Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: Ultra3000 »

5 zł za elaborowane 6.5 CM? Na jakich komponentach? Pocisk Berger Hybrid Target 140 gr to pewnie teraz po niecałe 4 zł...właśnie sprawdziłem: 4.80 zł :) za spłonkę trzeba dać ok 0.90 zl, proch VV to że 1.20 zł i jedno użycie łuski (np Lapua) z 0.70 zł to w sumie daje ok 7.50 zł za nabój. Pewnie da się złożyć taniej, ja wyliczyłem na szybko komponenty po obecnych cenach z których ja elaborowalem swoje.

Tak na szybko podliczylem teraz "moje" wypady na Marynino po obecnych cenach i wyszło by ok 1900 zł miesięcznie (4x w tygodniu) czyli 25-30% drożej niż wtedy gdy jeszcze było normalnie.
Ostatnio zmieniony 29 marca 2023, 22:27 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
turcin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 09:29
Tematy: 7
Lokalizacja: Szczęsne GM
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: turcin »

Hornady eldm 147gr 2,8 splonki Fiocchi kupiłem w zeszłym tyg po 50gr VV555 lub RS60 w podobnej cenie naważka ca 1,2, łuska 0,70 Lapua lub mam odstrzelone S&B. No to 5,20
Gra w Tetrisa nauczyła mnie jednego, jak się dopasujesz to znikniesz.
Pompka Mossberg, Arex Delta Gen 2, Czesia P09 9x19, Bergara B14 BMP 6.5 Cm, Canik Rival, CZ457 24"
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: Ultra3000 »

Czyli dobrze wyliczyłem swój nabój. Ta różnica 2 zł między Twoim wyliczeniem to właśnie różnica ceny w pocisku. U mnie Berger latał pięknie. Próbowałem później jeszcze zrobić nabój na Scenarze 139 gr ale nawet wynikami się nie zbliżyłem do Bergera. Może jak bym próbował jeszcze to by coś z tego wyszło ale wtedy sprzedałem już cały sprzęt i zakończyłem zabawę z LR.

Właśnie zauważyłem że masz w opisie Bergara B14 BMP :) właśnie też taka miałem i bardzo miło wspominam.
Ostatnio zmieniony 30 marca 2023, 14:06 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Kama_vr6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwietnia 2019, 21:10
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: Kama_vr6 »

W Łódzkim na szczęście zaczyna się coś dziać z dłuższymi osiami więc można myśleć o LR :)

U mnie (też z Łodzi) wygląda to tak:

1. Karabin Howa .223 w osadzie Oryx - jakieś 6 000 zł
2. Optyka Vortex Strike Eagle 5-25 - jakieś 3 500 zł
3. Montaż pierścienie - jakieś 250 zł
4. Torby, mata, worki - licz jakiś 1 000 zł
5. Porządny bipod z aliexpress - 350 zł
6. Amunicja GGG - jakieś 4.5 zł za kulkę
7. Sprzęt do elaboracji - jakieś 4 000 zł
8. Zawody - nie wiem.
9. Treningi - jakieś 500 za amunicję + koszt strzelnicy.

Problemem jest czas. Sprzęt do elaboracji kupilem równo rok temu, a przez cały ten czas odspłonkowałem chyba tylko 300 łusek... Od lipca nie byłem na dłuższej osi ani razu - praca, dom, dzieci etc.

Zastanów się czy masz sporo wolnego czasu - jak tak to martw się o koszty. Jak nie masz go za wiele to kupuj sprzęt :)
turcin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 09:29
Tematy: 7
Lokalizacja: Szczęsne GM
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: turcin »

Ultra3000 pisze: 29 marca 2023, 22:35 Czyli dobrze wyliczyłem swój nabój. Ta różnica 2 zł między Twoim wyliczeniem to właśnie różnica ceny w pocisku. U mnie Berger latał pięknie. Próbowałem później jeszcze zrobić nabój na Scenarze 138 gr ale nawet wynikami się nie zbliżyłem do Bergera. Może jak bym próbował jeszcze to by coś z tego wyszło ale wtedy sprzedałem już cały sprzęt i zakończyłem zabawę z LR.

Właśnie zauważyłem że masz w opisie Bergara B14 BMP :) właśnie też taka miałem i bardzo miło wspominam.
Abo obniżyć koszty wybrałem pocisk, który powinien bardzo dobrze latać i nie kosztować za dużo. Druga opcja to eldx 140gr ten wiem, że jest git w Bergarze, pokazywali na grupie na fb. Wybrałem cięższy żeby dalej lecąc mniej wytracał prędkość. Jeszcze nie wystrzeliłem, bo na proch czekam😤
Gra w Tetrisa nauczyła mnie jednego, jak się dopasujesz to znikniesz.
Pompka Mossberg, Arex Delta Gen 2, Czesia P09 9x19, Bergara B14 BMP 6.5 Cm, Canik Rival, CZ457 24"
turcin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 09:29
Tematy: 7
Lokalizacja: Szczęsne GM
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: turcin »

Kama_vr6 pisze: 29 marca 2023, 22:56

Problemem jest czas. Sprzęt do elaboracji kupilem równo rok temu, a przez cały ten czas odspłonkowałem chyba tylko 300 łusek... Od lipca nie byłem na dłuższej osi ani razu - praca, dom, dzieci etc.

Zastanów się czy masz sporo wolnego czasu - jak tak to martw się o koszty. Jak nie masz go za wiele to kupuj sprzęt :)
Ja odspłonkowałem w dwie godziny 120 łusek 6,5 Cm i ze 250 9x19. To nie zabiera aż tak duzo czasu. Trzeba się tylko zorganizować. A jest o co walczyć
Gra w Tetrisa nauczyła mnie jednego, jak się dopasujesz to znikniesz.
Pompka Mossberg, Arex Delta Gen 2, Czesia P09 9x19, Bergara B14 BMP 6.5 Cm, Canik Rival, CZ457 24"
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 261
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: V@A »

prycek26 pisze: 28 marca 2023, 21:38 Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Niestety kaliber .22LR w ogóle mnie nie kręci ...
a szkoda , bo to bardzo fajna zabawa , ja z corka czesto wyskakujemy na strzelnice i bierzemy tylko karabinki .22

Obrazek

Obrazek
The older I get, the less I care about your feelings....
makak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 24 sierpnia 2022, 11:42
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: makak »

To jest kwestia podejścia do hobby p.t. strzelctwo - czy kręcą nas jak najlepsze wyniki, terningi w reżimie itp. itd. czy może tak jak ja - ma to być po prostu relaks, gdzie chodzi o przyjemne sędzenie czasu z kolegami na świeżym powietrzu, popykanie do blaszek i samą radość z pociągania spustu i repetowania.

Dodatkowo moje hobby to strzelectwo, a nie jazda samochodem godzinę-dwie na strzelnicę która ma oś na 300 czy 800 metrów. Strzelnica 5 minut od domu ma oś na 100, więc wybór był jasny - poszedłem w 22lr i CZ457 i wolę sobie radośnie pykac do blach i wywalać po pięć paczek amunicji na wyjście na strzelnicę i nawet tego nie odczuć. 250 sztuk .308 już by bolało.
BISKUPKING61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1353
Rejestracja: 19 grudnia 2004, 00:07
Tematy: 110
Lokalizacja: POZNAŃ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: BISKUPKING61 »

Też lubię postrzelać z małego kalibru, bo to i satysfakcja, i radocha, i koszta, i dostępność strzelnic. Zwłaszcza, że mam karabinki i z optyką , i z diopterem, i wreszcie historyczne. Ale skoro temat jest o LR (zrozumiałem, że intencją pytającego były aspekty strzelania cz-300+), to po co posty o "lr" :583: ?
Myślę, że temat "mini Long Range" jest b. ciekawy i godzien osobnego wątku.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: piotrjub »

Mini LR to byłby dystans 300m dla centralnego zapłonu powiedzmy 308Win. Dla 22LR do jest normalny LR. A 400-600m to hartcore :-D
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3753
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: bezduszny »

No to takie pytanie... bo w zasadzie w temacie.

Howa 1500 ORYX vs Savage Axis II ORYX ... co lepsze ?
Wyglądają na obrazku w zasadzie tak samo... z małymi różnicami.

Howa ma dłuższą lufę 24" ale chyba nie ma szyny.
Axis II ma ciut krótszą lufę bo 22" ale ma już szynę 20MOA.

Axis ma gwint 1/7 a Howa 1/8

Pytanie do tych co "macali" i strzelali... w którym spust jest lepszy ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: jarecki13 »

Co do Howa mogę tylko powiedzieć tyle ,że spust bym porównał do Tikka t1x , różnica jaka występuje to ,że Tikka nie ma luzu wciskasz i strzela w Howa masz kilka mm drogi aby poczuć opór i spust przełamuje się praktycznie tak samo , z tego co wiem w Howa można wyregulować ten luz, ale do jakiego stopnia to nie jestem w stanie Ci powiedzieć bo jeszcze się nie bawiłem regulacją , co do oporu spustu w Howa można szybko zejść na niski zakres nacisku wystarczy wymienić sprężynkę spustu - tak samo jak w Tikka ewentualnie z oryginalnej sprężynki obciąć jeden zwój (są filmiki na youtube ), co do wad w Howa to praca zamka to nie jest to samo co w Tikka - ma luzy w całym zakresie (360 stopni) - oczywiście po odciągnięciu go , druga wada to obrót zamka chyba 90 stopni co mi osobiście dość przeszkadza bo trzeba się pilnować aby nie walnąć paluchami w lunetę . Jeśli mógł bym coś doradzić to brał bym Howa w Krg bravo bo osada jest naprawdę super przemyślana (jest dużo części do niej a jedną z fajnych rzeczy jest możliwość dociążenia tyłu tak aby karabin środek ciężkości miał zaraz przed magazynkiem) mi się udało taki zestaw złożyć za 5.800 a jak mi się uda sprzedać osadę Houge to cena jeszcze pójdzie w dół. Broń kupowałem w tym roku nową ,ale jest to model z 2021 r no i jest to 308 win 24'' a ty szukasz 223 rem.
Kama_vr6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwietnia 2019, 21:10
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: Kama_vr6 »

Co do spustu w Howa

Wystarczy wymienić sprężynkę na taką z długopisu (poważnie) I jest dużo, dużo, lepiej.
Awatar użytkownika
ImTheOne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1007
Rejestracja: 29 maja 2012, 22:10
Tematy: 20
Lokalizacja: KS Garda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: ImTheOne »

bezduszny pisze: 29 marca 2023, 16:23 No tu najsłabsze będzie PST II
Fajna luneta pod względem szkła i mechaniki.. ale fatalny krzyż do strzelania tzw. tarczowego.
Na .22LR za to daje radę :)
Bezduszny, wołam Cię :) Moje bieda-zestawy za ~10k chyba jednak dają radę na 800 m.
Tutaj masz foteczki i krótki opis: viewtopic.php?p=2078930#p2078930
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: andwal »

bezduszny pisze: 02 kwietnia 2023, 14:58 No to takie pytanie... bo w zasadzie w temacie.

Howa 1500 ORYX vs Savage Axis II ORYX ... co lepsze ?
Wyglądają na obrazku w zasadzie tak samo... z małymi różnicami.

Howa ma dłuższą lufę 24" ale chyba nie ma szyny.
Axis II ma ciut krótszą lufę bo 22" ale ma już szynę 20MOA.

Axis ma gwint 1/7 a Howa 1/8

Pytanie do tych co "macali" i strzelali... w którym spust jest lepszy ?
Axis to najbardziej budżetowy karabin Savage,trochę wystylizowany sztucer myśliwski na bardziej "taktyczny" do Howy Varmint to się nie umywa pod żadnym względem no chyba że do tych modeli z cienką ołówkową lufą.Równie dobrze możesz sobie najtańsza Atę kupić z lufą 20" i będzie to samo tylko dla niej nie ma Oryxa i możesz świrować na 100m do pudełek od zapałek bo dalej to już nie ma sensu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”