FX Dreamline

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: Yurko »

Mówimy tu o sytuacji, gdy wiatrówka nie przekracza 17J ale jest możliwość regulacji energii. Pytanie brzmi, jak to jest łatwe. Czy np. odpowiednia śrubka musi być ukryta, albo zabezpieczona klejem, czy plastykowym kapturkiem? Jest wiele wiatrówek, które bardzo łatwo wyregulować tak by miały za dużą energię. Problem z "niedostępnością" tej regulacji dla użytkownika to tylko pokarm dla prawników. Większość użytkowników potrafi zdjąć osadę wiatrówki i dla nich to nie jest wielka różnica czy "magiczna śrubka" wymaga jej zdjęcia, czy nie. Tak samo jak np. śrubka ukryta pod plastykową zaślepką. Wiatrówka ze śrubką na zewnątrz to FAC, a w zasłoniętej dziurce już nie. A jeśli ktoś zgubi taki korek? :-D
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ralfvip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 22 listopada 2018, 14:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: ralfvip »

W FX Dreamline zdejmuje się osadę drewnianą i masz dostęp do regulacji ciśnienia na regulatorze, do regulacji napięcia sprężyny. Pokrętło do regulacji transferportu zlokalizowane na zewnątrz (nie trzeba zdejmować osady).
Ostatnio zmieniony 28 września 2019, 21:52 przez ralfvip, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: Yurko »

Prawie każdy Kral ma regulowany transfer-port. W NP-01 dokonałem takiej zbrodni:

Obrazek

Po zdjęciu kolby jest dostęp do regulacji sprężyny zbijaka. Ale gdy poprawiłem prowadzenie (większa średnica i długość) tej sprężyny okazało się, że nie można teraz tej śrubki za bardzo wkręcić bo mechanizm spustowy nie łapie. Czyli zrobiło się takie zabezpieczenie, jak w wiatrówkach PCP firmy Cometa. Tam śrubka jest całkiem na zewnątrz i w wersjach limitowanych celowo montują za długą śrubkę, której część bez gwintu wystaje przed talerzyk oporowy sprężyny i przy głębokim wkręceniu blokuje zbijak! Ludzie oczywiście powszechnie wykręcają tę śrubkę i odpiłowują "niepotrzebną" część nawet w krajach gdzie mogą na tym zyskać tylko 3J :-D
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2022, 17:26 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: Leon83 »

Wiatrówka jest fac’em dopiero jak przekroczy energię 17J.
W wielu karabinkach energia jest regulowana i co z tego? Strony producentów tez mogą podawać maksymalne nastawy, i co z tego?
Energia np. w najbardziej energetycznym Impakcie jest regulowana na 3 sposoby:
1. Napięcie sprężyny zbijaka
2. Głębokość otwarcia zaworu
3. Ciśnienie na regulatorze
Karabinek limitowy będzie ustawiony tak żeby przy maksymalnym napięciu sprężyny zbijaka i maksymalnym otwarciu zaworu nie wygenerował więcej niż 17J bo ciśnienie nastawione na regulatorze powinno być na tyle niskie aby niemożliwe było uzyskanie wspomnianych 17J. Do regulacji ciśnienia regulatora potrzebny jest imbus - narzędzie.
Podobnie jest z innymi karabinkami różnych producentów. Jeśli ciśnienie na regu jest niskie to choćby się dało sprężynę z resora i transferport rozwiercony wiertłem 10mm to i tak faca nie będzie.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
ralfvip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 22 listopada 2018, 14:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: ralfvip »

Trzeba pamiętać, że cały system poza energią musi być odpowiednio wydajny, powtarzalny oraz celny. Żeby to zapewnić musimy jednocześnie regulować ciśnienie, sprężynę zbijaka oraz transferport. Np. w FX Dreamline inna jest spreżyna dedykowana do wersji <17J a inna do wersji FAC. Np. tylko ustawiając pokrętłem najmniejszy transfertport (ciśnienie i sprężyna nieruszona tak jak dla FAC) już uzyskamy energię poniżej 17J. Zawsze mnie zastanawia jak podchodzi policja do kwestii limitu? Na jakiej podstawie podczas kontroli stwierdzają czy wiatrówka jest FAC czy nie? Przecież nie maja ze soba chrona? Oddaja wiatrówkę na pomiary do rusznikarza?
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: Leon83 »

Jeśli chodzi o pytanie jak policja sprawdza karabinki to nie do końca rozumiem jakie to ma znaczenie - pewnie oddają do swoich techników albo rusznikarza...

Co do Twojego stwierdzenia o zmniejszeniu energii za pomocą pokrętła transferportu i zejściu do limitu to i tak nie ma to znaczenia jeśli karabinek jest limitowy. Miałem FX Royale, w którym max był 16J, zmniejszenie transferportu o 1 stopień dawał 10J, kolejny stopień redukował do 8J. Więc o co chodzi? Albo masz limit albo nie. Jeśli nie masz to nie ma tematu. Jeśli nie masz to znaczy, że szukasz odpowiedzi jak Tobie to udowodnią. Napisałem już w tym wątku, że każdy powinien mieć odrobinę oleju w głowie....

Poza tym do czego jeszcze zmierzasz bo ucieka nam chyba teza.... Podsumowując:
1. W świetle naszego prawa karabinek FAC to taki karabinek, który wystrzeliwuje śrut z energią powyżej 17J.
2. Jeśli karabinek ma regulację to bez narzędzia nie powinno być możliwości uzyskania FAC’a. Jeśli jest narzędzie potrzebne do tego, żeby FAC’a zrobić, co dotyczy większości karabinków na rynku, to czas przestawienia na FAC nie ma znaczenia - zależy tylko od konstrukcji karabinka, przecież to nie wyścigi.
3. Tak jak w poprzednich postach było wspominane regulacja dotyczy większości dostępnych karabinków na rynku.
4. Tuning karabinków (nastawy i regulacja, Średnice TP, dobór sprężyn itp) to zupełnie inna sprawa. Nie jest przecież powiedziane, że karabinek ustawiony na pod 17J będzie mniej powtarzalny na sprężynie facowej niż limitowej i odwrotnie.
Ostatnio zmieniony 29 września 2019, 14:34 przez Leon83, łącznie zmieniany 4 razy.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
ralfvip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 22 listopada 2018, 14:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: ralfvip »

Chodziło mi o to, że mając limit 17J i strzelając sobie legalnie zgodnie z prawem jak każdy na tym forum i jeśli się zdaży, że będzie kontrola np. policja czy straż miejska to mam nadzieję, że wystarczy im okazać np. raport jaki mam z Daystate'a z pomiarów oraz faktura na których jest napisane, że energia jest <17J. Piszę o tym ponieważ nigdy nie miałem takiej sytuacji. Zawsze dla spokojności mam ze sobą raport i fakturę co by można było pokazać. Tak zawsze musimy wykazywać się rozsądkiem. Na tym zakończmy ten wątek.
ralfvip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 22 listopada 2018, 14:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: ralfvip »

...
Ostatnio zmieniony 29 września 2019, 16:53 przez ralfvip, łącznie zmieniany 1 raz.
ralfvip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 22 listopada 2018, 14:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: ralfvip »

Witajcie,

Poniżej przedstawiam Wam moje tarczki ze strzelania.

Karabinek FX Dreamline Classic Laminate 5.5 mm, 30 ft/lbs.
Luneta Optisan EVX FFP.
Strzelnica kryta, benchrest, odległość 50 metrów.
Tym karabinkiem na strzelnicy strzelałem dopiero 2 raz a ogólnie to był mój 5 raz na strzelnicy. Czyli jestem kompletnym amatorem jeszcze.

Kilka prostych przeliczeń:
Odległość 50 metrów > 5 cm przesunięcie na tarczy > koniec lufy odchylony o 0.5 mm. To wynika z prostych przeliczeń.
Zatem jak widać na moich tarczkach ctc wynosi np. około 1 cm czyli podczas strzału na dystansie 50 metrów koniec lufy był odchylony o 0.1 mm :shock:. Czy to mało czy dużo to zostawiam do oceny ekspertom.

Dodam, że podczas chronowania wychodzi mi 45 strzałów ze średnią energią około 40J.
35 strzałów jest w zakresie 279 m/s - 281 m/s czyli moim zdaniem bardzo stabilnie.

Poniżej tarczki - po 3 strzały w każdą tarczkę - zapraszam do komentowania:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 października 2019, 22:41 przez ralfvip, łącznie zmieniany 2 razy.
harada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 19 stycznia 2008, 12:02
Tematy: 4
Lokalizacja: tarnow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: harada »

Moim zdaniem nie ma wstydu:) jest bardzo dobrze..to jest zwykły liner ?
Aczkolwiek zastanawia mnie 45 strzałów..
Wildcat ma odrobinę więcej..
Było: Harry 95, Patriot, hw 97k,hw 80, hw 90,FXt12<AA HiPower510, Evanix Blizard,Evanix Rainstorm, HW-100a teraz fx Streamline :)
Polubilem pcp bo laduja sie od tylu^^
ionart
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 07 marca 2022, 21:10
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: ionart »

Pytanko, bo nie mogę znaleźć. Czy Dreamline 4,5mm jest sprzedawany w limicie (17j) czy tylko FAC?
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Dreamline

Post autor: rokasa58 »

ionart pisze: 16 marca 2022, 22:41 Pytanko, bo nie mogę znaleźć. Czy Dreamline 4,5mm jest sprzedawany w limicie (17j) czy tylko FAC?
Są wersje z regulatorem 60-110bar @16-20J
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”