Czy karabinki 9mm mają sens?

Moderator: Moderatorzy WBP

wojtekr83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 109
Rejestracja: 24 września 2015, 18:28
Tematy: 4
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: wojtekr83 »

Mi sie zdaje, ze nie wszyscy przeczytali glowne pytanie tego tematu, ktore znajduje sie w poscie .... (a wrecz mam taka nadzieje, bo inaczej, to by zle swiadczylo) .... i odpowiadaja tylko na pytanie zawarte w temacie watku.
Nie ma takiego celu, w ktorego nie dalbym rady spudlowac !

Tikka T3x Tac A1, PWS MK112 , Aero M4E1, Fabarm STF12 Compact 11", HK P30L , HK SFP9 OR, HK SFP9
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10784
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 61
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: duber »

Ale to tu normalne ze po pięciu postach juz nie piszę się na temat
Całe szczęście że większość jest po badaniach psychiatrycznych i nie ma tu gróźb :roll:
308, 7.62x39,7.62x54, 7.65 Browning, 223, 22lr, 9x19, 9x18, 12/70, 357, 38
qwert_2017
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 01 kwietnia 2017, 23:07
Tematy: 138
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: qwert_2017 »

MCH pisze: 02 listopada 2023, 15:15 Tu masz aktualną ofertę na klasyczne 7.62x39 po 1,59 za sztukę. https://wunderwaffe.pl/pl/shop/amunicja ... szt~p49743
Zapewne do tego kolega referował.
Czy to jest kaliber rodem z dawnego ZSRR?
Czy w obecnych czasach nie będzie problemu z dostępnością?
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 831
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: Krolik »

duber pisze: 02 listopada 2023, 19:04 Całe szczęście że większość jest po badaniach psychiatrycznych i nie ma tu gróźb :roll:
A w pędzel kolega chce? :-D
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10784
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 61
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: duber »

Hmmm ważne aby się nie obrażać i obracać groźby w żart :shock:
308, 7.62x39,7.62x54, 7.65 Browning, 223, 22lr, 9x19, 9x18, 12/70, 357, 38
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10784
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 61
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: duber »

Królik a wykopałem dziś gazetę Strzal z 2021 roku. Temat o sigu.320 chyba
Pisali tam że Królik pomógł zamontować koli.
Brałeś w tym udział?
308, 7.62x39,7.62x54, 7.65 Browning, 223, 22lr, 9x19, 9x18, 12/70, 357, 38
Awatar użytkownika
Krolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 831
Rejestracja: 12 września 2021, 10:00
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: Krolik »

Chyba o M18. W tym to tak, pomagałem.
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10784
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 61
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: duber »

Tak M18 dokładnie :piwo:
308, 7.62x39,7.62x54, 7.65 Browning, 223, 22lr, 9x19, 9x18, 12/70, 357, 38
Awatar użytkownika
teku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1265
Rejestracja: 15 listopada 2022, 20:49
Tematy: 22
Lokalizacja: Tarnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: teku »

qwert_2017 pisze: 02 listopada 2023, 15:10 Jaki kaliber do AK kosztuje 1,6zł za nabój?
Oczywiście jedyny słuszny: 7,62x39 - jednak przyznaję rację, pomyliłem się - 556,50 zł / 350 sztuk = 1,59 zł/sztuka, a nie jak błędnie podałem 1,60 zł ;laughing:
U Leśnego
Na wszelki wypadek kupiłem wiadra dwa ;laughing:

Policz, że średnio trening to minimum 50 sztuk - więc taka "konserwa" to 6 treningów. Teraz policz oszczędności w stosunku do .223

Czyli masz (w kolejności cen rosnąco):
- .22 = 0,48 zł / szt.
- 9x19 = 1,00 zł/szt.
- 7,62x39 = 1,59 zł/szt.
- .223 = 1,95 zł / szt.

Twoje pytanie w sumie dotyczy budżetu więc odpowiadam, za 10 zł strzelisz:

- 20 razy z .22
- 10 razy z 9x19
- 6 razy z "kałaszka"
- 5 razy z "ałera"

Licząc "na trening 50 strzałów" i 4 treningi na miesiąc, masz miesięczny koszt treningów:
- .22 = 96 zł
- 9x19 = 200 zł
- 7,62x39 = 318 zł
- .223 = 390 zł

Dodam tylko, że uczenie się na mniejszym (tańszym) kalibrze jest więcej jak słuszne.

Sam mam AR w .22 i jak z czasem opanuję go na poziomie przynajmniej dobrym, kupię wtedy .223.
.177, .22, .223, .25, 7.62×25, 7.62x39, 7,62×51, 7,62x63, .32ACP, 9x18, 9x19, .44, 12/70, i.... była statyka jest IPSC :)
Awatar użytkownika
Cloudfactory
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 04 sierpnia 2020, 13:41
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: Cloudfactory »

qwert_2017 pisze: 02 listopada 2023, 19:06 Czy to jest kaliber rodem z dawnego ZSRR?
Czy w obecnych czasach nie będzie problemu z dostępnością?
Tak, to jest kaliber z ZSRR i będzie tak długo dostępny jak długo będzie żyła legenda kałacha (czyli zawsze). Polecam ;)
7.65x17 (Zastava M70); .357/.38 (S&W 586) ; 7.62x25 (PPSz); 9x18 (PM, PM-63); 9x19 (P-08; CZ P-09); 7.62x39 (AKM); 7.92x57 (Kar98k); .22LR (CZ 457); 12/76 (Maverick 88)
Awatar użytkownika
Typhoon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 10 stycznia 2023, 19:36
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: Typhoon »

Jak chcecie jeszcze taniej to replika ASG też będzie dobra - piszę całkiem serio.
Składanie się, ściąganie spustu, "dynamika" - i to zawsze lepiej jak coś wleci w tarcze niż na sucho.
Jeśli chodzi o finanse to na pewno lepiej wykonać 10 treningów z ASG niż jeden z 223
Miałem ostatnio rozkminę co jest lepsze - treningi i strzelać z taniej ammo za 2zł, mieć średnie skupienie (niesatysfakcjonujące) ale więcej amunicji zużyć czy strzelać z ammo match za 6zł, strzelać 3x mniej ale mieć skupienie na "5zł" :D
22lr / 9mm / .223 / 7.62 / 12ga
makak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 24 sierpnia 2022, 11:42
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: makak »

Zawsze mi się wydawało że strzelectwo to aż i tylko zabawa, więc sens ma wszystko co sprawia danej osobie przyjemność. Dlatego jak kogoś bawi strzelanie z karabinka 9mm, powinien sobie taki kupić i radośnie strzelać.

Finansowo to się wg mnie nie spina - biorąc pod uwagę koszt zakupu kolejnego karabinka vs kupowanie amunicji .223 do tego który już pewnie macie - ale czy czy cokolwiek (poza sprzedaniem całej broni i rzuceniem tego hobby) ma tu finansowe uzasadnienie?
Awatar użytkownika
MCH
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 323
Rejestracja: 20 czerwca 2017, 19:22
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: MCH »

Wszystkim zainteresowanym proponuję obejrzeć całkiem niezłe materiały na angielskojęzycznym YT, one całkiem nieźle opisują temat PCC / PDW w tym zalet i wad:







Ja podejmując decyzję odnośnie zakupu (a tak jak wcześniej pisałem, sam byłem bardzo sceptyczny odnośnie karabinków 9mm) oglądałem między innymi te materiały i pomogło mi to w podjęciu decyzji.
Awatar użytkownika
Gregski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 05 września 2023, 10:31
Tematy: 3
Lokalizacja: Na Kociewiu lub na morzu
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: Gregski »

makak pisze: 05 listopada 2023, 09:41 Finansowo to się wg mnie nie spina - biorąc pod uwagę koszt zakupu kolejnego karabinka vs kupowanie amunicji .223 do tego który już pewnie macie - ale czy czy cokolwiek (poza sprzedaniem całej broni i rzuceniem tego hobby) ma tu finansowe uzasadnienie?
Dokładnie, finansowo to całe hobby się nie spina 😁.
Ja mam i .223 i 9mm. I parę innych rzeczy. I jeszcze mam ochotę coś dokupić. (Jestem na etapie negocjacji w sprawie zakupu nowej szafy). Jeśli negocjacje potoczą się pomyślnie to będę się rozglądał za SMLE No.1 MK III.
A czy to rozsądne?
A co to ma do rzeczy???
Tu będzie jakaś głęboka sentencja, tylko w tej chwili nie mam czasu poszukać czegoś odpowiedniego.
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10784
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 61
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy karabinki 9mm mają sens?

Post autor: duber »

Zakup karabinka zależy od negocjacji szafy?
A jak nie udadzą się to co wtedy?
Przez parę stówek nici z zakupu?
Przeczytaj swoje ostatnie dwie linijki :-D
Mnie też serce bolało jak drugą musiałem kupić bo 308 z kompensatorem nie wchodziło na wysokość,😐
308, 7.62x39,7.62x54, 7.65 Browning, 223, 22lr, 9x19, 9x18, 12/70, 357, 38
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”