Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
czemar
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Postautor: czemar » 2018-07-08, 16:38

Darek już Ci piszę jak jest .
Najpierw dwókierunkowy licznik .
Niestety u nas w regionie jest lipa bo motają się z zestrojeniem i odpaleniem takiego licznika czasami miesiacami /masz prawie po sąsiedzku zaraz na zjeździe z ronda w Zamkową drugi dom z takim problemem - znam osobiście właścicielkę/
Energa przygotowuje się zresztą do przejścia na system liczników zdalnie odczytywalnych i sterowanych ale jakoś to kuleje na potęgę.
Drugi myk sprawność fotowoltaiki jest jaka jest a koszt zakupu poprzez umowę z Energą to masakra coś jak solary przez Bank ochrony środowiska
Jak sam skompletujesz zestaw to Ci wyjdzie 4-6 tyś. A jak robisz to kredytem przez BOŚ to 10 plus odsetki .
Ja muszę zrobić tę modernizację ze względu na zdrowie i jeszcze dla wygody żony i dzieciaków.
Na placu boju zostaje pseudoeko lub gaz .
Póki co pseudoeko taniej i szybciej bo temat zalatwię w jeden dzień z kwotą 5 tyś. Gaz niestety czysto ale drożej i kilka dni roboty bo trzeba dostosować pomieszczenie .
Martwi mnie tylko niestabilna sytuacja na rynku węglowym bo jak ktoś w Brukseli wymyśli coś co nasze megamózgi podchwycą to będzie 5 tyś. w błoto .
M.

Awatar użytkownika
Senio
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Postautor: Senio » 2018-07-08, 16:58

W tygodniu byli z ZE regulować licznik bo się dzienna z nocną rozjechały. Mówił gość że mój ma jeszcze rok i legalizacji idzie do wymiany i podobno właśnie na ten zdalnie odczytywalny. I pewnie głupot nie gadał bo z wodociągów wpadli niedawno i mam licznik na wifi odczytywany. W każdym razie odczyty liczników przez gostków idą w niepamięć. Dla mnie to akurat pozytywne bo mi nikt nie łazi po chałupie.

Co do tych paneli była dyskusja z gościem który ma tak to ogarnięte jak opisałem. Chwalił to rozwiązanie. Mówił że oprócz abonamentu 24 PLN bilansuje się to na zero. Inwestycja jest spora, ale później jest bez roboty. Ekogroszek co roku droższy. Jak będzie w tym sezonie nie wiem, ale dobrze ponad tysiąc u nas w centrum 100%. Jak kupisz tani jakiś to nie ujedziesz. Nie wiadomo co robić tak naprawdę.
4.5 .44 .45 www.airgunservice.pl ________________Obrazek________________

Awatar użytkownika
czemar

Postautor: czemar » 2018-07-08, 17:10

Kolega montował lampy uliczne wifi rifi Philipsa .
W zestawie jest kod do zeskanowania i można zdalnie smartfonem ustawić i podgladać .Oczywiscie właściciel tych lamp czyli gmina nawet się nie spytała jak i gdzie i czym a potem są fochy , że latem lampy świecą a zimą ciemno a wystarczy mieć osobę odpowiedzialną i dać jej telefon z odpowiednią aplikacją.
Co do ogrzewania czas pokaże
Na razie jak na dloni widać że państwo ma apetyt na wiedzę absolutną o mieszkańcach i do tego służą takie właśnie wynalazki .
Te zdalnie sterowane często mogą sie mylić lub mieć problem z zasięgiem a potem trzeba jeździć po polsce i szukać kto Ci zwróci nadpłacony rachunek .
Kwestie zdrowotne wifi pominam bo to temat rzeka .
Pozdrawiam .
Marek.

kardamonowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: kardamonowy » 2018-07-09, 15:00

Mam do Was pytanie, ile mogę wydac na ogrzewanie elektryczne w dobrze ocieplonym mieszkaniu w kamienicy?

maciek199815

Postautor: maciek199815 » 2018-07-09, 16:33

Myślisz że ludzie tu mają szklane kule? Może to być 50 lub 500zł. Chcesz dobrej odpowiedzi to podaj więcej danych. Wszystko da się wyliczyć.

eeepiotr

Postautor: eeepiotr » 2018-07-09, 18:30

Witam
Mieszkanie w województwie południowo zach. 36m2 dwa piece aku dynamiczne jeden 3 kW drugi 1,2 kW ,kamienica ocieplona mieszkanie środkowe,okna od zachodu, nocna taryfa koszt całej zimy ok 600-650 PLN temperatura w mieszkaniu non stop 21stopni.
CM162MI,TAU-200

Awatar użytkownika
czemar

Postautor: czemar » 2018-07-09, 20:45

Po pierwsze dobra nowa instalacja najlepiej z pionem włącznie .
Po drugie metraż i umiejscowienie / zewnetrzne mieszkanie czy jakieś środkowe, jest jakieś nad i pod Tobą czy poddasze itp.
Jak koledzy napisali nikt wróżką zębuszką nie jest :)
M.

Awatar użytkownika
Senio
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Postautor: Senio » 2018-07-09, 23:19

kardamonowy pisze:Mam do Was pytanie, ile mogę wydac na ogrzewanie elektryczne w dobrze ocieplonym mieszkaniu w kamienicy?

Nie ma w tym czarów. Wypełnij dane i się dowiesz

http://cieplowlasciwie.pl/start
4.5 .44 .45 www.airgunservice.pl ________________Obrazek________________

gondol_jerzy

Postautor: gondol_jerzy » 2018-07-10, 09:56

eeepiotr pisze:Kocioł kondensacyjny ok 4000 PLN plus 150-1000 komin w zależności od producenta
zestaw 4 butli 33kg z instalacją automatyczną 2400 ( zestaw używany i butle z dobrego źródła 1100-1200)
resztę butli dostaniesz od dystrybutora ( ja zacząłem od 2 butli na własność i co sezon kupowałem po 2 szt )
...

Na jak długo wystarcza Ci gazu z 4 butli po 33kg? No i jeszcze ważniejsze pytanie: ile kosztuje litr gazu w takich butlach?

gondol_jerzy

Postautor: gondol_jerzy » 2018-07-10, 10:01

Foxtrott pisze:U siebie dodałem rurkę pex na ścianę włączoną w obieg razem z grzejnikiem z możliwością rozdzielenia - grzejnik i (lub) pex podobnie jak tym przypadku :
...

Jak rozwiązałeś sprawę temperatury wody? Do grzejników daje się zdecydowanie wyższe temperatury niż do ogrzewania podłogowego czy ściennego.

Awatar użytkownika
czemar

Postautor: czemar » 2018-07-10, 12:56

Pewnie na wyjściu jest rozdzielnia i odpowiednie głowice termo regulujące temperaturę .
Ustawiasz na poszczególne sekcje tyle ile ma być i problem z głowy .
Rozdzielnię montujesz gdzieś w szafce i masz dostęp w razie awarii lub potrzeby doregulowania .
Całość na zaworach co pozwala bez spuszczania wody zdemontować poszczególne urządzenie .
Osobiście jednak wolał bym zamontować grzejnik pionowy na ścianie bo i dostęp łatwiejszy i ciepło oddaje a tak w ścianie musisz zrobić podobnie jak z podłogówką czyli izolację bo cześć ciepła oddajesz w mur .
Grzejniki pionowe są teraz dostępne w wielu kolorach i różnej formie cena też nie jest drastyczna jak dawniej .
M.

Awatar użytkownika
Foxtrott

Postautor: Foxtrott » 2018-07-10, 19:31

gondol_jerzy pisze:
Foxtrott pisze:U siebie dodałem rurkę pex na ścianę włączoną w obieg razem z grzejnikiem z możliwością rozdzielenia - grzejnik i (lub) pex podobnie jak tym przypadku :
...

Jak rozwiązałeś sprawę temperatury wody? Do grzejników daje się zdecydowanie wyższe temperatury niż do ogrzewania podłogowego czy ściennego.

kompletnie nic nie zrobiłem , trójnik za zaworem , dławik na wyjściu z grzejnika połączony z trójnikiem jako powrót z pexy ( temp max 95oC) i kaloryfera.

eeepiotr

Postautor: eeepiotr » 2018-07-11, 19:49

Za butlę gazu propan 33 kg płacę 130 PLN a zużycie w zależności od temp zewnętrznej. Wiadomo że im lepsza izolacja to mniejsze zużycie energii .Najłatwiej mi podać zużycie przy dużych mrozach gdy tylko ogrzewałem to co trzy tygodnie 2 butle propanu ale jak włączyłem cwu to co dwa tygodnie wymieniałem butle ( cztery dorosłe jedno dziecko ) mam dużą odległość kotła od zbiornika cwu .
CM162MI,TAU-200

gondol_jerzy

Postautor: gondol_jerzy » 2018-07-12, 13:47

Foxtrott pisze:kompletnie nic nie zrobiłem , trójnik za zaworem , dławik na wyjściu z grzejnika połączony z trójnikiem jako powrót z pexy ( temp max 95oC) i kaloryfera.

Więc teoretycznie może Ci popłynąć 90 czy 100 stopni w rurki na ścianie? Nie boisz się o trwałość rurki i tynku na ścianie?

eeepiotr pisze:Za butlę gazu propan 33 kg płacę 130 PLN a zużycie w zależności od temp zewnętrznej. Wiadomo że im lepsza izolacja to mniejsze zużycie energii .Najłatwiej mi podać zużycie przy dużych mrozach gdy tylko ogrzewałem to co trzy tygodnie 2 butle propanu ale jak włączyłem cwu to co dwa tygodnie wymieniałem butle ( cztery dorosłe jedno dziecko ) mam dużą odległość kotła od zbiornika cwu .

Dzięki za informacje. Przeliczając na litry, wychodzi nieco ponad 2zł za litr. Ciekawe, ile w tym samym czasie kosztował w Twojej okolicy propan rozlewny z cysterny? I po ilu latach może się ,,zwrócić" koszt instalacji przydomowego zbiornika? Przy dużych mrozach szło ci na grzanie ze 3 butle na miesiąc = 390zł, a razem z CWU 4 butle = 520zł. Będę fantazjował: Załóżmy różnicę w cenie gazu na 30%, a cały sezon grzewczy na 7 miesięcy po 3 butle = 2730zł. 30% z tego daje 819zł. Instalacja własnego zbiornika to ponad 10tyś zł, więc opłacalność inwestycji dopiero po kilkunastu latach, może 8-10 lat gdy wliczyć CWU . Jakich formalności i kosztów wymagała Twoja instalacja na butle 33kg?
Ostatnio zmieniony 2018-07-12, 14:05 przez gondol_jerzy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Foxtrott

Postautor: Foxtrott » 2018-07-12, 15:32

@gondol_jerzy
akurat się składa tak ,że teściowi się przysnęło i zagotował wodę w C.O ;laughing: , rurki mam położone na tynku i docelowo będę zakryte albo ażurowanym aluminium albo .....
jak do tej pory zaobserwowałem tylko same pozytywne aspekty położenia pexy na ścianę - w końcu ściana jest dogrzana , zero wilgoci i bardziej równomiernie rozłożona temperatura po pokoju i cieplej oczywiście .
To stary budynek dwurodzinny.

Wróć do „Pozatematyczny”