PCP pompka czy butla

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: jarni8 »

Panowie, dziękuję za obszerne odpowiedzi - wiele mi rozjaśniły. Jeśli dobrze pójdzie to już w najbliższą sobotę stanę się właścicielem HW-100 i może nawet zdążę się na tyle szybko uzbroić, ze od marca wystartuję w małopolskich zawodach HFT :033: :033: :033:

Patrząc na to, że mieszkam w Krakowie i mam auto zdecydowałem się na butlę, a konkretnie butlę 6L. Jest jak to zawieźć i jest gdzie to nabić. 6L powinno wystarczyć na chwilę.

Wpisałem w olx i allegro frazę "butla 300 bar pcp" i wyskoczyło tego całkiem sporo. Mógłbym prosić kolegów o wsparcie i podrzucenie jakiegoś linku do sprawdzonej opcji? Moje z grubsza wymogi: wolny zawór i brak problemów z legalizacją, a najlepiej minimum kilka lat od dzisiaj do kolejnej legalizacji. Także gdyby ktoś szepnął czym rzeczone HW-100 (oryginalny zestaw ze wszystkimi częściami produkcji 2012) podpiąć do tej butli i zarzucił linkiem tutaj na na PW, to byłoby super :piwo: .

PS. Może głupie i naiwne pytanie, ale: skoro nabijamy do 300 bar nagrzanego powietrza a po schłodzeniu spada do ~275 bar, to czy nie można po prostu nabić do ~320bar, żeby po schłodzeniu było ~300bar? :-D Z tego co kojarzę to co najmniej cześć butli ma więcej niż 300 bar dopuszczalne ciśnienie.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: witboj »

Od lat mam co najmniej 2 butle i pompkę.
Mała butla na wyjazdy, duża do domu a pompka awaryjnie. Ile razy jest tak, że np. w butli jest 160-180 bar. I dopompowanie kartusza do 200 bar pompką to nie problem, a jechanie z butlą już tak. Czasami butla pójdzie na legalizację i pompka jak znalazł. Przydaje się tez przy serwisowaniu bo można podać ciśnienie wolniej i tyle i le trzeba do sprawdzenia szczelności. A przy mojej pracy o charakterze biurowym trochę ruchu z pompką
na pewno nie zaszkodzi.
Woda - wystarczy regularnie wykręcać sztycę z podstawy i osuszyć komorę wysokiego ciśnienia, wiadomo, co najmniej raz na rok pełen serwis pompki.

Czyli moja odpowiedź w sprawie butli / pompki brzmi - nie "albo" tylko "i".

P.S.
Zapewniam, że jeśli napompowanie pompką to kwestia wyboru a nie konieczność, to jakoś człowiek tak łaskawiej na pompkę patrzy ;-)
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 409
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: zbisz41 »

Jedno trzeba podkreślić : dobra pompka .
Miałe 2 pompki ,jedna turecka Airmaster druga chińska Bull cy cusik :-D Obie wyglądały identycznie i tak tez działały ,różnica w cenie China -50% ceny.
Jak działały to to kartusz 200 ccm od 100 bar biło sie 100 machnięć... robiłem 3 serie po 33 ;laughing: Nie był to jakiś wysisłek który zmuszał do odpoczynku, można było zaraz strzelać ...no powiedzmy 5 minut na oddech .
Niestety obie miały kaprysy : albo stawiały taki opór że nie dało sie pompować albo nie pompowały lekko chodziły.
wymieniałem oringi ,smarowałem, czyściłem ...i raczej więcej nie działały niż pompowały.
Być może lepszej jakości pompki jakieś markowe lepiej działają, może jakieś po tuningu , moje były dziewicze nie ruszane :)
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 591
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: wichura »

jarni8 pisze: 24 stycznia 2023, 08:45 PS. Może głupie i naiwne pytanie, ale: skoro nabijamy do 300 bar nagrzanego powietrza a po schłodzeniu spada do ~275 bar, to czy nie można po prostu nabić do ~320bar, żeby po schłodzeniu było ~300bar? :-D

Mój "nabijacz" ma kompresor ustawiony na 300bar max i nie nabije więcej bo się wyłącza. Butlę dobija mi po ostygnięciu.
jarni8 pisze: 24 stycznia 2023, 08:45 Z tego co kojarzę to co najmniej cześć butli ma więcej niż 300 bar dopuszczalne ciśnienie.
Wszystkie butle o ciśnieniu roboczym 300bar muszą wytrzymać ciśnienie próby 450bar
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: witboj »

zbisz41 pisze: 24 stycznia 2023, 10:12 Jedno trzeba podkreślić : dobra pompka .
Ja mam Hill Mk3 od lat. Co ciekawe - zielony o-ring ostatniego stopnia sprężania działa od nowości. Miałem też i polecam FX / Gehnann 3 stopniową. Odradzam 4-stopniową.

Bulla rozkładałem i byłem pod wrażaniem konstrukcji i dokładności wykonania. Przyznaję, że za długo nie używałem ale on jest złożony na olej silikonowy, a nie na smar. Dlatego trzeba go regularnie oliwić takim olejkiem. Może w tym problem?

W Bulu lubi tez przyrdzewieć wężyk (konserwacja pompki to podstawa) i zablokować przepływ (jak jest zamontowany filtr)
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 409
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: zbisz41 »

Miałem olejek w komplecie, smarowałem. Miałem kupiony zestaw chyba 100 oringów i co jakiś czas wymieniałem. Chińczyk miał na YT filmik jak to wszystko rozkręcać i składać . Pomagało na krótko . Najgorsza była ta ciężka praca , kręgosłup prostowało i przeginało na drugą stronę.
Na szczęście kupiłem butlę , pompki sprzedałem w komplecie z karabinkami, nowi użytkownicy nie pisali że coś im nie działa .
Do pompek nie wrócę ;laughing: raczej mini kompresor bez chłodzenia wodą
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
mlody
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 111
Rejestracja: 28 czerwca 2008, 17:02
Tematy: 2
Lokalizacja: Hajnówka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: mlody »

Ad1. Tak wystarczy, + przejściówka karabinka( jest w zestawie w nowych, powinna być przy uzywanych).
Ad2. Nie znam dzisiejszych cen.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: jarni8 »

Dzięki. A jeszcze takie pytanie. Na ile doładowań wystarcza taka butla 6L?

Moje parametry:
Butla 6L, dobita do 300 BAR, pracuje w zakresie 300 do 200 bar.
Kartusz 0,175L pracujący w zakresie 100 do 200 BAR.

Uwzględniając straty powietrza np. 0,025L na ładowanie (wężyk, złączki itd itp), wychodzi, że na jednego ładowanie mamy: 0,175 + 0,025 = 0,2L, więc:

Jedno nabicie kartusza od 100 do 200 BAR to: 0,2L * 100 BAR = 20L powietrza
Butla operując w zakresie 300 do 200 BAR: 6L * 100 BAR = 600 L powietrza

600L/20L = 30 ładowań. Kartusz w HW-100 to ok 8 magazynków po 14 śrucin: 30 * 8 * 14 = ~3300 pestek.

Wiem, że są kalkulatory, ale było sporo komentarzy, że taka teoria z praktyką niewiele ma wspólnego. Jak u Was to wychodzi?
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2023, 13:32 przez jarni8, łącznie zmieniany 1 raz.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 409
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: zbisz41 »

myślę ze koło 25-30 nabić pełnego potem już mniej .Jest gdzieś w sieci taki mały kalkulator
Poprawiłem według kalkulatora Hexers :)

Mniej więcej to sie zgadza. Nie wiem czy ktoś liczy, ja ładuje kartusz do 200 bar, potem jeszcze może 5 razy do190 i oddaje butle do nabicia.
Kwestia jeszcze inna ze ładuje najczęściej w przedziałek 140-200 Bar ,rzadko strzelam więcej niż 60 śrutówka raz .
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 483
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Leon83 »

Tu jest dość dokładny kalkulator https://sye.dk/airgun/index.php

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
spoxgun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 31 października 2022, 14:04
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: spoxgun »

Możesz kupić 10lub 15 litrów, gabarytowo nie wiele większe od 6 l ale wagowo to już tak :-D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: Yurko »

Dla mnie butla 6 litrów jest idealna. Chociaż ładuję ją trochę częściej niż 2 razy w roku. Raczej tak co 2-3 miesiące. Kupiłem sobie do niej pokrowiec ze znanej firmy "Drong" tylko poprosiłem by mi zrobili przy nim 2 szelki zamiast jednej i czasami do ładowania jadę z nią na rowerze z butlą zamiast plecaka... :one:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 591
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: wichura »

Zawór w dół, odkręcasz i lecisz na resztkach :-D
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: jarni8 »

Finalnie kupiona butla 8L. Troszkę większa objętość niż 6'tka, a ciągle da się wrzucić na bagażnik, nawet małej Corsy :D Temat zakończony w tej materii zatem.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 591
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PCP pompka czy butla

Post autor: wichura »

Pomyśl jeszcze o solidnym zamocowaniu butli w tej Corsie, bo nie dość że trochę waży, to i zawartość też może kuku zrobić 8-)
.177, .22, .25, .30, .44
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”