Jak wykręcić zapieczony kominek.

Moderator: Moderatorzy CP

Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 892
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: Irek M »

Jak dobrze, że nie wiedziałem, iż płyn hamulcowy nic nie daje. Wtedy nie stosowałbym z powodzeniem.
Francis357
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 10 stycznia 2019, 17:45
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: Francis357 »

To co piszesz, że podobno skoro sam używasz? I nigdzie nie jest napisane, że nic nie daje tylko, że nie ma własności penetrujących. Nie to napięcie powierzchniowe. Fajna i merytoryczna dyskusja, co nie? Byle dowalić.
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: MaciekSz »

Jak wybijałem kiedyś kompletnie zakleszczony tłok z silnika SHL, to tylko i wyłącznie płyn hamulcowy penetrował, więc chyba nie tak do końca.
Ale do kominków nie używałem, bo potrafi zniszczyć oksydę.
Maciek
.62 i .69
rosomak.
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 29 marca 2016, 12:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: rosomak. »

Kominek jest drożny tylko jest całkowicie zbity. Chciałbym wkręcić nowy, żeby go przywrócić do stanu użyteczności. Najlepiej nie niszcząc starego wtedy pozostanie oryginałem w 100 procentach. Kurek jest trochę luźny ale wyjęcie go to dwie następne śruby (może sobie je odpuszczę).
Przy okazji, markecie (Ciastorama) obok nafty widziałem jakiś płyn penetrujący 0,5 L chyba za kilkanaście zł.
rosomak.
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 29 marca 2016, 12:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: rosomak. »

Niestety kąpiel w nafcie i odrdzewiaczu nie pomogła. Jeżeli nagrzewanie jest jednym ze sposobów na zapieczony gwint to czy można zrobić to lutownicą? N.p. wkładając jej grot w otwór kominka.
Zastanawiam się też czy gdyby spiłować go na płasko i nagwintować do rozmiaru kominka o trochę mniejszej średnicy.
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 35
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: stangret »

Jak zapieczona jest nakrętka na śrubie, to grzejemy nakrętkę a nie śrubę. Dlaczego?
Ano to się nazywa rozszerzalność cieplna.
Myślę, że tak czy inaczej podgrzanie metalu dookoła kominka mini palniczkiem gazowym jest najlepszym rozwiązaniem.
https://www.toolstation.com/rothenberge ... yJEALw_wcB
Może się okazać, że zastygły smar, nagar, korozja pod wpływem tamperatury uwolni skurczybyka :wink:
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7304
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: marekp »

Sadze ze problemem jest pokaleczenie krawedzi i zaden klucz mocno nie trzyma i sie ześlizguje? Moze klucz Morse'a pomoże?

MarekP
maniutek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 21:54
Tematy: 0
Lokalizacja: wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: maniutek »

Witam,wykręcałem kiedyś ze 150 letniego oryginała.Do lutownicy dorobiłem z drutu miedzianego 2,5mm2 końcówkę w kształcie spiralki opasającej ściśle kominek.Trwało to 3 dni (w zasadzie to czas zapuszczania penetratora).
Nastepnie mocne grzanie ,tak do puszczenia "dymka",następnie przerwa,mocne pyrdolnyńcie przez dopasowany klucz,powtórne mocne grzanie i cuda panie ,cuda. :033:
Okazało się ,że pod oryginalnym enfildowskim kominkiem znajdowała sie cieniutka mosiężna podkładeczka.
Będzie lepiej...
rosomak.
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 29 marca 2016, 12:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: rosomak. »

Podgrzewałem gniazdo kominka mini palnikiem, wykręcenie wbitym płaskownikiem niestety się nie udało. Postanowiłem go rozwiercić mając nadzieję, że pokruszy się jak dojdzie do gwintu. Otwór 4,5 mm jeszcze gwintu kołnierza nie odsłonił ale myślę, że 5 mm już go pokaże. Tylko niestety wygląda jakby zaspawał się na amen pomimo stukania, dłutowania itp.
Dlatego pytanie czy jeśli wykruszenie resztek kominka się nie uda to może lepiej zdecydować się już teraz na gwintowanie otworu pod nowy?
Nie mam szczególnej wiedzy na temat gwintowania dlatego to tylko taki luźny pomysł.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5760
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak wykręcić zapieczony kominek.

Post autor: sas88 »

Całkiem możliwe, że kominek był zamontowany na stałe. Takie coś zdarzalo się nawet w karabinach rewolwerowych, co dopiero w broni ukrytej w lasce.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rusznikarnia - CP”