MSBS-5,56 - część II

Moderator: Moderatorzy WBP

Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Tecum Seh »

Widzieliście? Wywiad Zychowicza z Polakiem walczącym na Ukrainie.
Cały wywiad świetny (tzn gość świetny, gospodarz momentami denerwujący, ale zostawmy) i wart obejrzenia od deski do deski.
Ale w 1:00:59 do 1:05:00 facet mówi o broni której używa. Oraz czego używał wcześniej i dlaczego przestał:

____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Old Cadet »

Rozmów z żołnierzami walczącymi na Ukrainie słuchałem (choć nie powiem, że wysłuchałem) zapewne około 10-ciu. Wszyscy z nich to byli żołnierze jednostek specjalnych! Nie było ani jednego artylerzysty, łącznościowca, sapera, remontowca, zaopatrzeniowca, medyka itp. Czyli nie było żadnego przedstawiciela specjalności, które stanowią zdecydowaną większość stanu liczebnego każdego współczesnego wojska. Ktoś wie dlaczego?
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
johnemnemonic
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 28 czerwca 2022, 09:53
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: johnemnemonic »

Może to byli specjalni saperzy? Saperzy specjalnej troski?
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Tecum Seh »

Old Cadet pisze: 03 września 2022, 11:31 Rozmów z żołnierzami walczącymi na Ukrainie słuchałem (choć nie powiem, że wysłuchałem) zapewne około 10-ciu. Wszyscy z nich to byli żołnierze jednostek specjalnych! Nie było ani jednego artylerzysty, łącznościowca, sapera, remontowca, zaopatrzeniowca, medyka itp. Czyli nie było żadnego przedstawiciela specjalności, które stanowią zdecydowaną większość stanu liczebnego każdego współczesnego wojska. Ktoś wie dlaczego?
Pewnie dlatego, że dla widzów kanału specjals będzie znacznie bardziej interesujący niż jakiś remontowiec czy zaopatrzeniowiec.
Dlatego wszyscy kojarzą Navala, Motyla itp, a ktoś zna z youtuba jakiegokolwiek zwykłego żołnierza - gwiazdę internetów? I to nie tylko o Ukrainę chodzi.
Owszem, są medycy - dlatego czy u Zychowicza, czy np w "7 metrów pod ziemią" były rozmowy z medykami. Bo to jest interesujące dla każdego, a łączność czy zaopatrzenie - tylko dla wąskiej grupy.

Ale ale - co powiecie o wyborze broni sierżanta Krzysztofa? Oraz - co mnie najbardziej osobiście zdziwiło - powodzie zmiany poprzedniej broni?
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Old Cadet »

Masz oczywiście rację co do tego, że "specjals", będzie bardziej interesujący dla odbiorcy masowego, który o wojsku tak samo mało przed, jak też po wysłuchaniu takiej rozmowy. Jak do tej pory nikt nie pokusił się o poważniejszą rozmowę pokazującą coś więcej o ukraińskim wojsku.

Co do wyboru broni, to podane zastrzeżenia wobec M4 nie są niczym nowym.
Pochwały Grota brzmiały trochę sztucznie, ale może to moja nadmierna podejrzliwość.
Mnie natomiast zaskoczyły komplementy pod adresem K102R. Pierwszy raz się spotkałem z pochwałą możliwości strzelania seriami dwustrzałowymi.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Tecum Seh »

Ja jestem zaskoczony jednak, bo M4 ma chyba trzydzieści lat już, na jej bazie zrobiono HK416 m.in - i co i dalej są problemy? Serio myślałem że to pieśń przeszłości, ale może to tylko moje niezorientowanie.

Pochwały GROTa nie mogą brzmieć sztucznie jeśli ktoś z własnej woli wymienił M4 na Grota, a przecież mógłby mieć (i miał!) też "kultowy", "nie do zajechania" kałach. Bo chyba co jak co, ale niezawodność na wojnie najbardziej się liczy.

Grand Power o ile wiem strzela też serią:
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 831
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Hoplofob »

Old Cadet pisze: 03 września 2022, 14:33Mnie natomiast zaskoczyły komplementy pod adresem K102R. Pierwszy raz się spotkałem z pochwałą możliwości strzelania seriami dwustrzałowymi.
Chwali nie tylko Grand Powera, ale także Maxima z 1871: "super karabin maszynowy, chociaż się woda gotuje w nim. Kaliber pocisku jest super, wali na 400-500 metrów i fajnie się z niego strzela" (od 30' 08").

Tak było, nie zmyślam!
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3014
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: strk »

Old Cadet pisze: 03 września 2022, 11:31 Rozmów z żołnierzami walczącymi na Ukrainie słuchałem (choć nie powiem, że wysłuchałem) zapewne około 10-ciu. Wszyscy z nich to byli żołnierze jednostek specjalnych! Nie było ani jednego artylerzysty, łącznościowca, sapera, remontowca, zaopatrzeniowca, medyka itp. Czyli nie było żadnego przedstawiciela specjalności, które stanowią zdecydowaną większość stanu liczebnego każdego współczesnego wojska. Ktoś wie dlaczego?
To proste. Z informacji dostępnych w internecie wynika że priorytetowo w naborze do Legionu traktowani są byli żołnierze SOF.
To nie wyklucza specjalności medycznej, saperskiej itp.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Old Cadet »

Chodziło mi nie o Legion, tylko o całe ukraińskie wojsko. Raz jeden natknąłem się na rozmowę z czołgistą, ale facet nie umiał sklecić jednego składnego zdania (to nie była wina tłumacza).
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3014
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: strk »

Są rozmowy z artylerzystami wielbiącymi Kraby.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
St0rk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 08 listopada 2018, 11:06
Tematy: 3
Lokalizacja: Gdańsk, pomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: St0rk »

biper pisze: 29 sierpnia 2022, 17:19 A jak wrażenia ze strzelania z GROTa z tłumikiem?
Dużo czyszczenia? Sypania gazami w oczy?
Bo z tego co rozumiem, to GROT (przynajmniej w wersji cywilnej) nie ma pozycji regulatora gazowego z przeznaczeniem do strzelania z tłumikiem?
Skoro karabinek nasz, to tłumik też rodzimy, Łuszczek. Niestety, nie mam porównania z ARem, ale tu strzela się bardzo dobrze, nie wali gazem po oczach. Tylko ciężki nieco, sam w sobie nie jest lekki, a dodać trzeba jeszcze pół kilo na optykę i pół na tłumik, razem zestaw ma 4,5kg.
Tak wygląda supertaktyczna skarpeta (rękawica spawalnicza) założona na tłumik po około 50 strzałach:
Obrazek
Nie ma dramatu, nie zauważyłem żeby się brudził jakoś bardziej, ale skala niewielka, ciężko o jakieś twarde dane.
Pozdrawiam,
Sebastian
(Gdańsk, Trójmiasto, pomorskie)
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 484
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Krolik »

Brudzi się bardziej, zarówno w komorze, jak i pod łożem.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3014
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: strk »

Pytanie techniczne.

Czy zmiast rękawicy spwalniczej (?!?) na tłumiku sprawdzi się taśma termoziolacyjna do... tłumików motocyklowych? Występuje w ładnym taktycznym olive i czarnym kolorze.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
pinin
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 20 sierpnia 2018, 16:38
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: pinin »

Teoretycznie tak, choć jej dotykanie gołą ręką powoduje wbijanie się włókien (praktycznie każda ma dodatek włókna szklanego, nawet te bazaltowe).
Nie polecam, swędzi jak cholera.
MalyAMC
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 08 września 2018, 20:28
Tematy: 0
Lokalizacja: S-ki
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: MalyAMC »

Świeży komentarz naszych sąsiadów o Grocie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”