Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Moderator: Moderatorzy WBP

m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: m2c »

"do rzutków" ;)
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

Nie wiem o co chodzi. Możesz pisać pełne zdania?
BlackLabel
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 15 czerwca 2017, 08:36
Tematy: 0
Lokalizacja: podkarpackie
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: BlackLabel »

Witam. Chciałem podziękować Panu Pawłowi za patentstrzelecki.eu. Na pewno kosztowało wiele pracy stworzenie takiego narzędzia. Szacunek!!!.
Dzięki nauce przez tydzień po 6 godzin fiszek oraz testów, egzamin poszedł bez problemu 10/10. Przeczytałem również wszystko co jest w całym kursie. Jest to przydatne z powodu tego, że pytania są czasami sformułowane trochę innaczej niż w fiszka/testach. Dzięki temu kursowi można zapamiętać to czego nie da się szybko zrobić po przeczytaniu samej ustawy. Polecam wszystkim. Raz jeszcze dziękuję.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

Dobra,

wprowadziłem w końcu to, o co proszono mnie od dawna, czyli poprawne zapisywanie kolejności zarówno pytań, jak i odpowiedzi w danym pytaniu. Do tej pory kolejność pytań w teście nie odpowiadała później kolejności pytań w podsumowaniu egzaminu. Czyli np pytanie o opór spustu w karabinku było jako 3 w teście, ale podsumowanie prezentowało je na pozycji 6.
Także kolejność A,B,C odpowiedzi na każde pytanie nie była zachowywana i w podsumowaniu egzaminu odpowiedzi mogły być pomieszane.
Program dobrze zapamiętywał wybór użytkownika. Jeśli ktoś zaznaczył np "areszt lub grzywna", to taka odpowiedź była też wskazana w podsumowaniu egzaminu. Ale na teście to mogła być odpowiedź np "C", a w podsumowaniu była na innym, np pierwszym miejscu.

Takie pomieszanie służyło generowaniu jak najbardziej losowych egzaminów, ale utrudniało niektórym połapanie się w swoich odpowiedziach. Niektórzy nie mieli pewności, czy program dobrze ocenia, bo tutaj odpowiadali "B", a program pokazywał ich odpowiedź na 1 miejscu (specjalnie te odpowiedzi w podsumowaniu były numerowane, ale dla większości osób to było to samo).

Nie ma już tych niezgodności.

Obecnie system generuje równie losowe zestawy pytań, ale kolejność pytań w teście oraz literka (a, b lub c) przypisana do odpowiedzi na dane pytanie są zapamiętywane i prezentowane w podsumowaniu zgodnie z testem.
To było trochę zabawy. Nieprzesadnie trudne, po prostu wyszedłem już nieco z wprawy :)
W razie jakichś błędów proszę o raport na maila.

Zmiana jest podyktowana chęcią ułatwienia generowania zestawów pytań "na papierze". Jeśli wszystko jest poprzestawiane losowo, to jest większy kłopot (tak mi jeden klub napisał). No to zrobiłem, żeby raz ustalone było na zawsze.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

Kolega pasadena z Braterstwa dopisał kod, który umożliwia sterowanie fiszkami, testami i egzaminami za pomocą klawiatury. Funkcjonalność przydatna przede wszystkim dla osób, które potrafią bezwzrokowo pisać na klawiaturze, lub mają za sobą praktykę gracza. Sprawdziłem i jest rzeczywiście łatwiej, jeśli do nauki używa się komputera (a nie telefonu).
Oczywiście poprzednie opcje (myszką lub palcem) dalej działają.

Od tej pory podczas fiszek:
-- klawisz 'w' pokazuje odpowiedź
-- klawisz 'a' oznacza, że udzielono dobrej odpowiedzi na pytanie
-- klawisz 'd' oznacza, że udzielono złej odpowiedzi na pytanie

Podczas testów i egzaminu:
-- klawisz 'a' wybiera odpowiedź 'A'
-- klawisz 's' wybiera odpowiedź 'B'
-- klawisz 'd' wybiera odpowiedź 'C'

Zatem używamy tylko klawiszy "wasd", uniwersalnie wykorzystywanych w grach komputerowych (np Counter Strike).
Dzięki za Twój bezinteresowny wkład, pasadena.

Z przykrych rzeczy, na niedawnym egzaminie na patent pojawiło się pytanie:
Czy na podstawie legitymacji posiadacza broni sportowej można zakupić amunicję do broni odpowiadającej celom kolekcjonerskim?
A: tak;
B tak, ale tylko amunicję do broni o kalibrze odpowiadającemu kalibrowi broni wpisane w pozwolenie;
C nie;


Poprawną odpowiedzią jest tutaj podobno C, czyli "nie". Nie rozumiem tego pytania, nie wiem co miało nauczyć kursantów. Osobiście kupuję hektolitry amunicji .22lr, którą strzelam z broni sportowej do celów i sportowych, i kolekcjonerskich. Nikt nigdy o to nie zapytał, a i tak bym nie udzielił odpowiedzi na takie pytanie. Nie znam żadnego przepisu, który ograniczałby możliwości konsumpcji amunicji za pomocą subiektywnie wybranej sztuki broni.
Podejrzewam, że to pytanie sprzed wielu lat, gdy UoBiA zakazywała kupna amunicji do broni kolekcjonerskiej. W Polsce nie ma żadnego mechanizmu kontroli, do jakiej broni kupuje się amunicję, o ile posiadamy jakąkolwiek broń strzelającą danym kalibrem. Nie ma też ograniczeń ilościowych, czy też ograniczeń dotyczących wykorzystywania amunicji w konkretnych egzemplarzach.

Nawet nie wiem, czy dodawać to pytanie do zbioru, bo jest źle sformułowane i głupie. Zachęcam do próby interpretacji.
Trochę szkoda, że niektóre pytania z egzaminów na patent nie sprawdzają rzeczy istotnych, tylko bzdury.

PS. 350 tys egzaminów, niemal 11 tys kont!
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2018, 09:48 przez carambas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: sql »

To był egzamin na policji, czy na patent?
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: LARPAK »

carambas pisze: Z przykrych rzeczy, na niedawnym egzaminie na patent pojawiło się pytanie:
Czy na podstawie legitymacji posiadacza broni sportowej można zakupić amunicję do broni odpowiadającej celom kolekcjonerskim?
A: tak;
B tak, ale tylko amunicję do broni o kalibrze odpowiadającemu kalibrowi broni wpisane w pozwolenie;
C nie;


Poprawną odpowiedzią jest tutaj podobno C, czyli "nie".
carambas pisze:Zachęcam do próby interpretacji.
carambas pisze: Nie rozumiem tego pytania, nie wiem co miało nauczyć kursantów. Osobiście kupuję hektolitry amunicji .22lr, którą strzelam z broni sportowej do celów i sportowych, i kolekcjonerskich. Nikt nigdy o to nie zapytał, a i tak bym nie udzielił odpowiedzi na takie pytanie. Nie znam żadnego przepisu, który ograniczałby możliwości konsumpcji amunicji za pomocą subiektywnie wybranej sztuki broni.

UoBiA jasno określa co i jak:
Art. 14. Amunicję można nabywać na podstawie legitymacji posiadacza broni lub świadectwa broni, wyłącznie dla tej broni, która jest określona w legitymacji albo na podstawie świadectwa broni i pisemnego zamówienia podmiotu uprawnionego do nabycia amunicji.
Jednakże tutaj mogą być dwa rozwiązania - jedno, o którym wspomniałeś i drugie nieco bardziej "spiskowe", ale już w kilku różnych miejscach od osób związanych ze sprzedażą broni i amunicji i kontaktami z Twoim WPA słyszałem.
1. Jest to stare pytanie zza czasów zakazu - jednakże po siedmiu (7) latach obowiązywania nowelizacji ustawy i niemalże czterech (4) latach obowiązywania rozporządzenia raczej mało prawdopodobne, aby tego typu błędy tam się zdarzały.
2. W związku z okresem obowiązywania nowelizacji ustawy i nowym rozporządzeniem oraz pracami nad nową UoBiA może to być pytanie z już nowych przepisów, które ktoś wrzucił przez przypadek tym bardziej, że do tej pory jakoś nikt się nie spotkał z takim pytaniem albo zgłaszał je od razu na egzaminie jako błędne. Oczywiście ktoś kto układałby pytania na egzamin musiałby korzystać ze starej ustawy i mało prawdopodobne, aby popełnił tylko jeden taki błąd.

W mojej ocenie powinieneś wysłać to pytanie do WPA oraz KGP z prośbą o interpretację i wprowadzaniu ludzi w błąd.
pantau
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 13 września 2017, 11:43
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: pantau »

carambas pisze: Z przykrych rzeczy, na niedawnym egzaminie na patent pojawiło się pytanie:
Czy na podstawie legitymacji posiadacza broni sportowej można zakupić amunicję do broni odpowiadającej celom kolekcjonerskim?
A: tak;
B tak, ale tylko amunicję do broni o kalibrze odpowiadającemu kalibrowi broni wpisane w pozwolenie;
C nie;
To pytanie było dokładnie tak sformułowane?
Jeśli tak, to może chodzi o "legitymację posiadacza broni sportowej"? Ponieważ chyba nie ma takiej legitymacji (jest legitymacja posiadacza broni) no to siłą rzeczy nie można kupić amunicji.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: LARPAK »

Masz niejako rację jeżeli zagłębimy się w to od strony "legitymacji posiadacza broni sportowej" i tego, że nie ma takiej legitymacji.
Jednocześnie czy można nabyć amunicję do broni odpowiadającej celom kolekcjonerskim - tutaj pasowałaby odpowiedź "B", ale musiałby być ona zakończona zamiast pozwolenie to legitymacji posiadacza broni.

Pytanie nie rozróżnia kalibrów i jest błędnie sformułowane bo mogę mieć do jednej legitymacji wpisany:
- pistolet kal. 9 mm (9 x 19 mm PARA) na kat. D
- pistolet kal. 9 mm (9 x 19 mm PARA) na kat. E

Amunicja ta jest przeznaczona do obu rodzajów i do jednego i drugiego mogę ją kupić.
Jednakże pozwolenie sportowe ograniczone jest do 12 mm, a i tak bez odpowiedniego wpisu w legitymacji posiadacza broni nie kupię amunicji innej niż ta, która jest wpisana (art. 14 UoBiA).

Czyli innymi słowy źle sformułowane pytanie.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: MarcinD »

Tak jak pisze kolega, jesli pytanie bylo tak sformulowane to jest to klasyczny uwalacz, nie od dzis wiadomo, ze nalezy odpowiadac dokladnie tak jak jest w ubojce rozporzadzeniach, byly juz kiedys informacje o pytaniach rozniacych sie doslownie przecinkami...
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
teddy88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 06 października 2017, 15:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: teddy88 »

MarcinD pisze:Tak jak pisze kolega, jesli pytanie bylo tak sformulowane to jest to klasyczny uwalacz, nie od dzis wiadomo, ze nalezy odpowiadac dokladnie tak jak jest w ubojce rozporzadzeniach, byly juz kiedys informacje o pytaniach rozniacych sie doslownie przecinkami...
Kierowałem się powyższą zasadą i uwaliłem egzamin na patent.
Miałem pytanie w stylu (cytuję z pamięci): "przesyłanie broni za pomocą podmiotów świadczących usługi transportu i doręczania przesyłek jest:
a) zabronione;
b) dozwolone;
c) dozwolone jeśli operator świadczy tego rodzaju usługi;
Art. 36.1 Ubojki mówi: "Dopuszcza się przesyłanie broni lub amunicji za pośrednictwem operatorów świadczących usługi pocztowe, o ile świadczą oni tego rodzaju usługi."
Zaznaczyłem A myśląc że to celowa podpucha i ma być toczka w toczkę jak w ustawie, okazało się że poprawna odpowiedź to C (co podpowiadał tzw. chłopski rozum).
michal_e
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 07 lutego 2016, 01:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: michal_e »

było już takie pytanie ( zdawałem 1,5 roku temu), wiem, że odnosiło się do art10 p5 ustawy coś o samoczynnej ( nie pamiętam)
jedyny sposób wytłumaczenia poprawnej odpowiedzi to trzymanie się dosłowności z ustawą - tu jest chyba podobnie.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: MarcinD »

teddy88 pisze: Kierowałem się powyższą zasadą i uwaliłem egzamin na patent.
Miałem pytanie w stylu (cytuję z pamięci): "przesyłanie broni za pomocą podmiotów świadczących usługi transportu i doręczania przesyłek jest:
a) zabronione;
b) dozwolone;
c) dozwolone jeśli operator świadczy tego rodzaju usługi;
Art. 36.1 Ubojki mówi: "Dopuszcza się przesyłanie broni lub amunicji za pośrednictwem operatorów świadczących usługi pocztowe, o ile świadczą oni tego rodzaju usługi."
Zaznaczyłem A myśląc że to celowa podpucha i ma być toczka w toczkę jak w ustawie, okazało się że poprawna odpowiedź to C (co podpowiadał tzw. chłopski rozum).
Tam gdzie nie ma odpowiedzi zgodnej toczka w toczke z ustawa odpowiadasz zgodnie ze stanem faktycznym, "moja" zasada tyczy sie uwalaczy, czyli masz dwa albo trzy niemal identycznie brzmiace odpowiedzi i akcja typu i.. lub.. i tak dalej. Wtedy musisz miec obkute. Takie akcje nie pojawiaja sie raczej na egzaminach na patent, ale bywalo, ze pojawialy sie w WPA.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

Pozwolę sobie podbić wątek z może ciekawą informacją: dzisiaj zrobiono 1 000 000. egzamin na PatentStrzelecki.eu
Łącznie jest ponad 28500 kont, średnio na każde przypada 35 egzaminów trwających 1h44m.

Dodałem też kilka tygodni temu ogólnodostępny podgląd kilku statystyk z ostatnich miesięcy działania: https://patentstrzelecki.eu/statystyki.

Fajnie, że system wciąż jest używany, a nowi adepci rzeczywiście się uczą z jego wykorzystaniem.
Niby taki prosty projekt, a efekty świetne. Braterstwo bez PS.eu miałoby spore trudności organizacyjne.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kurs na patent online - lekcje, testy, egzaminy

Post autor: carambas »

Mamy zaliczone 3 047 000 egzaminów. Nieźle!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”