Polecane karabinki dla Kowalskiego

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Vin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 23:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: Vin »

Witajcie!

Ostatnio znajomy (który nie potrafi nawet strzelać) poprosił mnie o wskazanie kilku karabinków typu "mocna wiatrówka", czyli po naszemu FAC. Oczywiście nakreśliłem mu kwestie prawne, konieczność rejestracji itd itp ale to typowy syndrom początkującego ;)

Jako, że normalnie strzelam albo z CZ-200, skręconej na 9J albo 9mm centralnego zapłonu (klubowy Shadow2, oczywiście na strzelnicy :052: ), sam zastanawiam się nad karabinkiem, do którego nie potrzebuję PnB.
FAC jest idealny, nie puści mnie z torbami na amunicji, a potrenuję na 50m na osi prawie jakbym strzelał z 0.22LR (płaski tor lotu).

Czy możecie wskazać sensownego FACa w przedziale:
- 3000 zł
- 4000 zł
- 5000 zł

Wymóg: energia wylotowa minimum 40 J, kaliber najlepiej .22, karabinek, PCP, minimum obsługi serwisowej, nawet jak leży w szafie przez kilka miesięcy. Więcej niż 5 tysi wydawać nie chcę. Chodzi mi o 2 lub 3 karabinki żeby było w czym wybierać. Sam lukam w kierunku FX 400, ale cena jest "pod korek" :)
Ostatnio zmieniony 09 listopada 2020, 22:04 przez Vin, łącznie zmieniany 1 raz.
Strzelec na dorobku ;)
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 7
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: wichura »

Te 5 tysi to sam karabinek czy z osprzętem? No bo wiesz, butla z 500, przetoczka ze150, jakaś lunetka za choćby 300, bipodzik ze 150. I z 5tysi zostaje 4, a z trzech już tylko 2. Po tym fx-ie domyślam się że interesuje Cię długa, nie bull.
Ps.
Jako żywo przypomina mi się jedna z końcowych scen z "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" :) .
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
Vin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 23:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: Vin »

Cena za sam karabinek, bo butlę czy przejściówki do CZ-200 już mam. Oczywiście najchętniej spoglądam w kierunku 3 tys. ale znam realia rynkowe - za jakość się płaci, ale może jest coś ligi CZ-200, bo muszę przyznać, że do np ćwiczeń na 10m ten karabinek aż nadto wystarcza. Z drugiej strony nie chcę jakiegoś chińczyka, co mu uszczelka puszcza czy trzeba zrobić wstępny tuning za 1000 zł, żeby w ogóle osiągnąć deklarowane parametry.

Co do układu, może być bull, może być pełen wymiar. Może nie koniecznie jakies ciężkie bydlę, bo 10-letnie dziecko też czasem strzeli ze stojaka.
W ogóle nie lubię, jak karabinek "leci" na lufę, bo strzelam prawie wyłącznie stojąc (tak wiem, karabinki się celowo obciążą itd itp).
Strzelec na dorobku ;)
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 7
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: wichura »

Sam strzelam z chinek, wbrew obiegowym opiniom nie są jakoś szczególnie awaryjne, a i samo "dopracowanie" nie kosztuje krocie. Celne i mocne, to może coś z Krala (dość ciężkie jak dla dzieciaka ), duży wybór tylko często najpierw do poprawek. Półka wyżej (cenowo), Zbroia. Albo faktycznie jakiś tańszy Evanix, Fx lub EdGun (z "drugiej/trzeciej ręki").
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
Vin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 23:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: Vin »

Zbroia wygląda bardzo obiecująco (nawet nie słyszałem o takim producencie) - dzięki za info!
Zapoznam się z ich ofertą, ale mam od razu pytanie: czy przy energii do 70J (deklarowanej energii zamknięcia - co to?) lepiej brać pod uwagę 5,5 czy 6.35 mm? Chodzi mi o celność strzelania na 50m, mniej o cenę śrutu.
Strzelec na dorobku ;)
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 7
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: wichura »

Ta "energia zamknięcia", to pewnie jakieś przekłamanie w tłumaczeniu, pewnie chodzi o energię max. Te 70j jest dla kalibru 6,35, co nie znaczy że nie da się więcej :wink: . Pytasz o kaliber na 50m :roll: Tu musisz raczej zadecydować sam, ja osobiście wybrałbym 6,35 i lekko "podkręcił", można wtedy bawić się na dalsze dystanse. Co prawda na podrasowanej 5,5 też da radę dalej postrzelać, ale ja przy okazji lubię "rozpierduchę", cieszę się jak dziecko kiedy z desek drzazgi lecą :-D
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
Vin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 23:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: Vin »

Mamy podobne uciechy :)

A co z HAtsanem BT65?

No i były kiedyś w sprzedaży takie wiatrówki z FACową sprężyną w zestawie - warto się tym interesować? Na strzelnicy bierze się wtedy FACa, a do ogródka w limicie :) Dwa w jednym.
Strzelec na dorobku ;)
Smalcmen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 419
Rejestracja: 07 września 2010, 15:07
Tematy: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: Smalcmen »

I przypasują Ci dwa za jednym razem, za posiadanie i nielegalne wytwarzanie.
Niestety na świecie jest wielu, dla których myślenie okazało się doświadczeniem przykrym a czasami i groźnym.
Utajonych głupców.
Awatar użytkownika
Vin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 23:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: Vin »

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Jak zarejestruję karabinek FAC (mocniejsza sprężyna), to przy wymianie sprężyny "nielegalnie wytwarzam" broń?
Strzelec na dorobku ;)
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 7
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: wichura »

Raz zarejestrowany FAC, zostaje nim (prawie) na zawsze, czyli strzelasz tylko i wyłącznie na strzelnicy, choćby mu energia do 1j spadła. Wyrejestrować, a co za tym idzie strzelać w ogródku, możesz dopiero po przedstawieniu kwitów od rusznikarza, który potwierdzi że karabinek/pistolet generuje poniżej 17j
Na temat BT-eka szukaj info w sieci, jedni chwalą, inni nie. Przede wszystkim jak przy turku, musisz się liczyć z koniecznością dopracowania karabinka.
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
Vin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 23:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Polecane karabinki dla Kowalskiego

Post autor: Vin »

OK, dzięki za info. dopytam jeszcze o tego Sapsana na forum. DZięki jeszcze raz.
Strzelec na dorobku ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”