Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: arconi »

cardil pisze: 12 lutego 2024, 04:17
wujo1 pisze: 12 lutego 2024, 04:12 czemu mamy nie pisać, R będziesz miał problemy?
Bo nie o to pytam?! Proszę nie pisać nie ma temat, bo to tylko zaciemnia sytuację.
Kolego,
skoro nie o to pytasz, to ja nie na to odpowiadam.

Proszę, o tu - całość.
Polecam niemniej dokładną lekturę, a w szczególności fragment:
"Umieszczenie broni w samochodzie [...]"
Krolik pisze: 12 lutego 2024, 07:58
wujo1 pisze: 12 lutego 2024, 07:21 Zresztą, nie ma co się łudzić: jak broń zwiną z domu z szafy, tez mamy przesrane. Myślę, że o pozwoleniu na jakiś czas możemy zapomnieć, aż nie wywalczymy je z powrotem po apelacji (bo pierwsza instancja pewnie przyklepie żądania policji).
Czyli robię wszystko zgodnie z prawem i mam przesrane?
Kluczem jest art. 32 ust. 1 UoBiA - czyli odpowiedź na pytanie: Czy osoby nieuprawnione uzyskały dostęp?
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
Awatar użytkownika
Krolik
Reactions:
Tematy: 3

Post autor: Krolik »

arconi pisze: 12 lutego 2024, 08:46 Kluczem jest art. 32 ust. 1 UoBiA - czyli odpowiedź na pytanie: Czy osoby nieuprawnione uzyskały dostęp?
Ty tak serio, czy robisz sobie jaja z rana, bo jeszcze kawy nie piłeś?
Jeszcze raz - przechowuję broń ZGODNIE Z PRZEPISAMI, ktoś się włamuje, rozpruwa sejf, zabiera broń. Co mnie obchodzi to, że osoba nieuprawniona uzyskała dostęp, skoro wypełniłem wszystkie wymagania UoBiA oraz rozporządzenia, w tym art. 32?
Awatar użytkownika
cardil
Reactions:
Tematy: 1
Kontakt:

Post autor: cardil »

Krolik pisze: 12 lutego 2024, 08:50 Jeszcze raz - przechowuję broń ZGODNIE Z PRZEPISAMI, ktoś się włamuje, rozpruwa sejf, zabiera broń. Co mnie obchodzi to, że osoba nieuprawniona uzyskała dostęp, skoro wypełniłem wszystkie wymagania UoBiA oraz rozporządzenia, w tym art. 32?
Też tak myślałem, także odnośnie sejfu S1 w samochodzie. To też wydaje mi się 100% zgodne z przepisami.

Ale możliwe że kolega ma rację i w Polsce jest w tych sprawach domniemanie winy i trzeba udowodnić niewinność. Możliwe. W końcu chodzi o broń.
Awatar użytkownika
cardil
Reactions:
Kontakt:

arconi pisze: 12 lutego 2024, 08:46 Proszę, o tu - całość.
Polecam niemniej dokładną lekturę, a w szczególności fragment:
"Umieszczenie broni w samochodzie [...]"
Dzięki wielkie. Choć wydaje mi się że sytuacja zupełnie inna. Broń pozostawiona na kanapie w zwykłej torbie.

Ja proponowałem sejf S1, dodatkowo przykręcony do ramy samochodu, z lokalizatorem GPS i może nawet monitoringiem.

Nie tylko powinno to być 100% zgodne z prawem, ale też dołożenie wszelkich starań aby uniknąć problemów.
raiden_pl
Reactions:
Tematy: 7

Post autor: raiden_pl »

Dokładnie tak powinna przebiegać narracja . Dochowałem należytej staranności montując w samochodzie specjalistyczne urządzenie do przechowywania, spełniające odp normy w tym zakresie. Samochód zabezpieczyłem dodatkowo przed kradzieżą motując XYZ urzadzenie alarmowe. Zaparkowałem w miejscu które wg mojej oceny było bezpieczne (idealnie na parkingu monitorowanym) .

Jak było wskazane, policja raczej na pewno otworzy postępowanie w sprawie o cofniecie uprawnień, ale jeżeli masz na swoją obronę jakieś konkrety (jak wyżej) to trudno będzie wskazać ze nastąpiło z twojej strony zaniedbanie bądź niefrasobliwość.
--
KKS Arsenał
BigCoal
Reactions:

Post autor: BigCoal »

arconi pisze: 12 lutego 2024, 08:46 Polecam niemniej dokładną lekturę
No to lecimy
Po zakończeniu zawodów wymieniony pozostawił w samochodzie torbę, w której znajdowała się broń zapakowana w pudełko oraz dwa kartonowe pudełka z amunicją, po czym wrócił na strzelnicę, by spakować sprzęt elektroniczny. W tym czasie nieznani sprawcy, wybijając tylną lewą szybę w jego samochodzie, ukradli z bagażnika torbę z bronią i amunicją. Oddalając się z miejsca zdarzenia, sprawcy porzucili należący do strony pas z ładownicą oraz torbę z dokumentami i częścią amunicji. Nie odnaleziono natomiast skradzionej jednostki broni.
No mega powiązane z tematem szafy S1, możesz mi podać link do aukcji ze sportową torbą S1??? Ale ok, uzasadnienie:
Wojewódzki Policji cofnął A. W. pozwolenie na broń palną sportową oraz broń palną sportową do celów kolekcjonerskich w oparciu o przepis art. 18 ust. 5 pkt 4 ustawy o broni i amunicji, który stanowi samodzielną, fakultatywną przesłankę cofnięcia pozwolenia na broń

W myśl tego przepisu, właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń w przypadku naruszenia przez osobę posiadającą pozwolenie zasad przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, o których mowa w art. 32.
Czyli zgodnie z rozporządzeniem.

No ale teraz część, która każe mi się zapytać - a czy ty @arconi czytałeś uważnie co wklejasz?
Umieszczenie broni w samochodzie (czasowe, związane z jej przenoszeniem) może być traktowane jako jej tymczasowe przechowywanie w miejscu innym niż miejsce przechowywania stałego, przy czym to ostatnie musi spełniać wymogi określone w przepisie wspomnianego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000 r. W sytuacji, gdy broń nie może być przechowywana w warunkach zabezpieczenia, które ustanawia § 5 tego rozporządzenia, jej posiadacz powinien zachować szczególną ostrożność
Osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, przechowują broń i amunicję w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

Czyli bezpośrednio w uzasadnieniu wychodzi, że problemem był brak S1.

Dla mnie takie trzymanie broni to idiotyzm, no ale sam ciekaw jestem co by sąd zrobił za kradzież sejfu z bronią - a nie kradzież broni zostawionej luzem w aucie. Jeżeli jest taki wyrok to chętnie przeczytam.
Awatar użytkownika
arconi
Reactions:
Tematy: 6

Post autor: arconi »

BigCoal pisze: 12 lutego 2024, 10:47 [...]
Czyli bezpośrednio w uzasadnieniu wychodzi, że problemem był brak S1.

Dla mnie takie trzymanie broni to idiotyzm
[...]
Że tak napiszę - fajne mamy te sądy, nie?
BigCoal pisze: 12 lutego 2024, 10:47 sam ciekaw jestem co by sąd zrobił za kradzież sejfu z bronią - a nie kradzież broni zostawionej luzem w aucie. Jeżeli jest taki wyrok to chętnie przeczytam.
Ktoś wie jak się skończyła dla właściciela ta sprawa ?

Bo o coś takiego chyba kolega @Królik i Ty pytacie...
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
Awatar użytkownika
cardil
Reactions:
Kontakt:

arconi pisze: 12 lutego 2024, 11:39 Ktoś wie jak się skończyła dla właściciela ta sprawa ?

Bo o coś takiego chyba kolega @Królik i Ty pytacie...
Ciekawe. Może jakiś policjant wie co się wydażyło...

Z tego, co szukałem w necie, to dość często znajdują sprawcę i przyklepują mu solidne zarzuty. Nie widziałem sytuacji, gdzie właściciel ukradzionej szafy S1 miałby nieprzyjemności — zarówno przy kradzieży z domu czy to z samochodu.
Zbigniew Rybka
Reactions:
Tematy: 19

Post autor: Zbigniew Rybka »

Z mojego doświadczenia z zawodów zagranicznych - organizator zawsze zapewniał miejsce strzeżone do przechowywania broni i akcesoriów i brał za nią pełną odpowiedzialność (chociaż nigdy nie było potrzeby jej ponoszenia). Kosztowało to dodatkowe kilka euro i było bardzo wygodne, zwłaszcza, że z miejsca zamieszkania do strzelnicy bywało daleko :-D.
W. Moore .36 L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 L. Renzo, Alamo Rifle .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
rokada
Reactions:
Tematy: 0

Post autor: rokada »

cardil pisze: 12 lutego 2024, 04:05 Powiedzmy, że szafa jest przykręcona do ramy samochodu a w środku znajduje się nadajnik GPS podający pozycję (być może nawet z funkcją zdalnego odcięcia zapłonu) - https://allegro.pl/oferta/mini-lokaliza ... 2791331514
Nasze prawo nie jest prawem precedensowym. W razie kradzieży tego samochodu prokurator zapewne postawi sobie najważniejsze pytanie "czy broń była wystarczająco zabezpieczona przed dostępem osób nieuprawnionych". To, jaka będzie odpowiedź, zależeć będzie od wielu mniej lub bardziej merytorycznych czynników - od "kogo zna i ile forsy ma właściciel broni" przez "jak długo stał tam ten samochód" i "czy miejsce jest ogólnie znane jako źródło zasilania dziupli" do "ile egzemplarzy i jakiego rodzaju broni było tam przechowywane i kto o tym wiedział".
Szafa S1, stojąca w garderobie Twojego mieszkania na 6. z 10 kondygnacji, mającego porządne drzwi i zamki, bedzie oceniona pod tym wzgledem na pewno inaczej, niż ta sama szafa w przypadku ustawienia jej w piwnicy tego samego budynku, z drzwiami do kondygnacji -1 wykonanymi z płyty pilśniowej, zamkniętymi na zamek, który byle nastolatek otwiera zagiętym wkrętakiem, drzwiami do Twojego pomieszczenia piwnicznego wykonanymi z drewnianych listew 3cm x 3cm, osadzonymi w ażurowych "murach" z cegły i zamkniętymi na kłódkę, którą wspomniany nastolatek w 20 sekund ukręci niespełna półmetrowym łomikiem.
Awatar użytkownika
duber
Reactions:
Tematy: 38

Post autor: duber »

Rozumiem że to dział piaskownica przed zdaniem na patent ?
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Awatar użytkownika
Mumin_
Reactions:
Tematy: 10

Post autor: Mumin_ »

Szafa/kasetka S1 w samochodzie ma jedno podstawowe zastosowanie: jak nas żona będzie wiozła w stanie nieważkości i w tym samym samochodzie będzie broń, to art. 51 i 18 nie będą miały zastosowania.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
rokada
Reactions:
Tematy: 0

Post autor: rokada »

Krolik pisze: 12 lutego 2024, 08:50 Co mnie obchodzi to, że osoba nieuprawniona uzyskała dostęp, skoro wypełniłem wszystkie wymagania UoBiA oraz rozporządzenia, w tym art. 32?
W artykule, który przywołałeś, jest nie tylko ust. 2, lecz również ust. 1. IANAL, ale sądzę, że gdyby ust. 2 wystarczał, to raczej by nie było ust. 1. Obstawiam, że organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości będą oceniały, czy dochowałeś należytej staranności - i obawiam się, że np. S1 zakotwione do ściany schronu bojowego pozycji olsztyneckiej może nie zostać ocenione pod tym względem pozytwnie.
Awatar użytkownika
Krolik
Reactions:
Tematy: 3

Post autor: Krolik »

To nie ja go przywoływałem, a ani UoBiA, ani rozporządzenie nie określa miejsca, w którym ma stać szafa, a jedynie to, jakie wymagania ma ona spełniać.
BigCoal
Reactions:

Post autor: BigCoal »

rokada pisze: 12 lutego 2024, 18:14
Krolik pisze: 12 lutego 2024, 08:50 Co mnie obchodzi to, że osoba nieuprawniona uzyskała dostęp, skoro wypełniłem wszystkie wymagania UoBiA oraz rozporządzenia, w tym art. 32?
W artykule, który przywołałeś, jest nie tylko ust. 2, lecz również ust. 1. IANAL, ale sądzę, że gdyby ust. 2 wystarczał, to raczej by nie było ust. 1. Obstawiam, że organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości będą oceniały, czy dochowałeś należytej staranności - i obawiam się, że np. S1 zakotwione do ściany schronu bojowego pozycji olsztyneckiej może nie zostać ocenione pod tym względem pozytwnie.
Czym się różni samochód od domu parterowego? :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”