Wytrzymałość luf wiatrówki

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

seba203pl
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 04 czerwca 2022, 00:47
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: seba203pl »

Od jakiegoś czasu zastanawiam się: Ile strzałów wytrzyma lufa wiatrówki? Chodzi mi tutaj konkretnie o gwint lufy (chyba że jest coś jeszcze o czym nie wiem). W przypadku broni palnej różne źródła podają że 6-10 tyś. strzałów, ale jak ma się sprawa w przypadku luf wiatrówek?
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: Dexter »

Możesz śmiało założyć nieskończoność.
tompas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 17 maja 2016, 12:46
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: tompas »

No nie wiem czy tak jest do końca. Miałem kiedyś Benjamina/ Crosman 1317/ oryginał USA i ten miał lufę mosiężną ale celny był zaje...cie. :-D
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3749
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: bezduszny »

Dexter pisze: 15 lipca 2022, 23:41 Możesz śmiało założyć nieskończoność.
dokładnie

W broni ostrej jest kilka czynników wpływających na żywotność lufy.
Patrząc na to jakie przebiegi mają niektóre klubowe/strzelnicowe Glocki 3gen, to liczy się to w setkach tysięcy ... i dalej strzelają.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
seba203pl
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 04 czerwca 2022, 00:47
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: seba203pl »

Różnica jest taka że Glock ma lufe poligonalną a nie gwintowana.
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: witboj »

Zakładając, że nie będziesz strzelał z wynalazków typu strzałki, metalowe śruty itd - praktycznie bez limitu.

Z lufami jest problem jak pordzewieją albo jak robi się zator i ktoś nieumiejętnie usuwa śruty z lufy.
dreng
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 28 listopada 2020, 22:05
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: dreng »

Tak jak przedmówcy. Wytrzymałość luf w wiatrówkach jest ogromna. Podczas strzału z wiatrówki nie występuje ani ogromne ciśnienie, ani wysoka temperatura, jak to ma miejsce w broni palnej. Nie tworzy się osad ze spalonego prochu w przewodzie lufy(nagar). Sama prędkość śrutu w limicie( nawet w wersji FAC) jest niska- w porównaniu z bronią palną. Strzelamy pociskami ołowianymi, a ołów, nawet z dodatkami utwardzającymi(iryd) jest i tak bardziej miękki niż płaszczowe pociski z broni palnej. Dodatkowo zaołowienie lufy bez nagaru konserwuje jej przewód. W pneumatyce lufy czyści się rzadko. No, chyba że ma się jakiś mocno brudzący rodzaj śrutu, co się zdarza. Ja pamiętam czeskiego Boxera- miał(i może nadal ma) tyle grafitu że można go traktować jako ołówek :) Podobno chiński QYS też mocno syfi, ale tego nie potwierdzę - nie sprawdzałem. Istotne jest jak czyści się lufy. Bo nieumiejętnym czyszczeniem można lufie zaszkodzić. Czyli zero metalowych drapaków! Strzępki bawełny+żyłka i olej, albo filcowe przecieraki- wystarczy.
Krzysztof J.
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 109
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 21:20
Tematy: 15
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: Krzysztof J. »

Pamiętać należy jeszcze o chińskich rączkach.
Wypowiadacie się tu o sprzęcie, który spełnia pewne normy. Mogę sobie jednak wyobrazić lufę z "czegoś".
A koledze odpowiem tak - moje ulubione Diany 75 powstały do szkolenia młodych adeptów strzelectwa. Zaprojektowano je tak, żeby młodzież strzelała "na okrągło" przez cały dzień.
I dobrze się sprawowały. I okazuje się, że wielu z nas używa tych karabinków jako kolejni właściciele.
A mistrz nasz od remontów tych karabinków - Senio - mówi, że po jego remoncie przesłać na następny przegląd po 20 tys. strzałów. I wcale nie ma na myśli lufy.
Czyli odpowiedź taka, że lufy dobrych marek odpowiednio konserwowane (na zewnątrz) są wieczne.
DAYSTATE GP + LEUPOLD VX3 6.5-20X40 EFR
Cannondale Topstone 2 Carbon (bez tłumika i lunety)
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: Dexter »

Te chińskie też. Lufa wiatrówki w limicie, strzelana amunicją przeznaczoną do wiatrówki czyli ołowianym śrutem jest wieczna. Może być brudna i być może czasem trzeba ją wyczyścić (nie wiem, nigdy nie udało mi się doprowadzić do konieczności wyczyszczenia lufy w wiatrówce jeśli sam jej czymś nie upaćkałem) natomiast zużycie lufy w wiatrówce można potraktować jako zerowe. Wyobraźnia nie ma tu nic do rzeczy.
dreng
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 28 listopada 2020, 22:05
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: dreng »

Jeszcze jedna rzecz: strzałki, pędzelki czy jak to zwać-Nie. Witboj napisał to wcześniej, ja potwierdzam. W pneumatyce to powinno być zabronione. Może kiedyś to miało sens. Wiatrówki były gładkolufowe i służyły do rozrywki na jarmarkach- ale dzisiaj? Obecnie większość produkowanych do pneumatyki luf posiada gwint, a strzelane takim czymś go kaleczy. Czyli jeżeli mamy dobrą wiatrówkę, to o poprzednim, sensownym, skupieniu możemy zapomnieć. Nie wiem natomiast, a chętnie się dowiem, jak wygląda strzelanie ostatnio wprowadzanym śrutem bezołowiowym. Wiem- jest eko. To ostatnio modne. Produkuje go H&N i JSB. Z tego co wiem, ten śrut jest lekki i twardy, dużo twardszy od ołowianego. Jakiś stop cynku chyba. Mam wątpliwości co do tego typu amunicji. Jest lekki, więc może szybciej zużywać podzespoły w limitowych sprężynach. To raz. Dwa- czy nie niszczy przewodu lufy? Bo moim zdaniem może. Jest droższy od zwykłego śrutu, niemało, więc nie sądzę by się chętnie przyjął. Jeżeli ktoś miał z nim realny kontakt, to może coś napisze?
Awatar użytkownika
-Kris-
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 20 stycznia 2023, 11:02
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: -Kris- »

Cześć, po 2 latach niebytu odświeżę temat.
Strzelam z karabinków limitowych dla rozrywki. Prawie wszędzie czytałem, że lufa wiatrówki się nie brudzi i nie wymaga czyszczenia, chyba, że będzie nieużywana i trzeba ją zakonserwować. Po wystrzeleniu ok. 1k śrutu na lufę postanowiłem je wyczyścić. Użyłem żyłki z flanelką i środka do czyszczenia i konserwacji broni palnej Break Free SMX. Każda lufa karabinka była dość mocno zaołowiona i musiałem troszkę się napracować aby je doprowadzić do stanu "nowa". I teraz najlepsze - żaden karabinek nie strzelał tak jak przed czyszczeniem. Teraz w zimę strzelam do tarczy w garażu z odległości 8 metrów i o ile przed czyszczeniem trafiałem praktycznie zawsze w 10 z minimalnym rozrzutem to po czyszczeniu przesunięcie było ok. 10 mm w górę i ok 10 mm w prawo. Po wystrzeleniu ok 30 śrutów trafienia wracają stopniowo do centrum tarczy.
Ciekawy jestem czy na to zjawisko wpływ miało usunięcie ołowiu, czy pokrycie lufy filmem smarującym i zmniejszającym tarcie przez środek Break Free SMX. Do konserwacji zewnętrznych części i osady stosuje olej PKB i on też tworzy film ochronny a jest zalecany do czyszczenia.
HW-97KT, HW-30S, Gamo CFX Royal, HW-40, CP-88 Competition + inne
Inteligencja to nie mądrość, wykształcenie to nie wiedza
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 110
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: Marek Mikszan »

Chyba nasmarowanie lufy to spowodowało. Tak sam efekt jest przy 22lr. Nigdy nie czyść lufy przed zawodami.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 591
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: wichura »

Jest coś takiego jak "zaołowienie lufy", bywa tak że po zmianie producenta śrutu trzeba wystrzelić jakąś ilość ołowiu żeby skupienie nabrało sensu.
.177, .22, .25, .30, .44
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: kewalsPL »

Marek Mikszan pisze: 02 lutego 2023, 16:53 Tak sam efekt jest przy 22lr. Nigdy nie czyść lufy przed zawodami.
Dokładnie tak jest, raz do roku czyścić i dość (mam lufy nie czyszczone od lat i błyszczą jak lustro). Kolega mnie namówił by psiknąć specyfiku do lufy BSA i czyścik wyszedł czysty(celność się pogorszyła). Raz kolega bez mojej wiedzy przeczyścił lufy kabekaesów przed zawodami i była tragedia na zawodach :evil: , w połowie zawodów uzyskaliśmy celność
Awatar użytkownika
-Kris-
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 20 stycznia 2023, 11:02
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wytrzymałość luf wiatrówki

Post autor: -Kris- »

Dzięki za zainteresowanie i odpowiedź. Też doszedłem do podobnych wniosków. Przy broni palnej energia z jaką zostaje wystrzelony pocisk jest tak duża, że wpływ filmu pozostawionego przez środki myjąco-konserwujące jest pomijalny i nie ma wpływu na celność. Natomiast w wiatrówkach gdzie każdy miligram ma znaczenie zmniejszenie tarcia może mieć taki sam skutek jak zmniejszenie masy śrutu. Mniejsza masa śrutu to większa prędkość wylotowa, większe obroty śrutu i większe oscylacje przekładające się na rozrzut na tarczy - tak to sobie wyobrażam :wink: .
Pisząc to pytanie myślałem, że są jakieś wynikające z praktyki reguły mówiące, że jak czyści się lufę to trzeba ją wytrzeć do sucha lub przemyć jakimś
Mam Hatsana Air Tact więc zaryzykuję i wyczyszczę mu lufę środkiem Break Free a potem odtłuszczę zmywaczem do hamulców. Zobaczymy jak będzie strzelał :502:
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2023, 14:09 przez -Kris-, łącznie zmieniany 1 raz.
HW-97KT, HW-30S, Gamo CFX Royal, HW-40, CP-88 Competition + inne
Inteligencja to nie mądrość, wykształcenie to nie wiedza
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”