Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi

gondol_jerzy
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Postautor: gondol_jerzy » 2018-07-12, 17:13

Mój błąd. Myślałem, że na zdjęciu jest etap pośredni prac, i docelowo na rurkę poszedł tynk, a Ty masz grzejnik ścienny z rurki pex.

Awatar użytkownika
Foxtrott

Postautor: Foxtrott » 2018-07-12, 17:16

gondol_jerzy pisze:Mój błąd. Myślałem, że na zdjęciu jest etap pośredni prac, i docelowo na rurkę poszedł tynk, a Ty masz grzejnik ścienny z rurki pex.

dokładnie tak , moja wina ,że nie napisałem iż to zdjęcie zostało zapożyczone z netu .

eeepiotr

Postautor: eeepiotr » 2018-07-12, 21:06

Faktycznie przeszedł mnie zimny dreszcz Twoja kalkulacja doprowadziła mnie do utraty wiary w sens mojego ogrzewania wynika z niej że mieszkam na północy Norwegii .
A tak na poważnie to wygląda inaczej, finansowo wyszło zdecydowanie lepiej niż to opisałeś.
Osobiście chętnie propaguję ten system ogrzewania ponieważ w kraju jest mało popularny a na zachodzie i wschodzie bardzo rozpowszechniony.Sprawdził się u mnie u mojej rodziny i znajomych.
Faktycznie duża butla propan to drogi system i nie estetyczny dlatego coraz częściej stosowane są zbiorniki podziemne można do nich pompować propan-butan. Wielu użytkowników wpada w pułapkę i kupuje zbiornik za symboliczną złotówkę ale później musi przez wiele lat kupować dużo droższy gaz od operatora.
Prawo budowlane bardzo wyraźnie opisuje możliwość i sposób instalowania baterii butli gazowych.
CM162MI,TAU-200

orex

Postautor: orex » 2018-07-13, 09:28

Na allegro są oferty z których wynika, ze tala butla zewnętrzna na propan-butan to koszt około 6200 zł za zbiornik na 2700 litrów. Wydaje mi się, że już chyba lepiej dołożyć i kupić taki na 4580 litrów, który to powinien spokojnie wystarczyć na dłuższy okres.
Osobiście gdybym miał inwestować w ogrzewanie, to tylko i wyłącznie gaz sieciowy i piecyk jedno lub dwu funkcyjny, obowiązkowo z zamknięta komorą spalania.
Patrząc po ludziach, to chyba częściej decydują się na jednofunkcyjny - czyli aby był ten zasobnik na wodę o pojemności minimum 100 litrów.
Przykładowe ceny np Vaillant: https://koszykhydraulika.pl/kotly-gazowe,cp125,pl.html

gondol_jerzy

Postautor: gondol_jerzy » 2018-07-14, 00:35

orex pisze:Na allegro są oferty z których wynika, ze tala butla zewnętrzna na propan-butan to koszt około 6200 zł za zbiornik na 2700 litrów...

6 tyś. to cena samego zbiornika, nowego. Można kupić używany za 3-4 tyś., ale będzie miał krótszy termin ważności badań. Oprócz zbiornika potrzebny jest jeszcze projekt, betonowa podstawa pod zbiornik, instalacja przyłączeniowa itp. Już kilka lat temu sumaryczny koszt przekraczał 10tyś.

eeepiotr pisze:...
A tak na poważnie to wygląda inaczej, finansowo wyszło zdecydowanie lepiej niż to opisałeś.
...

Czyli, Twój zestaw butlowy jest tym bardziej konkurencyjnym rozwiązaniem w porównaniu ze stacjonarnym zbiornikiem.
Istnieje jeszcze rozwiązanie pośrednie, czyli zbiornik uniwersalny, transportowy o pojemności do 1000 litrów, do którego nie trzeba mieć projektu i betonowej podstawy, a można go tankować z autocysterny.
Ostatnio zmieniony 2018-07-14, 00:38 przez gondol_jerzy, łącznie zmieniany 1 raz.

eeepiotr

Postautor: eeepiotr » 2018-07-14, 19:37

Oj tak zdecydowanie tak
CM162MI,TAU-200

miszle
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: miszle » 2018-07-14, 19:58

Witam.
Czy ktoś mógłby mi doradzić na temat pelletu. Dotychczas ogrzewam dom drzewem w ilości około 20m3 na całą zimę. W lato do grzania wody używam piec olejowy ponieważ wychodzą mi jakieś grosze za to grzanie. Dom ma 3 kondygnacje z czego piwnica nie jest grzana, natomiast parter i piętro są grzane. Powierzchnia dwóch grzanych kondygnacji to 120 m2. Ogólnie budynek jest dobrze ocieplony, piwnica nie jest grzana ale stropy są ocieplone natomiast na strychu na posadzce wełna 15 cm. Ściany styropian. Mam pytanie jakich mogę się spodziewać kosztów ogrzewania pelletem biorąc pod uwagę powyższe warunki. Zaznaczam że przy drzewie jest bardzo ciepło 23 stopnie na okrągło.
HW50S + Hawke Vantage 3-9x40 A0
Beeman P17 Kandar CP1 lvl.2

gondol_jerzy

Postautor: gondol_jerzy » 2018-07-14, 21:39

20 metrów drewna, ale sześciennych czy przestrzennych? I jakiego drewna? Topoli czy grabu? Pellet robi się z drewna. Przelicz swoje 20m drewna na kilogramy i podobną ilość pelletu będziesz potrzebował. Może trochę mniej, ale pod warunkiem, że teraz spalasz z kiepską sprawnością.
Ostatnio zmieniony 2018-07-14, 21:40 przez gondol_jerzy, łącznie zmieniany 1 raz.

miszle
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: miszle » 2018-07-15, 01:24

Przestrzennych - opał brzoza
HW50S + Hawke Vantage 3-9x40 A0
Beeman P17 Kandar CP1 lvl.2

maciek199815
Status: Online

Postautor: maciek199815 » 2018-07-15, 09:21

Strona:
http://cieplowlasciwie.pl/
powinna pomóc. Wszystko na niej wyliczysz.

eeepiotr

Postautor: eeepiotr » 2018-07-15, 12:35

Raczej ta strona wprowadza w błąd
Przed chwilą podałem parametry domu i wielka lipa okazało się że powinienem grzać eko groszkiem żeby osiągnąć poziom 2300PLN za sezon grzewczy a ja go osiągnąłem na gazie propan .Ta strona wyliczyła mi koszt gazu propan na 3800PLN za sezon .
Czyli stronę stworzyli producenci kotłów węglowych albo niedojdy nie umiejące liczyć.
Natomiast jak każdy z Was chciałby poznać zapotrzebowanie energetyczne całoroczne Waszych domów ,mieszkań możecie poszukać w internecie tabel paliwowych i przeanalizować w przeliczeniu na megajoule , To w przybliżeniu pokaże jakie są koszta zmiany paliwa ( oczywiście znaczenie ma też sprawność kotła). Oczywiście jeszcze trzeba pamiętać o abonamentach w gazowni to może być nawet ok 600 PLN rocznie.
CM162MI,TAU-200

maciek199815
Status: Online

Postautor: maciek199815 » 2018-07-15, 20:29

Mi dla peletu wyliczyła bardzo dokładnie. Kocioł dobrany jest teraz odpowiednio i nie mam problemów.

PaRa09

Postautor: PaRa09 » 2018-07-15, 22:07

maciek199815 pisze:Strona:
http://cieplowlasciwie.pl/
powinna pomóc. Wszystko na niej wyliczysz.

Ta strona pomaga bardzo ogólnie.
Polecam wykonanie profesjonalnego audytu, wykonałem taki jak budowałem dom, to było bardzo opłacalnie wydane 300 zł ( 2015 ).
Na podstawie tego opracowania dobrałem grubości izolacji, zamieniłem fundament na płytę, zamieniłem standardowe okno na fix i zdecydowałem się na wentylację z rekuperacją. A na koniec pomogła mi wybrać pompę ciepła p-p o właściwej mocy. Dom ogrzewam prądem.
XDM 3,8
Smith & Wesson M&P15-22
Armalite Eagle Arms EAGLE-15 VSR

gondol_jerzy

Postautor: gondol_jerzy » 2018-07-16, 16:26

miszle pisze:Przestrzennych - opał brzoza

Metr sześcienny, zależnie od źródła, waży od 550 do 650kg. Można więc przyjąć jakieś 450-500kg na metr przestrzenny. Więc zamiast 20 m drewna licz 8-9 ton pelletu. Może coś tam jeszcze zyskasz na niskiej wilgotności paliwa, sprawności spalania palnika i sprawności odbioru ciepła przez sam kocioł.

Awatar użytkownika
Beorn

Postautor: Beorn » 2018-07-16, 21:47

Z tymi 8 tonami to lekka przesada. sąsiad ma piec na pellet w starszej technologi i wychodzi mu 5 ton. Dom 150m2 i słabe okna. Mam piec na ekogroszek i zużywam zimą 4-4,5tony zależnie od jakości opału.
auto i semi-auto fan

Wróć do „Pozatematyczny”