Cichy kulochwyt do PPN z podświetleniem

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 590
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 19
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Cichy kulochwyt do PPN z podświetleniem

Post autor: Jorguś »

Na prośbę kilku kolegów chciałbym zaprezentować własnoręcznie wykonany kulochwyt służący do treningu PPN. Głównym założeniem przy konstrukcji było aby kulochwyt był cichy (strzelałem w piwnicy sporego bloku mieszkalnego), całość była lekka i mobilna (często zabierałem kulochwyt na swoją działkę gdzie robiłem treningi na świeżym powietrzu). Kulochwyt zrobiony ze sklejki 6 mm a tylna ściana ze skleili 12 mm, całość klejona klejem stolarskim i wzmocniona wkrętami do drewna w kilku miejscach. Całość udało się zamknąć w wadze niecałych 6-ciu kilogramów, waga rośnie gdy długo nie czyści się kulochwytu z wystrzelanego śrutu. Przednia część zdejmowana aby był dostęp do żarówek gdyby zaszła potrzeba wymiany, od 2010 nie było takiej potrzeby. Długość całości to 80 cm, w najszerszym miejscu 38 cm, wysokość 26 cm. Okno wlotowe ma wymiary 23 x 24 cm. Stosuję przesłony z papieru na żarówki aby dopasować ilość światła na tarczy, zastosowałem zbyt mocne żarówki. Przednia część ze skośnymi ściankami osłaniającymi żarówki aby ich nie rozstrzelać. Tylna część czyli właściwy kulochwyt odchylany do dołu zapinany na gustowny haczyk, kulochwyt właściwy o wymiarach 17 x 17 x 25 cm wypełniony jest rajstopami. Zapewnia to ciszę podczas strzelania a najważniejsze, nie musiałem tego wkładu jeszcze wymieniać, wystarczy usunąć nadmiar śrutu. Na jednym ze zdjęć prezentuję śrut wyjęty z kulochwytu który wyhamował na rajstopach, spokojnie można go włożyć ponownie do portu ładowania i strzelić dziesiątkę. Po odchyleniu do dołu jest dostęp do wymiany tarczy.
Zastosowałem dwa systemy mocowania, w piwnicy jest podwieszony na sznurkach do rury ciepłowniczej, natomiast w plenerze stoi na starym drewnianym trójnogu geodezyjnym.
Całość sprawdza się od 12 lat używania bez żadnych problemów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
Krzysztof J.
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 103
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 21:20
Tematy: 16
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Cichy kulochwyt do PPN z podświetleniem

Post autor: Krzysztof J. »

Konstrukcja faktycznie imponująca. Próbowałeś może KPN ? Powinno też się sprawdzić, bo energia tylko lekko większa.
Trochę bym zmienił to mocowanie tarczy. Chyba że źle zrozumiałem patent
DAYSTATE GP + LEUPOLD VX3 6.5-20X40 EFR
Cannondale Topstone 2 Carbon (bez tłumika i lunety)
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 590
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 19
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Cichy kulochwyt do PPN z podświetleniem

Post autor: Jorguś »

Strzelałem z karabinka 16,3 J wiele razy i na kulochwycie nie robiło to żadnego znaczenia. Lekko się tylko kołysze gdy jest podwieszony, na trójnogu stabilny. Co do mocowania tarczy to cała wchodzi w zagłębienie a zamknięty tył kulochwytu dociska ją na rogach elastyczną tkaniną. Tarcza nie ma możliwości aby się przesunąć w żadną stronę.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
Krzysztof J.
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 103
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 21:20
Tematy: 16
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Cichy kulochwyt do PPN z podświetleniem

Post autor: Krzysztof J. »

Mnie bardziej chodzi o to, że "z przodu" jest w sklejce otwór tylko na czarną część tarczy. Czyli w białe strzelać się nie da. A ja właśnie tam trafiam najczęściej :033:
DAYSTATE GP + LEUPOLD VX3 6.5-20X40 EFR
Cannondale Topstone 2 Carbon (bez tłumika i lunety)
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 590
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 19
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Cichy kulochwyt do PPN z podświetleniem

Post autor: Jorguś »

Da się strzelać w białe, otwór jest do trójki włącznie. Dwójka i jedynka to już wyraźny dźwięk pudła, drugie zdjęcie.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”