Boczny zapłon kalibracja 50 vs 100 metrów

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
JakubPrzybylski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 18:02
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Boczny zapłon kalibracja 50 vs 100 metrów

Post autor: JakubPrzybylski »

Witam mam pytanie czy karabinki bocznego zapłonu lepiej jest kalibrować na 50 metrów czy 100 ?...chciałbym postrzelać na dłuższe dystanse i nie wiem jaka parabola będzie lepsza. Słyszałem że 22lr ma duży opad, i słyszałem że nawet 223 rem kalibrują na 25 czy 50 metrów. Tzn jesli wykalibruje optykę na 50 metrów, to będę miał dwa zera jak w wiatrówce, czy tak to nie działa?...
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Boczny zapłon kalibracja 50 vs 100 metrów

Post autor: jarecki13 »

Sam musisz sobie sprawdzić co Ci bardziej pasuje, zero na 100 czy na 50 , ja osobiście mam ustawiam lunetę na 50 metrów bo przy 100 metrach duży wpływ na parabolę pocisku mają czynniki zewnętrzne które moim zdaniem mogą przekłamać precyzję kbksu . Co do pierwszego zera to jest tak jak piszesz jeśli ustawisz krzyż na 50 metrów to na około 15-16 metrach ze standardowej(np. sk plus) amunicji będziesz miał pierwsze zero , ale to też zależy od wysokości montażu lunety, ja mam na +-3.9cm od środka lufy . Co do opadu na 100 metrach to przy moich ustawieniach jest coś około 22-23 cm a na 200 metrach 166cm , tak więc jest już dość duży spadek , jeśli chcesz strzelać na dłuższe odległości to w pierwszej kolejności myśl o dobrej lunecie co ma duży zakres regulacji i z jakim skosem szynę zamontować aby dotrzeć do np. 300 metrów - ja dla przykładu przy 220-230 metrach muszę już odkładać poprawki na siatce bo kończy mi się regulacja bębnami , niestety pośpieszyłem się z zakupem lunety i szyny (za mały skos i zakres regulacji lunety ) a teraz muszę kombinować.
Awatar użytkownika
JakubPrzybylski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 18:02
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Boczny zapłon kalibracja 50 vs 100 metrów

Post autor: JakubPrzybylski »

o kurczę nie sądziłem że do strzelań na 300 metrów będę juz potrzebował montażu skośnego hm...Kupiłem sobie lunetę dosyc ostatnio popularną WestHunter HD 4-16X44 FFP i osadzam na niskim montażu aby luneta leżało stosunkowo nisko na karabinku. Na wieżyczkach jest tylko 45 MOA, myślałem zatem że będę co jedynie wykorzystywał siatkę celowniczą do poprawek, tylko teraz zastanawiam się czy mi krzyża nie braknie. Chciałbym strzelac z cięższych posisków 45g które mają większy co prawda opad, ale i większa siłę uderzenia na dłuższym dystansie...- sam nie wiem jak to będzie wyglądać, bo siatka w pierwszym planie...
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Boczny zapłon kalibracja 50 vs 100 metrów

Post autor: jarecki13 »

Teoretycznie do 170 metrów luneta powinna Ci dać takie możliwości o ile będziesz miał 22 MOA regulacji resztę odkładasz na siatce. Co do amunicji nie ma co kombinować najlepiej sprawują się standardowe prędkości z firmy SK czy Eley ja osobiście strzelam głównie z SK plus do 50metrów a na dalsze odległości rifle match lub long range ,ale to już musisz sam sobie sprawdzić co lubi twoja lufa .
Awatar użytkownika
JakubPrzybylski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 18:02
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Boczny zapłon kalibracja 50 vs 100 metrów

Post autor: JakubPrzybylski »

ok przetestuję ammo...Szkoda tylko że pozbyłem się całej paczki Geco 40gr za połowę ceny ech...Postrzelam z 45 i 40 no i będę miał rozeznanie na jakich odległościach mamy różnice w opadzie kulki pomiędzy tymi dwoma...
Awatar użytkownika
Typhoon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 10 stycznia 2023, 19:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Boczny zapłon kalibracja 50 vs 100 metrów

Post autor: Typhoon »

Ja z mojego Vostoka na zawodach z 50m strzelam później 100m snajpera - musze "przeklikać" 44 razy żeby wejść w cel :)
22lr / 9mm / .223 / 7.62 / 12ga
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Boczny zapłon kalibracja 50 vs 100 metrów

Post autor: jarecki13 »

Pewnie masz lunetę 1/8 ja mam 1/4 i jeden klik równa się 1 cm na 100 metrach .
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”