Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

xshadow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 22 marca 2016, 16:07
Tematy: 10
Lokalizacja: Tychy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: xshadow »

Hej wszystkim,

Krótkie pytanie bo budżet będzie jeden powiedzmy około 10k:

Luneta 20x50 (np Vortex Golden Eagle HD 15-60x52)
versus
Luneta 5x25 + luneta obserwacyjna 20x60 (np. Vortex Strike Eagle 5-25x56 + Vortex Viper HD 20-60x85)

w nawiasach w sumie moi faworyci w tych pieniądzach ...

No i cel max: 1000m
Nie ma nic bardziej nieefektywnego niż robienie efektywnie czegoś, co nie powinno być robione wcale ...
Awatar użytkownika
larky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 205
Rejestracja: 28 listopada 2016, 23:16
Tematy: 13
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: larky »

Miałem i mam ten sam dylemat.
Strzelałem wczesniej z lunety x24 i brakowało mi zooma do potwierdzania trafień w oczywiście odpowiednich warunkach.
Posiadam również lunetę obserwacyjną Delty 65ED.
Macałem wielokrotnie Strykera x50 na różnych zawodach i wydawało mi się, że będzie to rozwiązaniem moich problemów.
Niestety ta luneta od ok. x40 zaczyna trochę mleczyć, w sumie okazało się skórka za wyprawkę i teraz trochę żałuję tego zakupu.

Gdybym miał od nowa zacząć temat to powiem tak, starczyła by mi do samego strzelania luneta x25 tylko musi być faktycznie czysty obraz na maksie.
Kasę ze strykera włożyłbym teraz w dobrą lunetę obserwacyjną 20-60x85. Obrazek z takiej lunety jest o wiele lepszy niż x50 ze strykera.
Ba, na mojej obserwacyjnej Delcie Titanium 65ED widzę więcej niż na tej z karabinu a ma ona zoom do 45.

Co do Golden Eagle to wg mnie w niej również obrazek zaczyna się degradować od powiększenia x40.
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie
xshadow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 22 marca 2016, 16:07
Tematy: 10
Lokalizacja: Tychy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: xshadow »

No to co jakiś NF Competition™ 15-55x52 żeby mieć spokój po wsze czasy i przekładać z karabinu starego na nowy?
Nie ma nic bardziej nieefektywnego niż robienie efektywnie czegoś, co nie powinno być robione wcale ...
Awatar użytkownika
larky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 205
Rejestracja: 28 listopada 2016, 23:16
Tematy: 13
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: larky »

No to już koledzy posiadacze takowych NF muszą się wypowiedzieć, ja nie mam i raczej nie będę miał :)
Wiem jedno, dobra luneta obserwacyjna daje spory handicap w LR przy sprzyjających warunkach.
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: adnikauto »

larky pisze: 25 stycznia 2023, 19:41
Kasę ze strykera włożyłbym teraz w dobrą lunetę obserwacyjną 20-60x85. Obrazek z takiej lunety jest o wiele lepszy niż x50 ze strykera.
Ba, na mojej obserwacyjnej Delcie Titanium 65ED widzę więcej niż na tej z karabinu a ma ona zoom do 45.

Co do Golden Eagle to wg mnie w niej również obrazek zaczyna się degradować od powiększenia x40.

Mam Viper HD 20-60x85 Angled Spotting Scope i pomimo sporej kasy nie zaluje zakupu...

Obrazek
Obrazek

Gory Adirondacks w odleglosci 40 mil ode mnie - nie bylem w stanie zrobic dobrego zdjecia ale widac bylo wyraznie drzewa...
Obrazek

A tak te same gory wygladaja golym okiem...
Obrazek


Rzut okiem przez rzeke o szerokosci ok. 900 yardow... przez dalmierz Bushnella tylko 8x powiekszenie
Obrazek
Obrazek

Dokladnie 913 yardow... oraz przez Vipera HD pare mil dalej...
Obrazek

Tyle, ze to bylo powiekszenie rzedu 40x poprzez drzewa- na 60x razy widac osoby w oknach....

A tak golym okiem...
Obrazek
Obrazek

Dzisiaj gdybym mial kupowac to rowniez Vortexa tyle, ze Vortexa Razor optycznie prawie to samo tyle, ze nieco mniejszy... no ale cena 2x taka...
Wniosek jest jeden w optyce ile zaplacisz za tyle dostaniesz, czy warto zawsze warto, tyle ze budzet nie zawsze da sie naciagnac...
:one:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: adnikauto »

A i jeszcze przypomnialo mi sie:

- Razor jest robiony w USA a moj Viper w Chinach- tak czy siak mam gwarancje dozywotnia Vortexa a przy sprzecie za ok 800-900 Usd czy wiecej - to lepiej miec niz nie miec.... moja rada jest taka kupowac najdrozsza na jaka Ciebie stac lunete obserwacyjna- to jest zakup na lata.... raz zaboli i przestanie, niz ciagle psioczyc a moglem a szkoda mi bylo... itd.

Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3028
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: jurek40b »

Lunety obserwacyjne to droga zabawka. Ja obserwuję ptaki. Mam Deltę Titanium 65 ED. Luneta jest mała,ale ma świetny zoom 15-45x. Dodatkowo ma szkła ED. Według optyczne.pl do 4000zł nie ma nic znacząco lepszego. Mówię o polskich cenach. Wiele razy widziałem zdziwienie wśród niemieckich ornitologów. Jak popatrzyli przez Deltę. Najlepsze było jak mówiłem ile kosztuje.Tak na euro ok 450 euro. Jej zaletą jest wielkość, ziom i szkła. Czasami trochę brakuję zooma. Ale x60 żeby był dobry to cenę lunety X2 podnosi. Oglądałem Kowy z dziwnymi szkłami. Jakość o niebo lepsza. Cena grubo ponad 10k zł. Obserwowałem przez Zeissa za dużo więcej. A nawet przez Swarovskiego z podwójnym okularem. Niemiec twierdził, że ok 7tys euro kosztował. Rewelacyjna jakość obrazu. Ale ja za moją Deltę dałem 550 zł w lombardzie :-D
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
xshadow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 22 marca 2016, 16:07
Tematy: 10
Lokalizacja: Tychy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: xshadow »

Po rozmowie z naszymi czołowymi zawodnikami - kierunek jest jeden -> NF Competition 15-55x52 :) no budżet pękł :) :027:
Nie ma nic bardziej nieefektywnego niż robienie efektywnie czegoś, co nie powinno być robione wcale ...
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: tytus160 »

Dobrze, że rozmawiałeś z tymi od NF a nie od Marchy, bo pękłby jeszcze bardziej :)
xshadow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 22 marca 2016, 16:07
Tematy: 10
Lokalizacja: Tychy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta 15x60 vs Luneta 5x25 i luneta obserwacyjna 20x60

Post autor: xshadow »

Wiem, właśnie :651:

ale lista z FClass raczej wskazuje na NF a nie Marche więc będzie NF
Nie ma nic bardziej nieefektywnego niż robienie efektywnie czegoś, co nie powinno być robione wcale ...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”