczego nie można dobrać.
Jeśli kupiłeś nowy,to oddaj. Jeśli używka,to sprzedający chyba strzelał i wie co tam najlepiej lata.
Jeśli na chrono są odchyłki rzędu 3/4 m/s ,to nie ma tragedi, a przyczyną siania jest przewód lufy lub jej mocowanie.
Czasami wystarczy przepolerować,a co do korony,to możesz sam ją poprawić :wink:
HW95K HW50S
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Kacper_Potocki »

Kupiłem używany, sprzedający miał jedną paczkę śrutu, a po wystrzeleniu pozbył sie pistoletu.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Kacper_Potocki »

Ok, muszę przyznać, że zużyłem dużo czasu i pracy i niestety efektu brak. Dorabiana lufa 32cm okazała się niecelna przy wszystkich śrutach z jakich chciałem strzelać z dłuższych dystansów. Jedyny śrut jaki okazał się w tej lufie celny to JSB Match Light 0,500g 4,52mm. No ale tym śrutem nie będę strzelał z dalszych odległości, bo on bardzo wytraca prędkość i jest podatny na wiatr.

Miałem nadzieję na super celną lufę, a wyszedł klops. No ale mam zdobyte doświadczenie, bo grzebałem trochę w Zorakim, troszkę go poznałem. Wracam do oryginalnej lufy, tylko trzeba zrobić port ładowania i koronę. Jeśli po tych zabiegach oryginalna lufa nie zacznie celnie strzelać, to trzeba będzie poszukać nowej. Nie jest możliwe, aby HW40 z lufą 17cm strzelał w punkt, kiedy Zoraki z oryginalną lufą 26cm sieje po tarczy.

Ps. Znacie może kogoś kto by się za godnym wynagrodzeniem zajął moim Zorakim? Wiem, że Serwis Wiatrowy by go porządnie zrobił, ale u nich czas oczekiwania to miesiąc, albo i dłużej. Wszyscy, których znalazłem przeszukując google "robią" tylko "w sprężynach". A ja oprócz poprawienia lufy chciałem wymianę oringów i przesmarowanie mechanizmów.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Łysy »

Szczerze powiedziawszy to celność nie koniecznie tylko zależy od długości lufy, no może troszkę.
Krótkie lufy potrafią być bardzo celne jak na przykład w dobrych firmowych pistoletach matchowych.
Lufa przede wszystkim musi być prawidłowo wykonana w fabryce, musi mieć dobrze zrobiona koronę i port ładowania.
I wtedy długość schodzi na plan dalszy.
Koledzy strzelają ze sprężynowych karabinków gdzie mają lufy od 23 do 26 cm i bez problemów robią lepsze wyniki niż niejeden karabinek PCP.
Długa lufa w przypadku napędu bezodrzutowego czyli PCA, CO2 czy PCP przede wszystkim daje oszczędność czynnika napędzającego, a raczej ta sama dawka pędnika w długiej lufie rozpędza ten sam śrut do większej prędkości.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Kacper_Potocki »

Poszukam kogoś kto by mi te lufę poprawił po fabryce, jeśli nie znajdę, to wyślę do SW i będę czekał aż oni znajdą czas. Cały czas mam nadzieje, że ktoś się zlituje z tego forum i podłubie przy tym pistolecie :)
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Kacper_Potocki »

Po kolejnych dwóch godzinach chyba się dogadałem z tym Zorakim. Tę dorabianą, długą lufę wymontowałem i odesłałem. Napisałem właścicielowi z jakimi śrutami się ewentualnie dogaduje.

Zamontowałem lufę oryginalną i coś zauważyłem. Oring doszczelniający lufę był poszarpany. Stwierdziłem, że to zrobiły sukienki śrutów. Przypomniałem sobie, że ta lufa nie ma zrobionego portu ładowania i niektóre śruty wchodzą bardzo ciężko, a sukienki potrafią wystawiać. No to zmieniłem ten oring i zacząłem wkładać śruty do lufy. Okazało się, że Exacty 4,50 i Match Light 4,49 wchodzą ślicznie i nie wystają. Wziąłem lunetę i strzeliłem 10 śrutów z 25m w punkt. Dziewięć zmieściło się w 1 groszu, jeden to odskok - śrutem match! Wcale się nie przykładałem do tego strzelania. Potem postrzelałem z Exactów 4,52 i 4,53 i siewnik. Nie rozumiem dlaczego, ale nie jest to ważne. Ten pistolet zostawiam jako tarczowy i posłuży z otwartych.

Nigdy się nie spotkałem z czymś takim, że Match Light 4,49 wali z 25m w punkt, a Exact 4,52 i 4,53 sieje :) Szkoda, że nie zrobiłem fotki, bo byście nie uwierzyli, ale jeszcze będzie okazja, to wkleję.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Kacper_Potocki »

Wczoraj aż nie wierzyłem, więc dziś przed pracą szybko wskoczyłem na siedzenie i bez specjalnego przygotowania zrobiłem kilka strzałów z JSB Match Light 4,51mm, Zoraki Ultra, luneta z aliexpress za 200zł z 25m. Wchodzi w punkt. Po wymianie oringu przy lufie i dociśnięciu jej maksymalnie jak się da wzrosła też prędkość początkowa o kilka metrów na sekundę. Jestem bardzo zadowolony z niego, teraz tylko dbać i strzelać.

Obrazek

Zostawiam go do tarczy z otwartych, a kolejny już jedzie i mam nadzieję, że będzie lepiej strzelał z Exactów, bo ma być pod lunetę.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Pepe1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 24 sierpnia 2017, 10:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Pepe1 »

Ciekawi mnie o ile wzrosła prędkość z tą dłuższą lufą
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1334
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Kacper_Potocki »

Niestety nowa, dłuższa lufa okazała się kiepska. Po jej założeniu prędkość była niższa o około 10% na każdym napompowaniu. Próbowałem robić różne rzeczy, ale nic to nie dało. Myślałem, że będzie celna, ale też się zawiodłem, więc lufa została zwrócona właścicielowi.

Zamontowałem starą lufę, wymieniłem oring, docisnąłem na mocowaniu trzema śrubami i strzela lepiej niż wcześniej. Okazuje się, że jest celna na śrucie match podkalibrowych, więc ten pistolet zostawię sobie do tarczy.

Kupiłem kolejnego Zorakiego, który już jedzie. Liczę, że będzie celny z Exactów i będzie służył do strzelania na dalsze odległości z lunetą.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Januszpelle »

Nie wiem dlaczego Kacprze, chcesz z pistoletu Zoraki zrobić tak ciasną dziurkę, która w zasadzie nie istnieje, w sensie, dla tego pistoletu na 25m?
Nie trać wiary w niego, ale proponuję sylwetki.
Różne odległości, stoper i max 18 metrów.
Jeśli nie zawody oficjalne w terenie, to spróbuj z nami w sylwetkach dżentelmeńskich, raz w miesiącu, tu na Beżowym?
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: czemar »

Zoraki jest dużo bardziej kapryśny od trabanta .
Miałem oba przy czym trabantów miałem kilka a do Zorakiego bodaj były 2 podejścia.
Kiedyś dorabiałem koledze z pracy lufę 5,5 od bmk20 i działa to do dziś
Może gość zrobił lufę czokiem od tyłu?
Druga sprawa , w obu przypadkach warto zdemontować lufę i miejsce styku z oringiem wypolerować na lustro a potem ustalić optymalnie względem zaworu .
Kiedy wejście do lufy jest gładkie i potraktowane małą ilością olejku sylikonowego to będzie to działać latami .
Jeden z moich trabantów wypluł kilka paczek śrutu i nic absolutnie w nim nie było potrzeby zmieniać.
Przy zorakim zwróć uwagę na skrzydełka do otwierania . Materiał z jakich są wykonane to typowy szajsmetal jak będziesz się nieostrożnie z nimi obchodził to je uszkodzisz / połamiesz lub same po prostu odpadną bo taka ich uroda :roll:
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Pepe1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 24 sierpnia 2017, 10:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Zoraki Ultra] Nowa, dłuższa lufa 4,5mm.

Post autor: Pepe1 »

Czy zoraki 4,5 i 5,5 róznią się tylko lufą czy 5,5 ma np mocniejszę bebechy? To samo pytanie, jak to wygląda w crosach 1377 i 1322. Bardzo będę wdzięczny za podpowiedź, bo też się zastanawiam szukać lufy w 5,5, czy całego pistola w wersji 5,5,
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”