NIK o nadzorze nad bronia

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Zyzio2klamki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 520
Rejestracja: 10 grudnia 2024, 21:28
Tematy: 5
Lokalizacja: 49°11′49″N 20°04′12″E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: Zyzio2klamki »

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/bron ... zorem.html

Może czipowac te broń, albo kamerki w szafach sprzężone z milicja?

W związku z ustaleniami kontroli NIK złożyła m.in. wnioski de lege ferenda o podjęcie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji działań zmierzających do wprowadzenia regulacji prawnych:
  • obejmujących obowiązkiem poddawania się okresowym badaniom lekarskim
    i psychologicznym wszystkich posiadaczy pozwoleń na broń palną;
  • zobowiązujących organy wydające pozwolenia na broń palną do monitorowania, czy nie ustały okoliczności faktyczne stanowiące podstawę wydania pozwolenia;
  • obejmujących reglamentacją posiadanie broni czarnoprochowej;
  • wprowadzających możliwość upoważnienia funkcjonariuszy jednostek Policji podległych komendantom wojewódzkim/Komendantowi Stołecznemu Policji do kontroli warunków przechowywania broni i amunicji przez osoby fizyczne;
  • rozszerzających grupę organów uprawnionych do wniesienia odwołania od orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej;
  • obejmujących obowiązkiem przedkładania orzeczeń lekarskich i psychologicznych funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych ubiegających się o pozwolenie na broń palną prywatną;
  • zapewniających pozyskiwanie przez Policję w sposób systemowy informacji o zakończeniu służby przez funkcjonariuszy państwowych służb uzbrojonych, posiadających pozwolenie na broń pozasłużbową.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2026, 08:45 przez Zyzio2klamki, łącznie zmieniany 2 razy.
Spór powstaje tylko dzięki pysze,
a mądrość jest przy tych, co przyjmują radę.
Ks. Przysłów 13:10
pj87
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 18 listopada 2024, 09:10
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Nik o nadzorze na bronia

Post autor: pj87 »

Chipować oczywiście będą ale nie broń i nie tyle posiadaczy broni co wszystkich obywateli. Nie można przecież dopuścić aby obywatel był wolny ale ma pozostać niewolnikiem.
Czy NIK zarekomenduje także okresowe badania lekarskie i psychologiczne wszystkich ministrów, vc-ministrów, posłów i senatorów? Bo mam wrażenie, że nie wszyscy by takie badania przesli (nie tylko okresowe).
Mecenas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 18 kwietnia 2010, 13:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nik o nadzorze na bronia

Post autor: Mecenas »

Spokojnie Koledzy i bez paniki. NIK (kierownictwo) to taka zamrażarka dla polityków, których nie można się pozbyć ot tak. A raporty są jak karty w rękawie. Dżentelmeni nimi nie grają, ale dobrze jak są.
Asbiest
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 02 kwietnia 2026, 22:28
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nik o nadzorze na bronia

Post autor: Asbiest »

Po pierwsze chipa nie trzeba wszczepiać. To wymaga złapania delikwenta i przymuszenia go. Strasznie nieefektywne. Po drugie elektronika musi mieć zasilanie. Pierwsze prawo Murphiego dla urządzeń elektrycznych: urządzenia elektryczne działają, kiedy są zasilane. Tak więc do chipa dołączana jest fabrycznie bateria, którą sam ładujesz lub aktywowany jest w interakcji z odpowiednim czytnikiem, do którego go przyłożysz lub włożysz. Aktualnie dwie najpopularniejsze wersje nazywają się karta SIM i karta bankomatowa.
Azbest 3 Twierdze
Awatar użytkownika
Zyzio2klamki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 520
Rejestracja: 10 grudnia 2024, 21:28
Tematy: 5
Lokalizacja: 49°11′49″N 20°04′12″E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nik o nadzorze na bronia

Post autor: Zyzio2klamki »

Mnie tylko ciekawi jak oni te reglamentację broni czarnoprochowej chcą wprowadzić, jak dzisiaj każdy kto chce to już ja ma? Dodatkowo na znanym kursie rusznikarskim adepci wykonywali w zaciszu swoich domów różne mniej lub bardziej udane repliki tej broni.
Spór powstaje tylko dzięki pysze,
a mądrość jest przy tych, co przyjmują radę.
Ks. Przysłów 13:10
Asbiest
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 02 kwietnia 2026, 22:28
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: Asbiest »

Pytanie: gdzie kupisz proch bez dokumentów? Dostać można, posiadać można, strzelcy CP mogą wzajemnie sobie robić prezenty, ale ktoś z nich musi pójść w końcu do sklepu. Na przedsiębiorcach ciążą obowiązki rejestrowania transakcji. Nie wiem czy nadal jest, ale było to wąskie gardło. Bez papierów nie mają co wpisać u siebie w dokumentach, a legitymacji na to przecież nie ma. Ktoś z tu obecnych ma tylko CP, może naświetlić ten aspekt?
Azbest 3 Twierdze
nzpetter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 08 października 2016, 02:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: nzpetter »

Skurczybyki teraz to badania, a w 2016 inaczej śpiewali.

Nik o wykorzystaniu i dostępie do broni - 2016
Zyzio2klamki pisze: 30 maja 2026, 22:07
  • wprowadzających możliwość upoważnienia funkcjonariuszy jednostek Policji podległych komendantom wojewódzkim/Komendantowi Stołecznemu Policji do kontroli warunków przechowywania broni i amunicji przez osoby fizyczne;
Tak jakby ktoś nie wiedział - art. 27 ust. 1 ustawy mówi że do kontroli obowiązków, w tym kontroli szaf S1 upoważnione są "Właściwe organy policji".

Za właściwe organy policji rozumie się na podstawie art. 9 ust. 5 "organy właściwe do wydawania pozwoleń na broń". Czyli WPA.
U nas jednak niezgodnie z prawem kontrolę broni przeprowadzają dzielnicowi Komend Miejskich Policji lub Komend Powiatowych Policji.
O tym że najprawdopodobniej jest to niezgodne z prawem wskazywała NIK już w w/w raporcie w 2016 roku.

Tak tylko wspominam jakby ktoś się zastanawiał czy Policja przestrzega prawa.
-----------------------------------------
9x19 | 5.56x45 /.223 | 12GA | 7.62x39 | .30-06
LOK RSO
Obrazek
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1505
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 14
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nik o nadzorze na bronia

Post autor: Mumin_ »

pj87 pisze: 30 maja 2026, 22:21 Chipować oczywiście będą ale nie broń i nie tyle posiadaczy broni co wszystkich obywateli..
Ale taki chip komunikuje się z mózgiem, więc w Polsce to nie zadziała...
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
nzpetter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 08 października 2016, 02:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: nzpetter »

Tutaj pełny raport

Oczywiście nic nie zastąpi PZ$$ i działań w ramach poprawy bezpieczeństwa obrony monopolu a nawet jego rozszerzenia:
Postulat zmian legislacyjnych

Prezes PZSS wskazał m.in., że kwestia bezpieczeństwa jest dla PZSS priorytetowa, Związek uważnie monitoruje wszystkie niepokojące zjawiska
pojawiające się na obszarach stycznych do jego aktywności. Takim zjawiskiem wydaje się być bardzo duży wzrost liczby pozwoleń na broń do celów kolekcjonerskich. (…) W sumie w ciągu ostatnich 10 lat liczba zarejestrowanych sztuk broni do celów kolekcjonerskich wzrosła w Polsce aż
trzydziestokrotnie (…) Należy podkreślić, że kwestia pozwoleń na broń kolekcjonerską nie leży w gestii PZSS, ale olbrzymi wzrost liczby pozwoleń
w tej kategorii może budzić niepokój. Tym bardziej, że w świetle obowiązujących przepisów posiadacz broni kolekcjonerskiej –
w przeciwieństwie do zawodnika sportowego – nie przechodzi żadnej regularnej weryfikacji swoich umiejętności w zakresie obsługi broni. Zgodnie
ze stosownymi przepisami PZSS każda osoba posiadająca licencję zawodnika sportowego, uprawiająca strzelectwo w jednym z 466
licencjonowanych klubów, musi przynajmniej osiem razy w roku wziąć udział w zawodach. W ten sposób wszyscy uprawiający strzelectwo
sportowe regularnie doskonalą swoje umiejętności, które są weryfikowane przez sędziów i instruktorów obecnych na zawodach. (…)
-----------------------------------------
9x19 | 5.56x45 /.223 | 12GA | 7.62x39 | .30-06
LOK RSO
Obrazek
Awatar użytkownika
trapER
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 27 września 2025, 16:44
Tematy: 1
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: trapER »

Klikasz na własną odpowiedzialność. Nie odpowiadam za stracony czas.

Awatar użytkownika
p.towski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 83
Rejestracja: 20 stycznia 2011, 02:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Starogard Gdański
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: p.towski »

Ale dlaczego stracony? Sporo racji w tym jest. Wszystkie postulaty wyjaśnione. Jasne że można nie lubić pewnych ludzi, natomiast trzeba im oddać to jeżeli wypowiadają się logicznie i z sensem.
Awatar użytkownika
teku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1262
Rejestracja: 15 listopada 2022, 20:49
Tematy: 20
Lokalizacja: Tarnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: teku »

Co dadzą okresowe badania poza tym, że zarobią przychodnie?
To kolejna uciążliwość i wyciąganie kasy.
Skoro obecnie ważność badania z jednej strony jest kilkumiesięczną a z drugiej dożywotnia to badanie co 3 lata jest bez sensu.
Zwłaszcza w temacie kolekcjonerów czy sportowców.
Wypadku z bronią to głównie myśliwi i wynika to z tego, że są totalnie nie ogarnięci jeżeli chodzi o posługiwanie się bronią.
Zamiast badań lepsze byłyby okresowe sprawdziany z posługiwania się bronią, np coroczny test na strzelnicy.
Kilka lat temu pewien świr zamordował w moim mieście żonę i dwie córeczki. Użył do tego noży i szlifierki kątowej.
Wg mediów i ludzi znających sprawę działania służb w temacie tej rodziny były jakieś takie niemrawe.
Podobnie jak Leśny który przytacza przykład przebadanego zabójcy, wątpię by okresowe badanie cokolwiek zmieniły.
Badania będą raczej zniechęcać do posiadania broni.
Załamanie nerwowe każdy może przeżyć w dowolnej chwili, więc aby badania cokolwiek zmieniły musiałby być robione co pół roku.
Mam jednak pytanie ile było przestępstw ze strony legalnych posiadaczy broni a ile ze strony nielegalnych?
O spadku jakości badań nie wspomnę bo to oczywiste. Zwłaszcza gdy kolejne badanie kogoś kto od lat posiada broń będzie negatywne i co wtedy? Odwołanie? Depozyt? Kolejne odwołanie?
Najciekawszy dostęp do broni palnej mają jedną w Polsce osoby posiadające "koncesje". Wtedy można mieć i broń samoczynna i w dowolnym kalibrze oraz amunicje szczególnie niebezpieczna.
Posiadanie więc samopowtarzalnego CKM'u ze skrzyniami amunicji jest więc całkiem możliwe w przypadku osoby która nie ma pozwolenia na broń. Wystarczy by miala koncesje.
A przecież nie tak dawno temu Pan od Szkoleń Między Lodówkami tak bardzo ostrzegał przed taką bronią w rękach cywilów, zwłaszcza muzeum. O tych od koncesji dziwnie zapomniał, ciekawe dlaczego?
Jak często takie osoby i ich pracownicy są badani?

Leśny od jakiegoś czasu forsuje pozwolenia kolekcjonerskie jako lepsze niż sportowe. Nie dziwię się, że zabolalo stanowisko PZSS w temacie kolekcjonerów.
Jednak PZSS ma taki problem z kolekcją, że składki na PZSS uciekają i to bardzo 😆
.177, .22, .223, .25, 7.62×25, 7.62x39, 7,62×51, 7,62x63, .32ACP, 9x18, 9x19, .44, 12/70, i.... była statyka jest IPSC :)
Awatar użytkownika
Fey
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 235
Rejestracja: 31 marca 2025, 10:29
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: Fey »

p.towski pisze: 01 czerwca 2026, 06:51 Ale dlaczego stracony?
1. Bo jak Leśny daje przykłady sportowców, którzy użyli bezprawnie broni, żeby bronić tezy o "świętych" kolekcjonerach, to to jest słabe i dzielące społeczność strzelecką.
2. Bo jak Leśny wciska, że kolekcjonerzy to kupują broń tylko dla "mania" a nie do strzelania (więc po co im obowiązkowe strzelanie raz w roku) to farmazoni i zapomina, że sam zakłada strzelnice.
Jedyny pozytyw to skrytykowanie okresowych badań.
Messerschmitt AR15 9mm PCC 12,5″ / Springfield Echelon 4.5F
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8930
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 124
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: bezduszny »

teku pisze: 01 czerwca 2026, 07:33 Wypadku z bronią to głównie myśliwi i wynika to z tego, że są totalnie nie ogarnięci jeżeli chodzi o posługiwanie się bronią.
Pomylenie/nierozpoznanie celu i oddanie w niego skutecznego strzału celnego.... to jest efekt nieumiejętnego posługiwania się bronią ?

Jeżeli cegła upadła Ci na nogę a nie znasz polskiego... to tak na prawdę nie masz co powiedzieć.
Patent122
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 15 marca 2024, 20:29
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: NIK o nadzorze nad bronia

Post autor: Patent122 »

Zyzio2klamki pisze: 30 maja 2026, 22:07
  • obejmujących obowiązkiem poddawania się okresowym badaniom lekarskim
    i psychologicznym wszystkich posiadaczy pozwoleń na broń palną;
A kiedy przymusowe badania lekarskie wszystkich urzędasów i polityków? O tym nigdy nie mówią.
Bo ja uważam że jeśli ktoś podejmuje decyzje od których zależy los innych ludzi, ich majątek czy los państwa to powinien co roku mieć takie badania.
Ale żyjemy w państwie z gówna, gdzie urzędasy mają immunitety i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności karnej za swoje decyzje.
Byle dowalić zwykłym obywatelom i każdą złotówkę z nich wyciągnąć.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”