Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Moderator: Moderatorzy WBP

MaciekGun
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 31 lipca 2025, 21:54
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: MaciekGun »

Witam

Jestem można powiedzieć zwierzakiem w temacie, od przyszłego roku chce pojeździć na zawody po Polsce aby lepiej zaznajomić się z zawodami i zdobyć doświadczenie. Obecnie trenuję Drill + klubowe zawody aby zmieć licencje na przyszły rok.

Szukałem informacji jak temat zabezpieczenia broni podczas pobytu na zwodach jest rozwiązywany przez zawodników i licho z tym.
Na YT cisza, na forum luźne dywagacje i interpretacje jak policja, prokuratura, sąd podjedzie do danego zapisu gdy X uważa że interpretuje go tak czy inaczej. Nikt jawnie z uczestników nie napisze, że startując robię tak czy inaczej gdyż i tak jest to jazda 60km na ograniczeniu 50km.


Mamy ustawę z 1999r. Wtedy było pewnie kilkanaście tys. obywateli, którzy posiadali broń na przeróżne pozwolenia.

Mamy rozporządzenie z 2014r czyli z przed 11 lat. Wtedy pozwoleni miało już pewnie kilkadziesiąt tysięcy obywateli.


Obecnie mamy około 350tys. Obywateli z pozwoleniem w większości ze sportowym i kolekcjonerskim i liczba ta co roku wzrasta.

Jedna grupa strzelców którzy coś robią pod siebie to myśliwi w kwestii przepisów i aby im czegoś nie zabrać. Pewnie dlatego że dużo polityków lubi upolować jelonka lub lubią sobie upolować jakiegoś żołnierza na warcie strzelając na poligonie po znajomości bez reperkusji z żadnej ze stron.

PZSS jak każdy związek sportowy w Polsce o tożsamości z głębokiej komuny leci po swojej aby jak najwięcej kasy wydoić i się powozić po świecie.


Potrzebna była by nowelizacja ustawy lub nowe rozporządzenie o zakres tak prozaiczny jak czyszczone broni czy treningi na sucho, gdzie amunicja jest zamknięta w S1, a broń leży swobodnie leży w mieszkaniu.

Opisanie zakresu dla przewożenia lub przetrzymywania broni poza miejsca zamieszkania, zameldowania gdzieś masz szafy S1. Zawody, szkolenia etc.gdzie ciężko o S1.

A u nas nie ma co ukrywać przepisy na każdy kroku pozwalają na wolną interpretację ze strony Policjanta (wystarczy że trafisz na karierowicza któremu szkoda że masz hobby), później wolna interpretacja przez prokuratora i na końcu jeszcze inna przez niezawisłych sędziów.

To samo ma jeżdżąc do WINB zgłaszając budowy do obioru niby jest jeden druk napisana jasno co ma być załączone ale co województwo to inspektor, kierownik inaczej interpretuje pod siebie. Albo zrobisz co jemu się uważa że ma być albo nie sprzedasz budowy.

Na zawody

Najlepiej przenośny S1 na broń krótką, 30kg może być do auta i do hotelu. Ustawa i rozporządzenie nie mówią o kotwieniu. To jest tylko w normie dla urządzeń S1. Policjancie dostali wytyczne ma być zakotwione, trafisz na karierowicza zawistnego to cię obsmaruje ty się tłumacz.

S1 w samochodzie - leży w kwestii luźnej interpretacji policjanta, prokuratora, sędziego. Na własną odpowiedzialność.

Masz długą na zawody lub dwie (karabin, strzelba) to już rodzi się problem o ile nie robisz Dom - Zawody - stanowisko strzeleckie - Dom. Bez zatrzymywania się na siku lub nie jedziesz z kimś. Kto przypilnuje plecaka lub walizki to jesteś w czarnej.

Jak organizatorzy pozwalają przechować w magazynie to luz. nie ma, a trzeba zostać na 2 dni rodzi się problem.

Broń zawsze przy du*** w zasięgu ręki.

Możesz jechać z kimś, osoba ta musi mieć również równoważne pozwolenie co ty. Tylko czy twój znajomy na zawody jest na tyle zaufany, że nie wykorzysta twojej broni do celów niezgodnych z prawem.
Żona, dziewczyna, brat, ojciec nie może zostać sam z bronią w samochodzie nie mając pozwolenia 6m-c do 8 lat na klatę, nic z tego że ma papiery prowadzącego strzelani i jest twoim trenerem.


Nie ma w ustawie, rozporządzeniu nic o możliwości zastosowanie blokady zamków lub lufy. Których próba zdejmowania siłowa skończyła by się uszkodzeniem broni.

Przez nadepnę 2 lata nic się z tym nie zmieni. Rządzący nie maja tego na budziku.
W tv czy prasie przewijaj się tylko sporadycznie artykułu czy reportaże wskazujące wzrost zainteresowania strzelectwem sugerujące aby zrobić dostęp bardziej rygorystyczny.

Nic o lobbowaniu za zmianą przepisów na bardziej przyjazne na to aby uporządkować ustawę rozporządzenie do realiów roku 2025 a nie 1999.
Za 2 lata iczba obywateli z dostępne może przekroczyć 500tys. Z taką liczbą trzeba się już liczyć.

A żeby przyszły rząd chciał coś zmienić musi być lobbowany, przez społeczność strzelców sportowych lub kolekcjonerów. Inaczej nadal będziemy się zastanawiać czy jak przyjdzie policjant na umówioną kontrolę broń będzie rozkręcona do czyszczenia gdyż coś się zacinała na strzelaniu czy nie zabiorą pozwolenia chociaż amunicja była zamknięta w sejfie lub jak będziesz ćwiczył na sucho ze zbijakami lub laserem i pójdziesz otworzyć drzwi.

Taka luźna dywagacja.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1448
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: VIS »

Temat wałkowany przez 16 stron. A autorowi powyższego posta sugeruję, aby nauczył się najpierw pisać z poszanowaniem polskiej gramatyki, zastanowić się co chce przekazać albo o co się chce konkretnie zapytać. Potem dopiero napisać dokładnie to co chce przekazać, a następnie jeszcze raz przeczytać. Nie wiem jak inni koledzy, ale ja z powyższego postu niewiele rozumiem.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
WojciechG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 509
Rejestracja: 30 października 2024, 18:28
Tematy: 1
Lokalizacja: Bruksela
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: WojciechG »

@MaciekGun!!! Próbowałeś tego?
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2072
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: wujo1 »

Skrajnie merytoryczny materiał na temat przechowywania.
Pierwszy jaki spotkałem, gdzie autor poza własnym przekonaniem powołuje się na szereg spraw sądowych i komunikację z policją.

1986lukasz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 04 października 2024, 13:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: 1986lukasz »

Podsumowanie dla zwykłych strzelców niedzielnych:
- nie trzeba kotwić
- amunicja może być w magazynkach
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2072
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: wujo1 »

1986lukasz pisze: 23 grudnia 2025, 22:58 Podsumowanie dla zwykłych strzelców niedzielnych:
- nie trzeba kotwić
- amunicja może być w magazynkach
Nie trzeba, ale się zaleca. Chodzi o subiektywną ocenę dochowania należytej staranności.
Co do ammo, to myślę, że to jest jasne dla wszystkich.
Awatar użytkownika
Zyzio2klamki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 515
Rejestracja: 10 grudnia 2024, 21:28
Tematy: 5
Lokalizacja: 49°11′49″N 20°04′12″E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: Zyzio2klamki »

Czy kotwienie za pomocą kołków 6mm jest dochowaniem należytej staranności czy dopiero stan ten zaczyna sie od 12mm w koszulce PCV czy raczej kotwa chemiczna?
Jaka norma opisuje sposób kotwienia i czy wystarczą zwykłe wkręty czy muszą być utwardzone?
Spór powstaje tylko dzięki pysze,
a mądrość jest przy tych, co przyjmują radę.
Ks. Przysłów 13:10
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2004
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 26
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: Artkor »

wujo1 pisze: 24 grudnia 2025, 10:28 Nie trzeba, ale się zaleca. Chodzi o subiektywną ocenę dochowania należytej staranności.
Co do ammo, to myślę, że to jest jasne dla wszystkich.
Co do ammo może tak ale "Nie trzeba, ale się zaleca" nie jest dla mnie ani trochę jasne. ;)
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10755
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 60
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: duber »

Ja się nie dziwię nowym z żółtym nickiem że zadają pytania sto razy poruszane
Ja się dziwię starym że setny raz próbują udowodnić swoją rację
308, 7.62x39,7.62x54, 7.65 Browning, 223, 22lr, 9x19, 9x18, 12/70, 357, 38
Awatar użytkownika
Zyzio2klamki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 515
Rejestracja: 10 grudnia 2024, 21:28
Tematy: 5
Lokalizacja: 49°11′49″N 20°04′12″E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: Zyzio2klamki »

WojciechG pisze: 01 sierpnia 2025, 06:25 @MaciekGun!!! Próbowałeś tego?
Nie wierzę, że przeszedł badania. A jeżeli jeszcze jest przed nimi, to chciałbym poznać nazwisko psychologa i psychiatry który mu to podpisze. Tak przeczytałem cały ten wylew niepozbieranych myśli polecam udanie się do dobrego lekarza.
Spór powstaje tylko dzięki pysze,
a mądrość jest przy tych, co przyjmują radę.
Ks. Przysłów 13:10
SAYR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 20 maja 2020, 18:32
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: SAYR »

MaciekGun pisze: 31 lipca 2025, 22:16Obecnie mamy około 350tys. Obywateli z pozwoleniem
Raczej bliżej 250k.
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10755
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 60
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: duber »

A znam kilku z pozwoleniem ale bez broni :-?
308, 7.62x39,7.62x54, 7.65 Browning, 223, 22lr, 9x19, 9x18, 12/70, 357, 38
Awatar użytkownika
1krzysztof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1271
Rejestracja: 17 sierpnia 2005, 16:04
Tematy: 40
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: 1krzysztof »

Ciekawe - wszystkie (z jednym wyjątkiem) przytoczone na filmie przykłady lekceważącego stosunku do zasad przechowywania broni i amunicji dotyczyły myśliwych.
W dodatku z błędnie podaną przez prowadzącego informacją (uzasadnieniem) o przewadze ilościowej myśliwych w ogólnej liczbie posiadaczy pozwoleń.
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2072
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: wujo1 »

Artkor pisze: 24 grudnia 2025, 12:09
wujo1 pisze: 24 grudnia 2025, 10:28 Nie trzeba, ale się zaleca. Chodzi o subiektywną ocenę dochowania należytej staranności.
Co do ammo, to myślę, że to jest jasne dla wszystkich.
Co do ammo może tak ale "Nie trzeba, ale się zaleca" nie jest dla mnie ani trochę jasne. ;)
Trudno. Damy radę obaj z tym żyć. Film wyjaśnia wszystko, w tym kwestię "zaleca się". Tak samo, jak żaden przepis nie zobowiązuje nas do zamykania szafy. Ale serdecznie polecam jej zamykanie.
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2072
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni podczas zawodów poza miejscem zamieszkania

Post autor: wujo1 »

1krzysztof pisze: 24 grudnia 2025, 17:13.
W dodatku z błędnie podaną przez prowadzącego informacją (uzasadnieniem) o przewadze ilościowej myśliwych w ogólnej liczbie posiadaczy pozwoleń.

Czemu błędnie? Pozwoleń łowieckich jest najwięcej (140tys). Kolekcja na drugim miejscu - 93 tys.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”