Pompa do zraszaczy

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pompa do zraszaczy

Post autor: Rimski »

Cześć

Kombinuję jakiś system podlewania ogródka. Do podlewania jest jakieś 200m2.
Woda deszczowa gromadzi się w podziemnym zbiorniku betonowym. Więc nie jest to czysta woda ze studni ale też nie z jakiegoś dołu gdzie będzie zasysane błoto.

Jaką pompę zastosować w takim układzie aby wytworzyło się odpowiednie ciśnienie do pracy zraszaczy?
Głębinową? Te robią ciśnienie ale pracują na czystej wodzie.
Zanurzeniową? Większość zanurzeniówek jest raczej do przepompowywania wody, ciśnienie słabe, choć są modele, które wg. producenta te 4 bary zrobia.

Może ktoś z Was ma sprawdzone rozwiązanie w jakiś sensownych pieniadzach? Powiedzmy góra 500zł za pompę.
Mam ze dwie ssące gardeny ale te trzeba zalewać przed użyciem co trochę komplikuje sprawę, chciałbym aby po włączeniu zasilania lała się od razu woda.
Fizyk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 648
Rejestracja: 12 czerwca 2006, 21:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompa do zraszaczy

Post autor: Fizyk »

A jak do tych Garden kupisz wąż zasysający z zaworem zwrotnym na końcu, to nie załatwi kwestii zalewania? Zawór ma sprawiać, że po wyłączeniu pompy woda zostaje w pompie i w wężu ssącym, więc przy następnym włączeniu nie trzeba już zalewać pompy. Kosztuje coś takiego kilkadziesiąt złotych.
Awatar użytkownika
Prince i Bowie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 270
Rejestracja: 17 października 2019, 14:15
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompa do zraszaczy

Post autor: Prince i Bowie »

Kup pompę hydroforową ze zbiornikiem (lub zestaw), do tego zawór zwrotny o którym wspomina kolega powyżej i filtr siatkowy. Bez zbiornika pompa może "wariować" tj będzie się włączać na 2 sekundy, potem wyłączy i po sekundzie znów zaskoczy i tak w kółko. Wystarczy nawet mały zbiornik powiedzmy 5l.
Ja mam taką i jest ok: https://allegro.pl/oferta/pompa-hydrofo ... 1153659697
Co do zraszaczy gardeny to u mnie nie sprawdziły się, wymieniłem wszystkie dysze na rain bird (pasują do korpusów gardeny) i leją dużo lepiej.
Awatar użytkownika
grodzki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 502
Rejestracja: 22 maja 2004, 23:17
Tematy: 14
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompa do zraszaczy

Post autor: grodzki »

Wypowiem się tylko co do zraszaczy, sam używam i polecam firmy Hunter korpus PROS-04 posiada tą zaletę, że dławi ciśnienie do ok 2,8Bar czyli niezależnie od ciśnienia na wejściu na wyjściu masz 2,8Bar nie trzeba rgulować co chwila dysz.
Dysze polecam rotacyjne MP Rotator są bardzo oszczędne tzn leją wolniej od np wspomnianych Rainbird czyli trzeba dłużej podlwać ale woda nie spływa tylko ma czas wsiąknąć w glebę.
LG100, Airwolf MVT, FWB300S, Diana 75, Anschütz LP-@.
Awatar użytkownika
Precess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 309
Rejestracja: 07 września 2008, 14:39
Tematy: 29
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompa do zraszaczy

Post autor: Precess »

W tym roku zakupiłem IBO MULTI IP 800. To najsłabsza z serii pompa wielostopniowa, a daje ciśnienie katalogowo do 3 bar, ale chyba nawet ciut więcej. Zraszacze przestawne śmigają jak miło.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”