Hiperwentylacja a celność.

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Poprzedni tematNastępny temat
cHWat
Zarejestrowany użytkownik

Hiperwentylacja a celność.

Post autor: cHWat »

W wielu stresujących sytuacjach nasz oddech zostaje przyspieszony. Dostarczana zostaje większa dawka powietrza do płuc. Konsekwencją tego może być hiperwentylacja, która doprowadza min. do drżenia mięśni. Celność spada.
Co z tego wynika? Należy opanowywać stres w trakcie strzelania. Również zalecane przed oddawaniem strzału 2-3 krotne wzięcie głębszego oddechu może przy wielokrotnym stosowaniu (konkurencje wielostrzałowe) doprowadzić do drżenia mięśni.
Czy macie jakieś własne doświadczenia w tym temacie i jakie stosujecie metody relaksu przed zawodami?
I jeszcze jedna ciekawostka medyczna poza tematem. Picie kawy i alkoholu również powoduje drżenie mięśni. Antidotum na to jest stałe zażywanie magnezu i wapnia.

Awatar użytkownika
kometes

Post autor: kometes »

Picie kawy - tak, picie alkoholu - nie. W małych ilościach rozluźnia mięśnie gładkie, lepiej się strzela. To oficjalny środek dopingowy w strzelectwie.
Metody relaksu? Jest wiele technik, wystarczy poszukać w necie. Ale ja ich nie stosuję - dla mnie samo strzelanie to relaks :)
CP od .31 do .44. Slavia, Łuczniki i inne strzeladła
Uszczelki skórzane na zamówienie - wszystkie typy i średnice - info na PW

cHWat

Post autor: cHWat »

kometes pisze:Picie kawy - tak, picie alkoholu - nie. W małych ilościach rozluźnia mięśnie gładkie, lepiej się strzela. To oficjalny środek dopingowy w strzelectwie.
Metody relaksu? Jest wiele technik, wystarczy poszukać w necie. Ale ja ich nie stosuję - dla mnie samo strzelanie to relaks :)

Alkohol w małych dawkach, to wiem, dawni radzieccy zawodnicy go stosowali. Mialem na myśli systematyczne picie, np kilka piwek dziennie;)

BoW

Post autor: BoW »

cHWat napisał:
Również zalecane przed oddawaniem strzału 2-3 krotne wzięcie głębszego oddechu może przy wielokrotnym stosowaniu (konkurencje wielostrzałowe) doprowadzić do drżenia mięśni.

Jedną z technik stosowanych przy leczeniu nerwicowej hiperwentylacji jest tzw. "oddech przeponowy" - bardzo głęboki wdech ustami, zablokowanie przepony i wstrzymanie oddechu na 4 - 6 sek., po czym powolne wypuszczanie powietrza nosem.
I właśnie taki oddech przeponowy jest zalecany dla wyciszenia, czy uspokojenia, nawet przed każdym strzałem. Tylko mamy tu na myśli prawidłowy powtarzalny cykl pojedynczego złożenia, który standardowo trwa 60 - 90 sek. Czyli w takim tempie powtarzamy jeden do trzech oddechów przeponowych.

Jak "zafundować" sobie hiperwentylację? Oto cytat:
"Można wymusić taki oddech leżąc na łóżku oddychając głęboko i w przyspieszonym tempie minimum 5 minut. Efektem szoku tlenowego jest nadmiar energii, później drgawki a nawet omdlenia. Jest on uważany za bardzo zdrową czynność, znaczne poprawia samopoczucie, zwiększa ciśnienie krwi, pobudza a przede wszystkim maksymalnie dotlenia cały organizm."
Niestety, hiperwentylacja prowadzić może do niedoboru dwutlenku węgla i hipokapnii ...
Jak nie kijem go, to pałką, czyli - "znaj proporcjum, Mocium Panie!!!"

Pozdrawiam,
Bogdan. :-D
nieodwracalny jest skutek naciśnięcia na spust

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”