Zmiany w UoBiA

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2020
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Dexter »

Co? :|
perypetie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 15 lipca 2021, 20:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: perypetie »

Maciej.N pisze: 29 stycznia 2023, 09:14 Czy jest zabawny to nie wiem ale dotychczas pozwoleenie do ochrony osobistej było bardzo rzadko wydawane a kolejny argument że policjanci mogli chodzić z bronią służbową to raczej też nie tracone. Służbową to nie twoja ze służbową na strzelnicę nie pójdziesz bo ci z niej strzelać nie wolno amunicji nie kupisz a służbowej ci nie dadzą żeby potrenować itd itp.
Przypominam, że aktualnie jest 35 tys pozwoleń do ochrony osobistej, to tyle samo ile do sportu, 10 lat temu pozwoleń oo z tego co pamiętam było około 60 tys.
To chyba lepiej, że policjanci będą mogli trenować z prywatną bronią, bo aktualnie ich wyszkolenie stoi na diametralnie niskim poziomie.
Twoje argumenty brzmią dokładnej tak samo, jak argumenty ministra MSWiA w sprawie broni krótkiej dla myśliwych.
Największy problem z upowszechnieniem oo będą mieli niektórzy jego posiadacze, bo znowu przestają być coraz mniej elitarna grupa ludzi.
Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 6
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: arconi »

Maciej.N pisze: 29 stycznia 2023, 09:14 Służbową to nie twoja ze służbową na strzelnicę nie pójdziesz bo ci z niej strzelać nie wolno
Strzelnica FSO Warszawa - najlepiej sam przyjdź i zweryfikuj.
Jeśli Ci do tej W-wy za daleko, to załącznik jest dla Ciebie.
strzelnica_fso.png
Mnie raz wyproszono ze 100m osi, bo Policja przyszła sobie akurat postrzelać.
Na innych osiach też można ich spotkać. I tak, biegają w "mundurkach" :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: LARPAK »

perypetie pisze: 29 stycznia 2023, 08:22 Maciej.N Zabawny argument, szczególnie, że aktualnie policjanci mają możliwość noszenia broni służbowej po służbie, na urlopie i na L4.
Już nie będę nawet przypominał, że na sportowe też można nosić i nic się nie dzieje.
perypetie pisze: 29 stycznia 2023, 09:36
Maciej.N pisze: 29 stycznia 2023, 09:14 Czy jest zabawny to nie wiem ale dotychczas pozwoleenie do ochrony osobistej było bardzo rzadko wydawane a kolejny argument że policjanci mogli chodzić z bronią służbową to raczej też nie tracone. Służbową to nie twoja ze służbową na strzelnicę nie pójdziesz bo ci z niej strzelać nie wolno amunicji nie kupisz a służbowej ci nie dadzą żeby potrenować itd itp.
Przypominam, że aktualnie jest 35 tys pozwoleń do ochrony osobistej, to tyle samo ile do sportu, 10 lat temu pozwoleń oo z tego co pamiętam było około 60 tys.
To chyba lepiej, że policjanci będą mogli trenować z prywatną bronią, bo aktualnie ich wyszkolenie stoi na diametralnie niskim poziomie.
Twoje argumenty brzmią dokładnej tak samo, jak argumenty ministra MSWiA w sprawie broni krótkiej dla myśliwych.
Największy problem z upowszechnieniem oo będą mieli niektórzy jego posiadacze, bo znowu przestają być coraz mniej elitarna grupa ludzi.
Ja już nie wiem czy jesteś za czy przeciw temu przepisowi.

Co z tego, że sportowe można nosić skoro znaczna część mundurowych ma kolekcjonerskie pozwolenie, a nie sportowe (nie jest to też tzw. sportowe kolekcjonerskie, które zasadniczo nie istnieje zgodnie z ustawą).

@arconi:
odróżniasz programowe szkolenie ze służbowej amunicji od prywatnego pójścia na strzelnicę z bronią służbowej, do której nie możesz kupić amunicji?
Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 6
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: arconi »

LARPAK pisze: 29 stycznia 2023, 09:49 odróżniasz programowe szkolenie ze służbowej amunicji od prywatnego pójścia na strzelnicę z bronią służbowej, do której nie możesz kupić amunicji?
Posypuję głowę popiołem, zakładam włosienicę, przepraszam autora i odwołuję to co napisałem.
Mea culpa!
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: rokada »

arconi pisze: 29 stycznia 2023, 09:46
Maciej.N pisze: 29 stycznia 2023, 09:14 Służbową to nie twoja ze służbową na strzelnicę nie pójdziesz bo ci z niej strzelać nie wolno
Mnie raz wyproszono ze 100m osi, bo Policja przyszła sobie akurat postrzelać.
Na innych osiach też można ich spotkać. I tak, biegają w "mundurkach" :)
Byli tam służbowo, na strzelaniu zorganizowanym przez Policję, czy prywatnie "popykać sobie"? Bo założę się, że Twojemu przedpiścy chodziło o działanie prywatne. A prywatnie służbowej broni nie wolno używać (i zapewne nie wolno jej nawet wykorzystywać).
perypetie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 15 lipca 2021, 20:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: perypetie »

LARPAK
Oczywiście nie mam nic przeciwko noszeniu broni, czy to przez przeszkolonych cywilów, czy przeszkolonych funkcjonariuszy, uważam też, że im więcej broni prywatnej w rękach funkcjonariuszy, tym lepsze będzie ich przeszkolenie w posługiwaniu się bronią.
Argument o sportowym przytoczyłem, tylko dlatego, że w mojej opinii większą ilość osób nosząca broń, w żaden negatywny sposób nie wpływa na bezpieczeństwo publiczne, a pisanie o pozwoleniu OO jako świętym gralu, którego zdobycie powinno być prawie niemożliwe, strasznie mnie irytuje, bo w mojej opinii powinno ono być całkowicie nieuznaniowe.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Mateusz70 »

perypetie pisze: 29 stycznia 2023, 09:36
Przypominam, że aktualnie jest 35 tys pozwoleń do ochrony osobistej, to tyle samo ile do sportu, 10 lat temu pozwoleń oo z tego co pamiętam było około 60 tys.
To chyba lepiej, że policjanci będą mogli trenować z prywatną bronią, bo aktualnie ich wyszkolenie stoi na diametralnie niskim poziomie.
Skąd pochodzi informacja, że pozwoleń sportowych jest 35 tys., a także o takiejże liczbie do ochrony osobistej?
Policjanci trenują i owszem z bronią do celów sportowych. Spotkałem na stzelnicy, może niezbyt często. Napotykani ludzie z bronią do ochrony osobistej strzelają raczej w stylu "szybki strzał", mniejsza o celność.
Temat jest świeży. Też nie za bardzo rozumiem, o co chodzi z tym rozszerzeniem istotnej przesłanki do posiadania broni do ochrony osobistej, ale z pewnością niektórym przyda się. Może parlamentarzyści wiedzą, o co chodziło. Może któryś wyjawi powody i nie będzie to jeden z tych, co wszędzie widzą zagrożenie, jak nie czynnikiem A, to czynnikiem B, lub ... [w miejsce kropek wpisać czynnik].
Przejrzałem nagłówki wiadomości w wyszukiwarce w kwestii zmian i już pewne środowiska piszą o "haniebnych zmianach" lub podobnie.
Ostatnio zmieniony 29 stycznia 2023, 10:51 przez Mateusz70, łącznie zmieniany 1 raz.
perypetie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 15 lipca 2021, 20:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: perypetie »

Mateusz70
Pamięć trochę mnie zawiodła z liczbami, ale przekaz zostaje ten sam.
https://statystyka.policja.pl/st/wybran ... lenia.html
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Mateusz70 »

Wydaje się, że wiele więcej jest obecnie strzelców sportowych. Link do strony z kilkoma statystykami nie jest wystarczającym potwierdzeniem. Rozumiem, że trzeba zliczyć z poszczególnych lat. Problem jest jeszcze w tym, że wielu uzyskało pozwolenia przed 2014 (pierwszy dokument) i po 2021 (ostatni dokument z wykazu).
perypetie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 15 lipca 2021, 20:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: perypetie »

Nic nie musisz zliczać to są statystyki przedstawiające całkowitą liczbę pozwoleń, a nie osób które uzyskały pozwolenie w danym roku, brakuje jeszcze danych z roku 2022.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Mateusz70 »

perypetie
Nie obraź się, ale zajrzałem w jeden z tych dokumentów. Tam są dane za poszczególny rok i dysproporcja w przyznanych pozwoleniach w celach: a) sportowym, b) ochrony osobistej, są ogromne.
Awatar użytkownika
jamtex
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 02 stycznia 2010, 09:22
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: jamtex »

Stan na 31 grudnia 2014 r. (liczba osób ogółem)
ochrona osobista: 62.693
sportowy: 14.894

Stan na 31 grudnia 2021 r. (liczba osób ogółem)
ochrona osobista: 31.419 (spadek o połowę)
sportowy: 45.895 (3x wzrost)

oraz:

sportowy:
Rok osób sztuk
201414.894 30.551
2015 16.805 35.903
2016 20.960 47.577
2017 25.940 62.595
2018 30.792 76.761
2019 35.045 88.777
202039.205 102.588
202145.895 123.076
Edit:

W roku 2021 mamy już 2,68 sztuki broni na osobę podczas gdy w 2014 było tylko: 2,05 :P
Ostatnio zmieniony 29 stycznia 2023, 12:06 przez jamtex, łącznie zmieniany 3 razy.
„Mówić, nie myśląc – to strzelać, nie celując.”

Miguel de Cervantes
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Mumin_ »

LARPAK pisze: 29 stycznia 2023, 01:50 Odróżnij ochronę osób i mienia od ochrony osobistej i nawet jak to połączysz razem to jak uważasz iż ktoś do ochrony osobistej zarejestruje "pompkę" i będzie ją nosił to jesteś albo głupi albo nie ogarniasz co i jak.
To Ustawodawca nie odróżnia, znaczy określa "chęć wzmocnienia potencjału" jako ważną przyczynę dla obu tych pozwoleń. I tak, uważam, że jeśli ktoś dostanie pozwolenie do ochrony osób i mienia, to może zarejestrować pompkę. Jeśli uważasz inaczej, to proszę o wskazanie odpowiedniego przepisu.
LARPAK pisze: 29 stycznia 2023, 01:50 Czyli wg Ciebie nie będzie sytuacji takiej jak konieczność dostania się do macierzystej jednostki wojskowej w momencie ataku wrogich sił -
Dokładnie tak uważam. W kraju z działającą dyplomacją, wywiadem i kontrwywiadem w momencie wkroczenia wrogich sił całe wojsko powinno już dawno być w miejscach rozlokowania w stanie najwyższej gotowości. Jeśli państwo da się złapać (metaforycznie) z gaciami opuszczonymi do kostek i wypiętą gołą du**, to nie tylko wspomniane służby nie działają, ale również nie ma żadnych sojuszników czy nawet neutralnych sąsiadów (bo by ostrzegli). I takie państwo to w sumie może i lepiej, żeby nie istniało...
LARPAK pisze: 29 stycznia 2023, 01:50 Twoje przekonanie o tym kto będzie korzystał z przepisu jest tylko i wyłącznie Twoim przekonaniem i niczym więcej
Oczywiście, jak wszystkich tutaj dyskutujących. Chyba że wypowiedział się (pod nazwiskiem) jakiś minister czy inny rzecznik kwatery NATO, a ja przegapiłem...
LARPAK pisze: 29 stycznia 2023, 01:50 Zwróć uwagę, że powód wydania takowego pozwolenia jest jednym z kilku
Tutaj masz rację - chętni pewnie i tak mają kolekcjonerskie (i/lub sportowe), więc idąc do cywila po prostu przerejestrują broń na tamte, nie problem.
LARPAK pisze: 29 stycznia 2023, 01:50 Myślisz, że konieczność badań co 5 lat odstraszy kogoś
A jak się zmieniły statystyki pozwoleń do ochrony osobistej po wejściu obecnej ustawy i konieczności badań, czy przypadkiem różni emerytowani milicjanci i prokuratorzy z P64 na dnie szuflady nie rezygnowali masowo z przywileju właśnie z powodu badań?
LARPAK pisze: 29 stycznia 2023, 01:50 Nie, nie to miałeś na myśli
A to jest czyste złoto - chyba wydrukuję i powieszę nad łóżkiem. Literki w internecie wiedzą lepiej ode mnie, co ja mam na myśli ;laughing: ;laughing:
LARPAK pisze: 29 stycznia 2023, 01:50 Dziwne, że pominąłeś odpowiedź na moje pytanie odnośnie tego jak było wcześniej, ale to pewnie dlatego, że nie wpisuje się to w Twoją narrację.
Nie, dlatego, że nie wiem. Sam robiłem papiery już przy limicie trzymiesięcznym (i miałem wtedy staż duużo dłuższy niż nawet pół roku). I mam szczęście być w klubie, który z jednej strony dba o prawidłowe wyszkolenie członków a z drugiej - nie jest sektą zabierającą cały wolny czas, więc u nas NIKT nie wyrobi się w miesiąc (treningi klubowe na strzelnicy kulowej są raz w tygodniu a do patentu trzeba ich zrobić 8).

Co mnie naprawdę ciekawi w tym, jak się rozwija wątek - wszyscy się skupiają na tym w sumie marginalnym (bo dotyczącym stosunkowo niewielkiej i z góry ograniczonej grupy osób) temacie pozwoleń "dla zwiększania potencjału" a nikt się jeszcze nie wypowiedział w temacie dużo szerszym i ciekawszym (bo dotyczącym wszystkich posiadaczy) - badań odwoławczych!
Ostatnio zmieniony 29 stycznia 2023, 13:47 przez Mumin_, łącznie zmieniany 1 raz.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: variag »

wszyscy się skupiają na tym w sumie marginalnym (bo dotyczącym stosunkowo niewielkiej i z góry ograniczonej grupy osób) temacie pozwoleń "dla zwiększania potencjału
Samych żołnierzy i policjantów mamy w Polsce ćwierć miliona. Zaiste jest to margines.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”