Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Moderator: Moderatorzy WBP

prycek26
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 16 lutego 2007, 12:15
Tematy: 1
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: prycek26 »

Dzień dobry,
Na wstępie powiem, że jestem nowicjuszem w temacie.
Chciałbym się dowiedzieć jakie są orientacyjne koszty (na przykład roczne - dla uproszczenia) posiadania hobby, które się nazywa LRS, jako iż dość poważnie zastanawiam się nad rozpoczęciem przygody z tą formą strzelectwa, a nie wiem czy mnie na to stać :)
Pomijam tutaj oczywiście sam zakup karabinu i optyki, gdzie w moim przypadku byłby to pewnie model Tikka T3X Tactical A1 (kaliber .308) i jakaś nienajgorsza luneta do 4-5 tyś zł.
Chciałbym brać udział w zawodach ze 3-4 razy w roku. Jestem z woj. łódzkiego. '
Z góry dziękuję za informacje.
Awatar użytkownika
Artur555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 23 września 2016, 17:25
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: Artur555 »

Cóż...prawda jest taka, że kosztuje tyle, ile wydasz ;)

Wiem, że nie pomogłem, ale tak to właśnie faktycznie jest.
Braterstwo.eu
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3247
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: biper »

Sam myślę o LR w nieodległej przyszłości, dlatego chyba bardziej doświadczeni koledzy się zgodzą (bo to na tym forum wyczytałem), że jeśli już, to lepiej na początek kupić lepszą (droższą) optykę, a ew. karabin później sobie wymienić..
Ja przynajmniej w tą stronę będę kombinował - raczej szkło za bliżej 6-10k, a karabin za 4-6k (.308).. [choć T3X A1 BARDZO mi się podoba :) ]

A co do kosztów - zależy tylko od Ciebie.. Bipod będzie niezbędny.. jaki i za ile - Twój wybór. Jak markowy, porządny to dolicz ze 1.5-2k.
A potem zerknij ile kosztuje ammo za sztukę (lub sprzęt do elaboracji), oszacuj jak często będziesz trenował i ile kulek poleci na treningu, to wyjdzie Ci średni koszt miesięczny.. Plus starty w zawodach LR (wpisowe po kilkaset PLNów + dojazdy + noclegi).
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
Artur555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 23 września 2016, 17:25
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: Artur555 »

Moim skromnym zdaniem to co warto najpierw rozważyć to jakie masz miejsce do trenowania, do któego jesteś skłonny jeździć. Nie ma wielu strzelnic, gdzie możesz bez zorganizowanego treningu (który też kosztuje parę stów) strzelać na więcej niż 300m. Ja między innymi z tego powody wybrałem 223. (tak wiem, zaraz ktoś powie, że to żaden long range, ale odsyłam do list startowych z f-class i zdarzają się tam, odważni strzelający z 223 na 800m, szacunek!). Mam w rozsądnej odległości dwie strzelnice, jedna 300 a druga 500 (czyli de facto też 300, bo na zawodach jest zwykle 300 i potem 600, więc nawet nie jestem w stanie tego dystansu sprawdzić na samodzielnym treningu). A zawsze można parę groszy zaoszczędzić na ammo.
Braterstwo.eu
Awatar użytkownika
Artur555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 23 września 2016, 17:25
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: Artur555 »

Team 99 Acadamy organizuje bardzo fajne treningi w Zielonce na poligonie. Tarczowe, gongi, co kto lubi. No ale to są koszty porównywalne z zawodami.

Może warto najpierw zaprzyjaźnić się z mniejszymi dystansami, jest też trochę lokalnych zawodów 100-200-300 i też zabawa jest przednia
Braterstwo.eu
Awatar użytkownika
ImTheOne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1007
Rejestracja: 29 maja 2012, 22:10
Tematy: 20
Lokalizacja: KS Garda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: ImTheOne »

Wszystko da się policzyć (-:

Z kosztów powtarzalnych:
Wyjazd do Marynina na 500 m: 4 h = 280 zł jednorazowo
Trening z Team99 w Zielonce: 4 h = 250 zł jednorazowo

Kulki: 100 szt. .308 Win GGG kosztuje około 650 zł
Kulki: 100 szt. .223 Rem 69 gr. kosztuje ok 450 zł

Paliwo z łódzkiego: 120 zł w obie strony
McDonalds po drodze: 30 zł.

Tak więc masz 800 - 1050 zł na jeden wyjazd, jak będziesz jeździł co miesiąc to wtedy masz 10-12 k PLN na samo strzelanie rocznie.

Broń i szpej - tu jest największa zmiennóść i górnej granicy nie ma.

Tikka pewnie 10, luneta - 5-25 k, montaż jaki sobie wymyślisz, ale pewnie 1,3 k - 2 k, w zależności czy chcesz Łuszczyka, Spuhr, Recknagel, bo przecież do Long Range potrzebujesz 20MOA skosu, albo 40, albo weźmiesz sobie z regulacją do 70 MOA... Dolicz bipod, magazynki, matę strzelecką (chyba że weźmiesz koc z domu) itp.

Możesz kupić karabin za 6 k i lunetę za 3 k, ale możesz kupić karabin za 15 k i lunetę za 16 k.
turcin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 09:29
Tematy: 7
Lokalizacja: Szczęsne GM
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: turcin »

Ja wiem, że trzeba mieć wszystko naj ale kupiłem lunetę za 3,2k Hawke Sidewinder i strzelałem z niej bez problemu na 800m w warunkach pogodowych przeciętnych i to na powiększeniu max x12 bo nie widziałem potrzeby ustawiać więcej. Cel był wyraźnie widoczny. Wiem, że lepsze są lepsze i obraz lepszy itd ale da się bez problemu używać i jest ok. (czekam już na napiętnowanie komentarzami :))). Raczej wolałem wziąć karabin, który był droższy, nie tak drogi jak Tikka A1 ale z fajną fabryczną alu osadą. Co do kosztów to prędzej czy później (pewnie prędzej) dojdziecie do wniosku, że lepiej elaborować niż kupować fabryczne. Sprzęt do tego zadania ca 4k ale zalety są ogromne. Amo dopasowane do karbinu najlepiej jak się da no i koszt amo niższy od fabrycznego. Ciężko powiedzieć ile niższy ( niektórzy mówią o 40 do 50% w porównaniu do amunicji fabrycznej średniej klasy, przy zastosowaniu dobrej łuski). Mi przy 6,5 Cm szacunkowa cena wyjdzie około 4,8zł za komponenty gdzie S&B HPBT czy FMJBT kosztyje 5,8 i nie daje mega wyników. Nie liczę oczywiście kosztów pracy przy elaboracji. Reszta to policzyć ile się amo wystrzeli. Trening 4h przy strzelaniu wolnym to nie więcej jak 100 naboi. Ja zużywam nawet mniej. Strzelam od niedawna z broni palnej, podejrzewam, że ilości amunicji mogą się wahać. Jak przyjmiesz 1k naboi na rok to chyba będzie dobra prognoza na początek. Do tego oczywiście koszty osi i paliwa.
Edit: ach i jeszcze zapomniałem dodać, że montaż mam dwu częściowy za kilka setek, nie Spuhr czy Lambda za 2k choć marzy mi się taki na bajerze :-D
Gra w Tetrisa nauczyła mnie jednego, jak się dopasujesz to znikniesz.
Pompka Mossberg, Arex Delta Gen 2, Czesia P09 9x19, Bergara B14 BMP 6.5 Cm, Canik Rival, CZ457 24"
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: piotrjub »

Dla mnie sprawa prosta - świetna nauka 100m-300m z 22LR, kup CZ 457 i jakąś fajną lunetę.
Zabawa i nauka przednia a koszt - nic tańszego raczej nie znajdziemy.
Coraz więcej zawodów LR ma również konkurencje 22LR, w maju na MP LR konkurencja 22LR
najszybciej zabrakło miejsc. Konkurencja 100-200-300m oraz dystans dodatkowy 400m.
Staram się ostatnio więcej strzelać trenować z 22LR aby nie nadwyrężać mocno budżetu.

Koszty, praktycznie nic lepszego od 457 nie kupisz, jak będziesz chciał mieć inną osadę to można samo żelazo kupić
a kolbę zamówić-kupić jaką chcemy, luneta - taka na jaką cię stać (ile możesz wydać).
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
g0trek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 16:32
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: g0trek »

prycek26 pisze: 28 marca 2023, 14:25 Chciałbym brać udział w zawodach ze 3-4 razy w roku.
Nie wiem jakie masz podejście do hobby (dowolnego, nie tylko strzelectwo), ale ja mam tak, że jak już się w coś bawię to chciałbym to robić stosunkowo często, czyli np. raz na tydzień, maksymalnie raz na dwa tygodnie (w sezonie oczywiście, bo zimą może to być mało przyjemny trening). Gdybym miał strzelać 3-4 razy w roku, a sprzęt w między czasie leżał by tylko w szafie to pewnie szybko bym zrezygnował z takiego hobby.
Zmierzam do tego, że jeżeli masz podobnie to nie jest istotne ile razy wystartujesz w zawodach tylko jak często będziesz trenował, bo to pochłonie lwią część kosztów. No i czy w okolicy masz gdzie trenować na wymaganym dystansie?

Z tego też powodu ja wybrałem 22LR (CZ 457 MTR), bo na grubsze kalibry bym chyba nie wyrobił finansowo :)
.22LR - 9x19 - .223 - .308
Awatar użytkownika
ImTheOne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1007
Rejestracja: 29 maja 2012, 22:10
Tematy: 20
Lokalizacja: KS Garda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: ImTheOne »

Mam małe dziecko, więc z kilku treningów w sezonie zszedłem do jeden na kwartał :( Taka rzeczywistość. Czy nie szkoda kasy na sprzęt? Nie, bo jak młody podrośnie to będę jeździł częściej. Z nim lub bez niego :)
A i jeszcze jaką satysfakcję mam jak coś trafię, że "jeszcze nie jest ze mną tak źle, jeszcze pamiętam jak się strzela".
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1414
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: zoom2 »

Zadam pytanie jako absolute beginner w temacie LR ale chcący zacząć.
Nie będę pytał o optykę, bo tu co do zasady mam wyrobione zdanie. Może później dopytam o bardzo konkretne pozycje, ale to później.
Skupmy się na CZ457.
Założenia takie:
1.Nie musi być to najtańsza konfiguracja karabinka ale taka by nie tracić niepotrzebnie ( że coś stracę to wiem) w kontekście modyfikacji które będę chciał robić.
2.Ma być tylko " pod optykę". Mechaniczne przyrządy mnie nie interesują
3.Ma być gotowy do strzelania z pudełka (po dodaniu optyki)
4.Na 100 procent będę wymieniał osadę na customową ale nie od razu.
5.Jaka lufa? Długość, profil.
turcin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 09:29
Tematy: 7
Lokalizacja: Szczęsne GM
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: turcin »

Obejrzyj sobie filmiki z testów różnych wersji systemu CZ457 i zobaczysz, że robi robotę co byś nie wziął. Więcej za w opiniach jest za wyborem systemu z lufą Varmint 20". Osadę weź taką, którą odsprzedaż. Zgaduję, że drewno pójdzie szybciej. Po varmincie widziałem chętnego, który za 300 gotów był wziąć, osada MTR może trochę droższa i pewnie też chętny się znajdzie.
Gra w Tetrisa nauczyła mnie jednego, jak się dopasujesz to znikniesz.
Pompka Mossberg, Arex Delta Gen 2, Czesia P09 9x19, Bergara B14 BMP 6.5 Cm, Canik Rival, CZ457 24"
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: piotrjub »

Jak moi koledzy pytali się o 457 to kolega Marek So mówi niech biorą MTR
Czyli coś podobnego z linku, trzeba patrzeć gdzie wyjdzie taniej,
do 22LR nie potrafił bym podać jakiegoś lepszego wyboru.
https://www.puchacz.net/karabinek-cz-45 ... -4674.html
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
g0trek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 16:32
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: g0trek »

> Jak moi koledzy pytali się o 457 to kolega Marek So mówi niech biorą MTR

Dokładnie taki model kupiłem :)

Obrazek
.22LR - 9x19 - .223 - .308
turcin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 09:29
Tematy: 7
Lokalizacja: Szczęsne GM
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Koszty hobby pt.: Long Range Shooting

Post autor: turcin »

Akurat znalazłem filmik jako jest testowany chyba najtańszy karabinek z systeme cz 457, a mianowicie Synthetic. Dobrana amunicja i chłop strzelił ładną grupę na osi w plenerze. Skoro to strzela takie grupy to tym bardziej droższe modele. Do Ciebie należy decyzja ile chcesz wydać.

Gra w Tetrisa nauczyła mnie jednego, jak się dopasujesz to znikniesz.
Pompka Mossberg, Arex Delta Gen 2, Czesia P09 9x19, Bergara B14 BMP 6.5 Cm, Canik Rival, CZ457 24"
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”