Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

kardamonowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 05 lipca 2018, 15:22
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: kardamonowy »

Mam do Was pytanie, ile mogę wydac na ogrzewanie elektryczne w dobrze ocieplonym mieszkaniu w kamienicy?
maciek199815
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 03 lipca 2012, 12:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: maciek199815 »

Myślisz że ludzie tu mają szklane kule? Może to być 50 lub 500zł. Chcesz dobrej odpowiedzi to podaj więcej danych. Wszystko da się wyliczyć.
eeepiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 11 marca 2013, 18:20
Tematy: 1
Lokalizacja: opolszczyzna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: eeepiotr »

Witam
Mieszkanie w województwie południowo zach. 36m2 dwa piece aku dynamiczne jeden 3 kW drugi 1,2 kW ,kamienica ocieplona mieszkanie środkowe,okna od zachodu, nocna taryfa koszt całej zimy ok 600-650 PLN temperatura w mieszkaniu non stop 21stopni.
Pro Sport , PP20
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 24
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Po pierwsze dobra nowa instalacja najlepiej z pionem włącznie .
Po drugie metraż i umiejscowienie / zewnetrzne mieszkanie czy jakieś środkowe, jest jakieś nad i pod Tobą czy poddasze itp.
Jak koledzy napisali nikt wróżką zębuszką nie jest :)
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9710
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

kardamonowy pisze:Mam do Was pytanie, ile mogę wydac na ogrzewanie elektryczne w dobrze ocieplonym mieszkaniu w kamienicy?
Nie ma w tym czarów. Wypełnij dane i się dowiesz

http://cieplowlasciwie.pl/start
gondol_jerzy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 26 marca 2017, 13:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Łomża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: gondol_jerzy »

eeepiotr pisze:Kocioł kondensacyjny ok 4000 PLN plus 150-1000 komin w zależności od producenta
zestaw 4 butli 33kg z instalacją automatyczną 2400 ( zestaw używany i butle z dobrego źródła 1100-1200)
resztę butli dostaniesz od dystrybutora ( ja zacząłem od 2 butli na własność i co sezon kupowałem po 2 szt )
...
Na jak długo wystarcza Ci gazu z 4 butli po 33kg? No i jeszcze ważniejsze pytanie: ile kosztuje litr gazu w takich butlach?
gondol_jerzy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 26 marca 2017, 13:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Łomża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: gondol_jerzy »

Foxtrott pisze:U siebie dodałem rurkę pex na ścianę włączoną w obieg razem z grzejnikiem z możliwością rozdzielenia - grzejnik i (lub) pex podobnie jak tym przypadku :
...
Jak rozwiązałeś sprawę temperatury wody? Do grzejników daje się zdecydowanie wyższe temperatury niż do ogrzewania podłogowego czy ściennego.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 24
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Pewnie na wyjściu jest rozdzielnia i odpowiednie głowice termo regulujące temperaturę .
Ustawiasz na poszczególne sekcje tyle ile ma być i problem z głowy .
Rozdzielnię montujesz gdzieś w szafce i masz dostęp w razie awarii lub potrzeby doregulowania .
Całość na zaworach co pozwala bez spuszczania wody zdemontować poszczególne urządzenie .
Osobiście jednak wolał bym zamontować grzejnik pionowy na ścianie bo i dostęp łatwiejszy i ciepło oddaje a tak w ścianie musisz zrobić podobnie jak z podłogówką czyli izolację bo cześć ciepła oddajesz w mur .
Grzejniki pionowe są teraz dostępne w wielu kolorach i różnej formie cena też nie jest drastyczna jak dawniej .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
Foxtrott
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Foxtrott »

gondol_jerzy pisze:
Foxtrott pisze:U siebie dodałem rurkę pex na ścianę włączoną w obieg razem z grzejnikiem z możliwością rozdzielenia - grzejnik i (lub) pex podobnie jak tym przypadku :
...
Jak rozwiązałeś sprawę temperatury wody? Do grzejników daje się zdecydowanie wyższe temperatury niż do ogrzewania podłogowego czy ściennego.
kompletnie nic nie zrobiłem , trójnik za zaworem , dławik na wyjściu z grzejnika połączony z trójnikiem jako powrót z pexy ( temp max 95oC) i kaloryfera.
Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie
eeepiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 11 marca 2013, 18:20
Tematy: 1
Lokalizacja: opolszczyzna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: eeepiotr »

Za butlę gazu propan 33 kg płacę 130 PLN a zużycie w zależności od temp zewnętrznej. Wiadomo że im lepsza izolacja to mniejsze zużycie energii .Najłatwiej mi podać zużycie przy dużych mrozach gdy tylko ogrzewałem to co trzy tygodnie 2 butle propanu ale jak włączyłem cwu to co dwa tygodnie wymieniałem butle ( cztery dorosłe jedno dziecko ) mam dużą odległość kotła od zbiornika cwu .
Pro Sport , PP20
gondol_jerzy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 26 marca 2017, 13:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Łomża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: gondol_jerzy »

Foxtrott pisze: kompletnie nic nie zrobiłem , trójnik za zaworem , dławik na wyjściu z grzejnika połączony z trójnikiem jako powrót z pexy ( temp max 95oC) i kaloryfera.
Więc teoretycznie może Ci popłynąć 90 czy 100 stopni w rurki na ścianie? Nie boisz się o trwałość rurki i tynku na ścianie?
eeepiotr pisze:Za butlę gazu propan 33 kg płacę 130 PLN a zużycie w zależności od temp zewnętrznej. Wiadomo że im lepsza izolacja to mniejsze zużycie energii .Najłatwiej mi podać zużycie przy dużych mrozach gdy tylko ogrzewałem to co trzy tygodnie 2 butle propanu ale jak włączyłem cwu to co dwa tygodnie wymieniałem butle ( cztery dorosłe jedno dziecko ) mam dużą odległość kotła od zbiornika cwu .
Dzięki za informacje. Przeliczając na litry, wychodzi nieco ponad 2zł za litr. Ciekawe, ile w tym samym czasie kosztował w Twojej okolicy propan rozlewny z cysterny? I po ilu latach może się ,,zwrócić" koszt instalacji przydomowego zbiornika? Przy dużych mrozach szło ci na grzanie ze 3 butle na miesiąc = 390zł, a razem z CWU 4 butle = 520zł. Będę fantazjował: Załóżmy różnicę w cenie gazu na 30%, a cały sezon grzewczy na 7 miesięcy po 3 butle = 2730zł. 30% z tego daje 819zł. Instalacja własnego zbiornika to ponad 10tyś zł, więc opłacalność inwestycji dopiero po kilkunastu latach, może 8-10 lat gdy wliczyć CWU . Jakich formalności i kosztów wymagała Twoja instalacja na butle 33kg?
Ostatnio zmieniony 12 lipca 2018, 14:05 przez gondol_jerzy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Foxtrott
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Foxtrott »

@gondol_jerzy
akurat się składa tak ,że teściowi się przysnęło i zagotował wodę w C.O ;laughing: , rurki mam położone na tynku i docelowo będę zakryte albo ażurowanym aluminium albo .....
jak do tej pory zaobserwowałem tylko same pozytywne aspekty położenia pexy na ścianę - w końcu ściana jest dogrzana , zero wilgoci i bardziej równomiernie rozłożona temperatura po pokoju i cieplej oczywiście .
To stary budynek dwurodzinny.
Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie
gondol_jerzy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 26 marca 2017, 13:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Łomża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: gondol_jerzy »

Mój błąd. Myślałem, że na zdjęciu jest etap pośredni prac, i docelowo na rurkę poszedł tynk, a Ty masz grzejnik ścienny z rurki pex.
Awatar użytkownika
Foxtrott
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Foxtrott »

gondol_jerzy pisze:Mój błąd. Myślałem, że na zdjęciu jest etap pośredni prac, i docelowo na rurkę poszedł tynk, a Ty masz grzejnik ścienny z rurki pex.
dokładnie tak , moja wina ,że nie napisałem iż to zdjęcie zostało zapożyczone z netu .
Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie
eeepiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 11 marca 2013, 18:20
Tematy: 1
Lokalizacja: opolszczyzna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: eeepiotr »

Faktycznie przeszedł mnie zimny dreszcz Twoja kalkulacja doprowadziła mnie do utraty wiary w sens mojego ogrzewania wynika z niej że mieszkam na północy Norwegii .
A tak na poważnie to wygląda inaczej, finansowo wyszło zdecydowanie lepiej niż to opisałeś.
Osobiście chętnie propaguję ten system ogrzewania ponieważ w kraju jest mało popularny a na zachodzie i wschodzie bardzo rozpowszechniony.Sprawdził się u mnie u mojej rodziny i znajomych.
Faktycznie duża butla propan to drogi system i nie estetyczny dlatego coraz częściej stosowane są zbiorniki podziemne można do nich pompować propan-butan. Wielu użytkowników wpada w pułapkę i kupuje zbiornik za symboliczną złotówkę ale później musi przez wiele lat kupować dużo droższy gaz od operatora.
Prawo budowlane bardzo wyraźnie opisuje możliwość i sposób instalowania baterii butli gazowych.
Pro Sport , PP20
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”