Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 944
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: Ultra3000 »

Delta Hornet spoko ale jest tylko w SFP a ja bym potrzebował FFP...
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8457
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: duber »

Zielonego koli nie widziałem ale na YouTube jak oglądałem to slabo było widać zielone na białej tarczy
I ciekawi mnie jak cele blachy będą w trawie jak widac hmm?
FFP ma Vortex
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
APair
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 23 lipca 2018, 23:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: APair »

Z cyklu: nie znam się, ale się wypowiem :-). Wielu poprzedników jako wadę kolimatora zamkniętego w stosunku do otwartego wymienia ... mniejszą widoczność. Czy to rzeczywiście jest wada? Kolimator służy do celowania obu ocznego. Gdy ja używam kolimatora, to go "nie widzę", tylko znak celowniczy na celu. "Nie widzę" w cudzysłowiu bo po przyzwyczajeniu tak mózg składa sobie obraz z obu oczu, gdzie z jednego widzi pełen obraz, z drugiego ignoruje informacje nieistotne jak ramka, a "widzi" znak celowniczy. Jeśli ktoś nigdy nie strzelał z kolimatora i dopiero zaczyna, to pewnie nadal będzie "widział" kolimator, to przyjdzie z czasem. Chyba, że zamykacie jedno oko jak celujecie przez kolimator - ale nie do tego on chyba służy.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 944
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: Ultra3000 »

Vortex to 3000 zł a Hornet połowę tego 8-) PS. zieleń podświetlenia siatki jest zupełnie inna niż zieleń trawy.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3658
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: bezduszny »

Który Vortex ?
Vortex Spitfire AR 1x Prism Scope to niecałe 1.4k
Vortex Spitfire HD GEN-2 3x prism scope to 2k
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1406
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: zoom2 »

APair pisze: 24 stycznia 2023, 20:06 Z cyklu: nie znam się, ale się wypowiem :-). Wielu poprzedników jako wadę kolimatora zamkniętego w stosunku do otwartego wymienia ... mniejszą widoczność. Czy to rzeczywiście jest wada? Kolimator służy do celowania obu ocznego. Gdy ja używam kolimatora, to go "nie widzę", tylko znak celowniczy na celu. "Nie widzę" w cudzysłowiu bo po przyzwyczajeniu tak mózg składa sobie obraz z obu oczu, gdzie z jednego widzi pełen obraz, z drugiego ignoruje informacje nieistotne jak ramka, a "widzi" znak celowniczy. Jeśli ktoś nigdy nie strzelał z kolimatora i dopiero zaczyna, to pewnie nadal będzie "widział" kolimator, to przyjdzie z czasem. Chyba, że zamykacie jedno oko jak celujecie przez kolimator - ale nie do tego on chyba służy.
Od dwóch lat strzelam (celuję) wyłącznie z kolimatorem. I z pistoletów i z karabinków. Mam w tej chwili 4 różne koli, celuję wyłącznie obuocznie.
Wyraźnie widzę wyższy komfort celowania kolimatorem otwartym.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 944
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: Ultra3000 »

bezduszny pisze: 24 stycznia 2023, 20:27 Który Vortex ?
Vortex Spitfire AR 1x Prism Scope to niecałe 1.4k
Vortex Spitfire HD GEN-2 3x prism scope to 2k
Mowa o biegówce Strike eagle 1-8
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: APS »

zoom2 pisze: 24 stycznia 2023, 20:45 Wyraźnie widzę wyższy komfort celowania kolimatorem otwartym.
Z grubością ramki lżejszych kolimatorów otwartych ciężko dyskutować. Cienka ramka po prostu zasłania mniej. Ale są też kolimatory otwarte z całkiem grubą obudową gdzie tej przewagi zbytnio nie widać.

Przy kolimatorze zamkniętym duże znaczenie ma jego średnica. Im większa, tym lepiej. Różnica między np. Aimpointem Micro a M4 jest naprawdę spora na korzyść tego drugiego właśnie z uwagi na większe soczewki i pole widzenia.

Do każdego celownika trzeba poćwiczyć skład, jedne są łatwiejsze, inne mniej, ale po krótkim treningu w sumie służą bardzo podobnie. Jak dla mnie, najłatwiejsze są celowniki holograficzne, potem wszelkiej maści kolimatory, biegówki, na końcu optyka pryzmatyczna - ta wybacza najmniej błędów składu, ale może mieć cechy niedostępne dla kolimatorów i biegówek, np. możliwość skokowego przybliżenia celu jednym ruchem bez dokładanego powiększalnika (Elcan Specter DR, tudzież jego ruska kopia).

Zupełnie z ciekawostek - miałem okazję postrzelać z kolimatora "ślepego" (baaardzo stary typ) gdzie obraz nakłada się tylko i wyłącznie w mózgu strzelającego, patrzy się w czarną, wąską studnię z kropką. Po chwili konsternacji okazuje się, że działa to nadspodziewanie dobrze i "widać" tylko kropkę na celu. Śmieszny efekt zlania się obrazu, ale niestety, niezbyt szybki. Natomiast strach się bać, co z takim gadżetem mógłby wyrządzić zezowaty.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1406
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: zoom2 »

Ja sporo eksperymentowałem z patrzeniem przez różne kolimatory. Generalnie zgadzam się z twoimi tezami. Kolimatory których używam mam "wytrenowane". I ze wszystkich sprawnie celuję. Mówię tylko, że bezwględnie z otwartych jest wyższy komfort.
APair
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 23 lipca 2018, 23:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: APair »

zoom2 pisze: 24 stycznia 2023, 20:45 Od dwóch lat strzelam (celuję) wyłącznie z kolimatorem. I z pistoletów i z karabinków. Mam w tej chwili 4 różne koli, celuję wyłącznie obuocznie.
Wyraźnie widzę wyższy komfort celowania kolimatorem otwartym.
To rozumiem, pewnie zależy to też indywidualnie od strzelca, mi osobiście ramki po prostu nie przeszkadzają :-).
APair
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 23 lipca 2018, 23:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: APair »

APS pisze: 24 stycznia 2023, 22:18 Zupełnie z ciekawostek - miałem okazję postrzelać z kolimatora "ślepego" (baaardzo stary typ) gdzie obraz nakłada się tylko i wyłącznie w mózgu strzelającego, patrzy się w czarną, wąską studnię z kropką. Po chwili konsternacji okazuje się, że działa to nadspodziewanie dobrze i "widać" tylko kropkę na celu. Śmieszny efekt zlania się obrazu, ale niestety, niezbyt szybki. Natomiast strach się bać, co z takim gadżetem mógłby wyrządzić zezowaty.
Można też to sobie zasymulować na kolimatorze, zaślepiając go z przodu. Mam jeden model z "klapkami", więc łatwiej to zrobić:-). Rzeczywiście ciekawie to wygląda. Podobno jest to metoda na kontynuację strzelania w kolimatorze zamkniętym, jeśli w "boju" dojdzie do mniejszego uszkodzenia szkła z przodu - jakieś pęknięcia czy też inne przeszkadzajki zamazujące obraz, ale ogólnie kolimator nadal działa, znak się wyświetla. Wtedy można go z przodu zaślepić i strzelać dalej (obuocznie).
Awatar użytkownika
Kompost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 95
Rejestracja: 12 września 2014, 01:32
Tematy: 1
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: Kompost »

Tak samo można strzelać z zaślepionego celownika pryzmatycznego ze stałym powiększeniem.
krmozejko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 18 października 2020, 21:09
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: krmozejko »

Ultra3000 pisze: 24 stycznia 2023, 19:56 Slx 1 ma 17 mm obiektyw a Paragon 16 mm. Pole widzenia na 100 yds mają takie samo. Siatka w Slx 1 moim zdaniem super, a szczególnie opcja z zielonym podświetleniem, natomiast Paragon to czerwone kółko z kropka.
Poza kolorem podświetlenia wielkiej różnicy w siatkach nie ma, tyle że w Slx jest szewron, a w Paragonie kropka. Markery do szacowania dystansu w Slx to moim zdaniem mało użyteczny bajer w takiej optyce.
Sam Paragon robi bardzo dobre wrażenie i dla astygmatyka jest super opcją, tym bardziej że można go kupić z polskiej dystrybucji z opcją zwrotu i rękojmią. Polecam tę recenzję: https://www.youtube.com/watch?v=5oVfpuXC7ZM
Awatar użytkownika
Typhoon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 10 stycznia 2023, 19:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: Typhoon »

duber pisze: 24 stycznia 2023, 19:54
Typhoon pisze: 24 stycznia 2023, 19:29 Lepszej opcji nie ma ;)
Widzisz tu biegówke na ośmiu calach dlg?

Do otwartego też powiększalniki można
Otwarty z powiększalnikiem wygląda tragicznie :)
P.S Co to za maluch ? Szukam czegoś właśnie na około 7,5" bo 10 to za dużo. Dzieki
22lr / 9mm / .223 / 7.62 / 12ga
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8457
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolimator do AR otwarty czy zamknięty.

Post autor: duber »

To Anderson am 9 8' 9x19
Kurcze mega zabawka
Na 100m gong 30x,30 z otwartych na stojaco za każdym razem
Przy ustawianiu koli 25m z podpórki 5 strz jedna dziura dosłownie wielkości max 5zl
Ma fajną powłokę opatentowaną ze praktyczy nie trzeba go "smarować" wieczna, nieścieralna
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”