Dopuszczenie do broni a umowa użyczenia.

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do broni a umowa użyczenia.

Post autor: Dexter »

Jestem pod ogromnym wrażeniem jaką wyobraźnią jesteście w stanie się popisać przy wymyślaniu fantastycznych scenariuszy :). Że też nie szkoda wam na to czasu :D.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do broni a umowa użyczenia.

Post autor: VIS »

Mateusz70 pisze: 27 listopada 2022, 13:14
VIS pisze: 27 listopada 2022, 09:05 Wskażcie przepis który narusza dający w użyczenie.
W tym rzecz, że może "użyczać", dobrze wiedząc, że w ten sposób ukryje dalsze przekazanie amunicji osobie nieuprawnionej. Przecież to proste rzeczy.
Nie na wszystko jest też konkretny przepis. Nie ma chyba przepisu mówiącego, że nie można osoby fizycznej "walnąć w ucho", ale z pewnych przepisów wynika, że jednak nie można. Może komuś będzie się chciało szukać teraz przepisów mających zastosowanie, gdyby doszło do świadomego współuczestniczenia w przestępstwie przekazania amunicji osobie nieuprawnionej w sposób pośredni, przy wykorzystaniu mechanizmu użyczenia osobie uprawnionej.
Mechanizm oczywiście da się wykorzystać. Tylko po co. Jak bym miał robić coś niezgodnego z prawem to nierozsądne byłoby pozostawianie po sobie dowodów.

Drugim aspektem jest fakt, iż to nie dający w użyczenie powinien udowodnić że jest niewinny (udowodnienie że nic nie wiedział o pozostawieniu amunicji). To prokurator ma udowodnić że amunicję biorącemu w użyczenie świadomie pozostawiłem.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do broni a umowa użyczenia.

Post autor: VIS »

rokada pisze: 27 listopada 2022, 11:09
VIS pisze: 27 listopada 2022, 09:05 PS. Nie ma tu żadnego znaczenia że "szwagier uchodzi za kłusownika".[...]I nikt nie zarzuci że złamałem prawo.
Obawiam się, że może mieć. Dający w użyczenie może usłyszeć magiczne sformułowanie "działając w zamiarze ewentualnym".

IANAL, więc mogę tylko wypowiedzieć się we własnym imieniu: nie użyczyłbym broni komuś, o kim wiedziałbym, że utrzymuje bliskie kontakty z kłusownikiem.

To co piszesz jest rozsądne, ale piszemy o aspektach prawnych nie zdroworozsądkowych.
Żaden przepis mnie nie zmusza, bym przed użyczeniem broni osobie uprawnionej podejmował się analizy plotek krążących po wsi. Liczą się fakty. Manie pozwolenia na broń do celów łowieckich albo sportowych uprawnia do wejścia w posiadanie użyczonej broni i amunicji. Jeżeli nie jest godny takiego uprawnienia to właściwy organ ma cofnąć pozwolenie na broń, bym ja, jako dający w użyczenie wiedział że takiej osobie broni i amunicji nie należy użyczać. No chyba że plotki byłyby potwierdzone przez właściwego miejscowo księdza proboszcza - to już inna sprawa.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1391
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do broni a umowa użyczenia.

Post autor: rokada »

Również żaden przepis explicite nie zmusza Cię, żebyś nie umieścił swojej szafy S1 pod mostem kolejowym cztery kilometry od najbliższych zabudowań. Ale to jeszcze nie oznacza, że jak zniknie ta szafa albo coś z jej zawartości (do czego dostęp jest reglamentowany prawnie), to ktoś - zresztą IMHO dość słusznie - nie spróbuje zarzucić Ci, że niedostatecznie zabezpieczałeś broń przed dostępem osób niepowołanych. I wtedy będzie się liczyło to, jakie zdanie na ten temat będzie miał nie prokurator i nie Ty, tylko skład orzekający...

Mówiąc językiem logiki, posiadanie odpowiedniego pozwolenia przez osobę, ktorej miałbym użyczyć broni, stanowi dla mnie warunek konieczny, ale nie wystarczający. Potem jest jeszcze (m.in.) zdrowy rozsądek.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do broni a umowa użyczenia.

Post autor: VIS »

To dodam przez analogię.

Nie znam żadnego myśliwego który utraciłby prawo do polowania czy pozwolenia na broń tylko dlatego że po wsi krążą plotki że to stary kłusol.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”