Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1309
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Zielonorogi »

Protest górników w Warszawie. Absurdy polskiej polityki węglowej

Według protestujących to przez nieodpowiednią politykę zmagamy się dziś z deficytem taniego polskiego węgla. I to jak na ironię w kraju, który był samowystarczalny energetycznie.

Przypomniano również słowa prezydenta Dudy z 2015 r., z czasów kampanii: „dzisiaj, jeżeli ktoś mówi o dekarbonizacji polskiej energetyki, jest zdrajcą Polski!”. Protestujący przypomnieli także wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który twierdził, że Bełchatów to ostoja polskiej energetyki – „gdzie teraz panowie jesteście?” – zapytywano. „Czy uciekliście do Stanów? Zapewniacie pracę, ale amerykańskim pracownikom, podczas gdy polskie górnictwo idzie w odstawkę.

Mamy węgiel, ale go nie wydobywamy, dlaczego? Dlaczego politycy dopuścili do takiej sytuacji – przy czym „nie chodzi wyłącznie o polityków Zjednoczonej Prawicy, bo za rządów Tuska również nie było dobrze. Oni obiecywali, a robili zupełnie inaczej”. Toż to czysty absurd tego typu polityki: „siedzieć” na węglu i nie próbować na tym zarabiać, tylko uzależniać się od importu…

https://instytutsprawobywatelskich.pl/p ... -weglowej/
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Miauczy kotek: miau!
Pewnie kupił miał.
Miał w koszyczku tonę groszku,
wyj***li mu po troszku,
a tak kupić chciał.

Wzdycha kotek: o!
Co ci, kotku, co?
Miałem pecha z ekogroszkiem,
bimbru pociągnąłem troszkę
Aż po samo dno.

Pisnął kotek: pii...!
Pij, koteczku, pij!
Tu ratuje bimbru balia,
takie dzisiaj są realia,
więc je*nij i śpij.
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3028
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: jurek40b »

Mam niskie mieszkanie, 2m wysokości. Brak komina. Kupiłem do ogrzania pokoju 3,5x2,5x2h, panel podczerwieni 1000w. Dom jest ocieplony,okna i drzwi porządne. Pokój ma 2 ściany zewnętrzne i jedno okno. Zastanawiam się czy to da radę. Olejak 2,5KW dawał spokojnie radę i jeszcze w kuchni było ciepło. Ma ktoś doświadczenie? Nie chodzi o jakąś totalną oszczędność. Ale bardziej o brak kurzu.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6040
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Kup klimę z 3,5 KW do 4,5 KW mocy grzewczej. Zwróci Ci się po roku. W komplecie kup sobie oczyszczacz powietrza, albo lepszą klimę w z wymiennymi filtrami oczyszczające powietrze...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3028
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: jurek40b »

Problem jest z układem mieszkanie. Jest małe, ale pomieszczenia są zamknięte. I nie da się zrobić w jednym miejscu źródła ciepła. A dodatkowo właściciel domu, czyli siostra. Zabroniła kuć ścian czy wieszać cokolwiek na murze. Rodzina.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1309
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Zielonorogi »

jak dla mnie to będziesz miał 2,5 raza 'zimniej' niż miałeś 8-)
dane które podałeś są łogólnie ogólne
dla niektórych "ocieplony" to 5 cm izolacji na ścianie i 10 na dachu bo styro abo wełna som drogie, jaka jest izolacja u Ciebie ?
porządne okna i drzwi to znaczy że się zamykają i nie skrzypią ? parametry znasz ? na jaką stronę świata łokno wygląda ?
powierzchnia ?
widzisz wschód :621: czy zachód świata, północ czy południe ?


w sieci są różne kalkulatory doboru mocy do ogrzewania, pewności nie ma że podają poprawne dane ale możesz się pobawić
z ciekawości - jak to wentylujesz ?
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3028
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: jurek40b »

12 cm, styropianu, okna 3 letnie, nowe drzwi stalowe ze styropianem 5cm w środku. System podwójnych uszczelek. Mieszkanie na parterze. Bez piwnicy. Nade mną reszta domu. Cały listopad syn mieszkał tam. Pisał mi, że olejak jest ustawiony na 20% i rzadko się włącza. A temperatura w pokoju i kuchni 21-22 stopnie.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6040
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Listopad był ciepły w tym roku. Poza 4ema dniami, grzałem całą chatkę klimą 3,5 KW - 80 metrów i 2 poziomy. Pogadamy w grudniu / styczniu. Między średnią temperaturą dzienną + 5 C, a minus 10, jest 15C różnicy.... Przy średniej izolacji i jeszcze wietrze, robi to sporą różnicę.... Jak jest minus 10, mój kocioł na węgiel 12KW, ledwo daje radę.... Pogadaj z Siostrą.... Klima to tylko mała puszka na ścianie, zasilić możesz agregat z zewnątrz....
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3028
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: jurek40b »

Rozmawiałem z kolegą, który zakłada różne rodzaje co. Był u mnie i stwierdziłem, że. Powinno być w każdym pomieszczeniu osobne źródło ciepła. Powiedział, że taki układ pomieszczeń wyklucza jedno źródło. W tamtym roku w zepsuła się pompa wymuszająca obieg wody. Przez tydzień grzało się olejakiem. 20 stopni spokojnie utrzymywał na 50% mocy. I nie grzał non stop. Ale mam problem z kurzem. Dlatego kupiłem ten panel. Do łazienki kupię jak przyjadę. I zobaczę jak ten główny działa. Z siostrą się nie da dogadać. To kryzys wieku średniego u kobiet. Niestety szwagra mam kiepskiego. On jest idealnie jak jego żona. Więc, albo te panele, albo olejaki dwa.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1309
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Zielonorogi »

somsiedzi bardzo spoko ludzie ocieplili sobie dom gierkowski 8 cm styro bo tak im ktoś doradził
po iluś latach uznali że to za mało i docieplili 10 cm styro, tera mają 18 cm (dwa razy za tą samą robotę zapłacili)
piec mieli węglowy ale węgiel to syf więc zmienili na pelet

pelet ponoć też zdrożał mocno ? nie wiem czy prawda ale somsiedzi klną mocno
somsiadka powiedziała, że palą teraz tyle coby ogólnie ciepło w domu było bo cytuję "ciężko tak za..lać by cała kasa szła na ogrzewanie"

w tym roku długo miałem problemy by kupić ekogroszek
w kraju który na węglu stoi ale jest zarządzany przez kaczołapych i krzywomordych sk***ysynów węgiel jest nie do kupienia

dopóki nie miałem węgla grzałem konwektorami na prąd
przykładowo, pokój 3,5 x 3,5 x 2,5
konwektor 750/1250 Watt
ściana zimna północna plus ściana zachodnia z oknem bez słońca bo budynek somsiadów zasłania
dom kostka gierkowska 110 m2

żeby było jako tako to ten grzejnik musiał chodzić od momentu jak się obudzę do momentu aż idę spać
no w nocy może być zimno bo przecież śpię i jak się przykryję dwoma kołdrami i położę w ciepłej piżamie to przecież spoko

ktoś się zastanawiał dlaczego tak jest ? chwała ... komu ? sława komu ... ?
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

ktoś się zastanawiał dlaczego tak jest ? chwała ... komu ? sława komu
Nieodpowiedni ludzie zarządzają sprawami o których nie mają pojęcia i do tego są mocno nadgorliwi. Pisałem o tym już od ubiegłej zimy kilkukrotnie w tym temacie, a od wybuchu wojny na wschodzie tym bardziej było to mocno logiczne. Pisałem wiele razy nie czekajcie jak co roku do końca czy na zakupy w kombi po 100 kg zimą, bo węgla nie kupicie latem, a na pewno już nie kupicie jesienią i później wcale, a jeśli już to w cenie zaporowej. No i nie pomyliłem się w ani jednym słowie. Kto się tym nie interesował i nie wierzył w "możliwości jaśnie nam panujących" przegapił szansę kupna opału w normalnej cenie i tyle. Znam takich co pokupowali od 2500 latem do 3500 obecnie. Obłęd jakiś i dla mnie science fiction.
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: kelvinpiotr »

jurek40b pisze: 28 listopada 2022, 19:30 Rozmawiałem z kolegą, który zakłada różne rodzaje co. Był u mnie i stwierdziłem, że. Powinno być w każdym pomieszczeniu osobne źródło ciepła. Powiedział, że taki układ pomieszczeń wyklucza jedno źródło.
I miał rację, nie wiem czy powiedział Tobie dlaczego , i czy wie jak to działa. Tu nie kwestia w układzie pomieszczeń ale w tym , ze promieniowanie podczerwone przekazuje energię przedmiotom w otaczającej przestrzeni a nie grzeje powietrze tak jak olejak. Powietrze z olejaka krążył po pomieszczeniach na zasadzie konwekcji i było ciepło. Podczerwień jest bardzo ukierunkowana i mało wrażliwa na ruchy powietrza , stąd dobrze się sprawdza na dużych przestrzeniach czy kubaturach.
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3028
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: jurek40b »

O podczerwieni wiem. Ale jeden z poprzednich kolegów pisał o ogrzewaniu za pomocą klimy czy czegoś podobnego. To jest u mnie wykluczone. Moje mieszkanie jest jakie jest i muszę mieć w każdym miejscu osobne źródło ciepła. Na szczęście nie jest duże.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
wiesiorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 17:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: wiesiorek »

Popatrz na piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem , taryfa G12 lub G13 zależy gdzie mieszkasz i powinno załatwić problem.
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3028
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: jurek40b »

Kiedyś myślałem,ale w domu nie mam tzw siły. A z tego co pamiętam,piec akumulacyjny potrzebuję tego.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”