Granulacja prochu w mm.

Moderator: Moderatorzy CP

Poprzedni tematNastępny temat
Awatar użytkownika
gargamels
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik

Granulacja prochu w mm.

Post autor: gargamels »

Witam,
Ja w sprawie granulacji prochu piszę (nie wiem dlaczego nie mogę znaleźć tego tematu rusznika z możliwością odpowiedzi): printview.php?t=30055&start=0&sid=76d68 ... 10dc3c0297
rusznik pisze: Poczytalem temat o obliczaniu energi pocisku i przytoczone przez kolegow przyklady ladunkow cp i ich zastosowanie swiadcza o NIEZNAJOMOSCI TEMATU i blednym interpretowaniu zalecen dawek cp przez producenta brono cp.Po pierwsze kazdy proch ma inne wlasciwosci spalania co zalezy od producenta czyli od jego skladu oraz GRANULACJI.Pomijajac sklad chemiczny prochu zajmijmy sie czyms bardziej waznym a wiec granulacja prochu....wiec w zaleznosci od granulacji prochu nawet od tego samego producenta/firmy mozemy uzyskiwac inne predkosci pocisku uzywajac takich samych wagowo dawek w karabinie kal.45.Dajac dana dawke proch o granulacji 3F, a dajac taka sama dawke cp o granulacji grugszej 2F uzyskamy wiele nizsza predkosc wylotowa pocisku srednio o 20-30%!!!!! dajac wagowo taka sama dawke cp o granulacji 1F uzyskamy jeszcze nizsza predkosc poczatkowa pocisku z karabinu kal.45.DLACZEGO ano dlatego gdyz proch drobny spala sie gwaltownie i daje duzego tgz. kopa na poczatku swego spalania wiec prochy drobne oznaczane jako 4F [ziarna granulacji od 0,25 do 0,50mm] sa uzywane do broni krotkiej malokalibrowej ze wzgledu na szybkie spalanie.Prochy nieco grubsze o oznaczeniu 3F [gradacja 0,5 do 0,9mm] sa ogolnego zastosowania tak w broni krotkiej jak i karabinach z srednim skretem gwintu i groni gladkolufowej.Prochy o granulacji 2F [ZIARNO OD 1 DO 1,4MM] sa dobre do dlugich luf gdyz spala sie ten proch wolniej i bordziej przezto rownomiernie [bardziej wyrownane cisnienie] co jest kozystne w karabinach tarczowych z szybkim skretem gwintu a skoro taki proch jest nieco mniej energetyczny to i ladunki stosuje sie wieksze na da;lekie dystase przeliczajac 1/5 wagi pocisku to ladunek max.Proch o granulacji 1F to proch bardzo o grubym ziarnie okolo1,50mm wiec pali sie wolno ,uzywa sie go do elaborowania broni "luskowej" bo wewnetrzna splonka lepiej go zapala oraz w broni wielkokalibrowj i srutowej.Dla ciekawosci dodam ze czeski proch LC ma ziarna o granulacji od 0,25 do 0,75mm jak podaje producent a ja dodam ze wedlug mego doswiadczenia podczas przesiania tego prochu rozpietosc granulacji ziaren jest jeszcze wieksza[NIEKOZYSTNE ZJAWISKO!!!!] BO OD 0,25 DO 1MM!!!!Prochy zachodnich producentow sa bardzie rownomiernie przesiane/sortowane a zwlaszcza szwajcarskie co daje rownomierne predkosci poczatkowe w takich samych ladynkach prochu!!!!Powodzenia i nie przeladowywujcie swych pukawek bo ktos powiedzial..... :diabel2:
Czyli jak rozumiem najlepsza granulacja prochu do rewolweru kalibru .44 o lufie 7,5" to granulacja 3F 0,5 do 0,9mm. A do rewolweru kalibru .31, też?
Remington Texas .44 8"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”